CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają

Danuta Gąsiorowska  |  12.08.2013
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
www.sxc.hu

W tym roku nie będzie zakazu palenia węglem w Krakowie. Zarząd województwa małopolskiego zajmie się uchwałą antysmogową najwcześniej za kilka miesięcy (a może nawet dopiero po wyborach). Poszło o... drewno do kominków.

Kraków od lat zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza wielokrotnie przekraczającym normy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na początku 2013 r. wnioskowal do marszałka Małopolski o wprowadzenie w mieście zakazu palenia w piecach paliwami stałymi, w tym głównie węglem.

Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie da się osiągnąć wymaganych standardów jakości powietrza.

Miasto od lat walczy o likwidację pieców węglowych, dotując mieszkańcom wymianę na proekologiczne instalacje.  

W ubiegłym tygodniu zarząd wojewódzki miał zatwierdzić projekt uchwały o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i... drewnem w kominkach.

Ujednolicony tekst ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na portalu administrator24.info
 
Zarządca nieruchomościami prawnie zderegulowany 
 
 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
 
Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika 
 

Zobacz także: Kraków chce zakazu palenia w piecach

Zbuntowali się jednak radni, bo uznali proponowane zapisy uchwały za zbyt restrykcyjne.

„Co do zakazu opalania węglem, jesteśmy zgodni, że ze względu na ochronę środowiska trzeba go wprowadzić.  Ale całkowity zakaz palenia drewnem w kominkach to przesada i absurd. Ludzie chcą sobie zimą napalić drewnem w kominku, gdy mróz trzaska za oknem. I to ma być zabronione? Takich restrykcyjnych przepisów nie ma nawet w Skandynawii" – argumentował radny Kazimierz Czekaj.

W tekście uchwały o dopuszczalnych paliwach nie ma nie tylko węgla, lecz także drewna. Dopuszczone są jedynie lekkie oleje opałowe, gaz i prąd. Kominki pojawiają się też obok pieców węglowych jako źródła niskiej emisji, które należy zlikwidować.

Na taką uchwałę nie będzie zgody radnych, takich przepisów sejmik nie uchwali. I  w efekcie przez dodanie drewna kominkowego do listy paliw zakazanych w ogóle nie zostaną przyjęte żadne przepisy antysmogowe.

Wicemarszałek Wojciech Kozak tłumaczył:

„Proponowane zapisy o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i drewnem w kominkach nie są ostateczne. Będę wnosił o wprowadzenie poprawki, by możliwość używania kominków mieli właściciele już istniejących domów, którzy mają zainstalowane dwa źródła ciepła. Na przykład ogrzewanie gazowe i do tego kominek".

„Nie sądzę, by projekt uchwały w tej sprawie we wrześniu trafił pod głosowanie w sejmiku. Sprawę musimy jeszcze raz przemyśleć, tak by ludzie nie czuli się pokrzywdzeni nowymi przepisami – mówi marszałek Marek Sowa.

Zobacz także: O walce Krakowa z pyłem

Kiedy więc uchwała o dopuszczalnych paliwach trafi ponownie na zarząd województwa? Oficjalna wersja jest taka, że uchwałą marszałkowie zajmą się dopiero wtedy, gdy zostanie przyjęty cały Program Ochrony Powietrza dla Małopolski oraz gdy miejscy radni uznają program dopłat dla krakowian za ekologiczne, ale droższe ogrzewanie. A to może jeszcze potrwać.

Program dopłat do ogrzewania jest jeszcze w powijakach – dopiero trafił do radnych miejskich. Zakłada on dopłatę 5,28 zł do 1 m² ogrzewanego pomieszczenia (jeśli koszty ogrzewania wzrosną o 50 proc.) i 10,55 zł dofinansowania, gdy koszty ogrzewania po likwidacji pieca wzrosną o 75 proc. W 2014 r. gmina chce przeznaczyć na dofinansowanie 504 tys. zł, w 2015 – 1 mln 310 tys. zł. Dopłaty mają być co roku wyższe, aż w 2022 r. sięgną 4 mln zł. 

Marszałkowie zapowiadają jednak, że dopóki nie będzie gwarancji długoterminowych dopłat, o zakazie palenia w piecach nie ma mowy.

Musimy mieć pewność, że wraz z nastaniem nowych rządów po przyszłorocznych jesiennych wyborach samorządowych dofinansowanie nie zostanie zlikwidowane mówi wicemarszałek Wojciech Kozak mając nadzieję, iż uchwała wejdzie pod zarząd jesienią.

 

Nowe prawa członków spółdzielni mieszkaniowych

Parkowanie na terenach wspólnoty mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl