CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  28.06.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o poznańskim rynku biurowym i rynku mieszkaniowym w Kaliszu, niższych niż zakładano stawkach za wywóz śmieci w Chełmie, większym budżecie na wymianę pieców węglowych w Krakowie oraz o budżecie obywatelskim na rok 2014 we Wrocławiu.

Gdynia: bezpłatne worki na odpady tylko dla domów jednorodzinnych

Zgodnie z porozumiem zawartym przez miasto z firmą Sanipor, właściciele jednorodzinnych posesji otrzymają bezpłatnie po cztery worki na odpady – po jednym na szkło i papier oraz dwa na plastik. Zapełnione worki będą odbierały firmy wywozowe i zostawiały puste.

Przedstawiciele jednej ze wspólnot mieszkaniowych uważają, że jest to niesprawiedliwe i protestują przeciwko – ich zdaniem – faworyzowaniu właścicieli domów jednorodzinnych. Wspólnoty mieszkaniowe muszą bowiem zakupić na własny koszt pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Dlaczego więc nie dostaną bezpłatnie pojemników do segregacji śmieci – pytają przedstawiciele wspólnoty.

Urzędnicy wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym w Gdyni regulaminem utrzymania czystości i porządku odpady komunalne mogą zbierać do worków wyłącznie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ponadto, worki będą bezpłatnie dostarczane w ramach promocji selektywnego zbierania odpadów, która potrwa prawdopodobnie tylko do końca tego roku – informuje serwis www.gdynia.naszemiasto.pl.

Poznański rynek biurowy

Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem zasobów powierzchni biurowych, które szacowane są na prawie 293 tys. m² – podał serwis investmap.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle. W pierwszym kwartale 2013 r. oddano do użytku 2,4 tys. m², a do końca roku ma jeszcze przybyć kolejnych 23 tys. m².

Natomiast w budowie w końcu marca br. pozostawało 67 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Po oddaniu jej do użytku poznańskie zasoby powierzchni biurowych zwiększą się o 20%. 

Analitycy Jones Lang LaSalle obliczyli, że w pierwszym kwartale br. Poznaniu wynajęto 5,6 tys. m² powierzchni biurowych, a w całym 2013 r. wolumen zawartych transakcji najmu osiągnie wartość porównywalną do 2012 r.

Na koniec marca br. poziom pustostanów w Poznaniu wynosił 16,7%, a najwyższe czynsze transakcyjne wahały się od 14 do 16 euro/m² miesięcznie. Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych może jednak zaowocować obniżką czynszów, zwłaszcza w obiektach w budowie oraz w tych, w których oferowane są duże powierzchnie biurowe do wynajęcia.

Kraków będzie miał więcej pieniędzy na wymianę pieców

Stolica Małopolski uzyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3,5 mln zł na likwidację niskiej emisji na terenie Krakowa. Pieniądze te miasto chce przeznaczyć na wymianę starych pieców węglowych na nowe proekologiczne rozwiązania oraz na likwidację kotłowni węglowych. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Krakowie zniknie tym roku 291 pieców i 66 kotłowni węglowych – informuje krakowski ratusz.

Natomiast w budżecie miasta na likwidację niskiej emisji zarezerwowano prawie 3 mln zł. W ramach tych środków uda się zlikwidować 449 pieców węglowych i 4 kotłownie – szacuje Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. I dodaje, że dodatkowe pieniądze na ten cel bardzo się przydadzą, bo w tym roku już wpłynęło do urzędu miasta prawie 1300 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców.

Gdzie i jakie mieszkania można kupić w Kaliszu

Według informacji portalu Tuznajdziesz.pl, bogata oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż dostępna jest w zachodniej części miasta – na Osiedlach Korczak i Dobrzec. Tam mieszkanie można kupić zarówno w blokach z wielkiej płyty, jak i w nowych budynkach – np. w inwestycji Słoneczny Stok przy ulicy Korczaka czy przy Dobrzeckiej. Na Osiedlu Korczak metr kwadratowy kosztuje od 2,2 do 4 tys. zł – w zależności od standardu.

W podobnej cenie dostępne są mieszkania na sąsiednim Osiedlu Dobrzec – w blokach z lat osiemdziesiątych, a także w nowych budynkach, np. na Osiedlu Zielone Łąki.

W Kaliszu mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od używanych, a ich ceny zaczynają się od 3,5 zł/m². Przy czym wśród nowych inwestycji na uwagę zasługuje Willa Kaliska przy ul. Czaszkowej w Śródmieściu. Jest to oryginalna kamienica, której stylistyka nawiązuje do historycznej zabudowy Kalisza. Mieszkania mają powierzchnię od 34 do 90 m², a luksusowy apartament na najwyższej kondygnacji zwieńczonej miedzianą kopułą – ponad 168 m².

Natomiast na rynku wtórnym do najciekawszych lokalizacji należy rejon Starego Miasta. Oferowane tam mieszkania znajdują się w kamienicach wybudowanych przed rokiem 1940. Ceny tych mieszkań zaczynają się od ok. 1000 zł/m², ale zwykle mają dość duży metraż i wymagają remontu.

W Chełmie stawki za wywóz śmieci o 2 zł niższe niż zakładano

Po rozstrzygnięciu przetargu, do którego przystąpiło tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, okazało się, że koszt wywozu odpadów komunalnych będzie niższy niż zakładano. W związku z tym władze miasta chcą zmienić uchwalone wcześniej stawki.

Zgodnie z nową propozycją magistratu, za śmieci segregowane mieszkańcy Chełma zapłaciliby 9 zł od osoby (wcześniej było 11), a za niesegregowane – 14 zł od osoby (było 16) – czytamy na stronie www.lublin.naszemiasto.pl.

Zmiana stawek wymaga jednak uchwały rady miasta. Prezydent Chełma uważa jednak, że nie będzie z tym problemu.

Rzeszów będzie miał nowoczesny biurowiec

Budynek biurowy klasy A powstanie w kompleksie biurowo-mieszkalnym SkyRes Warszawska, usytuowanym w centrum Rzeszowa. Będzie miał ok. 16 tys. m² powierzchni biurowej w formule open space.

13-kondygnacyjny biurowiec zostanie wzniesiony zgodnie zasadami certyfikacji w systemach LEED i BREEAM. Planowane zakończenie budowy to grudzień 2014 r.

SkyRes Warszawska będzie pierwszym nowoczesnym biurowcem w stolicy województwa podkarpackiego. Znaczna bowiem część istniejących obecnie w Rzeszowie obiektów biurowych to budynki klasy B – podał serwis e-biurowce.pl. A według informacji Propertynews.pl, Rzeszów już w niedalekiej przyszłości może stać się atrakcyjny dla firm outsourcingowych, bo ma największą wśród miast UE liczbę studentów na jednego mieszkańca, a płace są tu stosunkowo niskie.

Włocławek: ratusz wspiera remonty kamienic

Zgodnie z uchwałą rady miasta, na wsparcie z miejskiego budżetu mogą liczyć właściciele kamienic, którzy wyremontują ich elewacje lub ograniczą emisję dwutlenku węgla przez przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też wymianę ogrzewania węglowego na elektryczne, gazowe lub olejowe.

Jak informuje magistrat, właścicielom takich budynków będzie przysługiwać zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 80% poniesionych kosztów na prace budowlane, ale nie dłużej niż przez 10 lat. Przy czym obejmować ono będzie tylko budynki przylegające bezpośrednio do chodnika lub jezdni i tych, w których roboty budowlane rozpoczęto po dniu wejścia w życie uchwały rady miasta w tej sprawie.

Proponowane przez ratusz rozwiązania mają służyć poprawieniu estetyki miasta, ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza oraz polepszeniu warunków życia mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że rezygnacja z części dochodów z tytułu podatków od nieruchomości nie wpłynie negatywnie na budżet Włocławka.

Kraków otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Drzew

Tytuł ten przyznaje Europejska Rada ds. Drzew, skupiająca organizacje arborystyczne z 20 krajów Europy. Rada działa od 1992 r., a tytuł Europejskiego Miasta Drzew przyznaje od 12 lat.

Uzasadniając przyznanie Krakowowi tytułu miasta drzew, przedstawiciel Europejskiej Rady ds. Drzew, Jan Goevert zaznaczył, że Kraków to miasto, gdzie dobrze zadbaną zieleń można znaleźć w każdym zakątku zarówno centrum miasta, jak i dzielnic peryferyjnych. Podkreślił też powszechną dostępność i dobre rozplanowanie terenów zielonych. A jednym z najwspanialszych miejsc zielonych są krakowskie Planty, które w upalne dni dają możliwość wytchnienia w cieniu.

Według informacji PAP, w podwawelskim grodzie funkcjonują 42 parki miejskie o powierzchni 395 ha. W granicach miasta jest też ponad 1,4 tys. ha lasów, 3 parki krajobrazowe, 5 rezerwatów przyrody i 266 pomników przyrody. Tylko w 2012 r. miasto posadziło 2 tys. drzew i 2,3 tys. krzewów.

W Warszawie przeważają biurowce klasy B

Taką informację podał portal wgn.pl, powołując się na raport CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Udział bowiem biurowców klasy B w stołecznym zasobie powierzchni biurowej wynosi obecnie ponad 65%.

Obiekty klasy B to przede wszystkim kamienice zaadaptowane na biura i budynki wniesione w latach 1990-2005. Wskaźnik powierzchni niewynajętej jest w nich niższy niż w biurowcach klasy A i wynosi 9%. Zdaniem Konrada Heidingera, konsultanta w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE, sytuacja ta niebawem się zmieni, bo „starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B”.

Wrocławianie wybrali projekty z budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Wrocławia zgłosili 242 projekty, które – ich zdaniem – mogą być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Łączna kwota wszystkich projektów wynosiła ponad 47 mln zł. A pula pierwszego, pilotażowego programu to 3 mln zł.

Ostatecznie Zespół Opiniujący wybrał 129 projektów i te poddano ocenie wrocławian.

W głosowaniu wzięło udział ponad 51 tys. osób – w tym prawie 50 tys. zrobiło to przez Internet. Wśród ośmiu projektów, które otrzymały najwięcej głosów, dominowały inwestycje sportowe (m.in. przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej). Inne zwycięskie projekty to np. utworzenie muzycznego placu zabaw oraz zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej.

Wybrane projekty mają być zrealizowane w latach 2013/2014, a kalendarium prac zostanie określony po opracowaniu dokładnej dokumentacji każdej inwestycji – podał www.wroclaw.pl.

Najwięcej zabytkowych obiektów oferuje Wielkopolska

„W Polsce jest ok. 10 tys. zabytkowych dworków, rezydencji, pałaców i zamków, a ponad 20% z nich przypada na Wielkopolskę. Są to głównie szlacheckie dworki oraz arystokratyczne pałace polskich i niemieckich przemysłowców. Drugi pod względem liczby takich obiektów jest Dolny Śląsk (12% zasobów zabytkowych), a trzecie Mazowsze (11%)" – pisze Marcin Moneta, analityk WGN.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Istotnym składnikiem ceny takich obiektów – oprócz powierzchni, położenia i stanu technicznego – jest wielkość działki, a z reguły otaczają je spore parki. Liczy się także to, czy wpisane są do rejestru zabytków, bo wówczas nabywca zobowiązany jest konsultować wszelkie remonty i przebudowy ze służbami konserwatorskimi.

Zabytkowy charakter obiektu ma też jednak dobre strony, bo nabywca, jeśli zadeklaruje jego rewitalizację, może liczyć na pomoc finansową państwa i samorządu terytorialnego, np. w formie dotacji czy ulg podatkowych. Wysokość zaś tej pomocy może stanowić nawet 50–75 % kosztów inwestycji.

Najdroższe są pałace i zamki, przy czym różnice cenowe wynoszą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Duża rozpiętość cen występuje również w przypadku dworków i rezydencji. Na przykład, 600 zł za metr kwadratowy oczekiwał właściciel dwukondygnacyjnego, murowanego dworku z początku XX w. w miejscowości Nowe Skalmierzyce w Wielkopolsce. Budynek ma powierzchnię 600 m² i wymaga remontu.

Z kolei sprzedający wyremontowaną rezydencję z 1900 r. o powierzchni 150 m² wraz z parkiem o powierzchni 11 tys. m² w gminie Biskupice w województwie wielkopolskim wycenił całość na 1,6 mln zł.

POBIERZ DARMOWE WYDANIA

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 5/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 4/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 3/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 2/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 1/2013 »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Osuszanie murów. Chcesz wygrać z wilgocią? Zobacz rozwiązanie »

pożar w budynku zawilgocony budynek
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wilgoć w budynkach to duży problem dla ich właścicieli. Najczęstszą przyczyną występowania zawilgoceń na ścianach jest zła ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11311|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10878|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl