CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  28.06.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (21.06.–27.06. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o poznańskim rynku biurowym i rynku mieszkaniowym w Kaliszu, niższych niż zakładano stawkach za wywóz śmieci w Chełmie, większym budżecie na wymianę pieców węglowych w Krakowie oraz o budżecie obywatelskim na rok 2014 we Wrocławiu.

Gdynia: bezpłatne worki na odpady tylko dla domów jednorodzinnych

Zgodnie z porozumiem zawartym przez miasto z firmą Sanipor, właściciele jednorodzinnych posesji otrzymają bezpłatnie po cztery worki na odpady – po jednym na szkło i papier oraz dwa na plastik. Zapełnione worki będą odbierały firmy wywozowe i zostawiały puste.

Przedstawiciele jednej ze wspólnot mieszkaniowych uważają, że jest to niesprawiedliwe i protestują przeciwko – ich zdaniem – faworyzowaniu właścicieli domów jednorodzinnych. Wspólnoty mieszkaniowe muszą bowiem zakupić na własny koszt pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Dlaczego więc nie dostaną bezpłatnie pojemników do segregacji śmieci – pytają przedstawiciele wspólnoty.

Urzędnicy wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym w Gdyni regulaminem utrzymania czystości i porządku odpady komunalne mogą zbierać do worków wyłącznie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ponadto, worki będą bezpłatnie dostarczane w ramach promocji selektywnego zbierania odpadów, która potrwa prawdopodobnie tylko do końca tego roku – informuje serwis www.gdynia.naszemiasto.pl.

Poznański rynek biurowy

Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem zasobów powierzchni biurowych, które szacowane są na prawie 293 tys. m² – podał serwis investmap.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle. W pierwszym kwartale 2013 r. oddano do użytku 2,4 tys. m², a do końca roku ma jeszcze przybyć kolejnych 23 tys. m².

Natomiast w budowie w końcu marca br. pozostawało 67 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Po oddaniu jej do użytku poznańskie zasoby powierzchni biurowych zwiększą się o 20%. 

Analitycy Jones Lang LaSalle obliczyli, że w pierwszym kwartale br. Poznaniu wynajęto 5,6 tys. m² powierzchni biurowych, a w całym 2013 r. wolumen zawartych transakcji najmu osiągnie wartość porównywalną do 2012 r.

Na koniec marca br. poziom pustostanów w Poznaniu wynosił 16,7%, a najwyższe czynsze transakcyjne wahały się od 14 do 16 euro/m² miesięcznie. Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych może jednak zaowocować obniżką czynszów, zwłaszcza w obiektach w budowie oraz w tych, w których oferowane są duże powierzchnie biurowe do wynajęcia.

Kraków będzie miał więcej pieniędzy na wymianę pieców

Stolica Małopolski uzyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3,5 mln zł na likwidację niskiej emisji na terenie Krakowa. Pieniądze te miasto chce przeznaczyć na wymianę starych pieców węglowych na nowe proekologiczne rozwiązania oraz na likwidację kotłowni węglowych. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Krakowie zniknie tym roku 291 pieców i 66 kotłowni węglowych – informuje krakowski ratusz.

Natomiast w budżecie miasta na likwidację niskiej emisji zarezerwowano prawie 3 mln zł. W ramach tych środków uda się zlikwidować 449 pieców węglowych i 4 kotłownie – szacuje Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. I dodaje, że dodatkowe pieniądze na ten cel bardzo się przydadzą, bo w tym roku już wpłynęło do urzędu miasta prawie 1300 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców.

Gdzie i jakie mieszkania można kupić w Kaliszu

Według informacji portalu Tuznajdziesz.pl, bogata oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż dostępna jest w zachodniej części miasta – na Osiedlach Korczak i Dobrzec. Tam mieszkanie można kupić zarówno w blokach z wielkiej płyty, jak i w nowych budynkach – np. w inwestycji Słoneczny Stok przy ulicy Korczaka czy przy Dobrzeckiej. Na Osiedlu Korczak metr kwadratowy kosztuje od 2,2 do 4 tys. zł – w zależności od standardu.

W podobnej cenie dostępne są mieszkania na sąsiednim Osiedlu Dobrzec – w blokach z lat osiemdziesiątych, a także w nowych budynkach, np. na Osiedlu Zielone Łąki.

W Kaliszu mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od używanych, a ich ceny zaczynają się od 3,5 zł/m². Przy czym wśród nowych inwestycji na uwagę zasługuje Willa Kaliska przy ul. Czaszkowej w Śródmieściu. Jest to oryginalna kamienica, której stylistyka nawiązuje do historycznej zabudowy Kalisza. Mieszkania mają powierzchnię od 34 do 90 m², a luksusowy apartament na najwyższej kondygnacji zwieńczonej miedzianą kopułą – ponad 168 m².

Natomiast na rynku wtórnym do najciekawszych lokalizacji należy rejon Starego Miasta. Oferowane tam mieszkania znajdują się w kamienicach wybudowanych przed rokiem 1940. Ceny tych mieszkań zaczynają się od ok. 1000 zł/m², ale zwykle mają dość duży metraż i wymagają remontu.

W Chełmie stawki za wywóz śmieci o 2 zł niższe niż zakładano

Po rozstrzygnięciu przetargu, do którego przystąpiło tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, okazało się, że koszt wywozu odpadów komunalnych będzie niższy niż zakładano. W związku z tym władze miasta chcą zmienić uchwalone wcześniej stawki.

Zgodnie z nową propozycją magistratu, za śmieci segregowane mieszkańcy Chełma zapłaciliby 9 zł od osoby (wcześniej było 11), a za niesegregowane – 14 zł od osoby (było 16) – czytamy na stronie www.lublin.naszemiasto.pl.

Zmiana stawek wymaga jednak uchwały rady miasta. Prezydent Chełma uważa jednak, że nie będzie z tym problemu.

Rzeszów będzie miał nowoczesny biurowiec

Budynek biurowy klasy A powstanie w kompleksie biurowo-mieszkalnym SkyRes Warszawska, usytuowanym w centrum Rzeszowa. Będzie miał ok. 16 tys. m² powierzchni biurowej w formule open space.

13-kondygnacyjny biurowiec zostanie wzniesiony zgodnie zasadami certyfikacji w systemach LEED i BREEAM. Planowane zakończenie budowy to grudzień 2014 r.

SkyRes Warszawska będzie pierwszym nowoczesnym biurowcem w stolicy województwa podkarpackiego. Znaczna bowiem część istniejących obecnie w Rzeszowie obiektów biurowych to budynki klasy B – podał serwis e-biurowce.pl. A według informacji Propertynews.pl, Rzeszów już w niedalekiej przyszłości może stać się atrakcyjny dla firm outsourcingowych, bo ma największą wśród miast UE liczbę studentów na jednego mieszkańca, a płace są tu stosunkowo niskie.

Włocławek: ratusz wspiera remonty kamienic

Zgodnie z uchwałą rady miasta, na wsparcie z miejskiego budżetu mogą liczyć właściciele kamienic, którzy wyremontują ich elewacje lub ograniczą emisję dwutlenku węgla przez przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też wymianę ogrzewania węglowego na elektryczne, gazowe lub olejowe.

Jak informuje magistrat, właścicielom takich budynków będzie przysługiwać zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 80% poniesionych kosztów na prace budowlane, ale nie dłużej niż przez 10 lat. Przy czym obejmować ono będzie tylko budynki przylegające bezpośrednio do chodnika lub jezdni i tych, w których roboty budowlane rozpoczęto po dniu wejścia w życie uchwały rady miasta w tej sprawie.

Proponowane przez ratusz rozwiązania mają służyć poprawieniu estetyki miasta, ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza oraz polepszeniu warunków życia mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że rezygnacja z części dochodów z tytułu podatków od nieruchomości nie wpłynie negatywnie na budżet Włocławka.

Kraków otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Drzew

Tytuł ten przyznaje Europejska Rada ds. Drzew, skupiająca organizacje arborystyczne z 20 krajów Europy. Rada działa od 1992 r., a tytuł Europejskiego Miasta Drzew przyznaje od 12 lat.

Uzasadniając przyznanie Krakowowi tytułu miasta drzew, przedstawiciel Europejskiej Rady ds. Drzew, Jan Goevert zaznaczył, że Kraków to miasto, gdzie dobrze zadbaną zieleń można znaleźć w każdym zakątku zarówno centrum miasta, jak i dzielnic peryferyjnych. Podkreślił też powszechną dostępność i dobre rozplanowanie terenów zielonych. A jednym z najwspanialszych miejsc zielonych są krakowskie Planty, które w upalne dni dają możliwość wytchnienia w cieniu.

Według informacji PAP, w podwawelskim grodzie funkcjonują 42 parki miejskie o powierzchni 395 ha. W granicach miasta jest też ponad 1,4 tys. ha lasów, 3 parki krajobrazowe, 5 rezerwatów przyrody i 266 pomników przyrody. Tylko w 2012 r. miasto posadziło 2 tys. drzew i 2,3 tys. krzewów.

W Warszawie przeważają biurowce klasy B

Taką informację podał portal wgn.pl, powołując się na raport CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Udział bowiem biurowców klasy B w stołecznym zasobie powierzchni biurowej wynosi obecnie ponad 65%.

Obiekty klasy B to przede wszystkim kamienice zaadaptowane na biura i budynki wniesione w latach 1990-2005. Wskaźnik powierzchni niewynajętej jest w nich niższy niż w biurowcach klasy A i wynosi 9%. Zdaniem Konrada Heidingera, konsultanta w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE, sytuacja ta niebawem się zmieni, bo „starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B”.

Wrocławianie wybrali projekty z budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Wrocławia zgłosili 242 projekty, które – ich zdaniem – mogą być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Łączna kwota wszystkich projektów wynosiła ponad 47 mln zł. A pula pierwszego, pilotażowego programu to 3 mln zł.

Ostatecznie Zespół Opiniujący wybrał 129 projektów i te poddano ocenie wrocławian.

W głosowaniu wzięło udział ponad 51 tys. osób – w tym prawie 50 tys. zrobiło to przez Internet. Wśród ośmiu projektów, które otrzymały najwięcej głosów, dominowały inwestycje sportowe (m.in. przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej). Inne zwycięskie projekty to np. utworzenie muzycznego placu zabaw oraz zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej.

Wybrane projekty mają być zrealizowane w latach 2013/2014, a kalendarium prac zostanie określony po opracowaniu dokładnej dokumentacji każdej inwestycji – podał www.wroclaw.pl.

Najwięcej zabytkowych obiektów oferuje Wielkopolska

„W Polsce jest ok. 10 tys. zabytkowych dworków, rezydencji, pałaców i zamków, a ponad 20% z nich przypada na Wielkopolskę. Są to głównie szlacheckie dworki oraz arystokratyczne pałace polskich i niemieckich przemysłowców. Drugi pod względem liczby takich obiektów jest Dolny Śląsk (12% zasobów zabytkowych), a trzecie Mazowsze (11%)" – pisze Marcin Moneta, analityk WGN.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Istotnym składnikiem ceny takich obiektów – oprócz powierzchni, położenia i stanu technicznego – jest wielkość działki, a z reguły otaczają je spore parki. Liczy się także to, czy wpisane są do rejestru zabytków, bo wówczas nabywca zobowiązany jest konsultować wszelkie remonty i przebudowy ze służbami konserwatorskimi.

Zabytkowy charakter obiektu ma też jednak dobre strony, bo nabywca, jeśli zadeklaruje jego rewitalizację, może liczyć na pomoc finansową państwa i samorządu terytorialnego, np. w formie dotacji czy ulg podatkowych. Wysokość zaś tej pomocy może stanowić nawet 50–75 % kosztów inwestycji.

Najdroższe są pałace i zamki, przy czym różnice cenowe wynoszą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Duża rozpiętość cen występuje również w przypadku dworków i rezydencji. Na przykład, 600 zł za metr kwadratowy oczekiwał właściciel dwukondygnacyjnego, murowanego dworku z początku XX w. w miejscowości Nowe Skalmierzyce w Wielkopolsce. Budynek ma powierzchnię 600 m² i wymaga remontu.

Z kolei sprzedający wyremontowaną rezydencję z 1900 r. o powierzchni 150 m² wraz z parkiem o powierzchni 11 tys. m² w gminie Biskupice w województwie wielkopolskim wycenił całość na 1,6 mln zł.

POBIERZ DARMOWE WYDANIA

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 5/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 4/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 3/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 2/2013 »

ADMINISTRATOR i FACILITY MANAGEMENT nr 1/2013 »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10268|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl