CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Strony postępowania administracyjnego

Paweł Puch  |  Administrator 6/2013  |  27.02.2014
Strony postępowania administracyjnego
Strony postępowania administracyjnego
sxc.hu

Co do zasady interesy właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową reprezentuje wspólnota, co nie przekreśla, że w poszczególnych przypadkach członek wspólnoty może samodzielnie występować jako strona postępowania administracyjnego jeżeli wykaże swój indywidualny interes prawny w rozumieniu art. 28 KPA. Ponadto jeżeli obowiązek wykonania ekspertyzy dotyczy piwnic przynależnych do lokali to ekspertyzy te powinni wykonać właściciele lokali, do których należą piwnice, a nie wspólnota mieszkaniowa – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Na wniosek jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wszczął postępowanie w sprawie zagospodarowania kotłowni w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej.

W trakcie oględzin ustalono, że w pomieszczeniach piwnicznych, przynależnych do konkretnych lokali wykonano instalacje grzewcze służące obsłudze instalacji c.o. wskazanych lokali mieszkalnych. Piece podłączone zostały do przewodów kominowych. Organ nadzoru budowlanego nałożył więc na wspólnotę mieszkaniową obowiązek sporządzenia oraz dostarczenia ekspertyzy technicznej dotyczącej wykonanych robót budowlano-instalacyjnych w piwnicach.

Zażalenie na to postanowienie złożyła skarżąca, zarzucając organowi przewlekłe prowadzenie postępowania. Zażądała również zamknięcia nielegalnych – jej zdaniem – kotłowni oraz wykonania ekspertyzy przez mistrza kominiarskiego.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wezwał skarżącą do wykazania interesu prawnego do występowania w sprawie jako strona postępowania, a następnie umorzył postępowanie. Uzasadniając to rozstrzygnięcie wskazał, że postępowanie zażaleniowe, w myśl art. 141 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1964 roku Kodeks postępowania administracyjnego (KPA), może być zainicjowane przez stronę postępowania, a więc podmiot, którego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo który żąda wszczęcia postępowania ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W ocenie organu, w rozpoznawanej sprawie adresatem obowiązku jest wspólnota mieszkaniowa. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skarżąca podkreśliła, że powinna być stroną toczącego się postępowania albowiem negatywne oddziaływanie spornych instalacji grzewczych objawiło się właśnie w jej mieszkaniu poprzez pojawienie się dymu i powstanie zagrożenia dla jej życia i zdrowia. WSA w Gliwicach uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie aczkolwiek nie tylko z powodów powołanych przez stronę.

Zgodnie z treścią art. 6 Ustawy o własności lokali (UWL) co do zasady interesy właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych tworzących wspólnotę mieszkaniową reprezentuje właśnie wspólnota. Nie jest to jednak reguła o charakterze bezwzględnym, co oznacza, że w szczególnych przypadkach członek wspólnoty może samodzielnie występować jako strona postępowania administracyjnego.

Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wówczas, gdy członek wspólnoty wykaże swój indywidualny interes prawny w rozumieniu art. 28 KPA, a zwłaszcza, gdy właściciel lokalu domaga się podjęcia przez organ nadzoru budowlanego działań zmierzających do usunięcia niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia, wynikających z naruszenia przepisów Prawa budowlanego. Istnienie wspólnoty mieszkaniowej nie pozbawia właściciela lokalu możliwości skorzystania z administracyjnej i sądowej ochrony jego praw.

W ocenie sądu w rozpoznawanej sprawie organ odwoławczy zbyt pochopnie uznał, że właścicielka lokalu nie legitymuje się interesem prawnym w niniejszej sprawie. Koniecznym jest bowiem rozważenie, czy korzystanie ze spornych instalacji grzewczych ma bezpośredni wpływ na wykonywanie prawa własności do wspomnianego lokalu mieszkalnego. W przypadku odpowiedzi twierdzącej należałoby uznać, że skarżącej przysługuje status strony postępowania.

Ponadto niezrozumiałym jest powód, dla którego obowiązkiem wykonania ekspertyzy technicznej obciążona została wspólnota mieszkaniowa nie zaś osoby władające wspomnianymi pomieszczeniami piwnicznymi.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administarcyjnego w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 1475/12)

 

Chcesz więcej? Zajrzyj do czerwcowego numeru Administratora.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17115|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl