CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci

Danuta Gąsiorowska  |  02.09.2013
Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci
Mieszkańcy Białegostoku walczą o obniżenie opłat za wywóz śmieci
www.sxc.hu

Białostocczanie chcą uchylić na drodze administracyjnej uchwałę rady miasta. Podlaski przypadek ma szansę stać się precedensem i sprawdzić się na terenie całego kraju – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

600 mieszkańców złożyło wezwanie do usunięcia naruszenia prawa do Rady Miasta Białystok.

Sporo osób się dołącza i zbiera podpisy, które zanosi do urzędu. Liczą, że rada zmieni uchwały i obniży opłaty. Jeśli tak się nie stanie, można zaskarżyć uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Mieszkańcy powołują się na art. 101 ustawy o samorządzie gminnym, który daje prawo każdemu, którego interesy prawne lub uprawniania zostały naruszone decyzjami gminy, do zmiany decyzji. 

Wnioskodawcy nie kwestionowali samej idei opłat, ale ich wysokość.

Po wprowadzeniu nowego systemu niektórzy mieszkańcy płacą kilkakrotnie więcej niż przed 1 lipca 2013 r. Argumentują, że w gminach otaczających Białystok opłaty są niższe, mimo że gęstość zaludnienia jest mniejsza, więc relatywnie droższe są koszt zbierania odpadów i transport.

Wcześniej mieszkańcy za odbiór odpadów płacili mniej, 8,58 zł od osoby miesięcznie. Dlaczego zatem, po zmianie systemu gospodarowania odpadami są zmuszani do płacenia wyższych stawek, skoro teraz opłaty za odpady wnoszą wszyscy, także ci, którzy do tej pory unikali płacenia za wywóz śmieci?

Nowe, obowiązujące stawki opłat za odpady komunalne zostały skalkulowane na podstawie powierzchni mieszkania. I tak w lokalach do 40 mkw. płaci się 22 zł za odbiór posegregowanych odpadów, w lokalach od 40 do 80 mkw. opłata wynosi 35 zł, a w największych, powyżej 80 mkw., 45 zł. 

Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu 30 dni. - mówi Andrzej Matys, dyrektor biura rady miasta.

Jeśli rada odrzuci pismo, to decyzję podejmie WSA. Zdaniem prawników trudno przewidzieć finał. Jeżeli białostoccy radni nie zmienią uchwały, zgodnie z żądaniem mieszkańców, ci będą mogli wnieść skargę do sądu administracyjnego.

To niejedyny sposób, w jaki chcą oni walczyć z radą w sprawie śmieci. Jeśli nie będzie zmiany decyzji, białostocczanie odwołają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mieszkańcom przysługuje prawo zwrócenia się do prezesa UOKiK o zbadanie, czy gmina Białystok nie nadużywa pozycji dominującej poprzez narzucanie nieuczciwych cen, w szczególności nadmiernie wygórowanych.

Od początku lipcowej rewolucji i miasto, i mieszkańcy mają kłopoty z firmami, które wygrały przetargi na odbiór odpadów, Najpierw nie było pojemników i śmieci zalegały na posesjach i osiedlach. Brakowało harmonogramów ich odbioru. Na jedną ze zwycięskich firm nałożono 11 kar i odebrano jej obsługę jednego z sektorów miasta.

Ale w drugiej połowie sierpnia mieszkańcy nadal narzekali na przepełnione pojemniki, zbyt rzadko odbierane – raz w miesiącu. Skarżą się na fetor i pojawiające się szczury.

A do tego, pojemniki na segregowane odpady – szkło, papier wywożone są razem z odpadami zmieszanymi. 

Segregacja śmieci nie działa

Kolejny kłopot Białegostoku po wprowadzeniiu ustawy śmieciowej, to brak możliwości segregacji. Plan był taki, zeby na terennie miasta w 2013 r. powstało 770 tak zwanych gniazd. Ale nie wiadomo, czy wszystkie pojawią się w tym roku. To będzie zależało od tego, jak szybko ustawi je zwycięzca przetargu.

Gniazda to punkty, służące do osobnego wyrzucania papieru oraz metalu i plastiku. Problem w tym, że nikt nie chce ich ustawić. W rezultacie odpady te wywożone są z posesji razem z odpadami zmieszanymi.

Miasto zapowiada interwencję. Ale jednocześnie przyznaje, że dopiero próbuje wybrać firmę, która zajmie się obsługą gniazd z pojemnikami do zbiórki selektywnej. Mieszkańcy sami skontaktowali się już w tej sprawie z firmą wywozową. I usłyszeli, że dzieje się tak, ponieważ miasto nie płaci jej za segregację. Dlatego wszystkie śmieci zabierane są razem. 

Urzędnicy spółki Lech, odpowiedzialnej w gminie za gospodarkę odpadami, przyznają, że mają problem z selektywną zbiórką. Były już dwa przetargi na obsługę gniazd selektywnej zbiórki odpadów. Niestety, nie było do tego chętnych. Prawdopodobnie dlatego, gdyż wynagrodzeniem firmy prowadzącej gniazda miał być zysk ze sprzedaży odzyskanych w ten sposób surowców. Tyle że ich cena drastycznie spadła. W zeszłym roku za tonę butelek typu pet w skupach płacono 2800 zł, teraz zapłata waha się w granicach 1400–1700 zł.

Zobacz także: Wciąż przetwarzamy za mało elektrośmieci

Wielu białostocczan zastanawia się, kiedy będą mogli osobno wyrzucać papier, plastik i szkło. Ale obowiązkowo mają jedynie oddzielić szkło od pozostałych śmieci (oprócz odpadów zielonych i wielkogabarytowych). Zbiórka będzie dobrowolna i bardziej selektywna.

Spółka Lech nie składa jednak broni. Miasto ogłosiło trzeci przetarg, w którym wynagrodzeniem wykonawcy będzie zysk ze sprzedaży, ale Białystok dołoży też do tego pewną kwotę. Wygra oferta firmy, która będzie chciała najmniej pieniędzy za obsługę gniazda.

Ten przetarg ma zostać rozstrzygnięty we wrześniu. Mimo to firmy wywożące odpady muszą obowiązkowo odbierać oddzielnie szkło, bo jego segregowanie jest obowiązkiem. I musi ono trafiać do zakładu czyste, aby można przekazać je potem do recyklingu, a gmina będzie mogła wywiązać się z nałożonego przez prawo poziomu odzysku surowców wtórnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12029|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11503|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl