CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu

Danuta Gąsiorowska  |  19.08.2013  |  2
Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu
Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu
WG

Członek spółdzielni będący właścicielem mieszkania może być pozbawiony tego lokalu z powodu notorycznego niepłacenia czynszu – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Prawie cztery lata zajęło spółdzielni mieszkaniowej pozbycie się właściciela mieszkania, który nie płacił czynszu. A i to nie koniec spraw sądowych.

Rada nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie uchwaliła we wrześniu 2010 r. wykluczenie ze spółdzielni jej członka z powodu wieloletniego niepłacenia za czynsz.

Lech K. kilka lat temu odziedziczył niewielkie mieszkanie, lecz w dobrym punkcie miasta. Wprowadził się, ale czynszu nie opłacał w latach 2009-2011. Twierdził, że jego dochody to zaledwie 300 zł miesięcznie, podczas gdy czynsz wynosił 127 zł. 

Lech K. wystąpił do sądu o unieważnienie uchwały, gdyż jego usunięcie z listy członków spółdzielni jest bezprawne, argumentując, że „nie płacił czynszu, bo nie wiedział, ile jest winien”.

Gminna egzekucja. Resort środowiska radzi, jak ściągać opłaty za śmieci

Wydatki gminy na część wspólnej nieruchomości

Każdy powinien płacić za swoją część wspólnej nieruchomości

Nie każdy dostanie pożyczkę na selektywną zbiórkę odpadów

Sąd rejonowy w wyroku z 12 czerwca 2012 r. odwołanie od uchwały uznał za bezzasadne, stwierdzając, że Lech K. ma dwa wyroki opatrzone nakazem zapłaty na rzecz spółdzielni.  

Właściciel mieszkania złożył w związku z tym apelację. Sprawa była dwa razy rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny, który za pierwszym razem uchylił wyrok I instancji. Przedstawiciel spółdzielni przekonywał, że prawem spółdzielców jest podjęcie decyzji o wykluczeniu członka, który nie spełnia podstawowych obowiązków, jakim jest płacenie czynszu. Lech K. był ponadto członkiem komisji rewizyjnej i dobrze orientował się  w kwestii opłat. 

Tym razem 7 sierpnia 2013 r. Sąd Apelacyjny oddalił skargę Lecha K. Uznał, że sąd I instancji słusznie stwierdził, iż uchwały są zgodne z prawem, czyli ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. (Sygnatura akt VI ACa 1136/12)

Art. 24  stwierdza, że właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu. 

Zdaniem sądu istniały podstawy do wykreślenia skarżącego z listy członków spółdzielni. Powodem są pięcioletnie zaległości w opłatach. Sędzia sprawozdawca zauważył, że powód ma jeszcze możliwość zaskarżyć nieskuteczność doręczenia uchwał, co otwiera drogę do ich uchylenia. 

 Jednak sąd apelacyjny nie może wychodzić poza żądania strony.

Komentarze

(2)
Fix | 25.08.2013, 09:27
Ale ignorancja !

Nie róbcie czytelnikom przysłowiowej wody z mózgu pisząc slangiem

Cóż to za jakiś "czynsz" ma uiszczać właściciel odrębnej nieruchomości lokalowej w budynku, gdzie zarząd nieruchomością wspólna wykonuje spółdzielnia mieszkaniowa jak zarząd powierzony ?

Co to za idiotyzm językowy w sensie logicznym ?

Najczęściej to tzw. dziennikarze posługują się slangiem używając fałszywych określeń.

Jako "czynsz" błędnie określa się świadczenia uiszczane przez właścicieli lokali oraz lokatorów mieszkań spółdzielczych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, które z prawnego punktu widzenia są jedynie opłatami eksploatacyjnymi i partycypacją spółdzielcy w kosztach utrzymania spółdzielni, a nie wynagrodzeniem za używanie rzeczy, jakim jest właściwy czynsz.
Tak więc, w tym przypadku, nazywanie opłaty eksploatacyjnej "czynszem" jest niepoprawne.
Czynsz to prawna nazwa świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy.


Opowiadanie, że członek spółdzielni będący właścicielem mieszkania może być "pozbawiony" tego lokalu z powodu notorycznego niepłacenia czynszu jest oczywiście fałszywe.
Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej tak się ma do pozbawienia mieszkania, jak Biegun Północny do Afryki Północnej.

Pozbawienie członkostwa to nie to samo co pozbawienie lokalu.
Fix | 25.08.2013, 09:33
Dodać należy jeszcze, że sam tytuł jest kuriozalny "...Utrata mieszkania spółdzielczego za niepłacenie czynszu .."

Jeżeli faktycznie właściciel lokalu zalegał z terminowym wnoszeniem opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem swojego lokalu i nieruchomości wspólnej, to bajdurzeniem jest pisanie w tytule o jakimś "mieszkaniu spółdzielczym"

Skoro to jest odrębna nieruchomość lokalowa to nie może być jednocześnie "mieszkaniem spółdzielczym"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11100|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl