CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

W interesie spółdzielców

Redakcja Administratora  |  21.06.2013  |  5
W interesie spółdzielców
W interesie spółdzielców
sxc.hu

Czy potrzebne jest ustawowe powołanie rzecznika praw spółdzielców z uprawnieniami do uchylania uchwał organów spółdzielni sprzecznych z ustawami?

W opinii części środowiska spółdzielczości mieszkaniowej lustracja prowadzona przez Związki Rewizyjne Spółdzielni Mieszkaniowych i Krajową Radę Spółdzielczą formułuje jedynie wnioski polustracyjne na podstawie obowiązujących zapisów zawartych w statutach spółdzielni i regulaminach.

Czy Prezydent RP skieruje ustawę deregulacyjną do Trybunału Konstytucyjnego?

Droga sądowa, jeśli w statutach znajdą się np. klauzule niedozwolone jest długotrwała. Prościej i szybciej można by załatwiać i prostować sporne sprawy, gdyby funkcjonowała instytucja rzecznika praw spółdzielcy, która czuwałaby m.in. nad eliminowaniem zapisów w statutach spółdzielni mieszkaniowych sprzecznych z ustawami.

Spółdzielnie mieszkaniowe powinny wypełniać śmieciowe deklaracje

NOWE TECHNOLOGIE: instalacje, izolacje, osuszanie
 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newslettera

Zajęłaby się ponadto monitorowaniem realizacji zmian wprowadzanych nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i upowszechnianiem tzw. dobrych praktyk w zarządzaniu spółdzielniami mieszkaniowymi, związanych np. z wypełnianiem ustawowego obowiązku wydzielania nieruchomości jednobudynkowych; rozliczaniem przychodów i kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości, a także kosztów utrzymania mienia wspólnego; prowadzeniem ewidencji i rozliczania na nieruchomości wpływów i wydatków funduszu remontowego; udostępnianiem dokumentów członkom spółdzielni itp.

To tylko luźny pomysł, ale ciekawi jesteśmy Państwa opinii na ten temat.

Komentarze

(5)
eugeniusz | 25.06.2013, 11:07
Nie jest potrzeby żaden "nowy" Rzecznik!
Jeśli Ktoś szuka takich rozwiązań to z pewnością nie zapoznał się z treścią zastrzeżeń jakie formułują do działalności spółdzielni mieszkaniowych jej członkowie, właściciele lokali nie będący członkami oraz inni zainteresowani. Do ich rozwiązania, przeprowadzenia zmian na dobrą sprawę wystarczyły by dzisiejsze przepisy, gdyby faktycznie spółdzielnie rozumiały właściwie swoją sytuację dysponenta i zarządcy pieniędzy członków (innych osób).
Spółdzielnie, działające (pracujące) w nich osoby, oraz cała spółdzielcza nadbudowa (ZRSM i KRS) jednak skupiły się na przesadnym wyolbrzymianiu dokonań i atakach na wnioskodawców zmian, a przy tym na wspieraniu projektów ustaw, które bardzo niebezpiecznie, dla nas wszystkich, poszerza obszar ich samowładztwa.
Takim projektem jest np. aktualny DRUK nr 1005, w którym znajdujemy zapisane przywileje dla spółdzielni, większe od obecnych. Chodzi oczywiście o nadanie z mocy ustawy formy prawnej organizacji pożytku publicznego. Suma proponowanych zmian i aktualnych ulg dla spółdzielni mieszkaniowych spowoduje, że po ewentualnym wejściu w życie takich przepisów spółdzielnie mieszkaniowe stały by się "potentatami prawnymi" których dziś nie posiadają organizacje pożytku publicznego. Okazuje się zatem, że w dobie tzw. optymalizacji wydatków, można zaproponować projekt aktu prawnego, którego cel jest nie tyle niezrozumiały, co wręcz powinien skłaniać wszystkich ku zapaleniu czerwonych światełek celowości.
Jeśli przy tym dodamy aktywność KRS i ZRSM w kierunku likwidacji praktycznie jedynej ulgi związanej z gospodarowaniem naszymi mieszkaniami (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT), mamy ponury obraz lobbystycznej działalności spółdzielczości, skutkujący dla użytkowników mieszkań w Polsce (wszystkich po zwolnieniem objęta jest przedmiotowo całość mieszkaniówki.
Hasłem artykułu jest: w interesie spółdzielców!?
Odpowiedź na powyższe jest wyjątkowo prosta i nieskomplikowana.
Interesów spółdzielców (szerzej użytkowników mieszkań) nie trzeba specjalnie bronić, a już z pewnością nie przez mnożenie przepisów lub jakiekolwiek formy etatyzacji.
Mamy krótką, jasną, nieskomplikowaną ustawę o własności lokali. Mamy normy (min. art. 64) Konstytucji oraz ukształtowane zasady postępowania cywilnego. To wystarczy aby obywatele mogli funkcjonować "na rynku nieruchomości" w sposób bezpieczny.
Wypadało by wspomnieć o roli tzw. wymiaru sprawiedliwości?!
Ale, akurat ten organizm Państwa, w zakresie szeroko pojętego mieszkalnictwa (również spółdzielczości) nie posiada żadnych tzw. znaczących sukcesów. Na biurkach Posłów, RPO, Prokuratur i wielu innych instytucji i właściwych osób, znajdują się tysiące stron już formalnie prawomocnych decyzji wymiaru sprawiedliwości, świadczących wyłącznie o tym, że Polsce po przekształceniach własnościowych interes szeregowego obywatela (w tym użytkownika mieszkania i członka spółdzielni) są zaszufladkowane na dużo niższym poziomie niż korporacyjne interesy tutaj: działalność lobbystyczną Krajowej Rady Spółdzielczej i Związków Rewizyjnych Spółdzielczości Mieszkaniowej.
Nie było by powodów do narzekań, gdyby to były jawne interesy.
Jak to robi KRS i ZRSM?
Nakazuje (pardon: prosi) poszczególnym spółdzielniom "zainteresowanie" pracami nad określonymi ustawami. Na tę "prośbę" setki (tysiące) Prezesów, pracowników zgłasza swoje zainteresowanie lobbingiem, np. poprzez zgłoszenie się do udziału w wysłuchaniu publicznym. I nie było by w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że takie zgłoszenie jest związane nie z konkretną osobą fizyczną, ale też z oznaczeniem Firmy (spółdzielni lub np. związku rewizyjnego).
W takiej sytuacji dobrze wiemy, że trzeba zachować kodeksowe i ustawowe normy reprezentacji podmiotów, a więc: właściwa decyzja organu osoby prawnej, pełnomocnictwo w danej sprawie i związane z nimi inne czynności formalne, wynikające z zasad działania danej osoby prawnej.
W sprawie ww. projektów ustaw spółdzielczych zadziałano jednak "na żywioł", w wyniku czego na listach do wysłuchania pojawiły się nazwiska kilku setek osób, które nie spełniały ww. norm. Przy czym parę zapytań do członków spółdzielni mieszkaniowych wystarczyło, aby się zorientować, że w sprawie ww. lobbingu nie było jakiejkolwiek dyskusji, np. na ostatnich walnych zgromadzeniach.
Dobrze zatem się stało, że nominalnie bulwersująca niegdyś (np. sprawa Pana Dochnala) opinię publiczną kwestia stanie się przedmiotem analizy służb i być może wkrótce usłyszymy ich opinie i wyjaśnienia w tej, bez wątpienia bulwersującej, sprawie.
Tego powinniśmy oczekiwać, a nie "nowego" fotela dla Rzecznika.
Skoro jednak Ktoś pyta i bulwersuje to można też odpowiedzieć.
Rzecznikiem ww. korporacji doskonałym byłby z pewnością Pan Minister Styczeń.
gość | 26.06.2013, 08:04
Żaden jeszcze jeden rzecznik nie jest potrzebny. Potrzebne jest doprowadzenie ułomnej i szkodliwej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych do zgodności z Kodeksem Cywilnym i przede wszystkim z konstytucją, wtedy obywatele poradzą sobie sami. Właściwie to nie obchodzi mnie jak wyglada wewnętrzna struktura zarządcy, ani sposób podejmowania w tej organizacji decyzji. Interesuje mnie prawo do rozporzadzania moją własnością a w tym mozliwość wyboru zarządcy bo powierzam mu swoje środki na zarzadzanie i powinien wzbudzać moje zaufanie. I jeszcze jedna sprawa. Jak wyglada w świetle prawa rozliczenie SM z członkiem, który rezygnuje z czlonkostwa?
Fix | 01.07.2013, 18:11
Najprościej rzecz ujmując polskie molochowate spółdzielnie mieszkaniowe są fatalnie zorganizowane i nieudolnie zarządzane.
Należy je "rozjechać walcem drogowym".

Konieczna jest ich dekoncentracja poprzez podział na jednobudynkowe autentyczne spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe.

Jednak punktem wyjścia powinno być przekształcenie z mocy prawa tzw. spółdzielczego w własnościowego prawa do lokalu w prawo własności.
Wówczas większość właścicieli lokali wybierze odpowiednią dla nich formę zarządu nieruchomością wspólną (spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa)

Dla ludzi rozumnych nieuniknioną i należycie uzasadnioną koniecznością jest stosowanie powszechnej zasady, że z chwilą wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w budynku spółdzielczym stosuje się przepisy ustawy o własności lokali.
persistent10 | 26.08.2013, 15:06
Całkowicie zgadzam się z moimi przedmówcami. Członkowie SM powinni się zjednoczyć celem poparcia projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, którego współautorką jest poseł Lidia Staroń.
Obecnie wytworzyła się taka sytuacja, że prezesi spółdzielni mieszkaniowych zmobilizowali wszystkich "klakierów" spółdzielni, zasiadających w radach nadzorczych, radach osiedlowych, oraz nasze środki finansowe na czynne protesty w Sejmie. Z naszych pieniędzy finansowane jest silne sejmowe lobby, wywodzące się z różnych ugrupowań partyjnych. Wielu naszych posłów powiązanych jest ze spółdzielniami w miejscu swojego zamieszkania poprzez korzystne "zakupienie" domku czy mieszkania od spółdzielni. Jest to jedna ze spraw, której członkowie powinni się przyjrzeć i nagłośnić. Nie są to sprawy pojedyncze. Być może się mylę ...... .
Janusz | 26.08.2013, 21:36
Nie myli się "persistent10" niestety.
Każde Miasto od Warszawy po wszystkie granice ma swoje mroczne spółdzielcze tajemnice. Stolica przewodzi, bo tu jeszcze długo może trwać spółdzielcze porządkowanie, bo opór stawiają nawet wykształcone mocno głowy. Do pewnego czasu można było sądzić, że przewodzi liczebnie. Dziś wiemy, że stopień nikczemności w Stolicy jest bodaj najwyższy. Wstyd?
Nawet Skarbówka nie oparła się spółdzielczej presji. Bojaźń urzędników przed kontrolowaniem spółdzielczej księgowości jest porażająca. Miejmy nadzieję, że przynajmniej kwestionowanie pewnych decyzji administracyjnych przez Sądy Administracyjnej pomoże wzruszyć decyzyjną administracyjną bezmyślność lub wręcz głupotę, np. w podejmowaniu decyzji budowlanych.
Banki przyjmują spółdzielcze lokaty nie pytając czy są to faktycznie i księgowo pieniążkami spółdzielni. Każdy czytający art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zrozumie, że z ich opłat nie może być pieniędzy dla spółdzielni na inną niż mieszkanie działalność.
Ludzie latami dopominają się remontów, a Prezesi twierdzą co nie ma pieniędzy. Nie ma ale jest kilkaset tysięcy na lokatach. CUD?! Spokojnie. Wszystko wkrótce wyjdzie na jaw. Spokojnie. Poczekamy na wskazanie politycznych aspiracji CUD-otwórcy.
Mówię Prezesi bo nie ma przecież nigdzie nie podano przykładu badaj jednej Rady Nadzorczej która faktycznie kontroluje poczynania Zarządu. Jak ma kontrolować poczynania magistrów i inżynierów grupka emerytów o średniej wieku powyżej 70-tki? Jak ma kontrolować osoba tonąca w długach, nie potrafiąca dać sobie rady z własnymi złotówkami.
Oczywiście że są powiązania polityczne. Gdyby ich nie było to każdy przeciętny Poseł zrozumiał by że nie można pozwolić aby Statut osoby prawnej miał możliwość niwelowania praw członka spółdzielni wynikających z ustawy. Ba, z ustawy wyższego rzędu, czyli z "prawa". Wiadomo zainteresowanym że chodzi np. o kwestie pełnomocnictw.
Uchowały się bodaj dwa bastiony poniżania praw konstytucyjnych. Drugim oprócz spółdzielni mieszkaniowych jak wiadomo dość powszechnie jest związek działkowców, który czeka na decyzje Sejmu R.P. w sprawie swojego istnienia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19440|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl