CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają

Danuta Gąsiorowska  |  12.08.2013
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
Antysmogowe uchwały jeszcze poczekają
www.sxc.hu

W tym roku nie będzie zakazu palenia węglem w Krakowie. Zarząd województwa małopolskiego zajmie się uchwałą antysmogową najwcześniej za kilka miesięcy (a może nawet dopiero po wyborach). Poszło o... drewno do kominków.

Kraków od lat zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza wielokrotnie przekraczającym normy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na początku 2013 r. wnioskowal do marszałka Małopolski o wprowadzenie w mieście zakazu palenia w piecach paliwami stałymi, w tym głównie węglem.

Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie da się osiągnąć wymaganych standardów jakości powietrza.

Miasto od lat walczy o likwidację pieców węglowych, dotując mieszkańcom wymianę na proekologiczne instalacje.  

W ubiegłym tygodniu zarząd wojewódzki miał zatwierdzić projekt uchwały o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i... drewnem w kominkach.

Ujednolicony tekst ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na portalu administrator24.info
 
Zarządca nieruchomościami prawnie zderegulowany 
 
 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
 
Kompetencje wspólnoty mieszkaniowej, jej zarządu i zarządcy w świetle przepisów oraz co z tego wynika 
 

Zobacz także: Kraków chce zakazu palenia w piecach

Zbuntowali się jednak radni, bo uznali proponowane zapisy uchwały za zbyt restrykcyjne.

„Co do zakazu opalania węglem, jesteśmy zgodni, że ze względu na ochronę środowiska trzeba go wprowadzić.  Ale całkowity zakaz palenia drewnem w kominkach to przesada i absurd. Ludzie chcą sobie zimą napalić drewnem w kominku, gdy mróz trzaska za oknem. I to ma być zabronione? Takich restrykcyjnych przepisów nie ma nawet w Skandynawii" – argumentował radny Kazimierz Czekaj.

W tekście uchwały o dopuszczalnych paliwach nie ma nie tylko węgla, lecz także drewna. Dopuszczone są jedynie lekkie oleje opałowe, gaz i prąd. Kominki pojawiają się też obok pieców węglowych jako źródła niskiej emisji, które należy zlikwidować.

Na taką uchwałę nie będzie zgody radnych, takich przepisów sejmik nie uchwali. I  w efekcie przez dodanie drewna kominkowego do listy paliw zakazanych w ogóle nie zostaną przyjęte żadne przepisy antysmogowe.

Wicemarszałek Wojciech Kozak tłumaczył:

„Proponowane zapisy o całkowitym zakazie palenia węglem w piecach i drewnem w kominkach nie są ostateczne. Będę wnosił o wprowadzenie poprawki, by możliwość używania kominków mieli właściciele już istniejących domów, którzy mają zainstalowane dwa źródła ciepła. Na przykład ogrzewanie gazowe i do tego kominek".

„Nie sądzę, by projekt uchwały w tej sprawie we wrześniu trafił pod głosowanie w sejmiku. Sprawę musimy jeszcze raz przemyśleć, tak by ludzie nie czuli się pokrzywdzeni nowymi przepisami – mówi marszałek Marek Sowa.

Zobacz także: O walce Krakowa z pyłem

Kiedy więc uchwała o dopuszczalnych paliwach trafi ponownie na zarząd województwa? Oficjalna wersja jest taka, że uchwałą marszałkowie zajmą się dopiero wtedy, gdy zostanie przyjęty cały Program Ochrony Powietrza dla Małopolski oraz gdy miejscy radni uznają program dopłat dla krakowian za ekologiczne, ale droższe ogrzewanie. A to może jeszcze potrwać.

Program dopłat do ogrzewania jest jeszcze w powijakach – dopiero trafił do radnych miejskich. Zakłada on dopłatę 5,28 zł do 1 m² ogrzewanego pomieszczenia (jeśli koszty ogrzewania wzrosną o 50 proc.) i 10,55 zł dofinansowania, gdy koszty ogrzewania po likwidacji pieca wzrosną o 75 proc. W 2014 r. gmina chce przeznaczyć na dofinansowanie 504 tys. zł, w 2015 – 1 mln 310 tys. zł. Dopłaty mają być co roku wyższe, aż w 2022 r. sięgną 4 mln zł. 

Marszałkowie zapowiadają jednak, że dopóki nie będzie gwarancji długoterminowych dopłat, o zakazie palenia w piecach nie ma mowy.

Musimy mieć pewność, że wraz z nastaniem nowych rządów po przyszłorocznych jesiennych wyborach samorządowych dofinansowanie nie zostanie zlikwidowane mówi wicemarszałek Wojciech Kozak mając nadzieję, iż uchwała wejdzie pod zarząd jesienią.

 

Nowe prawa członków spółdzielni mieszkaniowych

Parkowanie na terenach wspólnoty mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11252|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl