CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Ze śmieciowego frontu. Nadal brakuje pojemników

Danuta Gąsiorowska  |  10.07.2013
Ze śmieciowego frontu. Nadal brakuje pojemników
Ze śmieciowego frontu. Nadal brakuje pojemników
www.sxc.hu

Brak pojemników lub zbyt mała ich liczba – głównie na to narzekają mieszkańcy i władze polskich miast po dziesięciu dniach od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Są jednak miejsca, gdzie nowy system działa bez zastrzeżeń.

W Krakowie wciąż dostarczane są pojemniki na odpady posegregowane. Jak poinformowała  Krystyna Paluchowska, rzecznik MPO, które zarządza gospodarowaniem odpadami komunalnymi w mieście, codziennie do mieszkańców trafia po kilkaset pojemników. Cała akcja powinna zakończyć się pod koniec miesiąca. 

Do wielu śląskich samorządów wciąż docierają sygnały, że brakuje pojemników do segregacji odpadów lub że śmieci wywożone są zbyt rzadko. Również z trudnościami wprowadzany jest nowy system zbiórki i segregacji odpadów komunalnych w Bydgoszczy. Przede wszystkim brakuje pojemników do gromadzenia takich śmieci, jak tworzywa sztuczne, papier i szkło, a w niektórych miejscach w ogóle nie dostarczono pojemników lub worków. 

Ponad 600 zgłoszeń o nieprawidłowościach związanych z działaniem nowego sytemu napłynęło do Urzędu Miasta w Szczecinie. Również tam dotyczą one pojemniki na śmieci. W kilku przypadkach zgłoszenia dotyczyły firm wywozowych, które nie odbierały w ogóle śmieci. 

Z podobnym problemem mają do czynienia mieszkańcy Opola. Nie wszędzie na czas udało się dostarczyć nowe pojemniki. To duża i skomplikowana operacja logistyczna. Nie dało się jej przeprowadzić w nocy z 30 czerwca na 1 lipca. 

Pojedyncze sygnały dotyczące dostępności pojemników napływają do Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" (GOAP). Ten problem może dotyczyć kilkunastu procent mieszkańców Poznania, którzy dotychczas byli obsługiwani przez firmy, które nie świadczą już takich usług. 

W Gdańsku ok. 12 tysięcy pojemników na odpady nie dotarło do mieszkańców (ok. 20 procent). Zanotowano także przypadki kradzieży. Od 1 lipca zginęło ok. 400 dowiezionych na osiedla pojemników. 

Pojemników do segregowania odpadów brakuje w Legnicy

Z kolei w Kielcach jeszcze nie została zakończona procedura przetargowa, mająca na celu wyłonienie firmy odpierającej odpady. Do końca sierpnia obowiązuje tam rozwiązanie przejściowe. Miasto podpisało tymczasową umowę z firmą Veolia, która będzie świadczyła usługi do momentu zakończenia przetargu i wyłonienia firmy. Kilka dni temu minął termin składana ofert. Wiadomo, że złożyły je dwie firmy. 

Kieleccy urzędnicy odbierają szereg informacji i zastrzeżeń od mieszkańców dotyczących funkcjonowania nowego systemu zbiórki odpadów. Zbadali już cztery osiedla. Brakowało głównie pojemników z tworzyw sztucznych. 

Podobnie jak w Kielcach, tymczasowy system odpadów będzie obowiązywał do września br. w Gorzowie Wielkopolskim. Do 1 lipca w mieście nie udało się rozstrzygnąć przetargów na wywóz śmieci. Miasto podpisało w tej sprawie porozumienia z pięcioma firmami. Przetargi na wywóz odpadów w Gorzowie zostały już ogłoszone. Do końca wakacji powinny być wyłonione firmy. 

Z kolei we Wrocławiu do połowy lipca przedłużono okres składania deklaracji, ponieważ część zarządców odmówiła zbierania tych dokumentów wśród lokatorów. Zebrano 20 tysięcy deklaracji przy oczekiwanych 70 tysiącach.

Przez pierwsze dni na kilku wrocławskich osiedlach śmietniki były zasypane, a firmy sprzątające musiały zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów. Specjaliści ocenili, że mieszkańcy Wrocławia tuż przed wejściem ustawy w życie i na początku lipca wyrzucili do śmieci o około 40 procent odpadów więcej niż zwykle. Szybko zapełniły się pojemniki do odbioru posegregowanych odpadów.

Gdzie system „zaskoczył"? 

Większych problemów z funkcjonowaniem nowego systemu odbioru śmieci nie ma Rzeszów. Dostarczane są jeszcze worki na odpady do domów jednorodzinnych. 

„Rewolucja śmieciowa" nie nastręcza problemów także mieszkańcom Cieszyna, Bielska-Białej czy Oświęcimia. Do cieszyńskiego urzedu napłynęły jedynie drobne skargi na brak worków na odpady lub na niewielkie opóźnienia w ich odbiorze. 

Również w Lublinie nowy system zbiórki odpadów działa bez większych przeszkód. „Mamy tylko pojedyncze telefony z uwagami od mieszkańców. Są one na bieżąco przekazywane do firm zajmujących się wywozem odpadów". Uwagi dotyczą najczęściej przejściowych opóźnień w odbiorze śmieci, co ma związek ze zmianami harmonogramu odbioru odpadów.

W Warszawie, podobnie jak w Kielcach (ale do końca stycznia 2014 r.), obowiązuje tzw. system pomostowy. Firmy, które odbierały śmieci w mieście do 1 lipca, robią to nadal. Właściciele nieruchomości nie będą jednak musieli rozliczać się z tymi przedsiębiorstwami, tylko z magistratem, uiszczając opłatę śmieciową. Muszą także wypełnić do 19 lipca deklarację śmieciową. Władze stolicy przekonują, że śmieci są na bieżąco odbierane.

Ustawa nakłada na gminy obowiązek przejęcia od 1 lipca odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Źródło: PAP

Odpady

Niedoróbka ustawy śmieciowej

Pierwsza kara za nadużywanie ustawy śmieciowej

Bez spalarni śmieciowa rewolucja nie wypali

Prezydent podpisał ustawę opakowaniową zgodną z wymogami UE

Kiedy wnosić opłaty za śmieci – z góry czy z dołu?

Zarabiać na segregowanych śmieciach

Rewolucja śmieciowa zlikwiduje wysypiska?

Jak wprowadzana jest „ustawa śmieciowa"?

Jak pogodzić zsypy w wieżowcach z segregacją śmieci?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16593|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11867|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl