CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  28.06.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o poznańskim rynku biurowym i rynku mieszkaniowym w Kaliszu, niższych niż zakładano stawkach za wywóz śmieci w Chełmie, większym budżecie na wymianę pieców węglowych w Krakowie oraz o budżecie obywatelskim na rok 2014 we Wrocławiu.

Gdynia: bezpłatne worki na odpady tylko dla domów jednorodzinnych

Zgodnie z porozumiem zawartym przez miasto z firmą Sanipor, właściciele jednorodzinnych posesji otrzymają bezpłatnie po cztery worki na odpady – po jednym na szkło i papier oraz dwa na plastik. Zapełnione worki będą odbierały firmy wywozowe i zostawiały puste.

Przedstawiciele jednej ze wspólnot mieszkaniowych uważają, że jest to niesprawiedliwe i protestują przeciwko – ich zdaniem – faworyzowaniu właścicieli domów jednorodzinnych. Wspólnoty mieszkaniowe muszą bowiem zakupić na własny koszt pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Dlaczego więc nie dostaną bezpłatnie pojemników do segregacji śmieci – pytają przedstawiciele wspólnoty.

Urzędnicy wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym w Gdyni regulaminem utrzymania czystości i porządku odpady komunalne mogą zbierać do worków wyłącznie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ponadto, worki będą bezpłatnie dostarczane w ramach promocji selektywnego zbierania odpadów, która potrwa prawdopodobnie tylko do końca tego roku – informuje serwis www.gdynia.naszemiasto.pl.

Poznański rynek biurowy

Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem zasobów powierzchni biurowych, które szacowane są na prawie 293 tys. m² – podał serwis investmap.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle. W pierwszym kwartale 2013 r. oddano do użytku 2,4 tys. m², a do końca roku ma jeszcze przybyć kolejnych 23 tys. m².

Natomiast w budowie w końcu marca br. pozostawało 67 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Po oddaniu jej do użytku poznańskie zasoby powierzchni biurowych zwiększą się o 20%. 

Analitycy Jones Lang LaSalle obliczyli, że w pierwszym kwartale br. Poznaniu wynajęto 5,6 tys. m² powierzchni biurowych, a w całym 2013 r. wolumen zawartych transakcji najmu osiągnie wartość porównywalną do 2012 r.

Na koniec marca br. poziom pustostanów w Poznaniu wynosił 16,7%, a najwyższe czynsze transakcyjne wahały się od 14 do 16 euro/m² miesięcznie. Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych może jednak zaowocować obniżką czynszów, zwłaszcza w obiektach w budowie oraz w tych, w których oferowane są duże powierzchnie biurowe do wynajęcia.

Kraków będzie miał więcej pieniędzy na wymianę pieców

Stolica Małopolski uzyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3,5 mln zł na likwidację niskiej emisji na terenie Krakowa. Pieniądze te miasto chce przeznaczyć na wymianę starych pieców węglowych na nowe proekologiczne rozwiązania oraz na likwidację kotłowni węglowych. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Krakowie zniknie tym roku 291 pieców i 66 kotłowni węglowych – informuje krakowski ratusz.

Natomiast w budżecie miasta na likwidację niskiej emisji zarezerwowano prawie 3 mln zł. W ramach tych środków uda się zlikwidować 449 pieców węglowych i 4 kotłownie – szacuje Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. I dodaje, że dodatkowe pieniądze na ten cel bardzo się przydadzą, bo w tym roku już wpłynęło do urzędu miasta prawie 1300 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców.

Gdzie i jakie mieszkania można kupić w Kaliszu

Według informacji portalu Tuznajdziesz.pl, bogata oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż dostępna jest w zachodniej części miasta – na Osiedlach Korczak i Dobrzec. Tam mieszkanie można kupić zarówno w blokach z wielkiej płyty, jak i w nowych budynkach – np. w inwestycji Słoneczny Stok przy ulicy Korczaka czy przy Dobrzeckiej. Na Osiedlu Korczak metr kwadratowy kosztuje od 2,2 do 4 tys. zł – w zależności od standardu.

W podobnej cenie dostępne są mieszkania na sąsiednim Osiedlu Dobrzec – w blokach z lat osiemdziesiątych, a także w nowych budynkach, np. na Osiedlu Zielone Łąki.

W Kaliszu mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od używanych, a ich ceny zaczynają się od 3,5 zł/m². Przy czym wśród nowych inwestycji na uwagę zasługuje Willa Kaliska przy ul. Czaszkowej w Śródmieściu. Jest to oryginalna kamienica, której stylistyka nawiązuje do historycznej zabudowy Kalisza. Mieszkania mają powierzchnię od 34 do 90 m², a luksusowy apartament na najwyższej kondygnacji zwieńczonej miedzianą kopułą – ponad 168 m².

Natomiast na rynku wtórnym do najciekawszych lokalizacji należy rejon Starego Miasta. Oferowane tam mieszkania znajdują się w kamienicach wybudowanych przed rokiem 1940. Ceny tych mieszkań zaczynają się od ok. 1000 zł/m², ale zwykle mają dość duży metraż i wymagają remontu.

W Chełmie stawki za wywóz śmieci o 2 zł niższe niż zakładano

Po rozstrzygnięciu przetargu, do którego przystąpiło tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, okazało się, że koszt wywozu odpadów komunalnych będzie niższy niż zakładano. W związku z tym władze miasta chcą zmienić uchwalone wcześniej stawki.

Zgodnie z nową propozycją magistratu, za śmieci segregowane mieszkańcy Chełma zapłaciliby 9 zł od osoby (wcześniej było 11), a za niesegregowane – 14 zł od osoby (było 16) – czytamy na stronie www.lublin.naszemiasto.pl.

Zmiana stawek wymaga jednak uchwały rady miasta. Prezydent Chełma uważa jednak, że nie będzie z tym problemu.

Rzeszów będzie miał nowoczesny biurowiec

Budynek biurowy klasy A powstanie w kompleksie biurowo-mieszkalnym SkyRes Warszawska, usytuowanym w centrum Rzeszowa. Będzie miał ok. 16 tys. m² powierzchni biurowej w formule open space.

13-kondygnacyjny biurowiec zostanie wzniesiony zgodnie zasadami certyfikacji w systemach LEED i BREEAM. Planowane zakończenie budowy to grudzień 2014 r.

SkyRes Warszawska będzie pierwszym nowoczesnym biurowcem w stolicy województwa podkarpackiego. Znaczna bowiem część istniejących obecnie w Rzeszowie obiektów biurowych to budynki klasy B – podał serwis e-biurowce.pl. A według informacji Propertynews.pl, Rzeszów już w niedalekiej przyszłości może stać się atrakcyjny dla firm outsourcingowych, bo ma największą wśród miast UE liczbę studentów na jednego mieszkańca, a płace są tu stosunkowo niskie.

Włocławek: ratusz wspiera remonty kamienic

Zgodnie z uchwałą rady miasta, na wsparcie z miejskiego budżetu mogą liczyć właściciele kamienic, którzy wyremontują ich elewacje lub ograniczą emisję dwutlenku węgla przez przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też wymianę ogrzewania węglowego na elektryczne, gazowe lub olejowe.

Jak informuje magistrat, właścicielom takich budynków będzie przysługiwać zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 80% poniesionych kosztów na prace budowlane, ale nie dłużej niż przez 10 lat. Przy czym obejmować ono będzie tylko budynki przylegające bezpośrednio do chodnika lub jezdni i tych, w których roboty budowlane rozpoczęto po dniu wejścia w życie uchwały rady miasta w tej sprawie.

Proponowane przez ratusz rozwiązania mają służyć poprawieniu estetyki miasta, ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza oraz polepszeniu warunków życia mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że rezygnacja z części dochodów z tytułu podatków od nieruchomości nie wpłynie negatywnie na budżet Włocławka.

Kraków otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Drzew

Tytuł ten przyznaje Europejska Rada ds. Drzew, skupiająca organizacje arborystyczne z 20 krajów Europy. Rada działa od 1992 r., a tytuł Europejskiego Miasta Drzew przyznaje od 12 lat.

Uzasadniając przyznanie Krakowowi tytułu miasta drzew, przedstawiciel Europejskiej Rady ds. Drzew, Jan Goevert zaznaczył, że Kraków to miasto, gdzie dobrze zadbaną zieleń można znaleźć w każdym zakątku zarówno centrum miasta, jak i dzielnic peryferyjnych. Podkreślił też powszechną dostępność i dobre rozplanowanie terenów zielonych. A jednym z najwspanialszych miejsc zielonych są krakowskie Planty, które w upalne dni dają możliwość wytchnienia w cieniu.

Według informacji PAP, w podwawelskim grodzie funkcjonują 42 parki miejskie o powierzchni 395 ha. W granicach miasta jest też ponad 1,4 tys. ha lasów, 3 parki krajobrazowe, 5 rezerwatów przyrody i 266 pomników przyrody. Tylko w 2012 r. miasto posadziło 2 tys. drzew i 2,3 tys. krzewów.

W Warszawie przeważają biurowce klasy B

Taką informację podał portal wgn.pl, powołując się na raport CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Udział bowiem biurowców klasy B w stołecznym zasobie powierzchni biurowej wynosi obecnie ponad 65%.

Obiekty klasy B to przede wszystkim kamienice zaadaptowane na biura i budynki wniesione w latach 1990-2005. Wskaźnik powierzchni niewynajętej jest w nich niższy niż w biurowcach klasy A i wynosi 9%. Zdaniem Konrada Heidingera, konsultanta w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE, sytuacja ta niebawem się zmieni, bo „starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B”.

Wrocławianie wybrali projekty z budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Wrocławia zgłosili 242 projekty, które – ich zdaniem – mogą być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Łączna kwota wszystkich projektów wynosiła ponad 47 mln zł. A pula pierwszego, pilotażowego programu to 3 mln zł.

Ostatecznie Zespół Opiniujący wybrał 129 projektów i te poddano ocenie wrocławian.

W głosowaniu wzięło udział ponad 51 tys. osób – w tym prawie 50 tys. zrobiło to przez Internet. Wśród ośmiu projektów, które otrzymały najwięcej głosów, dominowały inwestycje sportowe (m.in. przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej). Inne zwycięskie projekty to np. utworzenie muzycznego placu zabaw oraz zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej.

Wybrane projekty mają być zrealizowane w latach 2013/2014, a kalendarium prac zostanie określony po opracowaniu dokładnej dokumentacji każdej inwestycji – podał www.wroclaw.pl.

Najwięcej zabytkowych obiektów oferuje Wielkopolska

„W Polsce jest ok. 10 tys. zabytkowych dworków, rezydencji, pałaców i zamków, a ponad 20% z nich przypada na Wielkopolskę. Są to głównie szlacheckie dworki oraz arystokratyczne pałace polskich i niemieckich przemysłowców. Drugi pod względem liczby takich obiektów jest Dolny Śląsk (12% zasobów zabytkowych), a trzecie Mazowsze (11%)" – pisze Marcin Moneta, analityk WGN.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Istotnym składnikiem ceny takich obiektów – oprócz powierzchni, położenia i stanu technicznego – jest wielkość działki, a z reguły otaczają je spore parki. Liczy się także to, czy wpisane są do rejestru zabytków, bo wówczas nabywca zobowiązany jest konsultować wszelkie remonty i przebudowy ze służbami konserwatorskimi.

Zabytkowy charakter obiektu ma też jednak dobre strony, bo nabywca, jeśli zadeklaruje jego rewitalizację, może liczyć na pomoc finansową państwa i samorządu terytorialnego, np. w formie dotacji czy ulg podatkowych. Wysokość zaś tej pomocy może stanowić nawet 50–75 % kosztów inwestycji.

Najdroższe są pałace i zamki, przy czym różnice cenowe wynoszą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Duża rozpiętość cen występuje również w przypadku dworków i rezydencji. Na przykład, 600 zł za metr kwadratowy oczekiwał właściciel dwukondygnacyjnego, murowanego dworku z początku XX w. w miejscowości Nowe Skalmierzyce w Wielkopolsce. Budynek ma powierzchnię 600 m² i wymaga remontu.

Z kolei sprzedający wyremontowaną rezydencję z 1900 r. o powierzchni 150 m² wraz z parkiem o powierzchni 11 tys. m² w gminie Biskupice w województwie wielkopolskim wycenił całość na 1,6 mln zł.

POBIERZ DARMOWE WYDANIA

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 5/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 4/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 3/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 2/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 1/2013 »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12613|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11742|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl