CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (28.06.–04.07.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  05.07.2013
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach ł
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach ł

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o stawkach za wywóz śmieci w Małopolsce, budowie kolejnych mieszkań komunalnych w Poznaniu, cenach najmu mieszkań w Warszawie, nowych zasadach obniżania czynszów za mieszkania komunalne w Gdańsku i o efektach łódzkiego programu zagospodarowania strychów w komunalnych kamienicach.

Stawki za wywóz śmieci w Małopolsce

Jak poinformowała „Gazeta Krakowska”, średnia stawka za odbiór odpadów komunalnych w województwie małopolskim to ok. 8 zł od osoby za śmieci posegregowane i ok. 13 zł za niesegregowane. Przy czym w większości gmin po przeprowadzeniu przetargów koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych okazały się niższe od przewidywanych i w związku z tym w niektórych opłaty już obniżono, ale w wielu jeszcze trwają prace nad ustaleniem nowych opłat.

Najniższą stawkę w Małopolsce będą płacili mieszkańcy Kamienicy – 3 zł miesięcznie od osoby za odpady posegregowane. Nieco wyższą stawkę uchwalono w Limanowej (3,5zł od osoby) i Korzennej (3,9 zł).

Natomiast najwyższe stawki obowiązują w Krakowie, gdzie rada miasta dla mieszkańców budynków wielorodzinnych ustaliła średnią stawkę 12 zł od osoby za śmieci posegregowane i o 50% wyższą za nieposegregowane.

W Sopocie zakończono głosowanie nad budżetem obywatelskim

Władze miasta przekazały na budżet obywatelski na rok 2014 r. 4 mln zł – 2 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie i taką samą kwotę na lokalne (po pół miliona złotych na każdy z czterech okręgów wyborczych).

W ramach głosowania sopocianie wypełnili ponad 2,1 tys. ankiet, wskazując najpilniejsze ich zdaniem zadania, które należy w mieście zrealizować. Najwięcej osób opowiedziało się za dofinansowaniem budowy nowoczesnego systemu segregacji odpadów (np. pojemników podziemnych) i rodzinnego placu relaksu i zabawy na sopockich błoniach, a także za dofinansowaniem remontów elewacji kamienic.
Natomiast wśród inwestycji o zasięgu lokalnym znalazły się m.in. remonty chodników i schodów, rewitalizacja zieleni i ciągów komunikacyjnych na skwerach i w parkach oraz budowa lub modernizacja placów zabaw i boisk.

„Sopocianie chcą mieszkać w ładnym, zadbanym mieście – chcą spacerować po równych, wyremontowanych chodnikach i schodach, pomiędzy zadbanymi kamienicami. Chcą także więcej zieleni i zadbanych terenów przyrodniczych” – podsumowuje głosowanie mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego serwis Sopot.naszemiasto.pl.

Czystsze środowisko na Śląsku

Cel ten został osiągnięty dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków „Ziemowit” w Lędzinach. Inwestycja ta ma bowiem przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń gleby oraz wód podziemnych i powierzchniowych.

Ponadto, realizacja projektu zapewni w 2014 r. 90% mieszkańców gminy dostęp do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Koszt przebudowy i modernizacji przestarzałych ciągów technologicznych i budowy nowych to prawie 160 mln zł, a realizacja tej inwestycji, którą oficjalnie otwarto 28 czerwca br., była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 95 mln zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, z tego programu dofinansowano już w Polsce 28 zakończonych projektów modernizacji lub budowy oczyszczalni ścieków. 

W Białymstoku śmieci będą tańsze

Jak poinformował serwis Poranny.pl, prezydent miasta zaproponował obniżenie stawek za odbiór odpadów komunalnych o 10% w stosunku do wcześniej uchwalonych. Radni zaakceptowali propozycję prezydenta, zachowując metodę naliczania opłat. Teraz białostoczanie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 19 zł od mieszkania o powierzchni do 40 m², 35 zł – o powierzchni od 40 do 80 m² i 45 zł – o powierzchni powyżej 80 m². Natomiast stawki za odbiór odpadów niesegregowanych będą wynosiły 28,50 zł od mieszkania o powierzchni do 40 m², 52 zł – o powierzchni od 40 do 80 m² i 67,50 zł – o powierzchni powyżej 80 m².

Ponadto, samotnie mieszkający emeryci i renciści mogą liczyć na 5 zł dopłaty – niezależnie od powierzchni zajmowanego mieszkania. Ustalone stawki będą obowiązywały od 1 lipca do końca tego roku.

PKP sprzedaje dworzec kolejowy w Raciborzu

Nieruchomość ta należy do największych wystawionych na sprzedaż przez Polskie Koleje Państwowe w ramach projektu „Dworzec na własność”. Wcześniej nabywców szukano dla ponad 50 obiektów dworcowych w całej Polsce.

Dworzec kolejowy w Raciborzu, zlokalizowany w centrum miasta, zbudowano w 1979 r., w miejscu pierwszego historycznego obiektu kolejowego z 1847 r. Jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 4 tys. m². Na parterze środkowej, dwukondygnacyjnej części budynku, do której przylegają dwa boczne skrzydła, mieszczą się lokale handlowo-usługowe, a na piętrze pomieszczenia związane z obsługą podróżnych (hol, kasy biletowe i poczekalnia).

Przetarg wyznaczono na 26 lipca br. Cena wywoławcza to 2,79 mln zł. Przyszły nabywca nieruchomości musi się jednak zobowiązać do zachowania kolejowej funkcji pomieszczeń na piętrze budynku oraz do zachowania przejść na perony. 

Poznań: spółdzielnie nie chcą zbierać opłat za wywóz śmieci

Za zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i dziewięciu okolicznych gminach odpowiada Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP). Tam też spółdzielnie mieszkaniowe powinny przekazać deklaracje o liczbie mieszkańców i opłaty za wywóz śmieci zebrane od mieszkańców.

Kilka spółdzielni mieszkaniowych nie chce jednak organizować systemu zbierania opłat śmieciowych i zajmować się ich egzekucją. Prezesi tych spółdzielni uważają bowiem, że powinien to robić ZM GOAP. Na wspólnym spotkaniu w ubiegłym tygodniu postanowili, że złożą do ZM GOAP informacje o liczbie mieszkańców, ale nie podpiszą zobowiązania do windykacji opłat. Zapowiedzieli też wysłanie do ZM GOAP pisma przedprocesowego w tej sprawie – czytamy na stronie Komunalny.pl.

Największe mieszkania nabywcy kupują w Gdyni

Tak wynika z analizy transakcji dokonanych w 2013 r. przez Metrohouse w kilkunastu miastach Polski. W Gdyni średni metraż kupowanego mieszkania wynosił 56,2 m². Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz (55,8 m²), na trzecim Częstochowa (54,9 m²), a tuż za nią Warszawa (54,5 m²).

Stawkę zamyka Elbląg (47,4 m²), a przed nim znalazły się Lublin (48,7 m²), Wrocław (49,6 m²) i Opole (49,8 m²).

Natomiast średnia powierzchnia kupowanego mieszkania w Sopocie, Płocku, Gdańsku, Kielcach, Łodzi, Legnicy, Kaliszu, Olsztynie, Koszalinie, Krakowie, Radomiu i Poznaniu waha się od 50 do 54 m². 

W Legnicy wzrosła liczba wykupionych mieszkań komunalnych

Zgodniez uchwałą Rady Miejskiej w Legnicy z 2011 r., termin składania wniosków o wykup mieszkań komunalnych na preferencyjnych warunkach upłynął 30 czerwca 2012 r. Do tego czasu legniczanie złożyli ponad 2,2 tys.wniosków.

Według serwisu Legniczanin.pl, w 2012 r. miasto zawarło umowy na sprzedaż 708 mieszkań, a do połowy tego roku na 500. Natomiast dla kolejnych 118 mieszkań przygotowywane są umowy sprzedaży, ale pozostali najemcy, którzy złożyli wnioski w terminie, także będą mogli wykupić mieszkania zbonifikatą. Obecnie w zasobach komunalnych pozostaje jeszcze ponad 6,6 tys.mieszkań. 

We Wrocławiu powstaje nowy kompleks biurowy 

Fabryczna Office Park, który ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2014 r., wznoszony jest w zachodniej części miasta, w przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych i w odległości ok. 4 km od Rynku Starego Miasta.Kompleks będzie się składał z trzech 3-kondygnacyjnych budynków klasy A o łącznej powierzchni biurowej ok. 3 tys. m².

Układ poszczególnych kondygnacji o powierzchni ok. 330 m² umożliwi elastyczną aranżację biura. 

Poznań: wiecha na kolejnych budynkach komunalnych

Trzy dwupiętrowe budynki powstają przy ul. Podolańskiej, w których będzie 105 mieszkań komunalnych, w tym 6 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsi mieszkańcy mają się do nich wprowadzić już w tym roku. Budynki wznoszone są w technologii tradycyjnej.

Aby obniżyć koszt inwestycji, zrezygnowano z piwnic i balkonów. Dzięki temu budowa pochłonie niespełna 11 mln zł, co oznacza, że metr kwadratowy mieszkania będzie kosztował 1,8 tys. zł.

W nowych budynkach zamieszkają obecni najemcy komunalni, którzy nie zalegają z czynszem i chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Zwolnione zaś przez nich mieszkania miasto chce przeznaczyć na lokale socjalne, których w Poznaniu jest stanowczo za mało.

Jak informuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, dzięki nowym inwestycjom zasób mieszkań komunalnych w Poznaniu w latach 2009–2013 powiększył o ponad 270 lokali. Zbudowano bowiem 36 nowych mieszkań przy ul Nadolnik, 20 – przy ul. Fabrycznej, 96 – na Osiedlu Głuszyna, 32 – przy ul. Bolka i 93 – na Osiedlu Łaskarza.

Gdańsk: 5-procentowa obniżka czynszu nie dla wszystkich najemców gminnych mieszkań

Rzecznik praw obywatelskich zarzucił miastu, że program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Gdańsk na lata 2009–2013 nie uwzględnia całego art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. A zgodnie z tym artykułem, przy określaniu czynszu powinno się wziąć pod uwagę również położenie budynku. Intencją ustawodawcy było uzależnienie wysokości czynszu od wartości użytkowej lokalu.

RPO zaskarżył więc uchwalę radnych o podwyżkach czynszów z 2011 r., a w styczniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, nakazujący miastu zmianę jej zapisów i uwzględnienie rzeczywistych warunków wynikających z lokalizacji budynków – czytamy na stronie Gdansk.naszemiasto.pl.

NOWE TECHNOLOGIE: instalacje,
izolacje,
osuszanie
 
 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newslettera

Pod koniec czerwca br. Rada Miasta przyjęła nową uchwałę o 5-procentowych bonifikatach dla najemców mieszkań komunalnych. Zgodnie z nią, będą one przysługiwały tylko tym, którzy mieszkają w strefie, gdzie nie dopuszcza się funkcji mieszkaniowej, oraz w odległości większej niż 500 m od przystanku komunikacji miejskiej lub kolejowej. Pod uwagę brany jest także nadmierny hałas.

Z 5-procentowej obniżki skorzysta teraz tylko ok. 5 tysięcy gdańszczan, a 14 tysięcy będzie płaciło czynsz wyższy o 51 groszy za każdy metr kwadratowy. Wprawdzie miasto zaskarżyło wyrok sądu, ale na rozstrzygnięcie trzeba będzie trochę poczekać. 

Najwięcej za wynajem mieszkań płaci się w Warszawie

Z lipcowej analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika, że najdroższym w Polsce miastem pod względem wysokości stawek za najem długoterminowy jest stolica – największy w kraju ośrodek akademicki i jednocześnie największy rynek pracy.

W Warszawie bowiem najem kawalerki to wydatek średnio prawie 1600 zł miesięcznie – o ponad 20% większy niż w Krakowie i Wrocławiu, gdzie na ten cel trzeba przeznaczyć średnio po 1200 zł. Natomiast najtaniej można wynająć kawalerkę w Gorzowie Wielkopolskim (620 zł), Toruniu (790 zł), Łodzi (850 zł) i w Zielonej Górze (880 zł).

Z kolei za wynajem mieszkania dwupokojowego w stolicy trzeba zapłacić średnio 2300 zł, a w Krakowie i Wrocławiu – po 1600 zł. Wynajem  trzypokojowego mieszkania to koszt ok. 3000 zł miesięcznie (w Krakowie – 2100 zł, we Wrocławiu – 2000 zł).

Poszukując mieszkania czteropokojowego w Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem 4000 zł miesięcznie, a w Krakowie i Wrocławiu – po ok. 2800 zł.

W Toruniu będą podziemne pojemniki na śmieci

Mają one zostać zamontowane na terenie Zespołu Staromiejskiego. Miasto wstępnie wyznaczyło 13 lokalizacji podziemnych pojemników na odpady komunalne, ale docelowe miejsca ich montażu wskażą mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych, które odbędą się od 2 do 20 września 2013 r.

Zdaniem urzędników, na terenie Zespołu Staromiejskiego często brakuje miejsca na ustawienie kontenerów.

A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy. Dlatego wToruniu, corocznie od 2014 r., w przestrzeni zespołu staromiejskiego będą powstawać 2-3 podziemne zestawy pojemników dostosowanych do segregacji odpadów – informuje toruński magistrat. 

Duże zainteresowanie łodzian adaptacją strychów

Jak poinformował magistrat, program adaptacji strychów i poddaszy w miejskich kamienicach na mieszkania komunalne spotkał się z dużym odzewem. Wpłynęło bowiem 55 wniosków od osób zainteresowanych zamieszkaniem pod dachem, a do rozdzielenia są 24 pomieszczenia w 18 kamienicach.

Najwięcej wniosków (31) wpłynęło od studentów i absolwentów wyższych uczelni, planujących pozostać w Łodzi. Zgodnie z założeniami programu, lokal można uzyskać nieodpłatnie, ale najemca musi go zaadaptować na cele mieszkalne na własny koszt. W zamian miasto oferuje nawet 80-procentową obniżkę czynszu. W związku z dużym zainteresowaniem programem miasto planuje jego drugą edycję.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Elewacje szklane - czyszczenie i naprawa »
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
elewacje czyszczenie i naprawa ciepłomierze jaki wybrać
Prawidłowo wykonane polerowanie nie wytworzy zniekształceń optycznych wobec czego nie pogorszy walorów estetycznych szlifowanego szkła.... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17039|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12078|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl