CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (05.07.–11.07.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  11.07.2013
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, budowie kolejnych mieszkań TBS w Żyrardowie, nowych inwestycjach na tarnowskich osiedlach i o znikających kontenerach na śmieci w Gdańsku.

Ceny mieszkań w Warszawie spadły przez rok o 4,2%

W czerwcu br. średnia cena ofertowa mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym wynosiła 8259 zł/m² i była o 0,8% niższa niż maju br. oraz o 4,2% niż przed rokiem – wynika z analizy portalu nieruchomości Domy.pl. Oznacza to, że metr kwadratowy używanego mieszkania ich właściciele oferują dziś średnio o prawie 360 zł taniej niż rok temu.

Najbardziej, bo aż o 9,6% (o 665 zł), spadły ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku w Wesołej, peryferyjnej dzielnicy Warszawy, w  której dominuje budownictwo jednorodzinne.
Na drugim miejscu znalazła się Praga Południe, gdzie metr kwadratowy mieszkania staniał średnio o 6,9%, tj. o 560 zł, a na trzecim Wola ze spadkiem o 6,4%, tj. o 539 zł.

Sporo – bo aż o 600 zł (5,3%) spadła średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Śródmieściu. Obecnie za metr kwadratowy w tej dzielnicy sprzedający oczekują średnio 10 626 zł, czyli o prawie 70% więcej niż wynosi średnia stawka w notującej największy roczny spadek cen, a zarazem najtańszej dzielnicy Warszawy – Wesołej.

Natomiast najmniejsze obniżki cen mieszkań odnotowano w Wawrze – o 0,6% (o 46 zł/m²), Rembertowie – o 0,9%(o 65 zł/m²) i na Żoliborzu – o 2,0% (o 185 zł/m²).

Ponadto z wyliczeń analityków wynika, że ponad 21% mieszkań oferowanych na stołecznym rynku wtórnym znajduje się w budynkach wzniesionych w latach 1994–2003 i prawie 20% w jeszcze młodszych. Największa jednak oferta na rynku wtórnym (ponad 58% całkowitej podaży) dotyczy mieszkań mieszczących się w budynkach liczących od 20 do 100 lat. Przy czym 1/4 z nich znajduje się w kamienicach wzniesionych z cegły po zakończeniu wojny, a przed rokiem 1960, i prawie 60% w blokach z epoki PRL-u. 

Krakowski projekt „Kompetentny zarządca”

Projekt ten, który prowadzi Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości, jest odpowiedzią krakowskiego środowiska na deregulację zawodów, na liście których są m.in. zarządcy nieruchomości.

Zgodnie z założeniami projektu, ma on przyczynić się do podnoszenia kwalifikacji zarządców i administratorów nieruchomości oraz zawodowych standardów. Program zainaugurowało seminarium, które odbyło się 5 lipca br. w auli Politechniki Krakowskiej.

Tematyką spotkania było m.in. bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i obowiązki zarządcy – podał serwis Krakow.pl. 

Awans Warszawy w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata

Według raportu Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE, stolica zajmuje obecnie 61. pozycję na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, a we wrześniu 2012 r. była 64.

Pierwsze miejsce już trzeci rok z rzędu zajmuje centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, ze średnimi stawkami czynszu ok. 165 euro/m² miesięcznie.
Drugie miejsce przypadło londyńskiemu West End, ze średnimi stawkami czynszu ok. 156 euro/m² miesięcznie. 

Nowe inwestycje na tarnowskich osiedlach mieszkaniowych

W tym roku rady tarnowskich osiedli na poprawę lokalnej infrastruktury mają do dyspozycji łącznie 1,2 mln zł. Podział tego funduszu jest proporcjonalny do liczby mieszkańców poszczególnych osiedli. Jak podał serwis Tarnow.net.pl, rady osiedli przyznane im fundusze najczęściej wykorzystują na naprawy i remonty chodników i ulic oraz na budowę zatok parkingowych. Nie zapominają też o najmłodszych mieszkańcach, bo część pieniędzy przeznaczają na remonty i konserwację placów zabaw

Nowe mieszkania TBS w Żyrardowie

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku dwa wielorodzinne budynki z 94 mieszkaniami – informuje Tbs24.pl. Dwu- i trzypokojowe mieszkania mają powierzchnię od 39 do 65 m². Wszystkie wykończone są pod klucz – na podłogach ułożone są panele i glazura, a w łazienkach zainstalowane urządzenia sanitarne. Przed budynkami zbudowano parkingi, drogi dojazdowe, chodniki, plac zabaw dla dzieci, a także elementy małej architektury.

Nowo oddane budynki to już ósma inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Żyrardowie. Wcześniej TBS zbudował w mieście 15 budynków, w których powstało łącznie 465 mieszkań na wynajem i 10 lokali usługowych. Warto dodać, że w Żyrardowie zainteresowanie mieszkaniami TBS jest spore, bo na liście oczekujących znajduje się ok. 300 złożonych wniosków – najwięcej od ludzi młodych. 

Wrocław ponownie uzyskał wyższą ocenę ratingową

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch zmieniła miastu ocenę z negatywnej na stabilną, potwierdzając tym samym, że Wrocław dobrze radzi sobie przy słabszej koniunkturze gospodarczej. Zmiana oceny jest efektem osiągnięcia lepszych wyników finansowych od zakładanych i prognozuje stopniową poprawę sytuacji finansowej miasta – czytamy na stronie Wroclaw.pl.

Rating to ocena wiarygodności kredytowej miast czy państw. Świadczy o ich sytuacji finansowej i perspektywach rozwoju. Oceny agencji pomagają miastom m.in. przy zdobywaniu inwestorów, zaciąganiu kredytów na preferencyjnych zasadach czy emisji obligacji.

Przy sporządzaniu ratingu eksperci oceniają budżet miasta, jego dochody, wydatki, strukturę długu i wyniki finansowe. Analizują także programy dotyczące oświaty, służby zdrowia oraz poziom bezrobocia i zarobki, wykształcenie i wiek mieszkańców. Ponadto, oceniają strategię rozwoju miasta.  

W Gdańsku znikają kontenery na śmieci

Jak podały lokalne serwisy informacyjne, w pierwszym tygodniu lipca z gdańskich ulic skradziono ok. 400 pojemników na śmieci, rozstawionych przez firmy wywożące śmieci: PRSP – na Oruni oraz Remondis – w Oliwie i na Żabiance. A ponieważ w sklepach pojemników brakuje, na nowe trzeba długo czekać.

Ze śmietnikowych altan znikają zarówno pojemniki przeznaczone do zbierania śmieci mokrych, jak i suchych i mieszanych.

„Często zdarza się, że przywozimy pojemnik, administratorzy podpisują jego odbiór. Kilka dni później otrzymujemy telefon, że tych pojemników już nie ma. Przez to ponosimy duże koszty – mniejszy pojemnik kosztuje 100 zł, większy nawet 600 zł” – mówi przedstawiciel zarządu PRSP. 

W Łodzi podsumowano budżet obywatelski

908 wniosków na kwotę ponad 430 mln zł to wstępny bilans kolejnego etapu kampanii budżetu obywatelskiego w Łodzi – podał magistrat. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Bałut (125), Górnej (108), Widzewa i Polesia (po 114) oraz ze Śródmieścia (84). 168 propozycji dotyczyło inwestycji ogólnomiejskich.

Teraz komisja ds. budżetu obywatelskiego będzie weryfikowała złożone przez mieszkańców wnioski, a we wrześniu odbędzie głosowanie w sprawie wyboru zadań do budżetu obywatelskiego na rok 2014. Urzędnicy podkreślają, że rezultaty Łodzi w zakresie tworzenia budżetu obywatelskiego są imponujące na tle innych miast. Liczba złożonych wniosków stanowi rekord w skali kraju – dla porównania w Poznaniu wpłynęło ich 265, we Wrocławiu – 241, a w Sopocie – 100. Również kwota 20 mln zł przeznaczona na inicjatywy obywatelskie jest dwa razy większa niż w Poznaniu, pięć razy niż w Sopocie i 10 razy niż we Wrocławiu. 

W Poznaniu zainstalowano ławkę z bezpłatnym dostępem do WiFi

O lokalizacji tej ławki zdecydowali poznaniacy w głosowaniu, w którym wzięło udział ponad 5,5 tys. mieszkańców. Stanęła ona na Malcie, w sąsiedztwie stoku narciarskiego, przy słonecznym zegarze. EKOławka to pionierski projekt w skali kraju. Dzięki podłączeniu jej do instalacji napędzanej siłą wiatru, mieszkańcy Poznania mogą bezpłatnie skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także naładować telefon komórkowy czy laptop.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10684|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10255|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl