CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Mieszkania na wynajem od rządu

Danuta Gąsiorowska  |  19.07.2013
Mieszkania na wynajem od rządu
Mieszkania na wynajem od rządu
www.sxc.hu

5 mld zł w cztery lata ma zainwestować w czynszówki rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zamieszka w nich ponad 20 tys. rodzin. Czynsz ma być nawet o połowę niższy od rynkowego. 

W tych dniach rząd przedstawi pakiet rozwiązań mających stymulować gospodarkę. Jego częścią będzie właśnie zakup mieszkań na wynajem. Organizatorem przedsięwzięcia ma być Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Teraz kwestią otwartą pozostaje, kiedy powstanie Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Według Gazety Wyborczej wystartuje on najpewniej w przyszłym roku (do tego nie jest potrzebna nowa ustawa). Niewykluczone, że na początek fundusz odkupi od deweloperów ok. 2 tys. mieszkań, które są już gotowe. Prawdopodobnie będzie to Warszawa Kraków, Łódź, Wrocław, Trójmiasto i Poznań.

Ze względów praktycznych związanych z zarządzaniem, mieszkania muszą być położone w jednej klatce schodowej, a większość oferowanych obecnie przez deweloperów nie spełnia tego wymogu. W przyszłości rządowy fundusz będzie więc kupował głównie całe bloki, zaprojektowane specjalnie pod wynajem. W efekcie ceny takich mieszkań „pod klucz" miałyby nie przekraczać 5 tys. zł za m².

Mieszkania budowane na zamówienie inwestorów mogą być tańsze także dlatego, ponieważ deweloperom odpada wiele wydatków, np. na marketing, biura sprzedaży. A to są duże koszty. Z drugiej strony firmy deweloperskie szybciej będą obracały swoim kapitałem, więc będą sobie mogły pozwolić na niższe marże.

Czynsz niższy od rynkowego

W ciągu czterech lat Fundusz miałby przeznaczyć 5 mld zł na zakup czynszówek, w których byłoby łącznie co najmniej 20 tys. lokali. Mają nimi administrować wybrane w drodze konkursu firmy zarządcze. Mieszkania trafią na wolny rynek. Jak wynika z ustaleń Gazety Wyborczej, czynsze mają nie przekraczać obowiązującego w Towarzystwach Budownictwa Społecznego pułapu 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Oznacza to, że stawki byłyby przynajmniej o jedną trzecią niższe od rynkowych, a np. w Warszawie nawet o ponad połowę.

Mimo to Fundusz miałby zarabiać na wynajmie. Ocenia się, że realny zwrot z inwestycji może wynieść ok. 4 proc. Ponadto autorzy projektu liczą w dłuższej perspektywie na wzrost wartości nieruchomości.

Rząd nie zamierza jednak być kamienicznikiem. Plan zakłada sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych funduszu na giełdzie albo czynszówek innemu inwestorowi. Fundusz Mieszkań na Wynajem ma przetrzeć szlak innym inwestorom. Prezes firmy REAS Kazimierz Kirejczyk przyznaje, że inwestycje w czynszówki rozważa kilka dużych zagranicznych funduszy.

Zmiana przepisów o najmie

Ważne jest to, że inwestorzy będą się mogli czuć bezpieczniej, gdyż obejmą ich przepisy dotyczące tzw. najmu okazjonalnego. Taki inwestor mógłby łatwo pozbyć się lokatora, gdyby ten przestał płacić czynsz lub nie chciał się wyprowadzić z mieszkania. Najemca przed otrzymaniem do niego kluczy musi bowiem złożyć oświadczenie, że jeśli nie wywiąże się z warunków umowy, wyprowadzi się na żądanie właściciela. Takie oświadczenie poświadcza notariusz. Ponadto lokator wskazuje miejsce, w którym mógłby zamieszkać, a dysponent tego lokalu wyrazić na to zgodę.

Niewykluczone, że w ramach działań stymulujących gospodarkę rząd zaproponuje zachętę dla inwestorów w postaci przyspieszonej amortyzacji, o co od dawna zabiega m.in. Polski Związek Firm Deweloperskich.

Będzie podaż, spadną czynsze

To dobra wiadomość dla tych, których nie stać na kupno mieszkania. Wskutek zwiększonej podaży mieszkań na wynajem spadną bowiem czynsze. Jak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, pod względem relacji czynszu rynkowego do dochodów sytuacja w naszym kraju jest najgorsza w całej UE. Na wynajęcie mieszkania dwuosobowa polska rodzina przeznacza przeciętnie aż jedną trzecią domowego budżetu. W krajach, w których rynek najmu jest dobrze rozwinięty, czyli m.in. w Niemczech i Austrii, obciążenie rodzin może być nawet o połowę mniejsze.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletterNa zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem zyska także gospodarka, bo wzrośnie mobilność pracowników. Prezes fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Irena Herbst zwraca uwagę, że obecnie łatwiej bezrobotnemu emigrować za pracą do Irlandii czy Niemiec niż np. z Suwałk do Poznania – gdzie praca może i jest osiągalna, ale nie ma dostępu do mieszkań. 

W jakim celu Polacy kupują mieszkania?

Współtwórca Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem "Mieszkanicznik" Sławomir Muturi ocenia, że obecnie prawdopodobnie najwyżej 5 na 100 kupujących u nas mieszkania to inwestorzy. Pozostali to konsumenci, czyli osoby, które będą w nich mieszkać.

Na Zachodzie te proporcje są zupełnie inne. Tam wśród kupujących mieszkania 70 proc. stanowią inwestorzy. Muturi spodziewa się, że podobnie będzie i w Polsce. Według niego, za 25 lat nawet co trzecie mieszkanie w Polsce będzie wynajmowane na zasadach rynkowych (obecnie najemców rynkowych jest zaledwie 4–5 proc., a średnia unijna wynosi 33 proc.).

Źródło: Gazeta.pl

 

1 stycznia 2014 roku zniknie częściowy zwrot VAT za materiały budowlaneZmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminachPowierzchnia użytkowa mieszkania - obligatoryjna jedna norma
     
Zasady budowy ogrodzeń od strony drógWynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowejNabycie nieruchomości a podatek VAT (cz. 1)
     

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo mieszkańców?

Stacja do dezynkecjiPrzepisy prawne regulują odpowiedzialność prawną Administratorów, Zarządców i Użytkowników systemów detekcji gazów oraz wskazują częstotliwość wykonywania przeglądów...Sprawdź dostępne rozwiązania:
794 505 555 »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16518|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11826|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl