CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Strony postępowania administracyjnego

Paweł Puch  |  Administrator 6/2013  |  27.02.2014
Strony postępowania administracyjnego
Strony postępowania administracyjnego
sxc.hu

Co do zasady interesy właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową reprezentuje wspólnota, co nie przekreśla, że w poszczególnych przypadkach członek wspólnoty może samodzielnie występować jako strona postępowania administracyjnego jeżeli wykaże swój indywidualny interes prawny w rozumieniu art. 28 KPA. Ponadto jeżeli obowiązek wykonania ekspertyzy dotyczy piwnic przynależnych do lokali to ekspertyzy te powinni wykonać właściciele lokali, do których należą piwnice, a nie wspólnota mieszkaniowa – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Na wniosek jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wszczął postępowanie w sprawie zagospodarowania kotłowni w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej.

W trakcie oględzin ustalono, że w pomieszczeniach piwnicznych, przynależnych do konkretnych lokali wykonano instalacje grzewcze służące obsłudze instalacji c.o. wskazanych lokali mieszkalnych. Piece podłączone zostały do przewodów kominowych. Organ nadzoru budowlanego nałożył więc na wspólnotę mieszkaniową obowiązek sporządzenia oraz dostarczenia ekspertyzy technicznej dotyczącej wykonanych robót budowlano-instalacyjnych w piwnicach.

Zażalenie na to postanowienie złożyła skarżąca, zarzucając organowi przewlekłe prowadzenie postępowania. Zażądała również zamknięcia nielegalnych – jej zdaniem – kotłowni oraz wykonania ekspertyzy przez mistrza kominiarskiego.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wezwał skarżącą do wykazania interesu prawnego do występowania w sprawie jako strona postępowania, a następnie umorzył postępowanie. Uzasadniając to rozstrzygnięcie wskazał, że postępowanie zażaleniowe, w myśl art. 141 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1964 roku Kodeks postępowania administracyjnego (KPA), może być zainicjowane przez stronę postępowania, a więc podmiot, którego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo który żąda wszczęcia postępowania ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W ocenie organu, w rozpoznawanej sprawie adresatem obowiązku jest wspólnota mieszkaniowa. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skarżąca podkreśliła, że powinna być stroną toczącego się postępowania albowiem negatywne oddziaływanie spornych instalacji grzewczych objawiło się właśnie w jej mieszkaniu poprzez pojawienie się dymu i powstanie zagrożenia dla jej życia i zdrowia. WSA w Gliwicach uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie aczkolwiek nie tylko z powodów powołanych przez stronę.

Zgodnie z treścią art. 6 Ustawy o własności lokali (UWL) co do zasady interesy właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych tworzących wspólnotę mieszkaniową reprezentuje właśnie wspólnota. Nie jest to jednak reguła o charakterze bezwzględnym, co oznacza, że w szczególnych przypadkach członek wspólnoty może samodzielnie występować jako strona postępowania administracyjnego.

Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wówczas, gdy członek wspólnoty wykaże swój indywidualny interes prawny w rozumieniu art. 28 KPA, a zwłaszcza, gdy właściciel lokalu domaga się podjęcia przez organ nadzoru budowlanego działań zmierzających do usunięcia niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia, wynikających z naruszenia przepisów Prawa budowlanego. Istnienie wspólnoty mieszkaniowej nie pozbawia właściciela lokalu możliwości skorzystania z administracyjnej i sądowej ochrony jego praw.

W ocenie sądu w rozpoznawanej sprawie organ odwoławczy zbyt pochopnie uznał, że właścicielka lokalu nie legitymuje się interesem prawnym w niniejszej sprawie. Koniecznym jest bowiem rozważenie, czy korzystanie ze spornych instalacji grzewczych ma bezpośredni wpływ na wykonywanie prawa własności do wspomnianego lokalu mieszkalnego. W przypadku odpowiedzi twierdzącej należałoby uznać, że skarżącej przysługuje status strony postępowania.

Ponadto niezrozumiałym jest powód, dla którego obowiązkiem wykonania ekspertyzy technicznej obciążona została wspólnota mieszkaniowa nie zaś osoby władające wspomnianymi pomieszczeniami piwnicznymi.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administarcyjnego w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 1475/12)

 

Chcesz więcej? Zajrzyj do czerwcowego numeru Administratora.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18213|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11436|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11008|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl