CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Deregulacja – szansa czy zagrożenie?

Jeszcze jeden głos w dyskusji
Maciej  Kamiński  |  30.08.2013

W lipcu tego roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zgodnie z którą deregulacja m.in. zawodu zarządcy nieruchomości stała się faktem. Czy są aspekty zmian, które zwiększą przewagę konkurencyjną licencjonowanych zarządców nieruchomości z doświadczeniem nad podmiotami, które zaczną dopiero będą świadczyć swoje usługi?

Debata publiczna na temat ułatwienia dostępu do zawodów regulowanych została rozpoczęta w mediach we wrześniu 2011 roku wraz z opublikowaniem raportu „Zawody regulowane” przez Fundację Republikańską. Objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości przez Jarosława Gowina pociągnęło za sobą początek prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, których celem było m.in. przygotowanie projektu ustawy ułatwiającej dostęp do 50 zawodów, w tym także do zawodu zarządcy nieruchomości. Początkowo planowano obniżenie wymagań dotyczących wykształcenia, odbywania praktyk zawodowych czy też niekaralności. Sytuacja zmieniła się diametralnie podczas posiedzenia Sejmu 19 kwietnia 2013r. podczas którego przegłosowane zostały zmiany idące znacznie dalej niż pierwotne założenia rządu. Zamiast otwarcia dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości został on wykreślony
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc zlikwidowany. Zmiany te wywołały poruszenie wśród federacji i stowarzyszeń zawodowych.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ochrony interesów właścicieli nieruchomości w ostatecznej formie Ustawy przyjętej przez Prezydenta przywrócono część zapisów dotyczących zawodu.

Połowiczna deregulacja

Paradoksalnie wykreślenie zawodu zarządcy nieruchomości z Ustawy może przynieść pozytywne skutki dla licencjonowanych zarządców, których już przybywać nie będzie. Licencja i dorobek w postaci zasobu zarządzanych nieruchomości przy tym może uwiarygodnić firmę w oczach klientów.

Zmiany

Pomimo wykreślenia z Ustawy zawodu zarządcy nieruchomości utrzymane zostały wymogi dotyczące pisemnej formy umowy o zarządzanie oraz obowiązek posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Nierozwiązana pozostaje kwestia odpowiedzialności zarządcy za brak polisy OC. Dotychczas podmiotem nadzorującym była Komisja Odpowiedzialności Zawodowej przy ministerstwie właściwym ds. gospodarki nieruchomościami. Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Kwestia ta może zostać określona
w przepisach wykonawczych.

Brak pełnej deregulacji i utrzymanie pewnych obowiązków związanych ze świadczeniem usług zarządzania nieruchomościami może mieć pozytywny aspekt dla licencjonowanych zarządców nieruchomości. Ceny polis OC dedykowanych zarządcom nieruchomości są  wyższe niż zwyczajnych polis dedykowanych przedsiębiorcom. Konieczność ponoszenia dodatkowych, wyższych opłat za ubezpieczenie bez gwarancji zdobycia klientów może stanowić czynnik demotywujący dla osób nie posiadających doświadczenia ani możliwości zdobycia licencji zawodowej, która uwierzytelniałaby ich w oczach klientów.  

Do największych zmian wprowadzonych przez tzw. ustawę deregulacyjną można zaliczyć:

1)      Brak obowiązku doskonalenia zawodowego

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakłada na zarządców obowiązek doskonalenia zawodowego w wymiarze co najmniej 24 godzin rocznie w formie seminariów, szkoleń
i kursów specjalistycznych. Brak odgórnego nakazu ustawowego gwarantującego zbyt szkoleń może być czynnikiem motywującym dla firm szkoleniowych do oferowania bardziej atrakcyjnej oferty szkoleniowej.

2)      Brak obowiązku przynależności do organizacji zawodowej

Rozdrobnienie organizacji zawodowych zarządców nieruchomości negatywnie wpływa na możliwość współdziałania środowiska i wpływania na procesy polityczno – gospodarcze dotyczące przyszłości branży. Obecnie zarządcy są zrzeszeni m.in. w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Wykreślenie
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zawodu zarządcy oraz obowiązku członkostwa
 w organizacji branżowej może spowodować potrzebę redefinicji stowarzyszeń branżowych oraz poszukiwań nowego pomysłu na nich działanie. Może to wpłynąć pozytywnie na konsolidację organizacji branżowych i skuteczność podejmowanych przez nie działań.

3)      Stosowanie kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialność przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej

W związku z usunięciem z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zapisów dotyczących obowiązku stosowania kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej  przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej można domniemywać, iż funkcję tę przejmą organizacje branżowe, pod których auspicjami powstał kodeks etyki zawodowej nie będący ogólnie obowiązującym aktem prawnym a przepisem wewnętrznym występującym
w organizacjach zawodowych. Mając na uwadze potrzebę ponownego zdefiniowania charakteru organizacji branżowych przejęcie przez stowarzyszenia i federacje zarządców nieruchomości funkcji strażnika dobrych praktyk wydaje się być naturalną i logiczną kontynuacją wprowadzanych zmian.

***

Obawy związane z wprowadzeniem rewolucyjnych zmian w dostępie do zawodu są zjawiskiem naturalnym i uzasadnionym. Moim zamiarem przy tym nie jest ocena słuszności deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, a zwrócenie uwagi czytelników, iż 9. lipca 2013r. stała się ona faktem, a pisząc niniejszy tekst wskazać na ewentualne pozytywy sytuacji, w której jako zarządcy nieruchomości musimy się odnaleźć.  

Maciej Kamiński – licencjonowany zarządca nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10165|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl