CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu

Danuta Gąsiorowska  |  19.08.2013  |  2
Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu
Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu
WG

Członek spółdzielni będący właścicielem mieszkania może być pozbawiony tego lokalu z powodu notorycznego niepłacenia czynszu – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Prawie cztery lata zajęło spółdzielni mieszkaniowej pozbycie się właściciela mieszkania, który nie płacił czynszu. A i to nie koniec spraw sądowych.

Rada nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie uchwaliła we wrześniu 2010 r. wykluczenie ze spółdzielni jej członka z powodu wieloletniego niepłacenia za czynsz.

Lech K. kilka lat temu odziedziczył niewielkie mieszkanie, lecz w dobrym punkcie miasta. Wprowadził się, ale czynszu nie opłacał w latach 2009-2011. Twierdził, że jego dochody to zaledwie 300 zł miesięcznie, podczas gdy czynsz wynosił 127 zł. 

Lech K. wystąpił do sądu o unieważnienie uchwały, gdyż jego usunięcie z listy członków spółdzielni jest bezprawne, argumentując, że „nie płacił czynszu, bo nie wiedział, ile jest winien”.

Gminna egzekucja. Resort środowiska radzi, jak ściągać opłaty za śmieci

Wydatki gminy na część wspólnej nieruchomości

Każdy powinien płacić za swoją część wspólnej nieruchomości

Nie każdy dostanie pożyczkę na selektywną zbiórkę odpadów

Sąd rejonowy w wyroku z 12 czerwca 2012 r. odwołanie od uchwały uznał za bezzasadne, stwierdzając, że Lech K. ma dwa wyroki opatrzone nakazem zapłaty na rzecz spółdzielni.  

Właściciel mieszkania złożył w związku z tym apelację. Sprawa była dwa razy rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny, który za pierwszym razem uchylił wyrok I instancji. Przedstawiciel spółdzielni przekonywał, że prawem spółdzielców jest podjęcie decyzji o wykluczeniu członka, który nie spełnia podstawowych obowiązków, jakim jest płacenie czynszu. Lech K. był ponadto członkiem komisji rewizyjnej i dobrze orientował się  w kwestii opłat. 

Tym razem 7 sierpnia 2013 r. Sąd Apelacyjny oddalił skargę Lecha K. Uznał, że sąd I instancji słusznie stwierdził, iż uchwały są zgodne z prawem, czyli ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. (Sygnatura akt VI ACa 1136/12)

Art. 24  stwierdza, że właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu. 

Zdaniem sądu istniały podstawy do wykreślenia skarżącego z listy członków spółdzielni. Powodem są pięcioletnie zaległości w opłatach. Sędzia sprawozdawca zauważył, że powód ma jeszcze możliwość zaskarżyć nieskuteczność doręczenia uchwał, co otwiera drogę do ich uchylenia. 

 Jednak sąd apelacyjny nie może wychodzić poza żądania strony.

Komentarze

(2)
Fix | 25.08.2013, 09:27
Ale ignorancja !

Nie róbcie czytelnikom przysłowiowej wody z mózgu pisząc slangiem

Cóż to za jakiś "czynsz" ma uiszczać właściciel odrębnej nieruchomości lokalowej w budynku, gdzie zarząd nieruchomością wspólna wykonuje spółdzielnia mieszkaniowa jak zarząd powierzony ?

Co to za idiotyzm językowy w sensie logicznym ?

Najczęściej to tzw. dziennikarze posługują się slangiem używając fałszywych określeń.

Jako "czynsz" błędnie określa się świadczenia uiszczane przez właścicieli lokali oraz lokatorów mieszkań spółdzielczych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, które z prawnego punktu widzenia są jedynie opłatami eksploatacyjnymi i partycypacją spółdzielcy w kosztach utrzymania spółdzielni, a nie wynagrodzeniem za używanie rzeczy, jakim jest właściwy czynsz.
Tak więc, w tym przypadku, nazywanie opłaty eksploatacyjnej "czynszem" jest niepoprawne.
Czynsz to prawna nazwa świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy.


Opowiadanie, że członek spółdzielni będący właścicielem mieszkania może być "pozbawiony" tego lokalu z powodu notorycznego niepłacenia czynszu jest oczywiście fałszywe.
Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej tak się ma do pozbawienia mieszkania, jak Biegun Północny do Afryki Północnej.

Pozbawienie członkostwa to nie to samo co pozbawienie lokalu.
Fix | 25.08.2013, 09:33
Dodać należy jeszcze, że sam tytuł jest kuriozalny "...Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu .."

Jeżeli faktycznie właściciel lokalu zalegał z terminowym wnoszeniem opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem swojego lokalu i nieruchomości wspólnej, to bajdurzeniem jest pisanie w tytule o jakimś "mieszkaniu spółdzielczym"

Skoro to jest odrębna nieruchomość lokalowa to nie może być jednocześnie "mieszkaniem spółdzielczym"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10537|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10105|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl