CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie?
Zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej

Paweł Puch  |  01.07.2013  |  5
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.

Kilka zasad dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej

Postępowanie w sprawie dochodzenia zaległości nie jest miejscem na podnoszenie zarzutu nieważności uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Sposób jej wzruszenia jest uregulowany trybem, o którym mowa w art. 25 ustawy o własności lokali. Jeżeli dłużnicy uchwały nie kwestionowali we właściwym trybie pozostają nią związani.

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo żądać odsetek od zaległości związanych z nieterminową wpłatą zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną od dnia wymagalności do dnia zapłaty i może zaliczyć częściową wpłatę dłużnika w pierwszej kolejności na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne (art. 451 kodeksu cywilnego) – uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa żądała zapłaty od swoich członków zaległości w zaliczkach na koszty zarządu. Pozwani  podnieśli, iż przedłożone przez wspólnotę mieszkaniową dokumenty rozliczeniowe są niekompletne i sporządzone zostały tendencyjnie, a zaległości w opłatach powstały z winy zarządzających, w związku z czym pozwani uważają żądanie za niezasadne.

Wspólnota nie wystawia żądanych faktur VAT (refaktur) dla osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym lokalu, będących czynnym płatnikiem podatku VAT. Pozwani wywiedli, iż wstrzymanie wpłat zaliczek nastąpiło z powodu braku faktur VAT, a właściwie refakturowania kosztów.

Sąd Rejonowy w Augustowie zasądził od pozwanych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej żądane kwoty z ustawowymi odsetkami. Apelację od powyższego wyroku wywiedli pozwani zaskarżając go w całości i wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Augustowie z uwagi na nierozpoznanie istoty sprawy, ewentualnie o jego zmianę (Czytaj więcej na ten temat).

Sąd Okręgowy uznał, że apelacja podlega oddaleniu w całości. Na obecnym etapie postępowania pozwani nie mogą podnosić zarzutu nieważności bądź też nieprawidłowości uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

Uchwała ta bowiem jest aktem wewnętrznym wspólnoty mieszkaniowej, a sposób jej wzruszenia jest uregulowany szczególnym trybem, o którym mowa w art. 25 ustawy o własności lokali. Pozwani jej nie zakwestionowali we właściwym trybie. Zatem członkowie wspólnoty pozostają związani tą uchwałą. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Wspólnota mieszkaniowa miała prawo żądać odsetek od zaległości związanych z nieterminową wpłatą zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną na podstawie art. 15 w/w ustawy w zw. z art. 481 kc. Zaliczki winny być uiszczane z góry do 10 dnia każdego miesiąca.

Skoro pozwani nie wpłacali ich w terminie powód miał prawo żądać z tego tytułu odsetek ustawowych od dnia wymagalności do dnia zapłaty. Pozwani regulując część długu wskazali w kolejnych przelewach na poczet jakich należności uiszczają wpłaty, a ponieważ posiadali we wspólnocie mieszkaniowej zadłużenie w postaci kilku długów tego samego rodzaju, powód mógł skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 451 § 1 kc i przy spełnieniu świadczenia przez dłużnika słusznie zaliczył je w pierwszej kolejności na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.

Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach sygn.akt I Ca 184/13

Czytaj dalej: Kolejne zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16707|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10355|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl