CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (28.06.–04.07.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  05.07.2013
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach ł
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach ł

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach łódzkiego programu zagospodarowania strychów w komunalnych kamienicach.

Stawki za wywóz śmieci w Małopolsce

Jak poinformowała „Gazeta Krakowska”, średnia stawka za odbiór odpadów komunalnych w województwie małopolskim to ok. 8 zł od osoby za śmieci posegregowane i ok. 13 zł za niesegregowane. Przy czym w większości gmin po przeprowadzeniu przetargów koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych okazały się niższe od przewidywanych i w związku z tym w niektórych opłaty już obniżono, ale w wielu jeszcze trwają prace nad ustaleniem nowych opłat.

Najniższą stawkę w Małopolsce będą płacili mieszkańcy Kamienicy – 3 zł miesięcznie od osoby za odpady posegregowane. Nieco wyższą stawkę uchwalono w Limanowej (3,5zł od osoby) i Korzennej (3,9 zł).

Natomiast najwyższe stawki obowiązują w Krakowie, gdzie rada miasta dla mieszkańców budynków wielorodzinnych ustaliła średnią stawkę 12 zł od osoby za śmieci posegregowane i o 50% wyższą za nieposegregowane.

W Sopocie zakończono głosowanie nad budżetem obywatelskim

Władze miasta przekazały na budżet obywatelski na rok 2014 r. 4 mln zł – 2 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie i taką samą kwotę na lokalne (po pół miliona złotych na każdy z czterech okręgów wyborczych).

W ramach głosowania sopocianie wypełnili ponad 2,1 tys. ankiet, wskazując najpilniejsze ich zdaniem zadania, które należy w mieście zrealizować. Najwięcej osób opowiedziało się za dofinansowaniem budowy nowoczesnego systemu segregacji odpadów (np. pojemników podziemnych) i rodzinnego placu relaksu i zabawy na sopockich błoniach, a także za dofinansowaniem remontów elewacji kamienic.
Natomiast wśród inwestycji o zasięgu lokalnym znalazły się m.in. remonty chodników i schodów, rewitalizacja zieleni i ciągów komunikacyjnych na skwerach i w parkach oraz budowa lub modernizacja placów zabaw i boisk.

„Sopocianie chcą mieszkać w ładnym, zadbanym mieście – chcą spacerować po równych, wyremontowanych chodnikach i schodach, pomiędzy zadbanymi kamienicami. Chcą także więcej zieleni i zadbanych terenów przyrodniczych” – podsumowuje głosowanie mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego serwis Sopot.naszemiasto.pl.

Czystsze środowisko na Śląsku

Cel ten został osiągnięty dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków „Ziemowit” w Lędzinach. Inwestycja ta ma bowiem przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń gleby oraz wód podziemnych i powierzchniowych.

Ponadto, realizacja projektu zapewni w 2014 r. 90% mieszkańców gminy dostęp do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Koszt przebudowy i modernizacji przestarzałych ciągów technologicznych i budowy nowych to prawie 160 mln zł, a realizacja tej inwestycji, którą oficjalnie otwarto 28 czerwca br., była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 95 mln zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, z tego programu dofinansowano już w Polsce 28 zakończonych projektów modernizacji lub budowy oczyszczalni ścieków. 

W Białymstoku śmieci będą tańsze

Jak poinformował serwis Poranny.pl, prezydent miasta zaproponował obniżenie stawek za odbiór odpadów komunalnych o 10% w stosunku do wcześniej uchwalonych. Radni zaakceptowali propozycję prezydenta, zachowując metodę naliczania opłat. Teraz białostoczanie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 19 zł od mieszkania o powierzchni do 40 m², 35 zł – o powierzchni od 40 do 80 m² i 45 zł – o powierzchni powyżej 80 m². Natomiast stawki za odbiór odpadów niesegregowanych będą wynosiły 28,50 zł od mieszkania o powierzchni do 40 m², 52 zł – o powierzchni od 40 do 80 m² i 67,50 zł – o powierzchni powyżej 80 m².

Ponadto, samotnie mieszkający emeryci i renciści mogą liczyć na 5 zł dopłaty – niezależnie od powierzchni zajmowanego mieszkania. Ustalone stawki będą obowiązywały od 1 lipca do końca tego roku.

PKP sprzedaje dworzec kolejowy w Raciborzu

Nieruchomość ta należy do największych wystawionych na sprzedaż przez Polskie Koleje Państwowe w ramach projektu „Dworzec na własność”. Wcześniej nabywców szukano dla ponad 50 obiektów dworcowych w całej Polsce.

Dworzec kolejowy w Raciborzu, zlokalizowany w centrum miasta, zbudowano w 1979 r., w miejscu pierwszego historycznego obiektu kolejowego z 1847 r. Jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 4 tys. m². Na parterze środkowej, dwukondygnacyjnej części budynku, do której przylegają dwa boczne skrzydła, mieszczą się lokale handlowo-usługowe, a na piętrze pomieszczenia związane z obsługą podróżnych (hol, kasy biletowe i poczekalnia).

Przetarg wyznaczono na 26 lipca br. Cena wywoławcza to 2,79 mln zł. Przyszły nabywca nieruchomości musi się jednak zobowiązać do zachowania kolejowej funkcji pomieszczeń na piętrze budynku oraz do zachowania przejść na perony. 

Poznań: spółdzielnie nie chcą zbierać opłat za wywóz śmieci

Za zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i dziewięciu okolicznych gminach odpowiada Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP). Tam też spółdzielnie mieszkaniowe powinny przekazać deklaracje o liczbie mieszkańców i opłaty za wywóz śmieci zebrane od mieszkańców.

Kilka spółdzielni mieszkaniowych nie chce jednak organizować systemu zbierania opłat śmieciowych i zajmować się ich egzekucją. Prezesi tych spółdzielni uważają bowiem, że powinien to robić ZM GOAP. Na wspólnym spotkaniu w ubiegłym tygodniu postanowili, że złożą do ZM GOAP informacje o liczbie mieszkańców, ale nie podpiszą zobowiązania do windykacji opłat. Zapowiedzieli też wysłanie do ZM GOAP pisma przedprocesowego w tej sprawie – czytamy na stronie Komunalny.pl.

Największe mieszkania nabywcy kupują w Gdyni

Tak wynika z analizy transakcji dokonanych w 2013 r. przez Metrohouse w kilkunastu miastach Polski. W Gdyni średni metraż kupowanego mieszkania wynosił 56,2 m². Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz (55,8 m²), na trzecim Częstochowa (54,9 m²), a tuż za nią Warszawa (54,5 m²).

Stawkę zamyka Elbląg (47,4 m²), a przed nim znalazły się Lublin (48,7 m²), Wrocław (49,6 m²) i Opole (49,8 m²).

Natomiast średnia powierzchnia kupowanego mieszkania w Sopocie, Płocku, Gdańsku, Kielcach, Łodzi, Legnicy, Kaliszu, Olsztynie, Koszalinie, Krakowie, Radomiu i Poznaniu waha się od 50 do 54 m². 

W Legnicy wzrosła liczba wykupionych mieszkań komunalnych

Zgodniez uchwałą Rady Miejskiej w Legnicy z 2011 r., termin składania wniosków o wykup mieszkań komunalnych na preferencyjnych warunkach upłynął 30 czerwca 2012 r. Do tego czasu legniczanie złożyli ponad 2,2 tys.wniosków.

Według serwisu Legniczanin.pl, w 2012 r. miasto zawarło umowy na sprzedaż 708 mieszkań, a do połowy tego roku na 500. Natomiast dla kolejnych 118 mieszkań przygotowywane są umowy sprzedaży, ale pozostali najemcy, którzy złożyli wnioski w terminie, także będą mogli wykupić mieszkania zbonifikatą. Obecnie w zasobach komunalnych pozostaje jeszcze ponad 6,6 tys.mieszkań. 

We Wrocławiu powstaje nowy kompleks biurowy 

Fabryczna Office Park, który ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2014 r., wznoszony jest w zachodniej części miasta, w przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych i w odległości ok. 4 km od Rynku Starego Miasta.Kompleks będzie się składał z trzech 3-kondygnacyjnych budynków klasy A o łącznej powierzchni biurowej ok. 3 tys. m².

Układ poszczególnych kondygnacji o powierzchni ok. 330 m² umożliwi elastyczną aranżację biura. 

Poznań: wiecha na kolejnych budynkach komunalnych

Trzy dwupiętrowe budynki powstają przy ul. Podolańskiej, w których będzie 105 mieszkań komunalnych, w tym 6 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsi mieszkańcy mają się do nich wprowadzić już w tym roku. Budynki wznoszone są w technologii tradycyjnej.

Aby obniżyć koszt inwestycji, zrezygnowano z piwnic i balkonów. Dzięki temu budowa pochłonie niespełna 11 mln zł, co oznacza, że metr kwadratowy mieszkania będzie kosztował 1,8 tys. zł.

W nowych budynkach zamieszkają obecni najemcy komunalni, którzy nie zalegają z czynszem i chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Zwolnione zaś przez nich mieszkania miasto chce przeznaczyć na lokale socjalne, których w Poznaniu jest stanowczo za mało.

Jak informuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, dzięki nowym inwestycjom zasób mieszkań komunalnych w Poznaniu w latach 2009–2013 powiększył o ponad 270 lokali. Zbudowano bowiem 36 nowych mieszkań przy ul Nadolnik, 20 – przy ul. Fabrycznej, 96 – na Osiedlu Głuszyna, 32 – przy ul. Bolka i 93 – na Osiedlu Łaskarza.

Gdańsk: 5-procentowa obniżka czynszu nie dla wszystkich najemców gminnych mieszkań

Rzecznik praw obywatelskich zarzucił miastu, że program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Gdańsk na lata 2009–2013 nie uwzględnia całego art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. A zgodnie z tym artykułem, przy określaniu czynszu powinno się wziąć pod uwagę również położenie budynku. Intencją ustawodawcy było uzależnienie wysokości czynszu od wartości użytkowej lokalu.

RPO zaskarżył więc uchwalę radnych o podwyżkach czynszów z 2011 r., a w styczniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, nakazujący miastu zmianę jej zapisów i uwzględnienie rzeczywistych warunków wynikających z lokalizacji budynków – czytamy na stronie Gdansk.naszemiasto.pl.

NOWE TECHNOLOGIE: instalacje,
izolacje,
osuszanie
 
 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newslettera

Pod koniec czerwca br. Rada Miasta przyjęła nową uchwałę o 5-procentowych bonifikatach dla najemców mieszkań komunalnych. Zgodnie z nią, będą one przysługiwały tylko tym, którzy mieszkają w strefie, gdzie nie dopuszcza się funkcji mieszkaniowej, oraz w odległości większej niż 500 m od przystanku komunikacji miejskiej lub kolejowej. Pod uwagę brany jest także nadmierny hałas.

Z 5-procentowej obniżki skorzysta teraz tylko ok. 5 tysięcy gdańszczan, a 14 tysięcy będzie płaciło czynsz wyższy o 51 groszy za każdy metr kwadratowy. Wprawdzie miasto zaskarżyło wyrok sądu, ale na rozstrzygnięcie trzeba będzie trochę poczekać. 

Najwięcej za wynajem mieszkań płaci się w Warszawie

Z lipcowej analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika, że najdroższym w Polsce miastem pod względem wysokości stawek za najem długoterminowy jest stolica – największy w kraju ośrodek akademicki i jednocześnie największy rynek pracy.

W Warszawie bowiem najem kawalerki to wydatek średnio prawie 1600 zł miesięcznie – o ponad 20% większy niż w Krakowie i Wrocławiu, gdzie na ten cel trzeba przeznaczyć średnio po 1200 zł. Natomiast najtaniej można wynająć kawalerkę w Gorzowie Wielkopolskim (620 zł), Toruniu (790 zł), Łodzi (850 zł) i w Zielonej Górze (880 zł).

Z kolei za wynajem mieszkania dwupokojowego w stolicy trzeba zapłacić średnio 2300 zł, a w Krakowie i Wrocławiu – po 1600 zł. Wynajem  trzypokojowego mieszkania to koszt ok. 3000 zł miesięcznie (w Krakowie – 2100 zł, we Wrocławiu – 2000 zł).

Poszukując mieszkania czteropokojowego w Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem 4000 zł miesięcznie, a w Krakowie i Wrocławiu – po ok. 2800 zł.

W Toruniu będą podziemne pojemniki na śmieci

Mają one zostać zamontowane na terenie Zespołu Staromiejskiego. Miasto wstępnie wyznaczyło 13 lokalizacji podziemnych pojemników na odpady komunalne, ale docelowe miejsca ich montażu wskażą mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych, które odbędą się od 2 do 20 września 2013 r.

Zdaniem urzędników, na terenie Zespołu Staromiejskiego często brakuje miejsca na ustawienie kontenerów.

A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy. Dlatego wToruniu, corocznie od 2014 r., w przestrzeni zespołu staromiejskiego będą powstawać 2-3 podziemne zestawy pojemników dostosowanych do segregacji odpadów – informuje toruński magistrat. 

Duże zainteresowanie łodzian adaptacją strychów

Jak poinformował magistrat, program adaptacji strychów i poddaszy w miejskich kamienicach na mieszkania komunalne spotkał się z dużym odzewem. Wpłynęło bowiem 55 wniosków od osób zainteresowanych zamieszkaniem pod dachem, a do rozdzielenia są 24 pomieszczenia w 18 kamienicach.

Najwięcej wniosków (31) wpłynęło od studentów i absolwentów wyższych uczelni, planujących pozostać w Łodzi. Zgodnie z założeniami programu, lokal można uzyskać nieodpłatnie, ale najemca musi go zaadaptować na cele mieszkalne na własny koszt. W zamian miasto oferuje nawet 80-procentową obniżkę czynszu. W związku z dużym zainteresowaniem programem miasto planuje jego drugą edycję.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11301|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10869|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl