CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Samorządy chcą zwiększyć podatki od nieruchomości

Samorządy chcą zwiększyć podatki od nieruchomości
Samorządy chcą zwiększyć podatki od nieruchomości
www.sxc.hu

Samorządy nie ustają w próbach zwiększania wpływów do swoich budżetów – tym razem przymierzają się do podniesienia podatków od nieruchomości. Nie udało się z katastralnym, to próbują zarobić w inny sposób. 

Lokalne wpływy z CIT lecą na łeb na szyję, zadania oświatowe podcinają gminne budżety, a środki unijne na inwestycje po 2014 r. mają być trudniej dostępne niż obecnie. Samorządy mają więc wiele powodów, by coraz silniej lobbować za zwiększeniem poziomu dochodów. Tym razem zajęły się kwestią opłat za nieruchomości. 

Wkrótce podstawowe opłaty mogą mocno pójść w górę. Do parlamentu ma trafić projekt ustawy, który pozwoli dowolnie podnosić podatki od nieruchomości.

Związek Miast Polskich rozpoczął prace nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Samorządowcy już rozsyłają między sobą ankiety, w których zbierają konkretne propozycje dotyczące podatku od nieruchomości. Najlepsze z nich zostaną umieszczone w projekcie. Później projekt trafi na ręce posłów, senatorów i do Kancelarii Prezydenta. A uprzednio podpisać się pod nim mają największe korporacje zrzeszające gminy: oprócz ZMP także Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Co dokładnie samorządy chcą zrobić z podatkiem od nieruchomości? Oczywiście podnieść go kilkakrotnie, choć ZMP ujmuje to dyplomatyczniej.

„Chodzi o to, aby gminy miały możliwość regulowania stawkami podatku nie tylko w dół, jak ma to miejsce obecnie, lecz również w górę" – twierdzi Marek Miros, wiceprezes ZMP. Dodaje, że teraz wiele gmin ustala stawki na maksymalnym możliwym poziomie, gdyż i tak są one bardzo niskie i oderwane od gospodarczych realiów.

Obecnie maksymalne stawki podatku od nieruchomości określa minister finansów – publikuje je co roku w obwieszczeniu o górnych granicach stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. W przypadku budynków mieszkalnych, stawka podatku wynosi dziś maksymalnie 0,73 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Jak stawki mogłyby wyglądać po zniesieniu maksymalnego progu?

Zobcz także: Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

Możliwe, że ustalonoby je na poziomie kilku złotych za metr. To podratowałoby budżet miasta, a dla mieszkańców nie byłoby zbyt uciążliwe.

„Taka sama stawka za podatek od nieruchomości w Poznaniu, Gołdapi i Pcimiu jest czymś niewłaściwym – argumentuje Marek Miros z ZMP. Zapewnia też, że nie chodzi o budzący kontrowersje podatek katastralny, którego wprowadzenie byłoby bardzo drogie.
„Trzeba by powołać sztab geodetów i prawników do sporządzenia wycen wszystkich nieruchomości w Polsce" wskazuje Miros. 

Próba podniesienia podatku od nieruchomości jest kolejną w ciągu ostatnich kilku miesięcy inicjatywą samorządów, która ma na celu zwiększenie ich dochodów. Pytanie, czy tak jak wszystkie poprzednie zostanie storpedowana przez rząd?

Jeszcze w ubiegłym roku samorządowcy złożyli w Sejmie obywatelski projekt zwiększający ich udział we wpływach z PIT. Domagają się w nim 8 mld zł rocznie za zmiany w prawie, które w ciągu ostatnich lat uszczupliły ich dochody.

ZOBACZ TAKŻE
Podatek od chodników

Analiza aktów prawnych, wprowadzonych w ciągu ostatnich lat nie potwierdza, że zmiany ograniczyły dochody jednostek samorządu terytorialnego stwierdził rząd w przyjętym stanowisku.

Równie krytycznie odniósł się rząd do poselskiego projektu, przewidującego subwencję ekologiczną dla gmin, na których terenie znajdują się parki narodowe, rezerwaty czy obszary Natura 2000. Rząd wytknął jego autorom, że wśród gmin kwalifikujących się do objęcia subwencją znajdują się też takie, które i bez subwencji przekraczają dziś 150 proc. średnich dochodów podatkowych na mieszkańca oraz takie, które po przyznaniu subwencji, poziom ten by przekroczyły.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
ADM-newsletter

Ponadto samorządy namówiły rządowego koalicjanta – PSL – do rozpoczęcia prac nad projektem funduszu modernizacji lokalnych dróg. Zasilany byłby on z wpływów z VAT, jaki odprowadzają samorządy realizujące projekty drogowe.

Jednym słowem samorządowcy nie odpuszczają i coraz intensywniej bawią się z rządem w przeciąganie kołdry.

Źródło: Dziennik.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11409|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10987|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl