CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (05.07.–11.07.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  11.07.2013
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.

Ceny mieszkań w Warszawie spadły przez rok o 4,2%

W czerwcu br. średnia cena ofertowa mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym wynosiła 8259 zł/m² i była o 0,8% niższa niż maju br. oraz o 4,2% niż przed rokiem – wynika z analizy portalu nieruchomości Domy.pl. Oznacza to, że metr kwadratowy używanego mieszkania ich właściciele oferują dziś średnio o prawie 360 zł taniej niż rok temu.

Najbardziej, bo aż o 9,6% (o 665 zł), spadły ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku w Wesołej, peryferyjnej dzielnicy Warszawy, w  której dominuje budownictwo jednorodzinne.
Na drugim miejscu znalazła się Praga Południe, gdzie metr kwadratowy mieszkania staniał średnio o 6,9%, tj. o 560 zł, a na trzecim Wola ze spadkiem o 6,4%, tj. o 539 zł.

Sporo – bo aż o 600 zł (5,3%) spadła średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Śródmieściu. Obecnie za metr kwadratowy w tej dzielnicy sprzedający oczekują średnio 10 626 zł, czyli o prawie 70% więcej niż wynosi średnia stawka w notującej największy roczny spadek cen, a zarazem najtańszej dzielnicy Warszawy – Wesołej.

Natomiast najmniejsze obniżki cen mieszkań odnotowano w Wawrze – o 0,6% (o 46 zł/m²), Rembertowie – o 0,9%(o 65 zł/m²) i na Żoliborzu – o 2,0% (o 185 zł/m²).

Ponadto z wyliczeń analityków wynika, że ponad 21% mieszkań oferowanych na stołecznym rynku wtórnym znajduje się w budynkach wzniesionych w latach 1994–2003 i prawie 20% w jeszcze młodszych. Największa jednak oferta na rynku wtórnym (ponad 58% całkowitej podaży) dotyczy mieszkań mieszczących się w budynkach liczących od 20 do 100 lat. Przy czym 1/4 z nich znajduje się w kamienicach wzniesionych z cegły po zakończeniu wojny, a przed rokiem 1960, i prawie 60% w blokach z epoki PRL-u. 

Krakowski projekt „Kompetentny zarządca”

Projekt ten, który prowadzi Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości, jest odpowiedzią krakowskiego środowiska na deregulację zawodów, na liście których są m.in. zarządcy nieruchomości.

Zgodnie z założeniami projektu, ma on przyczynić się do podnoszenia kwalifikacji zarządców i administratorów nieruchomości oraz zawodowych standardów. Program zainaugurowało seminarium, które odbyło się 5 lipca br. w auli Politechniki Krakowskiej.

Tematyką spotkania było m.in. bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i obowiązki zarządcy – podał serwis Krakow.pl. 

Awans Warszawy w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata

Według raportu Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE, stolica zajmuje obecnie 61. pozycję na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, a we wrześniu 2012 r. była 64.

Pierwsze miejsce już trzeci rok z rzędu zajmuje centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, ze średnimi stawkami czynszu ok. 165 euro/m² miesięcznie.
Drugie miejsce przypadło londyńskiemu West End, ze średnimi stawkami czynszu ok. 156 euro/m² miesięcznie. 

Nowe inwestycje na tarnowskich osiedlach mieszkaniowych

W tym roku rady tarnowskich osiedli na poprawę lokalnej infrastruktury mają do dyspozycji łącznie 1,2 mln zł. Podział tego funduszu jest proporcjonalny do liczby mieszkańców poszczególnych osiedli. Jak podał serwis Tarnow.net.pl, rady osiedli przyznane im fundusze najczęściej wykorzystują na naprawy i remonty chodników i ulic oraz na budowę zatok parkingowych. Nie zapominają też o najmłodszych mieszkańcach, bo część pieniędzy przeznaczają na remonty i konserwację placów zabaw

Nowe mieszkania TBS w Żyrardowie

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku dwa wielorodzinne budynki z 94 mieszkaniami – informuje Tbs24.pl. Dwu- i trzypokojowe mieszkania mają powierzchnię od 39 do 65 m². Wszystkie wykończone są pod klucz – na podłogach ułożone są panele i glazura, a w łazienkach zainstalowane urządzenia sanitarne. Przed budynkami zbudowano parkingi, drogi dojazdowe, chodniki, plac zabaw dla dzieci, a także elementy małej architektury.

Nowo oddane budynki to już ósma inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Żyrardowie. Wcześniej TBS zbudował w mieście 15 budynków, w których powstało łącznie 465 mieszkań na wynajem i 10 lokali usługowych. Warto dodać, że w Żyrardowie zainteresowanie mieszkaniami TBS jest spore, bo na liście oczekujących znajduje się ok. 300 złożonych wniosków – najwięcej od ludzi młodych. 

Wrocław ponownie uzyskał wyższą ocenę ratingową

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch zmieniła miastu ocenę z negatywnej na stabilną, potwierdzając tym samym, że Wrocław dobrze radzi sobie przy słabszej koniunkturze gospodarczej. Zmiana oceny jest efektem osiągnięcia lepszych wyników finansowych od zakładanych i prognozuje stopniową poprawę sytuacji finansowej miasta – czytamy na stronie Wroclaw.pl.

Rating to ocena wiarygodności kredytowej miast czy państw. Świadczy o ich sytuacji finansowej i perspektywach rozwoju. Oceny agencji pomagają miastom m.in. przy zdobywaniu inwestorów, zaciąganiu kredytów na preferencyjnych zasadach czy emisji obligacji.

Przy sporządzaniu ratingu eksperci oceniają budżet miasta, jego dochody, wydatki, strukturę długu i wyniki finansowe. Analizują także programy dotyczące oświaty, służby zdrowia oraz poziom bezrobocia i zarobki, wykształcenie i wiek mieszkańców. Ponadto, oceniają strategię rozwoju miasta.  

W Gdańsku znikają kontenery na śmieci

Jak podały lokalne serwisy informacyjne, w pierwszym tygodniu lipca z gdańskich ulic skradziono ok. 400 pojemników na śmieci, rozstawionych przez firmy wywożące śmieci: PRSP – na Oruni oraz Remondis – w Oliwie i na Żabiance. A ponieważ w sklepach pojemników brakuje, na nowe trzeba długo czekać.

Ze śmietnikowych altan znikają zarówno pojemniki przeznaczone do zbierania śmieci mokrych, jak i suchych i mieszanych.

„Często zdarza się, że przywozimy pojemnik, administratorzy podpisują jego odbiór. Kilka dni później otrzymujemy telefon, że tych pojemników już nie ma. Przez to ponosimy duże koszty – mniejszy pojemnik kosztuje 100 zł, większy nawet 600 zł” – mówi przedstawiciel zarządu PRSP. 

W Łodzi podsumowano budżet obywatelski

908 wniosków na kwotę ponad 430 mln zł to wstępny bilans kolejnego etapu kampanii budżetu obywatelskiego w Łodzi – podał magistrat. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Bałut (125), Górnej (108), Widzewa i Polesia (po 114) oraz ze Śródmieścia (84). 168 propozycji dotyczyło inwestycji ogólnomiejskich.

Teraz komisja ds. budżetu obywatelskiego będzie weryfikowała złożone przez mieszkańców wnioski, a we wrześniu odbędzie głosowanie w sprawie wyboru zadań do budżetu obywatelskiego na rok 2014. Urzędnicy podkreślają, że rezultaty Łodzi w zakresie tworzenia budżetu obywatelskiego są imponujące na tle innych miast. Liczba złożonych wniosków stanowi rekord w skali kraju – dla porównania w Poznaniu wpłynęło ich 265, we Wrocławiu – 241, a w Sopocie – 100. Również kwota 20 mln zł przeznaczona na inicjatywy obywatelskie jest dwa razy większa niż w Poznaniu, pięć razy niż w Sopocie i 10 razy niż we Wrocławiu. 

W Poznaniu zainstalowano ławkę z bezpłatnym dostępem do WiFi

O lokalizacji tej ławki zdecydowali poznaniacy w głosowaniu, w którym wzięło udział ponad 5,5 tys. mieszkańców. Stanęła ona na Malcie, w sąsiedztwie stoku narciarskiego, przy słonecznym zegarze. EKOławka to pionierski projekt w skali kraju. Dzięki podłączeniu jej do instalacji napędzanej siłą wiatru, mieszkańcy Poznania mogą bezpłatnie skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także naładować telefon komórkowy czy laptop.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12555|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11711|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl