CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL

Danuta Gąsiorowska  |  22.07.2013  |  2
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
www.sxc.hu

Połowa Polaków mieszka w budynkach powstałych w latach 1945–89. Niemal 500 tys. mieszkań nie ma kanalizacji. Choć warunki mieszkaniowe Polaków nie należą do najlepszych, 10 lat temu było znacznie gorzej.

GUS w swoim najnowszym raporcie przebadał rynek mieszkaniowy w Polsce. Jest co porównywać, gdyż ostatnie tego rodzaju badanie było przeprowadzone w 2002 r. Z nowego zestawienia wynika, że w Polsce stoi ponad 6 mln budynków mieszkalnych (zamieszkanych jest 5,5 mln). To 12,5 mln mieszkań (7 mln z nich powstało w okresie PRL), w których żyje ponad 31 mln Polaków. Raport pokazuje, że żyje nam się lepiej niż 10 lat temu. W zdecydowanej większości lokali jest dostęp do wodociągu i kanalizacji (96,4 proc.). Jedynie w co dziesiątym mieszkaniu nie ma kanalizacji. Zwiększyła się też liczba lokali mających dostęp do gazu z sieci (30-proc. wzrost).

Mniej mieszkań, ale za to większe

W ciągu ostatniej dekady zaczęły powstawać budynki mieszczące mniej mieszkań na rzecz ich powierzchni. Średnio gospodarstwo domowe zajmuje ponad 73 m kw. Budynki z największą liczbą mieszkań budowano w latach 1971–78, czyli w epoce gierkowskich inwestycji (ok. 6 mieszkań na jeden budynek). Analitycy z Home Broker nie są przekonani, że „powierzchnia kosztem ilości" jest dobrą strategią. Z ich raportu wynika, że Polacy najczęściej szukają lokali o powierzchni ok. 50 m². Tymczasem w nowym budownictwie ciężko o taki metraż.

Wciąż liczne są budynki mieszkalne wzniesione przed 1918 r. (405 tys.). Składają się na 1,2 mln mieszkań, co stanowi 9 proc. ogółu. Najwięcej starych mieszkań jest na zachodzie Polski.

Łazienka to nie luksus

W ciągu 10 lat zrobiliśmy duże postępy. Jeszcze u schyłku PRL-u bez łazienki czy centralnego ogrzewania mieszkało niecałe 13 milionów Polaków. W 2002 r. liczba ta spadła do 6,5 mln osób. To m.in. skutek tego, że przez lata powstają wciąż nowe budynki oraz że Polacy zaczęli inwestować w swoje lokale. Tylko w 2009 r. GUS odnotował ponad 49 tys. remontów mieszkań. Budynki, nawet te starsze, są w większości stabilne. Tak samo Instytut Techniki Budowlanej ocenia stan bloków z wielkiej płyty.

NIK nadzoruje nadzorców

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego również nie ma większych zastrzeżeń. W 2010 r. wydał 1497 nakazów rozbiórki z powodu złego stanu obiektu. Warto przypomnieć, że w swoim ostatnim raporcie na ten temat Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła na nadzorze suchej nitki.

Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, stwierdził, że inspektorzy budowlani przegapiają zbyt wiele przypadków naruszeń prawa. Ogólny wydźwięk raportu NIK-u na temat budownictwa można zamknąć w słowach: „Buduj jak chcesz, ale nie narażaj się sąsiadowi, by nie ściągnął nadzoru budowlanego". Najbardziej od NIK-u oberwało się powiatowym jednostkom nadzoru budowlanego. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji – inspektor nie miał uprawnień do wystawiania mandatów, a je wystawiał. Albo – pracownik kontrolował projekt instalacji swojego autorstwa.

Milion nowych mieszkań

W nowym raporcie GUS czytamy, że przez ostatnie 10 lat w Polsce oddano do użytku ponad milion mieszkań. Najwyższy udział nowych lokali występuje w województwach mazowieckim (13,7 proc. rynku nieruchomości mieszkalnych) oraz podkarpackim i pomorskim (odpowiednio 12,7 i 12,5 proc.). To jednak głównie zasługa prywatnych firm i deweloperów, gdyż spółdzielcze budownictwo okres monopolu na rynku nieruchomości ma już dawno za sobą i powoli umiera. W pierwszych latach nowego tysiąclecia spółdzielnie budowały ok. 25 tys. mieszkań rocznie. Pod koniec czerwca GUS podał, że od stycznia do maja 2013 r. spółdzielnie w Polsce oddały zaledwie 1,5 tys. mieszkań. To 20-proc. spadek w porównaniu z 2012 r.

Rosnąca liczba nowych mieszkań przekłada się na ceny wynajmu lokali. Z rankingu portalu Domy.pl wynika, że wynajem mieszkań najdroższy jest w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie. W stolicy za kawalerkę (niekoniecznie nową) trzeba zapłacić średnio 1600 zł. M-2 w Warszawie to już wydatek rzędu 2300 zł miesięcznie. Najtańsze lokale można wynająć w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Bydgoszczy.

Choć Warszawa jak na polskie realia jest droga, to jest jednocześnie jedną z najtańszych stolic Europy. Deloitte podaje, że w przeliczeniu na euro taniej za metr kwadratowy mieszkania niż w stolicy Polski (1,7 tys. euro) zapłacimy tylko w Budapeszcie (1,2 tys. euro za metr). Dla porównania, średnia cena metra kwadratowego w centrum Londynu to 10 tys. euro. 

Źródło: Gazeta.pl

1 stycznia 2014 roku zniknie częściowy zwrot VAT za materiały budowlaneZmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminachPowierzchnia użytkowa mieszkania - obligatoryjna jedna norma
     
Zasady budowy ogrodzeń od strony drógWynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowejNabycie nieruchomości a podatek VAT (cz. 1)
     

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12211|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11556|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl