CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Zarządzanie procesami (cz. 1)

KS Zarządzanie procesami (cz. 1)
KS Zarządzanie procesami (cz. 1)

Podejście procesowe stanowi w ostatnich latach paradygmat funkcjonowania wielu firm i instytucji, a pojęcie procesu stało się słowem kluczem dla praktycznych aplikacji wielu koncepcji zarządzania. Budowanie organizacji zorientowanej na procesy jest zadaniem dla tych, którzy poszukują sprawdzonych sposobów budowania efektywności działania, dostosowania się do turbulentnego otoczenia, integracji różnych aspektów funkcjonowania.

Jeżeli w Twojej organizacji zdarza się, że coś nie zostało zrobione ponieważ wszyscy myśleli, że zrobi to ktoś inny, jeżeli czasami nie wiadomo na jakim etapie realizacji jest zlecenie złożone przez klienta i kto odpowiada za jego wykonanie, a klient zaczyna się już niecierpliwić, jeżeli pracownicy nie rozumieją powiązań wykonywanych przez siebie czynności, jeżeli w strukturach organizacyjnych jest „wielu wodzów, mało Indian” i coraz częściej mówi się o potrzebie obniżania kosztów działalności, podniesieniu jakości usług i skróceniu czasu wykonania zadań, to oznacza, że Twoja organizacja potrzebuje procesowego podejścia do zarządzania.

Słowo klucz – proces

Organizacja to zbiór procesów, czyli powiązanych ze sobą czynności. Proces definiowany jest jako ciąg ukierunkowanych działań, mających zdefiniowany początek i koniec, realizowanych w celu zaspokojenia określonego zapotrzebowania na produkt, usługę lub informację zgłoszoną przez klienta wewnętrznego lub zewnętrznego. Do realizacji procesów potrzebne są zasoby, zarówno ludzkie jak i rzeczowe. Niezbędny jest też skuteczny mechanizm zarządzania procesami.

W procesie powstaje świadczenie, które ma wartość i za które klient jest gotów zapłacić. Za proces odpowiada i zarządza nim właściciel procesu. Procesy mają jasno określone cele i mierzalne rezultaty.

Rys. 1. Realizacja procesu


Każdy proces obejmuje pewien nakład pracy i środków a wynik działania stanowi serię następujących po sobie etapów, w czasie których nakłady przekształcane są w określony wynik. Na przykład proces realizacji zleceń na wejściu wymaga zlecenia, a na wyjściu daje efekt w postaci dostarczenia klientowi zamówionych towarów lub usług. Wartością tworzoną przez ten proces jest właśnie dostarczenie klientowi tego, czego oczekiwał.

ZOBACZ TAKŻE
Nowe narzędzie pracy w FM
Normalizacja w obszarze FM

Większość osób pracujących w organizacji nie jest skupiona na procesach, lecz na pojedynczych elementach procesu – otrzymaniu zlecenia, sprawdzeniu stanu magazynu, zamówieniu części. Te elementy są ważne, ale dla klienta nic nie znaczą, dla niego istotny jest cały proces, czyli realizacja jego zamówienia.

Myślenie oparte na zadaniach, czyli podział pracy według funkcji wykonywanych przez wyspecjalizowanych pracowników powoduje, że tracą oni z pola widzenia szerszy cel, to jest zaspokojenie potrzeb klienta. W tak „rozbitych” procesach wszystkie decyzje niesamodzielni pracownicy muszą konsultować z przełożonym, co jest bardzo częstą przyczyną błędów, nieporozumień i wydłużenia czasu wykonania zadań.

Wiele etapów cyklu realizacji zlecenia klienta w ogóle nie wpływa na ostateczny efekt mający wartość dla klienta i trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie wykonywania tych czynności. Orientacja procesowa przedsiębiorstwa pozwoli wyeliminować niepotrzebne etapy i znacznie skróci czas obsługi klienta, zmniejszy koszt.

Procesowe podejście do organizacji pracy umożliwi poprawę serwisu dla klienta, choćby z tego względu, że pracownik, który bezpośrednio obsługuje danego klienta będzie miał lepszy dostęp do informacji. Elastyczność można zwiększyć, jeżeli pracownik będzie rozumiał powiązania różnych czynności wykonywanych w procesie.

Wielu problemów organizacji należy więc upatrywać w tradycyjnych strukturach organizacyjnych opartych na wyspecjalizowanych funkcjach, a rozwiązań tego typu problemów poszukać w orientacji firmy na procesy biznesu.

Czytaj dalej W kierunku dojrzałości procesów organizacji

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19236|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12602|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl