CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL

Danuta Gąsiorowska  |  22.07.2013  |  2
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
GUS: Połowa Polaków mieszka w budynkach z czasów PRL
www.sxc.hu

Połowa Polaków mieszka w budynkach powstałych w latach 1945–89. Niemal 500 tys. mieszkań nie ma kanalizacji. Choć warunki mieszkaniowe Polaków nie należą do najlepszych, 10 lat temu było znacznie gorzej.

GUS w swoim najnowszym raporcie przebadał rynek mieszkaniowy w Polsce. Jest co porównywać, gdyż ostatnie tego rodzaju badanie było przeprowadzone w 2002 r. Z nowego zestawienia wynika, że w Polsce stoi ponad 6 mln budynków mieszkalnych (zamieszkanych jest 5,5 mln). To 12,5 mln mieszkań (7 mln z nich powstało w okresie PRL), w których żyje ponad 31 mln Polaków. Raport pokazuje, że żyje nam się lepiej niż 10 lat temu. W zdecydowanej większości lokali jest dostęp do wodociągu i kanalizacji (96,4 proc.). Jedynie w co dziesiątym mieszkaniu nie ma kanalizacji. Zwiększyła się też liczba lokali mających dostęp do gazu z sieci (30-proc. wzrost).

Mniej mieszkań, ale za to większe

W ciągu ostatniej dekady zaczęły powstawać budynki mieszczące mniej mieszkań na rzecz ich powierzchni. Średnio gospodarstwo domowe zajmuje ponad 73 m kw. Budynki z największą liczbą mieszkań budowano w latach 1971–78, czyli w epoce gierkowskich inwestycji (ok. 6 mieszkań na jeden budynek). Analitycy z Home Broker nie są przekonani, że „powierzchnia kosztem ilości" jest dobrą strategią. Z ich raportu wynika, że Polacy najczęściej szukają lokali o powierzchni ok. 50 m². Tymczasem w nowym budownictwie ciężko o taki metraż.

Wciąż liczne są budynki mieszkalne wzniesione przed 1918 r. (405 tys.). Składają się na 1,2 mln mieszkań, co stanowi 9 proc. ogółu. Najwięcej starych mieszkań jest na zachodzie Polski.

Łazienka to nie luksus

W ciągu 10 lat zrobiliśmy duże postępy. Jeszcze u schyłku PRL-u bez łazienki czy centralnego ogrzewania mieszkało niecałe 13 milionów Polaków. W 2002 r. liczba ta spadła do 6,5 mln osób. To m.in. skutek tego, że przez lata powstają wciąż nowe budynki oraz że Polacy zaczęli inwestować w swoje lokale. Tylko w 2009 r. GUS odnotował ponad 49 tys. remontów mieszkań. Budynki, nawet te starsze, są w większości stabilne. Tak samo Instytut Techniki Budowlanej ocenia stan bloków z wielkiej płyty.

NIK nadzoruje nadzorców

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego również nie ma większych zastrzeżeń. W 2010 r. wydał 1497 nakazów rozbiórki z powodu złego stanu obiektu. Warto przypomnieć, że w swoim ostatnim raporcie na ten temat Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła na nadzorze suchej nitki.

Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, stwierdził, że inspektorzy budowlani przegapiają zbyt wiele przypadków naruszeń prawa. Ogólny wydźwięk raportu NIK-u na temat budownictwa można zamknąć w słowach: „Buduj jak chcesz, ale nie narażaj się sąsiadowi, by nie ściągnął nadzoru budowlanego". Najbardziej od NIK-u oberwało się powiatowym jednostkom nadzoru budowlanego. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji – inspektor nie miał uprawnień do wystawiania mandatów, a je wystawiał. Albo – pracownik kontrolował projekt instalacji swojego autorstwa.

Milion nowych mieszkań

W nowym raporcie GUS czytamy, że przez ostatnie 10 lat w Polsce oddano do użytku ponad milion mieszkań. Najwyższy udział nowych lokali występuje w województwach mazowieckim (13,7 proc. rynku nieruchomości mieszkalnych) oraz podkarpackim i pomorskim (odpowiednio 12,7 i 12,5 proc.). To jednak głównie zasługa prywatnych firm i deweloperów, gdyż spółdzielcze budownictwo okres monopolu na rynku nieruchomości ma już dawno za sobą i powoli umiera. W pierwszych latach nowego tysiąclecia spółdzielnie budowały ok. 25 tys. mieszkań rocznie. Pod koniec czerwca GUS podał, że od stycznia do maja 2013 r. spółdzielnie w Polsce oddały zaledwie 1,5 tys. mieszkań. To 20-proc. spadek w porównaniu z 2012 r.

Rosnąca liczba nowych mieszkań przekłada się na ceny wynajmu lokali. Z rankingu portalu Domy.pl wynika, że wynajem mieszkań najdroższy jest w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie. W stolicy za kawalerkę (niekoniecznie nową) trzeba zapłacić średnio 1600 zł. M-2 w Warszawie to już wydatek rzędu 2300 zł miesięcznie. Najtańsze lokale można wynająć w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Bydgoszczy.

Choć Warszawa jak na polskie realia jest droga, to jest jednocześnie jedną z najtańszych stolic Europy. Deloitte podaje, że w przeliczeniu na euro taniej za metr kwadratowy mieszkania niż w stolicy Polski (1,7 tys. euro) zapłacimy tylko w Budapeszcie (1,2 tys. euro za metr). Dla porównania, średnia cena metra kwadratowego w centrum Londynu to 10 tys. euro. 

Źródło: Gazeta.pl

1 stycznia 2014 roku zniknie częściowy zwrot VAT za materiały budowlaneZmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminachPowierzchnia użytkowa mieszkania - obligatoryjna jedna norma
     
Zasady budowy ogrodzeń od strony drógWynagrodzenie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowejNabycie nieruchomości a podatek VAT (cz. 1)
     

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10820|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10395|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl