CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Lokal socjalny z toaletą na klatce schodowej

Jacek Sawicki  |  01.09.2010

Władze Zielonej Góry chcąc kwaterować po zminimalizowanych kosztach eksmitowanych zalegających z czynszami poszukują dla nich mieszkań o niskim standardzie: bez kuchni i z toaletą na zewnątrz. Sądzą, że taka wizja warunków bytowych stanie się dla nich zachęcą do spłaty długu.

W Polsce nie ma eksmisji „na bruk". Eksmitowanym na mocy przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy (Dz.U. nr 31 z dnia 21.02.2005 r., poz. 266 z pózn. zm.) samorządy muszą zapewnić lokale socjalne nadające się do zamieszkania. W tej grupie duży odsetek stanowią osoby zalegające z zapłatą za czynsz.

Władze samorządowe sięgają po różne metody zaspokajania tych potrzeb. W Zielonej Górze od prywatnych właścicieli będą wynajmowane lokale o niskim standardzie: bez kuchni i z toaletami na korytarzach bądź klatkach schodowych.

Urzędnicy zielonogórskiego magistratu przygotowują już ogłoszenie adresowane do właścicieli nieruchomości miejskich z tzw. „starego budownictwa". Oferta brzmi zachęcająco: niewielkim kosztem można zaadoptować lokale o niskim standardzie na mieszkania pod najem. Jeśli tylko będą chętni, to władze miasta przystąpią do negocjacji. Jak zauważył Jarosław Szczęsny, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w centrum miasta jest wiele pustych nieruchomości. Ich właściciele nie mają pomysłu, co z nimi zrobić. A na zainwestowanie w remonty ich nie stać. Wystarczy stworzyć w nich małe, jednopokojowe mieszkania z toaletą na korytarzu. Niski standard oznacza, że nie muszą mieć kuchni. Wystarczy miejsce do przygotowania posiłku w pokoju.

Odszkodowanie od gminy a lokale wojskowe ZOBACZ>>

W Zielonej Górze jest tylko 350 mieszkań socjalnych, a potrzeby są o wiele większe. Miasto pilnie potrzebuje przynajmniej 400 kolejnych lokali. Ich brak sprowadził już na władze niemałe problemy. Prawo mówi, że prezydent powinien zapewnić lokal socjalny osobom z wyrokiem eksmisyjnym, którym sąd taki lokal przyznał. A skoro w Zielonej Górze nie ma dokąd ich eksmitować, dłużnicy śpią spokojnie i nadal zajmują mieszkania komunalne i spółdzielcze.

Problem zadłużeń ma wymiar społeczny. Ich wielkość rośnie i powiększa bilans strat w budżetach spółdzielni mieszkaniowych. Te z kolei domagają się od miasta wysokich odszkodowań za niewykonywanie wyroków eksmisyjnych. Tylko w jednej z nich - Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ZSM0) - ponad 100 rodzin ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu zastępczego. Ich zadłużenie to 3,5 mln zł. ZSM walczy z miastem w sądzie od 2007 r. Przez lata władze miasta nie chciały płacić, ale sytuację zmieniło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że właściciel, który nie może pozbyć się lokatora z wyrokiem eksmisyjnym, bo gmina nie dostarcza mu lokalu socjalnego, ma prawo żądać od samorządu odszkodowania odpowiadającego wysokości rynkowego czynszu. Sejm uchwalił zmiany w ustawie i wskazał artykuł, który przysądza właścicielowi mieszkania odszkodowanie od gminy. Z tej możliwości korzysta ZSM i sąd przyznał jej rację. Miasto musi zapłacić. Wysokość roszczeń, z którymi na razie wystąpiła spółdzielnia, to ponad milion złotych.

Władze miasta chcą pójść na ugodę ze spółdzielniami mieszkaniowymi i rozłożyć spłatę zobowiązań. Z drugiej strony liczą na wynajęcie lokali socjalnych. Użyją ich jako straszaka. - Już sama informacja o tym, że posiadamy mieszkania socjalne, spowoduje wycofanie połowy eksmisji. Na razie dłużnicy mają poczucie bezkarności. Gdy okaże się, że muszą zamienić trzypokojowe mieszkanie na jeden pokój z toaletą na korytarzu, ich myślenie się zmieni - opowiada Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent miasta.

Kontrowersje w związku ze zbywaniem lokali gminnych ZOBACZ>>

Sięganie po takie rozwiązanie władze miasta argumentują następująco: miastu nie opłaca się budowanie tanich mieszkań, bo wybudować ich się nie da; budowanie nowych mieszkań socjalnych jest czasochłonne, a ponadto takie inwestycje mogą stać się powodem protestów społecznych ze strony środowisk, którym nie na rękę sąsiedztwo z lokatorami mieszkań socjalnych, np. deweloperom, którzy w pobliżu nabyli ziemię.


Czytaj też:

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Paweł Puch | Administrator nr 5/2010
Liczba osób z wyrokami eksmisyjnymi rośnie bardzo szybko, dla gmin oznacza to konieczność przygotowania coraz większej liczby lokali socjalnych. A jeśli nie mogą ich zapewnić, zobowiązane są do zapłaty odszkodowań właścicielom mieszkań czekającym na wykonanie...  więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10096|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl