CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Deregulacja – szansa czy zagrożenie?

Jeszcze jeden głos w dyskusji
Maciej  Kamiński  |  30.08.2013

W lipcu tego roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zgodnie z którą deregulacja m.in. zawodu zarządcy nieruchomości stała się faktem. Czy są aspekty zmian, które zwiększą przewagę konkurencyjną licencjonowanych zarządców nieruchomości z doświadczeniem nad podmiotami, które zaczną dopiero będą świadczyć swoje usługi?

Debata publiczna na temat ułatwienia dostępu do zawodów regulowanych została rozpoczęta w mediach we wrześniu 2011 roku wraz z opublikowaniem raportu „Zawody regulowane” przez Fundację Republikańską. Objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości przez Jarosława Gowina pociągnęło za sobą początek prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, których celem było m.in. przygotowanie projektu ustawy ułatwiającej dostęp do 50 zawodów, w tym także do zawodu zarządcy nieruchomości. Początkowo planowano obniżenie wymagań dotyczących wykształcenia, odbywania praktyk zawodowych czy też niekaralności. Sytuacja zmieniła się diametralnie podczas posiedzenia Sejmu 19 kwietnia 2013r. podczas którego przegłosowane zostały zmiany idące znacznie dalej niż pierwotne założenia rządu. Zamiast otwarcia dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości został on wykreślony
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc zlikwidowany. Zmiany te wywołały poruszenie wśród federacji i stowarzyszeń zawodowych.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ochrony interesów właścicieli nieruchomości w ostatecznej formie Ustawy przyjętej przez Prezydenta przywrócono część zapisów dotyczących zawodu.

Połowiczna deregulacja

Paradoksalnie wykreślenie zawodu zarządcy nieruchomości z Ustawy może przynieść pozytywne skutki dla licencjonowanych zarządców, których już przybywać nie będzie. Licencja i dorobek w postaci zasobu zarządzanych nieruchomości przy tym może uwiarygodnić firmę w oczach klientów.

Zmiany

Pomimo wykreślenia z Ustawy zawodu zarządcy nieruchomości utrzymane zostały wymogi dotyczące pisemnej formy umowy o zarządzanie oraz obowiązek posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Nierozwiązana pozostaje kwestia odpowiedzialności zarządcy za brak polisy OC. Dotychczas podmiotem nadzorującym była Komisja Odpowiedzialności Zawodowej przy ministerstwie właściwym ds. gospodarki nieruchomościami. Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Kwestia ta może zostać określona
w przepisach wykonawczych.

Brak pełnej deregulacji i utrzymanie pewnych obowiązków związanych ze świadczeniem usług zarządzania nieruchomościami może mieć pozytywny aspekt dla licencjonowanych zarządców nieruchomości. Ceny polis OC dedykowanych zarządcom nieruchomości są  wyższe niż zwyczajnych polis dedykowanych przedsiębiorcom. Konieczność ponoszenia dodatkowych, wyższych opłat za ubezpieczenie bez gwarancji zdobycia klientów może stanowić czynnik demotywujący dla osób nie posiadających doświadczenia ani możliwości zdobycia licencji zawodowej, która uwierzytelniałaby ich w oczach klientów.  

Do największych zmian wprowadzonych przez tzw. ustawę deregulacyjną można zaliczyć:

1)      Brak obowiązku doskonalenia zawodowego

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakłada na zarządców obowiązek doskonalenia zawodowego w wymiarze co najmniej 24 godzin rocznie w formie seminariów, szkoleń
i kursów specjalistycznych. Brak odgórnego nakazu ustawowego gwarantującego zbyt szkoleń może być czynnikiem motywującym dla firm szkoleniowych do oferowania bardziej atrakcyjnej oferty szkoleniowej.

2)      Brak obowiązku przynależności do organizacji zawodowej

Rozdrobnienie organizacji zawodowych zarządców nieruchomości negatywnie wpływa na możliwość współdziałania środowiska i wpływania na procesy polityczno – gospodarcze dotyczące przyszłości branży. Obecnie zarządcy są zrzeszeni m.in. w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Wykreślenie
z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zawodu zarządcy oraz obowiązku członkostwa
 w organizacji branżowej może spowodować potrzebę redefinicji stowarzyszeń branżowych oraz poszukiwań nowego pomysłu na nich działanie. Może to wpłynąć pozytywnie na konsolidację organizacji branżowych i skuteczność podejmowanych przez nie działań.

3)      Stosowanie kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialność przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej

W związku z usunięciem z Ustawy o gospodarce nieruchomościami zapisów dotyczących obowiązku stosowania kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej  przez Komisją Odpowiedzialności Zawodowej można domniemywać, iż funkcję tę przejmą organizacje branżowe, pod których auspicjami powstał kodeks etyki zawodowej nie będący ogólnie obowiązującym aktem prawnym a przepisem wewnętrznym występującym
w organizacjach zawodowych. Mając na uwadze potrzebę ponownego zdefiniowania charakteru organizacji branżowych przejęcie przez stowarzyszenia i federacje zarządców nieruchomości funkcji strażnika dobrych praktyk wydaje się być naturalną i logiczną kontynuacją wprowadzanych zmian.

***

Obawy związane z wprowadzeniem rewolucyjnych zmian w dostępie do zawodu są zjawiskiem naturalnym i uzasadnionym. Moim zamiarem przy tym nie jest ocena słuszności deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, a zwrócenie uwagi czytelników, iż 9. lipca 2013r. stała się ona faktem, a pisząc niniejszy tekst wskazać na ewentualne pozytywy sytuacji, w której jako zarządcy nieruchomości musimy się odnaleźć.  

Maciej Kamiński – licencjonowany zarządca nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10538|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10106|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl