administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w Orzecznictwie? Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię | Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednomyślności

Paweł Puch | 2013-07-29
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 130), a w nim m.in. o udostępnianiu dokumentów przez spółdzielnię oraz o zmianie wysokości udziałów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 130), a w nim m.in. o udostępnianiu dokumentów przez spółdzielnię oraz o zmianie wysokości udziałów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 130), a w nim m.in. o udostępnianiu dokumentów przez spółdzielnię oraz o zmianie wysokości udziałów.

Zobacz także

Paweł Puch Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną Zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Czy zarządca może pobierać zaliczki na podstawie umów zawieranych z poszczególnymi właścicielami wspólnoty mieszkaniowej? – pyta Czytelnik.

Czy zarządca może pobierać zaliczki na podstawie umów zawieranych z poszczególnymi właścicielami wspólnoty mieszkaniowej? – pyta Czytelnik.

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Paweł Puch Precyzyjność uchwały właścicieli lokali

Precyzyjność uchwały właścicieli lokali Precyzyjność uchwały właścicieli lokali

Uchwała właścicieli lokali powinna mieć jak najbardziej precyzyjną treść, tak by właściciele mieli zapewnione realne prawo do kontroli prawidłowości jej wykonania, ale wymóg ten należy odnosić do okoliczności...

Uchwała właścicieli lokali powinna mieć jak najbardziej precyzyjną treść, tak by właściciele mieli zapewnione realne prawo do kontroli prawidłowości jej wykonania, ale wymóg ten należy odnosić do okoliczności konkretnej sprawy, podlegającej analizie z punktu widzenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością i interesów właścicieli. Niedopełnienie obowiązku doprecyzowania czynności powoduje, że sens i istota zgody stają się jedynie iluzoryczne – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię

Żądania wydania przez spółdzielnię dokumentów przysługuje wyłącznie jej członkom. Osoby niebędące członkami spółdzielni, mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej mogą też zaskarżyć do sądu każdą uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni, w takim zakresie, w jakim dotyczy ona ich prawa odrębnej własności lokali.

W konsekwencji właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni mają możliwość sprawowania kontroli nad pracą zarządcy, ale nie mogą żądać wydania dokumentów spółdzielni – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku.

Właściciele lokalu wnieśli o nakazanie zarządowi spółdzielni mieszkaniowej w budynku spółdzielczym aby udostępnił im dokumentację. Jednak Sąd Rejonowy w Lęborku oddalił powództwo.

Powołując się na treść art. 8 1 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uznał, że żądanie powodów nie zasługuje na uwzględnienie. Żądania wydania przez spółdzielnię dokumentów przysługuje wyłącznie jej członkom, którymi powodowie nie są. Zgodnie z treścią statutu spółdzielni warunkiem przyjęcia w poczet jej członków jest złożenie deklaracji, która pod rygorem nieważności powinna być sporządzona w formie pisemnej.

Decyzję o przyjęciu w poczet członków spółdzielni podejmuje zaś zarząd, przy czym przyjęcie w poczet członków powinno być stwierdzone w deklaracji podpisem dwóch upoważnionych osób. Ponadto członek spółdzielni jest zobowiązany do wniesienia opłaty członkowskiej. Członkowie spółdzielni jako osoby niebędące członkami spółdzielni, mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej.

W myśl art. 24 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mogą zaskarżyć do sądu każdą uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni, w takim zakresie, w jakim dotyczy ona ich prawa odrębnej własności lokali. W konsekwencji powodowie mają możliwość sprawowania kontroli nad pracą zarządcy. Nie mogą jednak żądać wydania dokumentów.

Powodowie zaskarżyli powyższe orzeczenie jednak Sąd II instancji uznał, że apelacja nie zasługuje na uwzględnienie. Stosunek członkostwa w spółdzielni ma charakter umowy cywilnoprawnej, ponieważ strony spółdzielnia i nowy członek zawierają między sobą umowę wstąpienia, zatem można ją zawrzeć jedynie za zgodą i wolą obu stron, chyba że nie może odmówić przyjęcia określonych osób, uprawnionych na mocy przepisów ustawy, innych przepisów prawa, statutu lub umowy ze spółdzielnią.

Co do zasady natomiast spółdzielnia ma prawo swobodnie decydować o przyjęciu danej osoby w poczet członków. To statut powinien wskazywać organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków. Uchwała właściwego organu o przyjęciu powinna znaleźć odbicie na deklaracji członkowskiej przez stwierdzenie tego faktu, z podaniem daty uchwały i podpisem dwóch członków zarządu lub osób do tego przez zarząd upoważnionych.

Przyjmuje też, że przepisy ustawy z o spółdzielniach mieszkaniowych są przepisami szczególnymi w stosunku do unormowań ustawy o własności lokali, konsekwencją czego jest to, że w sytuacji gdy wyodrębnienie własności lokalu następuje w nieruchomości wielolokalowej należącej do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnota mieszkania nie powstaje.

Oznacza to, iż do sytuacji właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni mają zastosowanie przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a nie przepisy regulujące stosunki we wspólnocie mieszkaniowej.

Nie oznacza to, iż powodowie pozbawieni są instrumentów pozwalających im na ochronę ich praw, jeżeli pozwana dopuści się ich naruszenia. Pozwalają na to, jak słusznie wskazał Sąd Rejonowy, przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 4 i 24.

Pierwszy z tych przepisów w ust. 8 pozwala właścicielom, niebędącym członkami spółdzielni, na kwestionowanie zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W takim procesie ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

Natomiast art. 24 stanowi, że właściciel lokalu, niebędący członkiem spółdzielni może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenie spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu.

Zdaniem Sądu Okręgowego, to jest droga, na której mogą powodowie doprowadzić do zbadania przez Sąd prawidłowości obciążenia ich opłatami związanymi z eksploatacją ich lokalu, których żąda od nich pozwana spółdzielnia. Natomiast ich powództwo, o wydanie czy też o udostępnienie dokumentów wskazanych w pozwie, nie mogło zostać uwzględnione, bowiem prawo takie przysługuje jedynie członkom spółdzielni.

Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku sygn. akt IV Ca 312/13

Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednomyślności

Udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów.

Uchwały właścicieli lokali zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednak jednomyślności właścicieli lokali – uznał Sąd Okręgowy w Toruniu.

Sąd Rejonowy w Toruniu, rozpoznając skargę wnioskodawcy na orzeczenie referendarza sądowego utrzymał w mocy wpis dotyczący podziału lokalu i zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej, obciążając kosztami postępowania skarżącego.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że podstawą wpisu była uchwała wspólnoty mieszkaniowej wyrażająca zgodę na dokonanie podziału lokalu strychowego na dwa odrębne lokale jak też na połączenie nieruchomości w postaci nieruchomości zabudowanej budynkiem oficyny.

Dodatkowo przedmiotem zebrania właścicieli lokali było udzielenie zarządowi wspólnoty pełnomocnictwa do zawarcia umowy notarialnej, na mocy której doszło do zmiany wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej właścicieli poszczególnych lokali, wskutek dokonania w/w zmian.

Sąd Rejonowy zaznaczył, że uchwały podjęte przez zebranie właścicieli zostały przyjęte w sposób prawidłowy (stosownie do art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali – uchwały zapadły większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów), samo zebranie zostało zwołane prawidłowo (zgodnie z art. 32 ust 1 i 2 ustawy o współwłasności lokali).

Sam wnioskodawca w treści skargi nie podniósł, aby nie został należycie poinformowany o terminie zebrania, nietrafna była też argumentacja skarżącego odnośnie nieważności podjętych uchwał w związku z faktem niewyrażenia przez niego zgody na ich przyjęcie.

Apelację od powyższego postanowienia złożył wnioskodawca, zaskarżając je w całości i wnosząc o jego zmianę poprzez orzeczenie zgodnie z żądaniem wniosku. Skarżący podniósł, że do podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała podjęta za zgodą wszystkich właścicieli.

Sąd Okręgowy uznał, że apelacja jako bezzasadna podlegała oddaleniu. Zgodnie z treścią art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej.

Przepis art. 22 ust. 2 ustawy stanowi natomiast, że do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

Według art. 23 ustawy uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania (ust. 1); uchwały zaś zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos (ust. 2).

W świetle powyższego bezzasadnym pozostaje zarzut wnioskodawcy nieuprawnionej zmiany wielkości udziału wnioskodawcy na skutek podjęcia uchwały bez jego zgody. Bezsprzecznym jest bowiem, że podjęcie przez uchwały w tym przedmiocie przez wspólnotę mieszkaniową nie wymagało zgody wszystkich właścicieli lokali.

Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu sygn. akt VIII Ca 185/13

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • gość gość, 31.07.2013r., 09:04:07 A jak mozna zaskarżyć uchwałę skoro SM nie ma obowiązku udostepniania dokumentów? Czyli zarząd przymusowy bez mozliwości zmiany zarządcy.
  • Zibi Zibi, 24.03.2014r., 21:01:59 Dokładnie mam ten sam problem. Spółdzielnia uchwaliła ustawę, która narusza moje prawa. Chciałbym się odwołać ale nie znając chociażby numeru uchwały nie mam takiej możliwości. Zarząd śmieje się w twarz mówiąc, że nic nie dostanę ponieważ nie jestem członkiem spółdzielni i nie muszą mi nic pokazywać. Czy jest jakiś sposób aby otrzymać kopie uchwały, która dotyczy części wspólnej której jestem współwłaścicielem?
  • szpak_K szpak_K, 11.10.2016r., 13:22:38 To co dzieje się w spółdzielniach mieszkaniowych budzi lęk i doprowadzi do znacznego wyludnienia mieszkańców. Przykład nieścisłego prawa w tej kwestii jest najlepszym tego dowodem. Prawo własności spółdzielczej winno przynajmniej zbliżyć się do prawa pełnej własności dając znacznie większą swobodę w decydowaniu właścicielom mieszkań. To Oni, wnosząc pełny wkład w utrzymanie nieruchomości, "pracę" całej administracji i zarządu powinni decydować czego chcą i jak winien wyglądać dalszy rozwój. Tymczasem wiele z zarządów realizuje własne cele, często sprzeczne z wolą właścicieli doprowadzając do wzrostu opłat czynszowych ! Właścicielom niezrzeszonym, nie będących członkami odmawia się nawet dostępu do dokumentów i sąd uznaje to za dopuszczalne. PRAWO W TEJ KWESTII WINNO ZMIENIĆ SIĘ JUŻ DAWNO ! W tym stanie rzeczy pozostaje jednostronne, krzywdzące i demoralizujące społecznie ...
  • szymanekwojciech szymanekwojciech, 20.02.2018r., 10:05:38 To są anomalie jakie występują w spółdzielniach mieszkaniowych wobec członków spółdzielni. Jak już pisałem wcześniej w spółdzielniach mieszkaniowych jak nasz sejm nie zmieni prawa na takie aby to mieszkańcy byli gospodarzami swoich domów oraz mieszkań a nie jak to jest dotychczas, że prezes wraz ze swoimi "przyjaciółmi" z rady nadzorczej oraz dobrze opłacanym radcą prawnym przez spółdzielnię bez wiedzy mieszkańców tworzą dokumenty, które działają na szkodę mieszkańców a są bardzo korzystne dla prezesa i jego ludzi. Musi w końcu zostać uchwalone prawo, które będą wyraznie wskazywać kto jest właścicielem mieszkań a kto jego pracownikiem. Na dzień dzisiejszy jest to odwrotnie i widać to gołym okiem, że osoba która nawet nie jest członkiem spółdzielni a płaci do spółdzielni "krwawicę" w postaci wygórowanych czynszów nie ma prawa do niczego.
  • szymanekwojciech szymanekwojciech, 24.02.2018r., 11:52:51 To co piszą panowie Szpak, Zibi, gość to wszystko smutna prawda, Komuchy, którzy od samego zarania rządzą spółdzielniami mieszkaniowymi mają sie dobrze i będą się tak mieli dopóty dopóki nie zostanie albo całkowicie rozwiązany KRA wraz ze Związkiem Rewizyjnym bo to oni rządzili i rządzą nadal tyle, że teraz to już po cichu się dogadują dlatego wszyscy prezesi spółdzielni są tak mocni, że nie można ich ruszyć, mają powiązania we wszystkich organach naszego państwa począwszy od komisariatów policji a skończywszy na sądzie najwyższym - dlatego mieszkańcy mają tak zle i będą tak mieli puki się tych ludzi nie wymieni na ludzi którzy chcą coś zrobić dobrego dla mieszkańców tych spółdzielni. Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych (usm) art 1 pkt 1 mówi wyraznie, że spółdzielnia nie może zarabiać na swoich członkach a niech mi ktoś pokaże taką spółdzielnie, gdzie mieszkańcy nie są pokrzywdzeni przez złe rozliczania, nie kontrolowane remonty itp to brak kontroli ze strony zarówno mieszkańców jak i członków rady nadzorczej to wszystko wpływa ujemnie na sytuację finansową mieszkańców a to wszystko wykorzystuje zarząd i ma się dobrze. Puki tego się nie zmieni w spółdzielniach łącznie z wprowadzeniem przez Sejm nowych regulacji prawnych co może zarząd to tak będzie zawsze mieszkańcy będą zawsze pokrzywdzeni przez jednego lub trzech ludzi w spółdzielniach mieszkaniowych.
  • ika ika, 30.04.2019r., 21:52:59 do Zibi- To jest skandal że mieszkanie w Spółdzielni może mieć osoba nie będąca członkiem. Dokumenty może otrzymać tylko członek spółdzielni !!!! "U S TAWA z dnia 15grudnia 2000r.o spółdzielniach mieszkaniowych Rozdział 1 Przepisy ogólne Art.1.1. Celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej „spółdzielnią”, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych iinnych potrzeb członków oraz ich rodzin"

Powiązane

Aneta Mościcka Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów

Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów

Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały...

Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Piotr Pałka Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

Agnieszka Żelazna Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.

Aneta Mościcka Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Aneta Mościcka Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji...

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych, czy też rozbiórce budynku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy odrzucili spadek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Warto skorzystać z prekarium

Warto skorzystać z prekarium Warto skorzystać z prekarium

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego...

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto skorzystać z instytucji prekarium.

Agnieszka Żelazna Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania...

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Dlatego też adresatem przesyłki pochodzącej od organu administracji może być pełnomocnik zarządcy nieruchomości, reprezentującego wspólnotę mieszkaniową.

Aneta Mościcka Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Czy zarząd gruntem można domniemywać? Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie,...

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością gminy. Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły odwołanie od tej decyzji.

Agnieszka Żelazna Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej Dostęp do drogi publicznej

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych,...

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, powinna być uznawana za nieruchomość, która posiada odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 KC.

Aneta Mościcka Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Zmiana sposobu użytkowania obiektu Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust....

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów » Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.