CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają

Danuta Gąsiorowska  |  12.08.2013
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
www.sxc.hu

W tym roku nie będzie zakazu palenia węglem w Krakowie. Zarząd województwa małopolskiego zajmie się uchwałą antysmogową najwcześniej za kilka miesięcy (a może nawet dopiero po wyborach). Poszło o... drewno do kominków.

Kraków od lat zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza wielokrotnie przekraczającym normy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na początku 2013 r. wnioskowal do marszałka Małopolski o wprowadzenie w mieście zakazu palenia w piecach paliwami stałymi, w tym głównie węglem.

Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie da się osiągnąć wymaganych standardów jakości powietrza.

Miasto od lat walczy o likwidację pieców węglowych, dotując mieszkańcom wymianę na proekologiczne instalacje.  

W ubiegłym tygodniu zarząd wojewódzki miał zatwierdzić projekt uchwały o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i... drewnem w kominkach.

Ujednolicony tekst ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na portalu administrator24.info
 
Zarządca nieruchomościami prawnie zderegulowany 
 
 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
 
Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika 
 

Zobacz także: Kraków chce zakazu palenia w piecach

Zbuntowali się jednak radni, bo uznali proponowane zapisy uchwały za zbyt restrykcyjne.

„Co do zakazu opalania węglem, jesteśmy zgodni, że ze względu na ochronę środowiska trzeba go wprowadzić.  Ale całkowity zakaz palenia drewnem w kominkach to przesada i absurd. Ludzie chcą sobie zimą napalić drewnem w kominku, gdy mróz trzaska za oknem. I to ma być zabronione? Takich restrykcyjnych przepisów nie ma nawet w Skandynawii" – argumentował radny Kazimierz Czekaj.

W tekście uchwały o dopuszczalnych paliwach nie ma nie tylko węgla, lecz także drewna. Dopuszczone są jedynie lekkie oleje opałowe, gaz i prąd. Kominki pojawiają się też obok pieców węglowych jako źródła niskiej emisji, które należy zlikwidować.

Na taką uchwałę nie będzie zgody radnych, takich przepisów sejmik nie uchwali. I  w efekcie przez dodanie drewna kominkowego do listy paliw zakazanych w ogóle nie zostaną przyjęte żadne przepisy antysmogowe.

Wicemarszałek Wojciech Kozak tłumaczył:

„Proponowane zapisy o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i drewnem w kominkach nie są ostateczne. Będę wnosił o wprowadzenie poprawki, by możliwość używania kominków mieli właściciele już istniejących domów, którzy mają zainstalowane dwa źródła ciepła. Na przykład ogrzewanie gazowe i do tego kominek".

„Nie sądzę, by projekt uchwały w tej sprawie we wrześniu trafił pod głosowanie w sejmiku. Sprawę musimy jeszcze raz przemyśleć, tak by ludzie nie czuli się pokrzywdzeni nowymi przepisami – mówi marszałek Marek Sowa.

Zobacz także: O walce Krakowa z pyłem

Kiedy więc uchwała o dopuszczalnych paliwach trafi ponownie na zarząd województwa? Oficjalna wersja jest taka, że uchwałą marszałkowie zajmą się dopiero wtedy, gdy zostanie przyjęty cały Program Ochrony Powietrza dla Małopolski oraz gdy miejscy radni uznają program dopłat dla krakowian za ekologiczne, ale droższe ogrzewanie. A to może jeszcze potrwać.

Program dopłat do ogrzewania jest jeszcze w powijakach – dopiero trafił do radnych miejskich. Zakłada on dopłatę 5,28 zł do 1 m² ogrzewanego pomieszczenia (jeśli koszty ogrzewania wzrosną o 50 proc.) i 10,55 zł dofinansowania, gdy koszty ogrzewania po likwidacji pieca wzrosną o 75 proc. W 2014 r. gmina chce przeznaczyć na dofinansowanie 504 tys. zł, w 2015 – 1 mln 310 tys. zł. Dopłaty mają być co roku wyższe, aż w 2022 r. sięgną 4 mln zł. 

Marszałkowie zapowiadają jednak, że dopóki nie będzie gwarancji długoterminowych dopłat, o zakazie palenia w piecach nie ma mowy.

Musimy mieć pewność, że wraz z nastaniem nowych rządów po przyszłorocznych jesiennych wyborach samorządowych dofinansowanie nie zostanie zlikwidowane mówi wicemarszałek Wojciech Kozak mając nadzieję, iż uchwała wejdzie pod zarząd jesienią.

 

Nowe prawa członków spółdzielni mieszkaniowych

Parkowanie na terenach wspólnoty mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10174|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl