CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Na osiedlu „Przyjaźń” stare z nowym się przeplata

Sabina Augustynowicz  |  Administrator 9/2010  |  07.09.2010

Osiedle „Przyjaźń" ma 55 lat. I tak jak dawniej tonie w zieleni. Tylko zestarzało się trochę. Choć zadbane, wymaga niemałych inwestycji, na które nie wystarcza pieniędzy.

Zarządzanie takim osiedlem nie jest więc proste. - Ale radzimy sobie - zapewnia dyrektor osiedla Janusz Łagowski.

Barakowe osiedle „Przyjaźń" - położone na Jelonkach, wówczas na rogatkach warszawskiej dzielnicy Wola - wzniesiono w ekspresowym tempie w roku 1952. Zbudowano je jako miejsce zakwaterowania 3,5 tys. radzieckich budowniczych „Daru Narodów ZSRR dla Narodu Polskiego", czyli Pałacu Kultury i Nauki.

Aby zapewnić miejsca do spania i wypoczynku robotnikom, postawiono domki i baraki, częściowo wzniesione z materiałów z rozbiórki obozu jenieckiego koło Olsztynka. Część domków sprowadzono jednak z Finlandii w ramach transakcji barterowej: fińskie domki za polski węgiel.

Na obszarze 32 hektarów powstało w sumie 180 niebiesko-białych lub niebiesko-czerwonych drewnianych domków. Duże domy z wieloosobowymi salami przeznaczone były dla robotników.

W stojących w południowo-zachodniej części osiedla drewnianych willach, składających się z trzech pokoi, kuchni i łazienki, zamieszkali inżynierowie i kadra kierownicza budowy Pałacu Kultury i Nauki.

Na osiedlu, poza budynkami mieszkalnymi, znajdowały się dwie stołówki, łaźnia dla robotników (jedyny murowany budynek na osiedlu), a w największym budynku działała świetlica i biblioteka. Funkcjonowało kino oraz teatr. Ponadto osiedle miało swój własny ośrodek sportowy, a część robotników była zrzeszona w klubie „Stroitiel".

Wkraczają studenci

Rosjanie opuścili teren osiedla w roku 1955. Domy po robotnikach zajęli studenci warszawskich uczelni. W każdym z nich utworzono 16 trzyosobowych pokoi.

Przez osiedle „Przyjaźń" przewinęło się 55 roczników studentów - wśród nich było wielu dzisiejszych zarządców nieruchomości.

Na początku w barakach mieszkali tylko studenci mężczyźni. Było ich ok. 4 tys. Później pojawiły się panie ze wszystkich ówczesnych uczelni warszawskich.

- Mamy zdjęcia w klubie „Karuzela", na których zostali uwiecznieni pierwsi studenci wprowadzający się na osiedle, z tekturowymi walizkami. W pokojach sienniki, wspólna łaźnia i stołówka - mówi Janusz Łagowski, od ośmiu lat dyrektor naczelny osiedla „Przyjaźń".

Działała tu Centralna Rada Mieszkańców, komisje studenckie kontrolowały stołówkę, warunki w akademikach, w czynie społecznym mieszkańcy dbali o ogródki przy pawilonach.

W dawnym budynku świetlicy, w której czas wolny spędzali kiedyś budowniczowie PKiN, utworzono działający do dziś klub „Karuzela".

Otwarto kino „Dar", które ustąpiło później miejsca Centrum Zabaw dla Dzieci „Kolorado". Zachował się też do dziś utworzony wówczas ośrodek sportowy.

Studenci wczoraj...i dziś

Trwała tymczasowość

Osiedle miało być tymczasowe, ale przetrwało do dziś. Na uzbrojonym terenie o powierzchni 32 ha stoi nadal 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, ratusz gminy Bemowo, a także obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne.

Domki giną w zieleni. Zajmują zaledwie 1/6 powierzchni osiedla. Wszędzie drzewa, zieleńce, krzewy - zadbane, przystrzyżone, jak w dobrze utrzymanym parku. Jest czysto i swojsko. Ogródki przy domkach i pawilonach z trawnikami, kwiatami i miejscem na grilla.

- Szczególnie pięknie jest tu wiosną i latem - mówi Łagowski. - Zwłaszcza tam, gdzie są domy profesorskie, o które mieszkańcy naprawdę dbają.

Dawne domy robotników zostały pomalowane na różne kolory, w jednym z nich mieści się biblioteka publiczna dzielnicy Bemowo. W większości jednak wciąż mieszkają studenci. Wille po radzieckich inżynierach wyróżniają się znakomitym stanem i pięknymi ogrodami. Na niektórych z nich lśni nowa dachówka.

Nadal jednak wąskie uliczki, jak kiedyś, doprowadzają do większości domków, w których mieszka głównie kadra profesorska, i pawilonów, zajmowanych zarówno przez studentów, jak i stałych lokatorów, pracowników oświaty.

Totalny luz

Osiedle „Przyjaźń" - to domy lokatorskie i studenckie.

- Jest dziewięć starych pawilonów, w których mamy 600 miejsc dla studentów i trzy nowo wybudowane akademiki, nowoczesne, z wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi standardami, z miejscami dla 800 studentów - opowiada Janusz Łagowski. W starej zabudowie barakowej jest taniej, bo i standard jest niższy - jeden natrysk na 30 osób, dwa WC damskie i męskie.

- Ale studenci, którzy przetrwają pierwszy rok w starych pawilonach, nie chcą przenosić się do nowych akademików - mówi Łagowski. Bo w tych starych panuje totalny luz - głośniki na oknie, grill wiosną i opalanie się przed domkiem. Ale muszą przetrwać.

Na początku na ogół w panikę wpadają rodzice, którzy pielgrzymują do dyrekcji i proszą o miejsce w innym akademiku. Miejsc nie ma. Dzieci zostają tymczasowo i na ogół nie wyprowadzają się już do końca studiów.

Przyznaje jednak, że życie studenckie zamarło. Dziś młodzi zaraz po zajęciach pędzą do pracy. Na osiedle wracają wieczorem. Jedno jest jednak jak dawniej. Nadal mieszkają tu zagraniczni studenci. Kiedyś najwięcej ich było z krajów afrykańskich, a dzisiaj - z Chin.

Wiele uczelni ma własne kampusy, ale nadal mieszka tu łącznie ok. 3000 osób: studentów i stałych mieszkańców - kadry profesorskiej i pracowników szkolnictwa.

Znajdują tu lokum głównie studenci uczelni prywatnych, które nie mają własnej bazy noclegowej.

Klub jak kiedyś przyciąga tłumyNowe akademiki na osiedlu „Przyjaźń”

Na własnym rozrachunku

Osiedle podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest zakładem budżetowym, bez osobowości prawnej, ale właściwie na własnym rozrachunku. Ogromna powierzchnia osiedla sprawia, że koszty utrzymania są bardzo wysokie. Na inwestycje pieniędzy nie wystarcza.

- Wszystkie domy podlegają dyrekcji osiedla „Przyjaźń" - mówi dyrektor. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów np. wymiana dachu należy do właściciela, ale są to bardzo duże koszty. Bez wsparcia zewnętrznego nie usuniemy sami eternitu z dachu. Zwracane są bowiem tylko koszty utylizacji i rozbiórki. Jeśli ja mam lokatorów, którzy płacą mi czynsz po 6 złotych za 1 m2, to jak długo musiałbym zbierać, aby zgromadzić 80 tysięcy na nowy dach.

- My, jako zakład budżetowy, nie możemy mieć funduszu remontowego, a szkoda - dodaje Janusz Łagowski.

Oczywiście starają się zarobić. Wynajmują wolne powierzchnie na lokale użytkowe, zarabiają na reklamach, umieszczanych na terenie osiedla. Wynajmują też klub studencki „Karuzela" na imprezy okolicznościowe.

I oszczędzają. Utrzymaniem otoczenia zajmuje się firma zewnętrzna wybierana w drodze przetargu. Podobnie ze sprzątaniem, bo - jak zapewnia Janusz Łagowski - tak jest taniej.

Muszą jednak mieć własną brygadę remontową, ze względu na specyfikę osiedla i drewnianą, w większości szkieletową zabudowę.

Ponadto niemały problem stanowią instalacje. Jest ok. 40 km samej instalacji wodnej i trochę mniej centralnego ogrzewania. Stara sieć ciepłownicza wyklucza instalację liczników.

- Chcieliśmy zamontować liczniki ciepła w poszczególnych domach jednorodzinnych, ale sieć wymaga generalnego remontu, więc koszty byłyby wysokie - opowiada dyrektor osiedla. Ogrzewanie rozliczamy w związku z tym od metra kwadratowego. Natomiast liczniki na wodę są, ale w domach profesorskich. W pawilonach nadal lokatorzy są rozliczani od metra sześciennego ze względu na instalację.

Nie lada problem stanowi kanalizacja, która jest stara, poprzerastana korzeniami drzew i położona na głębokości 6 metrów. Jest więc i przepompownia, która pompuje ścieki do ulicy Górczewskiej.

Osiedle więc o poważne inwestycje aż się prosi.

Jest tu jeszcze inny problem inwestycyjny, z punktu widzenia zarządzania osiedlem wyjątkowo trudny do rozwiązania. Nie do wszystkich domków jest dojazd, są tylko chodniczki.

Plan zagospodarowania terenu przewiduje wręcz rewolucję. Drogi, wiadomo, muszą być, choćby po to, aby straż pożarna mogła dojechać. Ale żeby był dojazd do wszystkich domków, część z nich musiałaby być pozbawiona ogródków.

- Jest też pytanie o podział geodezyjny terenu. Musi być zachowana szerokość drogi i odległość od zabudowania. Już pojawiły się opinie, że nie można tu mówić o spełnieniu wymogów przewidzianych dla działki budowlanej. Pozostaje więc wybór między obecnym układem architektonicznym a wyburzeniem części domków, aby pozostałe spełniały obowiązujące wymogi prawne - wyjaśnia Łagowski.

Osiedle trudno patrolować pieszo

W sprawie przyszłości

Mieszkańcy osiedla profesorskiego i zabudowy pawilonowej, w której mieszkają pracownicy szeroko pojętej oświaty, założyli dwa stowarzyszenia. Starają się o wykup nieruchomości na zasadzie mieszkań zakładowych.

Ustawa dopuszcza możliwość wykupu tych domków jednorodzinnych na zasadach takich, jak nabywali je pracownicy leśni czy pracownicy pegeerów i wykup samych domków mógłby być możliwy za przysłowiową złotówkę, ale...

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie może sprzedać domków, bo nie ma takich uprawnień. Trzeba byłoby cały teren skomunalizować. Wówczas pojawiłaby się możliwość wykupu. Jednak, pomimo ulg, cena gruntu - bardzo wysoka w Warszawie - mogłaby okazać się zaporowa dla mieszkańców.

Wkrótce zakład budżetowy, jakim jest osiedle „Przyjaźń", czekają duże przekształcenia. - Weszła w życie ustawa o finansach publicznych, która zakłada likwidację zakładów budżetowych - wyjaśnia Janusz Łagowski. - Nie wiemy jeszcze, jakie będą obowiązywały zasady, ale wiemy, że są czynione starania, aby osiedle „Przyjaźń" przejął Skarb Państwa, który z kolei przekazałby je starostwu warszawskiemu. Pod koniec roku będzie wiadomo, jakie przekształcenia czekają zakład.

A Janusz Łagowski zapytany o opinię na temat przyszłości osiedla mówi, że na pewno trzeba budować nowe domy. Ze względów ekonomicznych. Koszty eksploatacji starych zabudowań są coraz wyższe. Infrastruktura wymaga wymiany.

- Ale by budować, trzeba mieć gdzie wykwaterować 500 rodzin mieszkających w domkach profesorskich i pawilonach - konkluduje.


Czytaj też:

Rośliny kwitnące na terenach osiedlowych

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator nr 5/2010
Nic tak nie wzbogaca architektury osiedli mieszkaniowych jak barwne kompozycje kwitnących roślin - jednorocznych i dwuletnich, bylin, krzewinek i krzewów. Ich gatunki i odmiany muszą być jednak starannie dobrane i tworzyć harmonijną kompozycję kolorystyczną cieszącą oczy przez cały sezon wegetacyjny.  więcej »

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów

mgr inż. Marzena Suchocka | Administrator nr 3/2010
W interesie zarządców leży zlecenie oceny stanu roślin i wykonania ewentualnych prac polegających na usunięciu obumarłych i porażonych gałęzi oraz, jeżeli to konieczne, dokonania cięć korekcyjnych. więcej »

Kiedy drzewa zagrażają ludziom

Jacek Sawicki
Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Co na ten temat mówią przepisy prawa? więcej »

Nie trzeba mieć zgody na wycięcie 10. letniego drzewa

Jacek Sawicki
Od 20 lipca br. właściciele i zarządcy nieruchomości mogą bez zgody urzędu wyciąć nawet 10.letnie drzewo lub krzew rosnący na obszarach administracyjnie im podporządkowanych. Dotąd nie wymagała zezwolenia wycinka drzew lub krzewów pięcioletnich. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17120|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl