CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Co nowego w Orzecznictwie?
Zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej

Paweł Puch  |  01.07.2013  |  5
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 126), w którym omawiamy zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.

Kilka zasad dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej

Postępowanie w sprawie dochodzenia zaległości nie jest miejscem na podnoszenie zarzutu nieważności uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Sposób jej wzruszenia jest uregulowany trybem, o którym mowa w art. 25 ustawy o własności lokali. Jeżeli dłużnicy uchwały nie kwestionowali we właściwym trybie pozostają nią związani.

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo żądać odsetek od zaległości związanych z nieterminową wpłatą zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną od dnia wymagalności do dnia zapłaty i może zaliczyć częściową wpłatę dłużnika w pierwszej kolejności na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne (art. 451 kodeksu cywilnego) – uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa żądała zapłaty od swoich członków zaległości w zaliczkach na koszty zarządu. Pozwani  podnieśli, iż przedłożone przez wspólnotę mieszkaniową dokumenty rozliczeniowe są niekompletne i sporządzone zostały tendencyjnie, a zaległości w opłatach powstały z winy zarządzających, w związku z czym pozwani uważają żądanie za niezasadne.

Wspólnota nie wystawia żądanych faktur VAT (refaktur) dla osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym lokalu, będących czynnym płatnikiem podatku VAT. Pozwani wywiedli, iż wstrzymanie wpłat zaliczek nastąpiło z powodu braku faktur VAT, a właściwie refakturowania kosztów.

Sąd Rejonowy w Augustowie zasądził od pozwanych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej żądane kwoty z ustawowymi odsetkami. Apelację od powyższego wyroku wywiedli pozwani zaskarżając go w całości i wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Augustowie z uwagi na nierozpoznanie istoty sprawy, ewentualnie o jego zmianę (Czytaj więcej na ten temat).

Sąd Okręgowy uznał, że apelacja podlega oddaleniu w całości. Na obecnym etapie postępowania pozwani nie mogą podnosić zarzutu nieważności bądź też nieprawidłowości uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

Uchwała ta bowiem jest aktem wewnętrznym wspólnoty mieszkaniowej, a sposób jej wzruszenia jest uregulowany szczególnym trybem, o którym mowa w art. 25 ustawy o własności lokali. Pozwani jej nie zakwestionowali we właściwym trybie. Zatem członkowie wspólnoty pozostają związani tą uchwałą. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Wspólnota mieszkaniowa miała prawo żądać odsetek od zaległości związanych z nieterminową wpłatą zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną na podstawie art. 15 w/w ustawy w zw. z art. 481 kc. Zaliczki winny być uiszczane z góry do 10 dnia każdego miesiąca.

Skoro pozwani nie wpłacali ich w terminie powód miał prawo żądać z tego tytułu odsetek ustawowych od dnia wymagalności do dnia zapłaty. Pozwani regulując część długu wskazali w kolejnych przelewach na poczet jakich należności uiszczają wpłaty, a ponieważ posiadali we wspólnocie mieszkaniowej zadłużenie w postaci kilku długów tego samego rodzaju, powód mógł skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 451 § 1 kc i przy spełnieniu świadczenia przez dłużnika słusznie zaliczył je w pierwszej kolejności na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.

Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach sygn.akt I Ca 184/13

Czytaj dalej: Kolejne zasady dochodzenia zaległości we wspólnocie mieszkaniowej 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18187|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11416|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10992|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl