CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL

Danuta Gąsiorowska  |  22.07.2013  |  2
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
www.sxc.hu

Połowa Polaków mieszka w budynkach powstałych w latach 1945–89. Niemal 500 tys. mieszkań nie ma kanalizacji. Choć warunki mieszkaniowe Polaków nie należą do najlepszych, 10 lat temu było znacznie gorzej.

GUS w swoim najnowszym raporcie przebadał rynek mieszkaniowy w Polsce. Jest co porównywać, gdyż ostatnie tego rodzaju badanie było przeprowadzone w 2002 r. Z nowego zestawienia wynika, że w Polsce stoi ponad 6 mln budynków mieszkalnych (zamieszkanych jest 5,5 mln). To 12,5 mln mieszkań (7 mln z nich powstało w okresie PRL), w których żyje ponad 31 mln Polaków. Raport pokazuje, że żyje nam się lepiej niż 10 lat temu. W zdecydowanej większości lokali jest dostęp do wodociągu i kanalizacji (96,4 proc.). Jedynie w co dziesiątym mieszkaniu nie ma kanalizacji. Zwiększyła się też liczba lokali mających dostęp do gazu z sieci (30-proc. wzrost).

Mniej mieszkań, ale za to większe

W ciągu ostatniej dekady zaczęły powstawać budynki mieszczące mniej mieszkań na rzecz ich powierzchni. Średnio gospodarstwo domowe zajmuje ponad 73 m kw. Budynki z największą liczbą mieszkań budowano w latach 1971–78, czyli w epoce gierkowskich inwestycji (ok. 6 mieszkań na jeden budynek). Analitycy z Home Broker nie są przekonani, że „powierzchnia kosztem ilości" jest dobrą strategią. Z ich raportu wynika, że Polacy najczęściej szukają lokali o powierzchni ok. 50 m². Tymczasem w nowym budownictwie ciężko o taki metraż.

Wciąż liczne są budynki mieszkalne wzniesione przed 1918 r. (405 tys.). Składają się na 1,2 mln mieszkań, co stanowi 9 proc. ogółu. Najwięcej starych mieszkań jest na zachodzie Polski.

Łazienka to nie luksus

W ciągu 10 lat zrobiliśmy duże postępy. Jeszcze u schyłku PRL-u bez łazienki czy centralnego ogrzewania mieszkało niecałe 13 milionów Polaków. W 2002 r. liczba ta spadła do 6,5 mln osób. To m.in. skutek tego, że przez lata powstają wciąż nowe budynki oraz że Polacy zaczęli inwestować w swoje lokale. Tylko w 2009 r. GUS odnotował ponad 49 tys. remontów mieszkań. Budynki, nawet te starsze, są w większości stabilne. Tak samo Instytut Techniki Budowlanej ocenia stan bloków z wielkiej płyty.

NIK nadzoruje nadzorców

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego również nie ma większych zastrzeżeń. W 2010 r. wydał 1497 nakazów rozbiórki z powodu złego stanu obiektu. Warto przypomnieć, że w swoim ostatnim raporcie na ten temat Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła na nadzorze suchej nitki.

Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, stwierdził, że inspektorzy budowlani przegapiają zbyt wiele przypadków naruszeń prawa. Ogólny wydźwięk raportu NIK-u na temat budownictwa można zamknąć w słowach: „Buduj jak chcesz, ale nie narażaj się sąsiadowi, by nie ściągnął nadzoru budowlanego". Najbardziej od NIK-u oberwało się powiatowym jednostkom nadzoru budowlanego. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji – inspektor nie miał uprawnień do wystawiania mandatów, a je wystawiał. Albo – pracownik kontrolował projekt instalacji swojego autorstwa.

Milion nowych mieszkań

W nowym raporcie GUS czytamy, że przez ostatnie 10 lat w Polsce oddano do użytku ponad milion mieszkań. Najwyższy udział nowych lokali występuje w województwach mazowieckim (13,7 proc. rynku nieruchomości mieszkalnych) oraz podkarpackim i pomorskim (odpowiednio 12,7 i 12,5 proc.). To jednak głównie zasługa prywatnych firm i deweloperów, gdyż spółdzielcze budownictwo okres monopolu na rynku nieruchomości ma już dawno za sobą i powoli umiera. W pierwszych latach nowego tysiąclecia spółdzielnie budowały ok. 25 tys. mieszkań rocznie. Pod koniec czerwca GUS podał, że od stycznia do maja 2013 r. spółdzielnie w Polsce oddały zaledwie 1,5 tys. mieszkań. To 20-proc. spadek w porównaniu z 2012 r.

Rosnąca liczba nowych mieszkań przekłada się na ceny wynajmu lokali. Z rankingu portalu Domy.pl wynika, że wynajem mieszkań najdroższy jest w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie. W stolicy za kawalerkę (niekoniecznie nową) trzeba zapłacić średnio 1600 zł. M-2 w Warszawie to już wydatek rzędu 2300 zł miesięcznie. Najtańsze lokale można wynająć w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Bydgoszczy.

Choć Warszawa jak na polskie realia jest droga, to jest jednocześnie jedną z najtańszych stolic Europy. Deloitte podaje, że w przeliczeniu na euro taniej za metr kwadratowy mieszkania niż w stolicy Polski (1,7 tys. euro) zapłacimy tylko w Budapeszcie (1,2 tys. euro za metr). Dla porównania, średnia cena metra kwadratowego w centrum Londynu to 10 tys. euro. 

Źródło: Gazeta.pl

1 stycznia 2014 roku zniknie częściowy zwrot VAT za materiały budowlaneZmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminachPowierzchnia użytkowa mieszkania - obligatoryjna jedna norma
     
Zasady budowy ogrodzeń od strony drógWynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowejNabycie nieruchomości a podatek VAT (cz. 1)
     

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10519|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10087|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl