CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?

Danuta Gąsiorowska  |  03.09.2013
Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?
Spółdzielnia mieszkaniowa w Żorach nie zmieniła stawek śmieciowych. Sprawa trafi do sądu?
www.sxc.hu

SM Nowa w Żorach nie zmieniła opłat śmieciowych. Sprawa skończy się w sądzie? To ostateczny krok, jaki rozważa zarówno spółdzielnia, jak i miasto, których przedstawiciele uważają, że spółdzielnia powinna zastosować się do obowiązującej ustawy śmieciowej.

Trzecia pod względem obszaru w województwie śląskim Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowa z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju nie zastosowała nowych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które obowiązują od dwóch miesięcy. Zasoby Nowej” to blisko 13 tysięcy mieszkań i ponad 40 tysięcy mieszkańców. 

W konsekwencji nie złożyła deklaracji o wysokości opłaty, choć zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powinna to uczynić w imieniu mieszkańców swoich budynków.

Wciąż w zasobach spółdzielni w Żorach i Jastrzębiu obowiązuje stara stawka. Jej zarząd uważa, że nowe stawki są niesprawiedliwe, faworyzują mieszkańców domków jednorodzinnych i godzą w spółdzielczych lokatorów, którzy regularnie płacą czynsz.

Spółdzielnia domaga się zróżnicowania stawek przez miasto i nie wyklucza złożenia sprawy do sądu. Nad taką ostatecznością zastanawiają się już także władze Żor. One z kolei twierdzą, że działają zgodnie z ustawą śmieciową, a spółdzielnia musi również respektować obowiązujące przepisy prawa. 

Stara stawka w SM Nowa to nadal 5,64 zł za osobę na miesiąc. Zarząd spółdzielni nie wprowadził nowych opłat obowiązujących w mieście: 9 zł za odpady segregowane w gospodarstwie domowym jednoosobowym, 17 zł w dwuosobowym, 24 zł w trzyosobowym, 30 zł w czterosobowym, 35 zł za pięcioosobowe, 39 zł za sześcioosobowe, 42 zł za siedmioosobowe, 44 zł za ośmioosobowe i większe.

Stawka miesięczna opłaty za odpady niesegregowane wynosi od 18 zł za gospodarstwo jednoosobowe i odpowiednio: 34 zł za dwuosobowe, 48 zł za trzyosobowe, 60 zł, za czteroosobowe, 70 zł za pięcioosobowe, 78 zł za sześcioosobowe, 84 zł za siedmioosobowe, 88 zł za ośmioosobowe i większe. 

Z nowymi stawkami nie może zgodzić się zarząd Nowej.

„Śmieci są wywożone – nie dzięki ustawie śmieciowej, nie dzięki pomocy miasta, do którego od 1 lipca należy ten obowiązek, a tylko dlatego, że potrafiliśmy dojść do porozumienia z firmami wywożącymi, mimo że nie do końca jest to określone w stosownych umowach. Jeżeli za niepłacących za śmieci mieszkańców – a najczęściej są to ci sami, którzy nie płacą czynszu – nie odprowadzimy pieniędzy do kasy miasta, to ściągnie nam je komornik. W budynkach jednorodzinnych jest inaczej, komornik ściągnie zaległości od tych, co nie płacą – u nas odwrotnie, ściągnie od płacących. Uważamy, że narusza to zasadę równości obywateli wobec prawa – wypowiada się zarząd w spółdzielczej gazetce skierowanej do lokatorów Nowej. 

Zarząd spółdzielni stwierdza, że nowe stawki ustalone przez miasto są niesprawiedliwe, tak duży wzrost opłat jest niezrozumiały i nieuzasadniony, zwłaszcza że nie przybyło śmieci z dnia na dzień, nie zmieniły się też ceny usług proponowanych samorządom przez przewoźników. Władze Żor z kolei dementują informacje o rzekomym wzroście stawek w mieście za gospodarowanie odpadami o 250 proc.

Ping pong trwa

Spółdzielnia Nowa zarzuca władzom miasta, że zmusza spółdzielnie do składania deklaracji za wszystkich mieszkańców – w jednej deklaracji za całą nieruchomość. Dla gminy to wygodne, bo nie musi prowadzić odrębnej księgowości, na przykład dla kilkuset mieszkań osobno, a tylko jedną zbiorczą dla całego bloku. Ale, co ważniejsze, nie musi prowadzić kosztownej windykacji.

Koszty windykacji oraz niezapłaconych przez część mieszkańców opłat spadną w rezultacie na spółdzielnię. Zarząd spółdzielni ma nadzieję na uwzględnienie przez władze ich oczekiwań, dlatego nie dokonywał na razie żadnych zmian w systemie opłat lokatorów za wywóz nieczystości dla mieszkańców zarządzanych przez nas budynków.

Władze miejskie Żor z kolei domagają się, aby spółdzielnia wprowadziła nowe stawki. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, miejski ratusz zastosuje administracyjne procedury, mające na celu wyegzekwowanie stosownych deklaracji. Jeżeli spółdzielnia sama ich nie złoży, prezydent miasta w drodze decyzji będzie musiał naliczyć spółdzielni należną opłatę.

„Nie wykluczamy, że w przypadku dalszych oporów spółdzielni oraz odwołań od wydanej decyzji sprawa może trafić do organów odwoławczych, a ostatecznie do sądu, który rozstrzygnie spór związany z obowiązkiem składania deklaracji" – mówi prezydent Żor.

Czyli ciąg dalszy w Żorach nastąpi 

Przypadek spółdzielni „Nowej” nie jest odosobniony.

Również w wielkopolskim Śremie tamtejsza spółdzielnia mieszkaniowa chce gospodarzyć śmieciami po swojemu. Poszła na wojnę z gminą. Do dnia dzisiejszego spółdzielnia nie dostarczyła urzędowi miejskiemu jednej wspólnej deklaracji zbiorczej o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Nadto trwa spór o wyposażenie w pojemniki na śmieci, które, zdaniem spółdzielni, miała zapewnić gmina. 

Władze spółdzielni od kilku miesięcy trwają przy swoim, licząc na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem. Druga strona również na to liczy.

Nowelizacja ustawy śmieciowej jeszcze w tym roku

Gmina może ściągnąć z pensji zaległą opłatę za śmieci

Zrównoważony rozwój a ustawa śmieciowa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10961|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10539|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl