CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci

Danuta Gąsiorowska  |  02.09.2013
Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci
Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci
www.sxc.hu

Białostocczanie chcą uchylić na drodze administracyjnej uchwałę rady miasta. Podlaski przypadek ma szansę stać się precedensem i sprawdzić się na terenie całego kraju – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

600 mieszkańców złożyło wezwanie do usunięcia naruszenia prawa do Rady Miasta Białystok.

Sporo osób się dołącza i zbiera podpisy, które zanosi do urzędu. Liczą, że rada zmieni uchwały i obniży opłaty. Jeśli tak się nie stanie, można zaskarżyć uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Mieszkańcy powołują się na art. 101 ustawy o samorządzie gminnym, który daje prawo każdemu, którego interesy prawne lub uprawniania zostały naruszone decyzjami gminy, do zmiany decyzji. 

Wnioskodawcy nie kwestionowali samej idei opłat, ale ich wysokość.

Po wprowadzeniu nowego systemu niektórzy mieszkańcy płacą kilkakrotnie więcej niż przed 1 lipca 2013 r. Argumentują, że w gminach otaczających Białystok opłaty są niższe, mimo że gęstość zaludnienia jest mniejsza, więc relatywnie droższe są koszt zbierania odpadów i transport.

Wcześniej mieszkańcy za odbiór odpadów płacili mniej, 8,58 zł od osoby miesięcznie. Dlaczego zatem, po zmianie systemu gospodarowania odpadami są zmuszani do płacenia wyższych stawek, skoro teraz opłaty za odpady wnoszą wszyscy, także ci, którzy do tej pory unikali płacenia za wywóz śmieci?

Nowe, obowiązujące stawki opłat za odpady komunalne zostały skalkulowane na podstawie powierzchni mieszkania. I tak w lokalach do 40 mkw. płaci się 22 zł za odbiór posegregowanych odpadów, w lokalach od 40 do 80 mkw. opłata wynosi 35 zł, a w największych, powyżej 80 mkw., 45 zł. 

Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu 30 dni. - mówi Andrzej Matys, dyrektor biura rady miasta.

Jeśli rada odrzuci pismo, to decyzję podejmie WSA. Zdaniem prawników trudno przewidzieć finał. Jeżeli białostoccy radni nie zmienią uchwały, zgodnie z żądaniem mieszkańców, ci będą mogli wnieść skargę do sądu administracyjnego.

To niejedyny sposób, w jaki chcą oni walczyć z radą w sprawie śmieci. Jeśli nie będzie zmiany decyzji, białostocczanie odwołają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mieszkańcom przysługuje prawo zwrócenia się do prezesa UOKiK o zbadanie, czy gmina Białystok nie nadużywa pozycji dominującej poprzez narzucanie nieuczciwych cen, w szczególności nadmiernie wygórowanych.

Od początku lipcowej rewolucji i miasto, i mieszkańcy mają kłopoty z firmami, które wygrały przetargi na odbiór odpadów, Najpierw nie było pojemników i śmieci zalegały na posesjach i osiedlach. Brakowało harmonogramów ich odbioru. Na jedną ze zwycięskich firm nałożono 11 kar i odebrano jej obsługę jednego z sektorów miasta.

Ale w drugiej połowie sierpnia mieszkańcy nadal narzekali na przepełnione pojemniki, zbyt rzadko odbierane – raz w miesiącu. Skarżą się na fetor i pojawiające się szczury.

A do tego, pojemniki na segregowane odpady – szkło, papier wywożone są razem z odpadami zmieszanymi. 

Segregacja śmieci nie działa

Kolejny kłopot Białegostoku po wprowadzeniiu ustawy śmieciowej, to brak możliwości segregacji. Plan był taki, zeby na terennie miasta w 2013 r. powstało 770 tak zwanych gniazd. Ale nie wiadomo, czy wszystkie pojawią się w tym roku. To będzie zależało od tego, jak szybko ustawi je zwycięzca przetargu.

Gniazda to punkty, służące do osobnego wyrzucania papieru oraz metalu i plastiku. Problem w tym, że nikt nie chce ich ustawić. W rezultacie odpady te wywożone są z posesji razem z odpadami zmieszanymi.

Miasto zapowiada interwencję. Ale jednocześnie przyznaje, że dopiero próbuje wybrać firmę, która zajmie się obsługą gniazd z pojemnikami do zbiórki selektywnej. Mieszkańcy sami skontaktowali się już w tej sprawie z firmą wywozową. I usłyszeli, że dzieje się tak, ponieważ miasto nie płaci jej za segregację. Dlatego wszystkie śmieci zabierane są razem. 

Urzędnicy spółki Lech, odpowiedzialnej w gminie za gospodarkę odpadami, przyznają, że mają problem z selektywną zbiórką. Były już dwa przetargi na obsługę gniazd selektywnej zbiórki odpadów. Niestety, nie było do tego chętnych. Prawdopodobnie dlatego, gdyż wynagrodzeniem firmy prowadzącej gniazda miał być zysk ze sprzedaży odzyskanych w ten sposób surowców. Tyle że ich cena drastycznie spadła. W zeszłym roku za tonę butelek typu pet w skupach płacono 2800 zł, teraz zapłata waha się w granicach 1400–1700 zł.

Zobacz także: Wciąż przetwarzamy za mało elektrośmieci

Wielu białostocczan zastanawia się, kiedy będą mogli osobno wyrzucać papier, plastik i szkło. Ale obowiązkowo mają jedynie oddzielić szkło od pozostałych śmieci (oprócz odpadów zielonych i wielkogabarytowych). Zbiórka będzie dobrowolna i bardziej selektywna.

Spółka Lech nie składa jednak broni. Miasto ogłosiło trzeci przetarg, w którym wynagrodzeniem wykonawcy będzie zysk ze sprzedaży, ale Białystok dołoży też do tego pewną kwotę. Wygra oferta firmy, która będzie chciała najmniej pieniędzy za obsługę gniazda.

Ten przetarg ma zostać rozstrzygnięty we wrześniu. Mimo to firmy wywożące odpady muszą obowiązkowo odbierać oddzielnie szkło, bo jego segregowanie jest obowiązkiem. I musi ono trafiać do zakładu czyste, aby można przekazać je potem do recyklingu, a gmina będzie mogła wywiązać się z nałożonego przez prawo poziomu odzysku surowców wtórnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10966|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10542|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl