CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali

Danuta Gąsiorowska  |  10.07.2013
Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali
Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali
www.sxc.hu

Obecnie w Polsce przerabia się termicznie tylko 0,5 proc. odpadów komunalnych. Tymczasem w Europie jest to kierunek wiodący i w takich państwach jak Niemcy, Austria, Holandia czy Szwecja składowanie odpadów jest praktycznie bliskie zeru.

Lidia Sieja z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach stwierdza, że szum medialny oraz związana z nim krytyka nowego systemu gospodarki odpadami nie sprzyjają sprawnemu wrażaniu w życie nowych regulacji. 

„Ustawę przyjęto dwa lata temu, a dopiero niedawno większość gmin obudziła się i zaczęła się do niej przygotowywać. Świadomość samorządów w tym temacie jest w znaczącej przewadze niska, choć nie brakuje też gmin, które odpowiedzialnie i systematycznie przygotowywały się do zmian" – podkreśliła. Wyraziła nadzieję, że gminy, które dobrze przygotowały się do wprowadzenia nowego systemu, dadzą dobry przykład innym. 

Sieja przypomniała, że wzorem dla nas są kraje zachodnioeuropejskie, gdzie odpady się selektywnie zbiera, a następnie poddaje recyklingowi i termicznemu przekształcaniu, a samo składowanie jest bliskie zeru. 

„Oczywiście nowa ustawa nie jest doskonała i na pewno przy jej stosowaniu pojawią się luki, które trzeba będzie uzupełnić, nowelizując ją. Niemniej nie jest to powód, aby obecnie obrażać się na nowe prawo" – wskazała Lidia Sieja. 

Według niej nie zwrócono odpowiedniej uwagi na edukację społeczeństwa w sprawie nowych regulacji, zarówno na poziomie gmin, jak rządu. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jaki jest cel tej reformy, aby ich uwaga nie była pochłonięta tylko stawką za wywóz odpadów

Według statystyk GUS, produkujemy rocznie ok. 12 mln ton odpadów komunalnych, z czego odbieramy ok. 10 mln ton. Faktyczna wielkość produkcji może wynosić ok. 14 mln ton. 

„Wydaje się, że rzeczywistą wielkość poznamy w 2014 r., gdy gminy przestawią się już na nowy system gospodarki odpadami oraz związane z nim standardy sprawozdawczości" – oceniła.

Według wytycznych Unii Europejskiej, w 2020 r. musimy osiągnąć poziom recyklingu papieru, szkła, metalu i plastiku w wysokości 50 proc. Obecnie przetwarzamy ok. 10 proc. odpadów, co przekłada się na 16 kg odpadów na statystycznego mieszkańca. Tymczasem w 2020 r. ma przypadać 72 kg odzyskanych odpadów na mieszkańca. 

Z kolei w 2010 r. mieliśmy ograniczyć składowanie odpadów biodegradowalnych do poziomu 75 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytwarzanych w 1995 r. Tego celu nie udało się osiągnąć. W 2013 r. ma to być 50 proc., co wymagałoby przeróbki strumienia odpadów w różnych instalacjach (ok. 8 mln ton odpadów). Tego celu też najpewniej nie osiągniemy.Tymczasem docelowo w 2020 r. mamy osiągnąć poziom 35 proc. 

„Gminy nie mają jeszcze pełnej świadomości, że w nowym systemie nie chodzi tylko o zapewnienie odbioru odpadów od mieszkańców, ale również osiągnięcie docelowych wskaźników związanych z ich przetwarzaniem. Właściciele odpadów, którymi stały się gminy, będą za to ponosiły odpowiedzialność finansową" – podkreśla Sieja. 

Gminy przywiązują dużą wagę do tego, aby ceny za odbiór odpadów były niskie. Może to jednak później skutkować brakiem wystarczających środków na funkcjonowanie całego systemu odbioru i przeróbki. 

Według informacji zawartych w wojewódzkich planach gospodarki odpadami, obecnie istnieje 55 regionalnych instalacji mechaniczno-biologicznych, 47 regionalnych kompostowni odpadów zielonych oraz 85 regionalnych składowisk i jedna spalarnia w Warszawie. 

Lidia Sieja podkreśliła, że mimo trwającej budowy spalarni odpadów widać, iż przewodnim kierunkiem dla gmin jest przeróbka mechaniczno-biologiczna. Obecnie w Polsce przerabia się termicznie tylko 0,5 proc. odpadów, dzięki warszawskiej spalarni, podczas gdy w Europie jest to kierunek wiodący. 

Dyrektywa unijna mówi o „społeczeństwie recyklingu", ale na drugim miejscu stawia na odzysk energii. Ponad 400 istniejących w Europie instalacji termicznego przekształcania odpadów wskazuje na zasadność tych słów. W efekcie w takich państwach, jak Niemcy, Austria, Holandia czy Szwecja, składowanie odpadów jest praktycznie bliskie zeru. 

W jej opinii, za termicznym przekształcaniem odpadów przemawiają trzy główne aspekty: potencjał energetyczny, redukcja ich masy oraz kwestie środowiskowe.

Kaloryczność odpadów jest coraz wyższa i wynosi obecnie około 8-9 MJ/kg, co pozwala na spalanie bez dodatkowego paliwa. Prawo mówi też, że od 2016 r. nie będzie można składować odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Pozostałości z mechaniczno-biologicznej przeróbki też muszą finalnie trafić do spalarni. 

Do tego żadna inna technologia nie daje takiej redukcji masy odpadów – o około 75 proc. Resztę w zdecydowanej większości stanowi żużel pozostały po spaleniu, który może zostać wykorzystany w budownictwie. 

Również pod kątem ochrony środowiska jest to najbezpieczniejsza metoda. Spalarnie odpadów mają znacznie mniejsze emisje szkodliwych związków niż powszechnie spotykane elektrociepłownie. 

Zdaniem Lidii Siei, należy spodziewać się, że będzie rósł udział kapitału prywatnego w przedsięwzięciach dotyczących gospodarki odpadami

Widać zainteresowanie sektora prywatnego inwestycjami w gospodarkę odpadami, ponieważ może to być opłacalny biznes, dotyczący zwłaszcza termicznego przekształcania. Wydaje się, że także energetyka powinna się mocniej zainteresować termicznym przekształcaniem. 

Spalarnie odpadów komunalnych w budowie

Spalarnia w Białymstoku ma przerabiać rocznie 120 tys. ton odpadów, a wybuduje ją za 409 mln zł konsorcjum Budimeksu. 

Wartą 491 mln zł brutto inwestycję w Bydgoszczy, o mocy przerobowej 180 tys. ton odpadów rocznie, zrealizuje konsorcjum włoskiego Astaldi. 

W Koninie spalarnię wybuduje za 364 mln zł brutto konsorcjum austriackiej spółki Integral Engineering und Umwelttechnik. Obiekt będzie przerabiać 94 tys. ton odpadów rocznie. 

Wykonawcą wartej 797 mln zł brutto spalarni w Krakowie została koreańska spółka Posco Engineering & Construction. Zakład ma przerabiać 220 tys. ton odpadów rocznie. 

Natomiast zakład w Szczecinie, o mocy przerobowej 150 tys. ton odpadów rocznie, za 666 mln zł brutto ma wybudować Mostostal Warszawa. 

Inwestycję w Poznaniu – w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – zrealizuje spółka Sita Zielona Energia. Koszt budowy wyniesie blisko 725 mln zł brutto, a zakład ma przekształcać 210 tys. ton odpadów rocznie. 

Źródło:wnp.pl

Odpady

Niedoróbka ustawy śmieciowej

Pierwsza kara za nadużywanie ustawy śmieciowej

Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali

Prezydent podpisał ustawę opakowaniową zgodną z wymogami UE

Kiedy wnosić opłaty za śmieci – z góry czy z dołu?

Zarabiać na segregowanych śmieciach

Rewolucja śmieciowa zlikwiduje wysypiska?

Jak wprowadzana jest „ustawa śmieciowa"?

Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl