CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (14.06.–20.06. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  21.06.2013  |  1
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stołecznym programie rewitalizacji zdegradowanych rejonów miasta oraz obniżeniu kaucji przy najmie mieszkań komunalnych w Poznaniu.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stołecznym programie rewitalizacji zdegradowanych rejonów miasta oraz obniżeniu kaucji przy najmie mieszkań komunalnych w Poznaniu.

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stołecznym programie rewitalizacji zdegradowanych rejonów miasta, obniżeniu kaucji przy najmie mieszkań komunalnych w Poznaniu, najtańszych inwestycjach mieszkaniowych w Krakowie oraz o błędach formalno-prawnych w obywatelskim projekcie uchwały śmieciowej w Gdańsku.

Warszawa przygotowała założenia do nowego programu rewitalizacji

Stołeczny program rewitalizacji, przyjęty w 2008 r., będzie obowiązywał jeszcze przez sześć miesięcy. W związku z tym warszawski ratusz przygotowuje się do przyjęcia Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014–2020, który wyznaczy kierunki działań stolicy o charakterze przestrzennym, społecznym i gospodarczym. Celem zaś tego programu jest rewitalizacja obszarów szczególnie zdegradowanych oraz stworzenie warunków do dalszego ich rozwoju informuje warszawski magistrat.

W latach 2005–2013 procesem rewitalizacji objęto ponad 11% powierzchni Warszawy, na której mieszka prawie 31% ludności stolicy. Na jego realizację zaplanowano łącznie prawie 370 mln zł. Kwota ta pozwoliła na zakończenie 20 projektów i rozpoczęcie 37, które obecnie są w trakcie realizacji. A na remonty kamienic, w których znajdują się lokale gminne, w latach 2005–2012 władze Warszawy przekazały 1,78 mld zł.

Natomiast założenia do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014–2020 zostaną w najbliższych tygodniach przedłożone mieszkańcom tych dzielnic, które najbardziej potrzebują podjęcia działań rewitalizacyjnych, a w lipcu br. gotowym projektem ma zająć się Rada m.st. Warszawy.

Według autorów założeń do nowego programu, działania rewitalizacyjne nie powinny być rozproszone w całym mieście. Lepszy bowiem efekt uzyska się koncentrując je na wybranych terenach, bo pozwoli to stopniowo włączać zdegradowane obszary do miejskiej przestrzeni.

W ramach realizacji ogólnomiejskich projektów ratusz proponuje skupić się na tych obszarach miasta, które wpisują się w Strategię Rozwoju m.st. Warszawy do 2020 r. oraz są spójne z polityką przestrzenną stolicy. Jest to strefa śródmiejska, a z prawej strony Wisły część obu Prag i część Targówka. Przy czym projekty ogólnomiejskie mają uzupełniać projekty dzielnicowe, w których udział ma być obligatoryjny dla Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka.

Rusza budowa Olivia Four w Gdańsku

Kamień węgielny pod budowę czwartego budynku w kompleksie biurowym Olivia Business Centre oficjalnie wmurowano 17 czerwca br. Termin zaś jej zakończenia zaplanowano na marzec 2014 r.

Olivia Business Centre, powstający w sąsiedztwie Hali Olivia, jest jednym z największych projektów biurowych w Polsce północnej. Na obszarze o powierzchni 3,5 ha docelowo znajdzie się siedem biurowców o łącznej powierzchni 120 tys. m². Trzy z nich – Olivia Gate, Olivia Point Olivia Tower – są już gotowe, a ich łączna powierzchnia wynosi prawie 41 tys. m². Natomiast biurowiec Olivia Four będzie miał 12,5 tys. m² powierzchni najmu.

Chojnice przymierzają się do wprowadzenia tzw. podatku deszczowego

Gwałtowne burze coraz częściej zalewają miasto, bo rury kanalizacji deszczowej w wielu miejscach mają zbyt małe przekroje i nie są w stanie na bieżąco odbierać dużych ilości wody. Dlatego władze Chojnic, aby znaleźć środki na inwestycje w kanalizację deszczową, rozważają wprowadzenie tzw. podatku od deszczu – podał „Dziennik Bałtycki”.

Zdaniem burmistrza miasta, podatek ten powinni płacić przede wszystkim zarządcy ulic, właściciele dużych sklepów, utwardzonych placów, z których podczas obfitych opadów deszczu spływają ogromne ilości wody.

Chojnice mogą być więc jednym z pierwszych miast na Pomorzu, gdzie trzeba będzie płacić za odbiór wód deszczowych. Podatek taki wprowadzono już m.in. we Wrocławiu, Człuchowie i Pile.

W Poznaniu kaucje za lokale komunalne będą niższe

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, podjął decyzję o zmniejszeniu wysokości kaucji pobieranej dla zabezpieczenia pokrycia należności z tytułu najmu mieszkań komunalnych – czytamy na stronie www.poznan.pl. Zgodnie z nią, kaucja będzie teraz wynosiła równowartość trzech miesięcznych czynszów. A do niedawna najemcy wpłacali kaucję w wysokości rocznego czynszu.

Oznacza to, że poznaniacy podpisujący umowę najmu lokalu komunalnego będą zobowiązani wpłacić czterokrotnie niższą kaucję niż dotychczas. Zamiast 4–6 tys. zł, tylko ok. 1–1,5 tys. zł. Dotyczy to również najemców zamieniających mieszkania komunalne.

Podpisano umowę na budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny

Umowę tę podpisali 18 czerwca br. Witold Sumisławski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Andreas Gonzales Lopez, dyrektor regionalny Dragados S.A. – firmy, która wygrała przetarg na budowę zbiornika Racibórz Dolny.

Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Zdaniem ekspertów, radykalnie poprawi on bezpieczeństwo ponad 2 milionów osób, mieszkających w dorzeczu Odry.

Zbiornik w Raciborzu będzie suchym polderem, w którym na czas przejścia fali powodziowej będzie zbierana woda. Dzięki temu w sytuacjach ekstremalnych korytem Odry popłynie mniej wody, co z kolei zapobiegnie przelaniu się niszczycielskiej fali za wały.

Powierzchnia zbiornika będzie wynosić 26 km², a zakładana pojemność docelowa to 185 mln m³. Koszt zaś jego budowy oszacowano na ok. 1,3 mld zł. Warto przypomnieć, że straty podczas katastrofalnej powodzi w 1997 r. w dorzeczu Odry oszacowano na ok. 3,5 mld zł.

Najtańsze inwestycje mieszkaniowe w Krakowie

Analitycy portalu RynekPierwotny.com przygotowali zestawienie dziesięciu inwestycji, w których cena metra kwadratowego mieszkania jest niższa od średniej dla Krakowa, wynoszącej 6400 zł/m².

Okazało się, że najwięcej takich mieszkań znajduje się w inwestycjach zlokalizowanych w południowych rejonach miasta – w Dębnikach, na Podgórzu, Podgórzu Duchackim, a także na terenie Bieżanowa – Prokocimia. Na północ zaś od Wisły mieszkania tańsze niż 6400 zł/m² deweloperzy oferują tylko w dwóch inwestycjach.

Na przykład, w Bieżanowie – Prokocimiu przy ul. L. Teligi oferowane są mieszkania w cenie od 4900 do 5562 zł/m². Natomiast na Podgórzu przy ul. Myśliwieckiej można kupić mieszkanie, którego metr kwadratowy kosztuje od 4761 do 5871 zł. Z kolei w inwestycji „Pogodne tarasy” na Podgórzu Duchackim za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić od 5157 do 6130 zł

Na dziesięć analizowanych inwestycji cztery są już zakończone, a pozostałe mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku lub do połowy 2014 r. Natomiast metraż tych mieszkań jest różny – najmniejsze mają ok. 26 m², a największe powyżej 90 m².

Bydgoszcz: siódmy przetarg na działkę po lodowisku Torbyd

Od dziewięciu lat kryte lodowisko Torbyd, zbudowane w 1959 r., popada w ruinę. Bydgoski ratusz chce go sprzedać, ale – jak dotąd – bez efektu. Ogłosił już sześć przetargów, które zakończyły się niepowodzeniem, mimo że cena sukcesywnie spadała.

Kolejny, siódmy już przetarg odbędzie się odbędzie się 17 lipca br. Cenę zaś za 1,5-hektarową działkę ustalono na 9,4 mln zł i jest ona aż o 5 mln zł niższa od zaproponowanej w ostatnim przetargu – informują lokalne media.

W tej sprawie chyba trudno być optymistą. Inwestorzy oszczędzają na czym tylko mogą (…) Może też warto zastanowić się nad pomysłem, by działkę podzielić na mniejsze i sprzedać – spekuluje pomorska.pl.

Gdańsk: projekt uchwały obywatelskiej dotyczącej opłat za śmieci z błędami

Projekt uchwały, zmieniającej stawki i zasadę naliczania opłat za śmieci, przygotowała obywatelska grupa inicjatywna. Zebrano ok. 2,8 tys. podpisów i złożono projekt w gdańskim ratuszu.

Władze miasta, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej, wytknęły jednak autorom projektu błędy formalno-prawne, które – ich zdaniem – dyskwalifikują możliwość poddania dokumentu pod głosowanie radnych.

Chodzi o zaproponowane zwolnienie z opłat dzieci w rodzinach wielodzietnych. Tymczasem ustawa nie dopuszcza takiej możliwości. Ponadto zaproponowane stawki (9,05 zł od osoby za śmieci segregowane i 12 zł za niesegregowane) nie równoważą kosztów odbioru odpadów. Wprawdzie przedstawiciele grupy inicjatywnej złożyli autopoprawkę dotyczącą m.in. przyznawania ulg, ale okazało się, że nie mają takich uprawnień. Aby autopoprawka miała moc prawną, musieliby mieć odpowiednie pełnomocnictwo wszystkich osób, które podpisały się pod projektem ustawy, a takiego nie mają.

Drugie rozwiązanie to ponowne zebranie podpisów tych samych 2, 8 tys. osób, które poparły pierwotną wersję projektu. Szansa więc na to, aby projekt uchwały obywatelskiej w sprawie zmiany stawek i metody naliczania opłat za śmieci trafił na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska zmalała do zera – czytamy na stronie gdańsk.naszemiasto.pl.

Coraz więcej rejonów Krakowa ma miejscowe plany zagospodarowania

Jak informuje magistrat, miasto ma już zatwierdzonych 108 miejscowych planów zagospodarowania, obejmujących ok. 43% powierzchni Krakowa. Natomiast w trakcie sporządzania jest 35 planów, które po uchwaleniu obejmą 10% powierzchni miasta. Są wśród nich m.in. plany dla Bulwarów Wisły, Centrum Nowej Huty, Małego Błonia oraz kilka opracowań dla Starego Podgórza.

Obecnie mieszkańcy mogą zapoznać się z trzema planami wyłożonymi do publicznego wglądu i zgłaszać do nich uwagi, a mianowicie dla rejonów Prądnik Czerwony Północ, Prądnik Czerwony Zachód i Błonia Krakowskie.

Według urzędników, jest to olbrzymi postęp w stosunku do 2003 r., gdy przestał obowiązywać ogólny plan zagospodarowania Krakowa. Wówczas tylko 1,5% miejskich terenów miało gotowe miejscowe plany zagospodarowania.

NOWE TECHNOLOGIE: instalacje, izolacje, osuszanie
 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newslettera

Bydgoszcz: ratusz wypowiada wojnę właścicielom zdewastowanych kamienic

Władze Bydgoszczy chcą skorzystać z istniejących możliwości prawnych i wezwać właścicieli zaniedbanych nieruchomości do ich wyremontowania. A upoważnia ich do tego punkt 4 artykułu 66 Prawa budowlanego, który mówi, że jeżeli budynek „powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia – właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku” – informuje pomorska.pl.

Wyszukiwaniem szpecących miasto kamienic i egzekwowaniem ich remontów ma zająć się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Prezydent miasta, Rafał Bruski, zapowiada też powołanie w Bydgoszczy rady do spraw estetyki, która opiniowałaby m.in. plany zagospodarowania przestrzennego. „Liczę, że w ten sposób uda się stworzyć kanon miejskiej przestrzeni” – mówi Rafał Bruski.

Komentarze

(1)
Walter | 29.07.2015, 01:40
mam juz dosyc funkcjonariuszy plrotfamy obywatelskiej . dorwali sie do koryta i psuja polske, warszawe. platformie tylko kasa w glowie, albo premie albo rady nadzorcze jak burmistrzom z warszawy. targowek to zaniedbana dzielnica, pozbawiona kluczowych inwestycji jak sw, wincentego , dzilenica z ktora mieszkancy sie nie identyfikuja . na targowku za to platforma obywatelska jest syta i zadowolona. np. taki raboszuk z sejmiku wojewodzkeigo byl jedynka na liscie w wyborach samorzadowych a zdobyl nie cale o ile pamietam 200 czy 300 glosow . co z tego skoro to wazny funkcjonariusz PO z wawy radnym z targowka nie zostal ale w sejmiku i owszem. jego zona jest dyrektorem sp 114 z remiszewskiej. tym z plrotfamy to sie zyje.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10933|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10509|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl