CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Deregulacja – szansa czy zagrożenie?

Jeszcze jeden głos w dyskusji
Maciej  Kamiński  |  30.08.2013

W lipcu tego roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zgodnie z którą deregulacja m.in. zawodu zarządcy nieruchomości stała się faktem. Czy są aspekty zmian, które zwiększą przewagę konkurencyjną licencjonowanych zarządców nieruchomości z doświadczeniem nad podmiotami, które zaczną dopiero będą świadczyć swoje usługi?

Debata publiczna na temat ułatwienia dostępu do zawodów regulowanych została rozpoczęta w mediach we wrześniu 2011 roku wraz z opublikowaniem raportu „Zawody regulowane” przez Fundację Republikańską. Objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości przez Jarosława Gowina pociągnęło za sobą początek prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, których celem było m.in. przygotowanie projektu ustawy ułatwiającej dostęp do 50 zawodów, w tym także do zawodu zarządcy nieruchomości. Początkowo planowano obniżenie wymagań dotyczących wykształcenia, odbywania praktyk zawodowych czy też niekaralności. Sytuacja zmieniła się diametralnie podczas posiedzenia Sejmu 19 kwietnia 2013r. podczas którego przegłosowane zostały zmiany idące znacznie dalej niż pierwotne założenia rządu. Zamiast otwarcia dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości został on wykreślony
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc zlikwidowany. Zmiany te wywołały poruszenie wśród federacji i stowarzyszeń zawodowych.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ochrony interesów właścicieli nieruchomości w ostatecznej formie Ustawy przyjętej przez Prezydenta przywrócono część zapisów dotyczących zawodu.

Połowiczna deregulacja

Paradoksalnie wykreślenie zawodu zarządcy nieruchomości z Ustawy może przynieść pozytywne skutki dla licencjonowanych zarządców, których już przybywać nie będzie. Licencja i dorobek w postaci zasobu zarządzanych nieruchomości przy tym może uwiarygodnić firmę w oczach klientów.

Zmiany

Pomimo wykreślenia z Ustawy zawodu zarządcy nieruchomości utrzymane zostały wymogi dotyczące pisemnej formy umowy o zarządzanie oraz obowiązek posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Nierozwiązana pozostaje kwestia odpowiedzialności zarządcy za brak polisy OC. Dotychczas podmiotem nadzorującym była Komisja Odpowiedzialności Zawodowej przy ministerstwie właściwym ds. gospodarki nieruchomościami. Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Kwestia ta może zostać określona
w przepisach wykonawczych.

Brak pełnej deregulacji i utrzymanie pewnych obowiązków związanych ze świadczeniem usług zarządzania nieruchomościami może mieć pozytywny aspekt dla licencjonowanych zarządców nieruchomości. Ceny polis OC dedykowanych zarządcom nieruchomości są  wyższe niż zwyczajnych polis dedykowanych przedsiębiorcom. Konieczność ponoszenia dodatkowych, wyższych opłat za ubezpieczenie bez gwarancji zdobycia klientów może stanowić czynnik demotywujący dla osób nie posiadających doświadczenia ani możliwości zdobycia licencji zawodowej, która uwierzytelniałaby ich w oczach klientów.  

Do największych zmian wprowadzonych przez tzw. ustawę deregulacyjną można zaliczyć:

1)      Brak obowiązku doskonalenia zawodowego

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakłada na zarządców obowiązek doskonalenia zawodowego w wymiarze co najmniej 24 godzin rocznie w formie seminariów, szkoleń
i kursów specjalistycznych. Brak odgórnego nakazu ustawowego gwarantującego zbyt szkoleń może być czynnikiem motywującym dla firm szkoleniowych do oferowania bardziej atrakcyjnej oferty szkoleniowej.

2)      Brak obowiązku przynależności do organizacji zawodowej

Rozdrobnienie organizacji zawodowych zarządców nieruchomości negatywnie wpływa na możliwość współdziałania środowiska i wpływania na procesy polityczno – gospodarcze dotyczące przyszłości branży. Obecnie zarządcy są zrzeszeni m.in. w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Wykreślenie
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zawodu zarządcy oraz obowiązku członkostwa
 w organizacji branżowej może spowodować potrzebę redefinicji stowarzyszeń branżowych oraz poszukiwań nowego pomysłu na nich działanie. Może to wpłynąć pozytywnie na konsolidację organizacji branżowych i skuteczność podejmowanych przez nie działań.

3)      Stosowanie kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialność przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej

W związku z usunięciem z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zapisów dotyczących obowiązku stosowania kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej  przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej można domniemywać, iż funkcję tę przejmą organizacje branżowe, pod których auspicjami powstał kodeks etyki zawodowej nie będący ogólnie obowiązującym aktem prawnym a przepisem wewnętrznym występującym
w organizacjach zawodowych. Mając na uwadze potrzebę ponownego zdefiniowania charakteru organizacji branżowych przejęcie przez stowarzyszenia i federacje zarządców nieruchomości funkcji strażnika dobrych praktyk wydaje się być naturalną i logiczną kontynuacją wprowadzanych zmian.

***

Obawy związane z wprowadzeniem rewolucyjnych zmian w dostępie do zawodu są zjawiskiem naturalnym i uzasadnionym. Moim zamiarem przy tym nie jest ocena słuszności deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, a zwrócenie uwagi czytelników, iż 9. lipca 2013r. stała się ona faktem, a pisząc niniejszy tekst wskazać na ewentualne pozytywy sytuacji, w której jako zarządcy nieruchomości musimy się odnaleźć.  

Maciej Kamiński – licencjonowany zarządca nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl