CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali

Danuta Gąsiorowska  |  10.07.2013
Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali
Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali
www.sxc.hu

Obecnie w Polsce przerabia się termicznie tylko 0,5 proc. odpadów komunalnych. Tymczasem w Europie jest to kierunek wiodący i w takich państwach jak Niemcy, Austria, Holandia czy Szwecja składowanie odpadów jest praktycznie bliskie zeru.

Lidia Sieja z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach stwierdza, że szum medialny oraz związana z nim krytyka nowego systemu gospodarki odpadami nie sprzyjają sprawnemu wrażaniu w życie nowych regulacji. 

„Ustawę przyjęto dwa lata temu, a dopiero niedawno większość gmin obudziła się i zaczęła się do niej przygotowywać. Świadomość samorządów w tym temacie jest w znaczącej przewadze niska, choć nie brakuje też gmin, które odpowiedzialnie i systematycznie przygotowywały się do zmian" – podkreśliła. Wyraziła nadzieję, że gminy, które dobrze przygotowały się do wprowadzenia nowego systemu, dadzą dobry przykład innym. 

Sieja przypomniała, że wzorem dla nas są kraje zachodnioeuropejskie, gdzie odpady się selektywnie zbiera, a następnie poddaje recyklingowi i termicznemu przekształcaniu, a samo składowanie jest bliskie zeru. 

„Oczywiście nowa ustawa nie jest doskonała i na pewno przy jej stosowaniu pojawią się luki, które trzeba będzie uzupełnić, nowelizując ją. Niemniej nie jest to powód, aby obecnie obrażać się na nowe prawo" – wskazała Lidia Sieja. 

Według niej nie zwrócono odpowiedniej uwagi na edukację społeczeństwa w sprawie nowych regulacji, zarówno na poziomie gmin, jak rządu. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jaki jest cel tej reformy, aby ich uwaga nie była pochłonięta tylko stawką za wywóz odpadów

Według statystyk GUS, produkujemy rocznie ok. 12 mln ton odpadów komunalnych, z czego odbieramy ok. 10 mln ton. Faktyczna wielkość produkcji może wynosić ok. 14 mln ton. 

„Wydaje się, że rzeczywistą wielkość poznamy w 2014 r., gdy gminy przestawią się już na nowy system gospodarki odpadami oraz związane z nim standardy sprawozdawczości" – oceniła.

Według wytycznych Unii Europejskiej, w 2020 r. musimy osiągnąć poziom recyklingu papieru, szkła, metalu i plastiku w wysokości 50 proc. Obecnie przetwarzamy ok. 10 proc. odpadów, co przekłada się na 16 kg odpadów na statystycznego mieszkańca. Tymczasem w 2020 r. ma przypadać 72 kg odzyskanych odpadów na mieszkańca. 

Z kolei w 2010 r. mieliśmy ograniczyć składowanie odpadów biodegradowalnych do poziomu 75 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytwarzanych w 1995 r. Tego celu nie udało się osiągnąć. W 2013 r. ma to być 50 proc., co wymagałoby przeróbki strumienia odpadów w różnych instalacjach (ok. 8 mln ton odpadów). Tego celu też najpewniej nie osiągniemy.Tymczasem docelowo w 2020 r. mamy osiągnąć poziom 35 proc. 

„Gminy nie mają jeszcze pełnej świadomości, że w nowym systemie nie chodzi tylko o zapewnienie odbioru odpadów od mieszkańców, ale również osiągnięcie docelowych wskaźników związanych z ich przetwarzaniem. Właściciele odpadów, którymi stały się gminy, będą za to ponosiły odpowiedzialność finansową" – podkreśla Sieja. 

Gminy przywiązują dużą wagę do tego, aby ceny za odbiór odpadów były niskie. Może to jednak później skutkować brakiem wystarczających środków na funkcjonowanie całego systemu odbioru i przeróbki. 

Według informacji zawartych w wojewódzkich planach gospodarki odpadami, obecnie istnieje 55 regionalnych instalacji mechaniczno-biologicznych, 47 regionalnych kompostowni odpadów zielonych oraz 85 regionalnych składowisk i jedna spalarnia w Warszawie. 

Lidia Sieja podkreśliła, że mimo trwającej budowy spalarni odpadów widać, iż przewodnim kierunkiem dla gmin jest przeróbka mechaniczno-biologiczna. Obecnie w Polsce przerabia się termicznie tylko 0,5 proc. odpadów, dzięki warszawskiej spalarni, podczas gdy w Europie jest to kierunek wiodący. 

Dyrektywa unijna mówi o „społeczeństwie recyklingu", ale na drugim miejscu stawia na odzysk energii. Ponad 400 istniejących w Europie instalacji termicznego przekształcania odpadów wskazuje na zasadność tych słów. W efekcie w takich państwach, jak Niemcy, Austria, Holandia czy Szwecja, składowanie odpadów jest praktycznie bliskie zeru. 

W jej opinii, za termicznym przekształcaniem odpadów przemawiają trzy główne aspekty: potencjał energetyczny, redukcja ich masy oraz kwestie środowiskowe.

Kaloryczność odpadów jest coraz wyższa i wynosi obecnie około 8-9 MJ/kg, co pozwala na spalanie bez dodatkowego paliwa. Prawo mówi też, że od 2016 r. nie będzie można składować odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Pozostałości z mechaniczno-biologicznej przeróbki też muszą finalnie trafić do spalarni. 

Do tego żadna inna technologia nie daje takiej redukcji masy odpadów – o około 75 proc. Resztę w zdecydowanej większości stanowi żużel pozostały po spaleniu, który może zostać wykorzystany w budownictwie. 

Również pod kątem ochrony środowiska jest to najbezpieczniejsza metoda. Spalarnie odpadów mają znacznie mniejsze emisje szkodliwych związków niż powszechnie spotykane elektrociepłownie. 

Zdaniem Lidii Siei, należy spodziewać się, że będzie rósł udział kapitału prywatnego w przedsięwzięciach dotyczących gospodarki odpadami

Widać zainteresowanie sektora prywatnego inwestycjami w gospodarkę odpadami, ponieważ może to być opłacalny biznes, dotyczący zwłaszcza termicznego przekształcania. Wydaje się, że także energetyka powinna się mocniej zainteresować termicznym przekształcaniem. 

Spalarnie odpadów komunalnych w budowie

Spalarnia w Białymstoku ma przerabiać rocznie 120 tys. ton odpadów, a wybuduje ją za 409 mln zł konsorcjum Budimeksu. 

Wartą 491 mln zł brutto inwestycję w Bydgoszczy, o mocy przerobowej 180 tys. ton odpadów rocznie, zrealizuje konsorcjum włoskiego Astaldi. 

W Koninie spalarnię wybuduje za 364 mln zł brutto konsorcjum austriackiej spółki Integral Engineering und Umwelttechnik. Obiekt będzie przerabiać 94 tys. ton odpadów rocznie. 

Wykonawcą wartej 797 mln zł brutto spalarni w Krakowie została koreańska spółka Posco Engineering & Construction. Zakład ma przerabiać 220 tys. ton odpadów rocznie. 

Natomiast zakład w Szczecinie, o mocy przerobowej 150 tys. ton odpadów rocznie, za 666 mln zł brutto ma wybudować Mostostal Warszawa. 

Inwestycję w Poznaniu – w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – zrealizuje spółka Sita Zielona Energia. Koszt budowy wyniesie blisko 725 mln zł brutto, a zakład ma przekształcać 210 tys. ton odpadów rocznie. 

Źródło:wnp.pl

Odpady

Niedoróbka ustawy śmieciowej

Pierwsza kara za nadużywanie ustawy śmieciowej

Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali

Prezydent podpisał ustawę opakowaniową zgodną z wymogami UE

Kiedy wnosić opłaty za śmieci – z góry czy z dołu?

Zarabiać na segregowanych śmieciach

Rewolucja śmieciowa zlikwiduje wysypiska?

Jak wprowadzana jest „ustawa śmieciowa"?

Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10655|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10228|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl