CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Lokal socjalny z toaletą na klatce schodowej

Jacek Sawicki  |  01.09.2010

Władze Zielonej Góry chcąc kwaterować po zminimalizowanych kosztach eksmitowanych zalegających z czynszami poszukują dla nich mieszkań o niskim standardzie: bez kuchni i z toaletą na zewnątrz. Sądzą, że taka wizja warunków bytowych stanie się dla nich zachęcą do spłaty długu.

W Polsce nie ma eksmisji „na bruk". Eksmitowanym na mocy przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy (Dz.U. nr 31 z dnia 21.02.2005 r., poz. 266 z pózn. zm.) samorządy muszą zapewnić lokale socjalne nadające się do zamieszkania. W tej grupie duży odsetek stanowią osoby zalegające z zapłatą za czynsz.

Władze samorządowe sięgają po różne metody zaspokajania tych potrzeb. W Zielonej Górze od prywatnych właścicieli będą wynajmowane lokale o niskim standardzie: bez kuchni i z toaletami na korytarzach bądź klatkach schodowych.

Urzędnicy zielonogórskiego magistratu przygotowują już ogłoszenie adresowane do właścicieli nieruchomości miejskich z tzw. „starego budownictwa". Oferta brzmi zachęcająco: niewielkim kosztem można zaadoptować lokale o niskim standardzie na mieszkania pod najem. Jeśli tylko będą chętni, to władze miasta przystąpią do negocjacji. Jak zauważył Jarosław Szczęsny, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w centrum miasta jest wiele pustych nieruchomości. Ich właściciele nie mają pomysłu, co z nimi zrobić. A na zainwestowanie w remonty ich nie stać. Wystarczy stworzyć w nich małe, jednopokojowe mieszkania z toaletą na korytarzu. Niski standard oznacza, że nie muszą mieć kuchni. Wystarczy miejsce do przygotowania posiłku w pokoju.

Odszkodowanie od gminy a lokale wojskowe ZOBACZ>>

W Zielonej Górze jest tylko 350 mieszkań socjalnych, a potrzeby są o wiele większe. Miasto pilnie potrzebuje przynajmniej 400 kolejnych lokali. Ich brak sprowadził już na władze niemałe problemy. Prawo mówi, że prezydent powinien zapewnić lokal socjalny osobom z wyrokiem eksmisyjnym, którym sąd taki lokal przyznał. A skoro w Zielonej Górze nie ma dokąd ich eksmitować, dłużnicy śpią spokojnie i nadal zajmują mieszkania komunalne i spółdzielcze.

Problem zadłużeń ma wymiar społeczny. Ich wielkość rośnie i powiększa bilans strat w budżetach spółdzielni mieszkaniowych. Te z kolei domagają się od miasta wysokich odszkodowań za niewykonywanie wyroków eksmisyjnych. Tylko w jednej z nich - Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ZSM0) - ponad 100 rodzin ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu zastępczego. Ich zadłużenie to 3,5 mln zł. ZSM walczy z miastem w sądzie od 2007 r. Przez lata władze miasta nie chciały płacić, ale sytuację zmieniło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że właściciel, który nie może pozbyć się lokatora z wyrokiem eksmisyjnym, bo gmina nie dostarcza mu lokalu socjalnego, ma prawo żądać od samorządu odszkodowania odpowiadającego wysokości rynkowego czynszu. Sejm uchwalił zmiany w ustawie i wskazał artykuł, który przysądza właścicielowi mieszkania odszkodowanie od gminy. Z tej możliwości korzysta ZSM i sąd przyznał jej rację. Miasto musi zapłacić. Wysokość roszczeń, z którymi na razie wystąpiła spółdzielnia, to ponad milion złotych.

Władze miasta chcą pójść na ugodę ze spółdzielniami mieszkaniowymi i rozłożyć spłatę zobowiązań. Z drugiej strony liczą na wynajęcie lokali socjalnych. Użyją ich jako straszaka. - Już sama informacja o tym, że posiadamy mieszkania socjalne, spowoduje wycofanie połowy eksmisji. Na razie dłużnicy mają poczucie bezkarności. Gdy okaże się, że muszą zamienić trzypokojowe mieszkanie na jeden pokój z toaletą na korytarzu, ich myślenie się zmieni - opowiada Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent miasta.

Kontrowersje w związku ze zbywaniem lokali gminnych ZOBACZ>>

Sięganie po takie rozwiązanie władze miasta argumentują następująco: miastu nie opłaca się budowanie tanich mieszkań, bo wybudować ich się nie da; budowanie nowych mieszkań socjalnych jest czasochłonne, a ponadto takie inwestycje mogą stać się powodem protestów społecznych ze strony środowisk, którym nie na rękę sąsiedztwo z lokatorami mieszkań socjalnych, np. deweloperom, którzy w pobliżu nabyli ziemię.


Czytaj też:

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Paweł Puch | Administrator nr 5/2010
Liczba osób z wyrokami eksmisyjnymi rośnie bardzo szybko, dla gmin oznacza to konieczność przygotowania coraz większej liczby lokali socjalnych. A jeśli nie mogą ich zapewnić, zobowiązane są do zapłaty odszkodowań właścicielom mieszkań czekającym na wykonanie...  więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11098|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10675|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl