CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?

Danuta Gąsiorowska  |  03.09.2013
Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?
Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?
www.sxc.hu

SM Nowa w Żorach nie zmieniła opłat śmieciowych. Sprawa skończy się w sądzie? To ostateczny krok, jaki rozważa zarówno spółdzielnia, jak i miasto, których przedstawiciele uważają, że spółdzielnia powinna zastosować się do obowiązującej ustawy śmieciowej.

Trzecia pod względem obszaru w województwie śląskim Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowa z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju nie zastosowała nowych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które obowiązują od dwóch miesięcy. Zasoby Nowej” to blisko 13 tysięcy mieszkań i ponad 40 tysięcy mieszkańców. 

W konsekwencji nie złożyła deklaracji o wysokości opłaty, choć zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powinna to uczynić w imieniu mieszkańców swoich budynków.

Wciąż w zasobach spółdzielni w Żorach i Jastrzębiu obowiązuje stara stawka. Jej zarząd uważa, że nowe stawki są niesprawiedliwe, faworyzują mieszkańców domków jednorodzinnych i godzą w spółdzielczych lokatorów, którzy regularnie płacą czynsz.

Spółdzielnia domaga się zróżnicowania stawek przez miasto i nie wyklucza złożenia sprawy do sądu. Nad taką ostatecznością zastanawiają się już także władze Żor. One z kolei twierdzą, że działają zgodnie z ustawą śmieciową, a spółdzielnia musi również respektować obowiązujące przepisy prawa. 

Stara stawka w SM Nowa to nadal 5,64 zł za osobę na miesiąc. Zarząd spółdzielni nie wprowadził nowych opłat obowiązujących w mieście: 9 zł za odpady segregowane w gospodarstwie domowym jednoosobowym, 17 zł w dwuosobowym, 24 zł w trzyosobowym, 30 zł w czterosobowym, 35 zł za pięcioosobowe, 39 zł za sześcioosobowe, 42 zł za siedmioosobowe, 44 zł za ośmioosobowe i większe.

Stawka miesięczna opłaty za odpady niesegregowane wynosi od 18 zł za gospodarstwo jednoosobowe i odpowiednio: 34 zł za dwuosobowe, 48 zł za trzyosobowe, 60 zł, za czteroosobowe, 70 zł za pięcioosobowe, 78 zł za sześcioosobowe, 84 zł za siedmioosobowe, 88 zł za ośmioosobowe i większe. 

Z nowymi stawkami nie może zgodzić się zarząd Nowej.

„Śmieci są wywożone – nie dzięki ustawie śmieciowej, nie dzięki pomocy miasta, do którego od 1 lipca należy ten obowiązek, a tylko dlatego, że potrafiliśmy dojść do porozumienia z firmami wywożącymi, mimo że nie do końca jest to określone w stosownych umowach. Jeżeli za niepłacących za śmieci mieszkańców – a najczęściej są to ci sami, którzy nie płacą czynszu – nie odprowadzimy pieniędzy do kasy miasta, to ściągnie nam je komornik. W budynkach jednorodzinnych jest inaczej, komornik ściągnie zaległości od tych, co nie płacą – u nas odwrotnie, ściągnie od płacących. Uważamy, że narusza to zasadę równości obywateli wobec prawa – wypowiada się zarząd w spółdzielczej gazetce skierowanej do lokatorów Nowej. 

Zarząd spółdzielni stwierdza, że nowe stawki ustalone przez miasto są niesprawiedliwe, tak duży wzrost opłat jest niezrozumiały i nieuzasadniony, zwłaszcza że nie przybyło śmieci z dnia na dzień, nie zmieniły się też ceny usług proponowanych samorządom przez przewoźników. Władze Żor z kolei dementują informacje o rzekomym wzroście stawek w mieście za gospodarowanie odpadami o 250 proc.

Ping pong trwa

Spółdzielnia Nowa zarzuca władzom miasta, że zmusza spółdzielnie do składania deklaracji za wszystkich mieszkańców – w jednej deklaracji za całą nieruchomość. Dla gminy to wygodne, bo nie musi prowadzić odrębnej księgowości, na przykład dla kilkuset mieszkań osobno, a tylko jedną zbiorczą dla całego bloku. Ale, co ważniejsze, nie musi prowadzić kosztownej windykacji.

Koszty windykacji oraz niezapłaconych przez część mieszkańców opłat spadną w rezultacie na spółdzielnię. Zarząd spółdzielni ma nadzieję na uwzględnienie przez władze ich oczekiwań, dlatego nie dokonywał na razie żadnych zmian w systemie opłat lokatorów za wywóz nieczystości dla mieszkańców zarządzanych przez nas budynków.

Władze miejskie Żor z kolei domagają się, aby spółdzielnia wprowadziła nowe stawki. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, miejski ratusz zastosuje administracyjne procedury, mające na celu wyegzekwowanie stosownych deklaracji. Jeżeli spółdzielnia sama ich nie złoży, prezydent miasta w drodze decyzji będzie musiał naliczyć spółdzielni należną opłatę.

„Nie wykluczamy, że w przypadku dalszych oporów spółdzielni oraz odwołań od wydanej decyzji sprawa może trafić do organów odwoławczych, a ostatecznie do sądu, który rozstrzygnie spór związany z obowiązkiem składania deklaracji" – mówi prezydent Żor.

Czyli ciąg dalszy w Żorach nastąpi 

Przypadek spółdzielni „Nowej” nie jest odosobniony.

Również w wielkopolskim Śremie tamtejsza spółdzielnia mieszkaniowa chce gospodarzyć śmieciami po swojemu. Poszła na wojnę z gminą. Do dnia dzisiejszego spółdzielnia nie dostarczyła urzędowi miejskiemu jednej wspólnej deklaracji zbiorczej o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Nadto trwa spór o wyposażenie w pojemniki na śmieci, które, zdaniem spółdzielni, miała zapewnić gmina. 

Władze spółdzielni od kilku miesięcy trwają przy swoim, licząc na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem. Druga strona również na to liczy.

Nowelizacja ustawy śmieciowej jeszcze w tym roku

Gmina może ściągnąć z pensji zaległą opłatę za śmieci

Zrównoważony rozwój a ustawa śmieciowa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12037|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11509|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl