CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mieszkania na wynajem od rządu

Danuta Gąsiorowska  |  19.07.2013
Mieszkania na wynajem od rządu
Mieszkania na wynajem od rządu
www.sxc.hu

5 mld zł w cztery lata ma zainwestować w czynszówki rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zamieszka w nich ponad 20 tys. rodzin. Czynsz ma być nawet o połowę niższy od rynkowego. 

W tych dniach rząd przedstawi pakiet rozwiązań mających stymulować gospodarkę. Jego częścią będzie właśnie zakup mieszkań na wynajem. Organizatorem przedsięwzięcia ma być Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Teraz kwestią otwartą pozostaje, kiedy powstanie Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Według Gazety Wyborczej wystartuje on najpewniej w przyszłym roku (do tego nie jest potrzebna nowa ustawa). Niewykluczone, że na początek fundusz odkupi od deweloperów ok. 2 tys. mieszkań, które są już gotowe. Prawdopodobnie będzie to Warszawa Kraków, Łódź, Wrocław, Trójmiasto i Poznań.

Ze względów praktycznych związanych z zarządzaniem, mieszkania muszą być położone w jednej klatce schodowej, a większość oferowanych obecnie przez deweloperów nie spełnia tego wymogu. W przyszłości rządowy fundusz będzie więc kupował głównie całe bloki, zaprojektowane specjalnie pod wynajem. W efekcie ceny takich mieszkań „pod klucz" miałyby nie przekraczać 5 tys. zł za m².

Mieszkania budowane na zamówienie inwestorów mogą być tańsze także dlatego, ponieważ deweloperom odpada wiele wydatków, np. na marketing, biura sprzedaży. A to są duże koszty. Z drugiej strony firmy deweloperskie szybciej będą obracały swoim kapitałem, więc będą sobie mogły pozwolić na niższe marże.

Czynsz niższy od rynkowego

W ciągu czterech lat Fundusz miałby przeznaczyć 5 mld zł na zakup czynszówek, w których byłoby łącznie co najmniej 20 tys. lokali. Mają nimi administrować wybrane w drodze konkursu firmy zarządcze. Mieszkania trafią na wolny rynek. Jak wynika z ustaleń Gazety Wyborczej, czynsze mają nie przekraczać obowiązującego w Towarzystwach Budownictwa Społecznego pułapu 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Oznacza to, że stawki byłyby przynajmniej o jedną trzecią niższe od rynkowych, a np. w Warszawie nawet o ponad połowę.

Mimo to Fundusz miałby zarabiać na wynajmie. Ocenia się, że realny zwrot z inwestycji może wynieść ok. 4 proc. Ponadto autorzy projektu liczą w dłuższej perspektywie na wzrost wartości nieruchomości.

Rząd nie zamierza jednak być kamienicznikiem. Plan zakłada sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych funduszu na giełdzie albo czynszówek innemu inwestorowi. Fundusz Mieszkań na Wynajem ma przetrzeć szlak innym inwestorom. Prezes firmy REAS Kazimierz Kirejczyk przyznaje, że inwestycje w czynszówki rozważa kilka dużych zagranicznych funduszy.

Zmiana przepisów o najmie

Ważne jest to, że inwestorzy będą się mogli czuć bezpieczniej, gdyż obejmą ich przepisy dotyczące tzw. najmu okazjonalnego. Taki inwestor mógłby łatwo pozbyć się lokatora, gdyby ten przestał płacić czynsz lub nie chciał się wyprowadzić z mieszkania. Najemca przed otrzymaniem do niego kluczy musi bowiem złożyć oświadczenie, że jeśli nie wywiąże się z warunków umowy, wyprowadzi się na żądanie właściciela. Takie oświadczenie poświadcza notariusz. Ponadto lokator wskazuje miejsce, w którym mógłby zamieszkać, a dysponent tego lokalu wyrazić na to zgodę.

Niewykluczone, że w ramach działań stymulujących gospodarkę rząd zaproponuje zachętę dla inwestorów w postaci przyspieszonej amortyzacji, o co od dawna zabiega m.in. Polski Związek Firm Deweloperskich.

Będzie podaż, spadną czynsze

To dobra wiadomość dla tych, których nie stać na kupno mieszkania. Wskutek zwiększonej podaży mieszkań na wynajem spadną bowiem czynsze. Jak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, pod względem relacji czynszu rynkowego do dochodów sytuacja w naszym kraju jest najgorsza w całej UE. Na wynajęcie mieszkania dwuosobowa polska rodzina przeznacza przeciętnie aż jedną trzecią domowego budżetu. W krajach, w których rynek najmu jest dobrze rozwinięty, czyli m.in. w Niemczech i Austrii, obciążenie rodzin może być nawet o połowę mniejsze.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletterNa zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem zyska także gospodarka, bo wzrośnie mobilność pracowników. Prezes fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Irena Herbst zwraca uwagę, że obecnie łatwiej bezrobotnemu emigrować za pracą do Irlandii czy Niemiec niż np. z Suwałk do Poznania – gdzie praca może i jest osiągalna, ale nie ma dostępu do mieszkań. 

W jakim celu Polacy kupują mieszkania?

Współtwórca Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem "Mieszkanicznik" Sławomir Muturi ocenia, że obecnie prawdopodobnie najwyżej 5 na 100 kupujących u nas mieszkania to inwestorzy. Pozostali to konsumenci, czyli osoby, które będą w nich mieszkać.

Na Zachodzie te proporcje są zupełnie inne. Tam wśród kupujących mieszkania 70 proc. stanowią inwestorzy. Muturi spodziewa się, że podobnie będzie i w Polsce. Według niego, za 25 lat nawet co trzecie mieszkanie w Polsce będzie wynajmowane na zasadach rynkowych (obecnie najemców rynkowych jest zaledwie 4–5 proc., a średnia unijna wynosi 33 proc.).

Źródło: Gazeta.pl

 

1 stycznia 2014 roku zniknie częściowy zwrot VAT za materiały budowlaneZmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminachPowierzchnia użytkowa mieszkania - obligatoryjna jedna norma
     
Zasady budowy ogrodzeń od strony drógWynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowejNabycie nieruchomości a podatek VAT (cz. 1)
     

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11095|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl