CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?

Redakcja Administratora  |  19.09.2013  |  1
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
www.sxc.hu

Kto tak naprawdę skorzysta na wprowadzeniu programu „Mieszkanie dla Młodych"? W sejmie dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych („MdM"). Jaki będzie jej wpływ na rynek mieszkaniowy?

Według przedstawicieli branży budowlanej, decyzje posłów tylko częściowo poprawiły projekt. Proponowana ustawa ma stanowić pomoc dla młodych ludzi, a tak naprawdę jest wsparciem dla deweloperów.

Projekt ustawy nie zapewnia realizacji deklarowanych celów inicjatywy rządowej, a ponadto negatywnie wpłynie na rynek mieszkaniowy.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co, jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatników chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców?

Nie istnieje też racjonalne uzasadnienie dla uchylenia ustawy o „zwrocie” części podatku VAT, która jest jedyną formą pomocy dla realizujących inwestycje i remonty mieszkaniowe systemem gospodarczym.

Zobacz także: MDM powinien obejmować mieszkania nabywane na rynku wtórnym

Rząd ma prawo do proponowania nierozumnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Proponowana ustawa jest szkodliwa z następujących powodów:

  • gdyby rzeczywiście celem ustawy było ułatwienie młodym ludziom kupna mieszkania, to przewidywane wsparcie dotyczyłoby także zakupu na rynku wtórnym,
  • gdyby ustawa miała nie lekceważyć celów publicznych, to możliwość zakupu nowych mieszkań ograniczona byłaby tylko do budynków zrealizowanych na obszarach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
  • nie znajduje uzasadnienia udzielenie wsparcia obywatelom, których, bez tej pomocy, stać byłoby na kupno mieszkania o powierzchni ok. 67 m²,
  • zniesienie dotychczasowego „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane uzasadniane jest potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM", co oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić (z wątpliwym skutkiem) dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy.

Uwagi

1. Jeżeli przesłanki, którymi kieruje się rząd, uzasadniają potrzebę dodatkowego wsparcia określonej (wiekowo i majątkowo) grupy obywateli, to należy dopuścić prawo nabywania pierwszego mieszkania także na rynku wtórnym, na którym są z reguły niższe ceny.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatnika chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców.

2. Projekt ustawy znosi równocześnie ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta stworzyła możliwość zwrotu równowartości części podatku VAT za materiały budowlane. Jest to jedyna publiczna forma wsparcia budujących i remontujących systemem gospodarczym, gdyż ci inwestorzy głównie z powodów finansowych (w tym niestabilna płynność) nie kupują usług budowlanych, a ponadto w znacznej części kraju nie ma też sprzedaży gotowych mieszkań czy domów.

Należy też zauważyć, że w systemie indywidualnym, (w którym gro stanowi budowa systemem gospodarczym) powstaje ok. 50% nowych mieszkań. Podobna relacja odnosi się do liczby remontów. System „zwrotu” jest więc równie ważny, jak obniżona stawka podatku VAT.

Powstał w wyniku niemożności uzyskania przez Polskę derogacji dla stosowania obniżonej stawki VAT dla materiałów budowlanych w uznaniu, że forma organizacyjna realizacji budowy lub remontu mieszkań nie powinna decydować o wysokości publicznych obciążeń. Posłowie co prawda wprowadzili możliwość „zwrotu” części VAT za materiały budowlane, ale tylko dla niektórych, gdyż będzie ona dostępna jedynie tylko dla określonych wiekowo i majątkowo (jak wyżej) osób budujących systemem gospodarczym.

Przeczytaj też: Antyranking dzielnic Warszawy

Mimo, że ta „kompromisowa” propozycja jest de facto dowodem nieracjonalności proponowanego zniesienia ustawy o „zwrocie”, to nadal ustawa będzie nierówno traktowała obywateli. Bo przecież obywatel, w dowolnym wieku i posiadający mieszkanie, może nabyć kolejne mieszkanie z obniżoną stawką podatku VAT, a ten sam obywatel (poza wspomnianym wyjątkiem) korzystający z innej formy organizacyjnej budowy czy remontu (często niemający wyboru) nie będzie miał żadnej formy wsparcia.

Nie inaczej jak skandalem należy nazwać proponowane przepisy w odniesieniu do osób realizujących już budowę systemem gospodarczym. Obywatel, który rozpoczął budowę domu w 2013 r. lub wcześniej, straci możliwość „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane kupowane po 31 grudnia 2013 r.

Jedną z podstawowych przyczyn powszechności systemu gospodarczego jest dostosowywanie tempa inwestycji do możliwości finansowych. Oznacza to z reguły kilkuletni okres samej budowy, a jeszcze dłuższy wykańczania. Dlatego jest oczywiste, że budowy rozpoczęte w 2013 r. i wcześniej nie będą (w zasadniczej liczbie) zakończone do 31 grudnia 2013 r. a zakupy materiałów budowlanych po tej dacie, w myśl proponowanych przepisów, nie będą objęte „zwrotem”.

Obywatel, który w 2013 roku i wcześniej, podejmował decyzję o budowie domu czy znaczącym remoncie, miał prawo założyć, że koszty nabycia materiałów (w całym okresie budowy) będą pomniejszone o tak zwany „zwrot” i na tej podstawie ocenił swoje szanse sfinansowania zamierzenia budowlanego.

Proponowane przepisy likwidują prawo do „zwrotu” dla tych osób, co wydaje się nie tylko naruszeniem praw nabytych, ale jest kuriozalne, gdyż równocześnie, od 1 stycznia nowi (pozwolenie na budowę wydane po 31 grudnia 2013 r.) inwestorzy, choć ograniczeni wiekowo i majątkowo, będą mieli prawo do „zwrotu”

3. Zniesienie dotychczasowego „zwrotu” uzasadniane potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM" oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy społeczeństwa. Należy zauważyć, że jest to grupa o statusie majątkowym umożliwiającym nabycie mieszkania bez proponowanego wsparcia tylko o powierzchni mniejszej o ok. 9% i jak wskazano wcześniej, korzystająca z obniżonej stawki VAT.

Jest niezbywalnym prawem władz publicznych dokonać takiego wyboru, ale publicznie znane winno być nie tylko to, że projekt „MdM” oznacza wsparcie (wątpliwe zresztą, o czym niżej) określonej grupy obywateli, ale czyni to poprzez likwidację pomocy dla dużo większej grupy obywateli.

4. Nie istnieje uzasadnione przekonanie, że proponowany instrument nie spowoduje wzrostu cen lub zahamowania tendencji spadkowych, podobnie jak działo się to przy wszystkich dotychczasowych instrumentach pomocowych. Także złudne jest oczekiwanie, że proponowany instrument wywoła istotny wzrost podaży mieszkań (jedynie ograniczone zmiany w strukturze wielkości mieszkań oraz niewiele większą podaż mieszkań o wyższych cenach).

W efekcie pomoc publiczna zostanie skonsumowana (w całości lub w znacznej części) przez sprzedawców mieszkań. Równocześnie nie należy pominąć prawdopodobieństwa wzrostu szarej strefy w obrocie materiałami budowlanymi do wielkości podobnych dla okresu przed przyjęciem ustawy o „zwrocie”.

5. Jednym z czynników degradacji przestrzeni miejskiej są inwestycje realizowane poza obszarem planów miejscowych. Ta ocena znajduje się w dokumentach przyjętych przez rząd. Dlatego, w odniesieniu do nowych mieszkań potrzebne jest dodatkowe ograniczenie, czyli wsparcie winno dotyczyć mieszkań powstałych na terenach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Podsumowanie

Rząd ma prawo do proponowania nieracjonalnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Źródło: Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa

Komentarze

(1)
MaX | 27.09.2013, 08:49
Kolejne działania rządu, pokazujące, że rządzi nami nie Platforma Obywatelska dbająca o interesy wszystkich obywateli, ale PLATFORMA DEWELOPERSKA pilnująca interesów kumpli, kolesiów i partyjnych towarzyszy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Aktualne dokumenty nieruchomości, procesy i przypomnienia w jednym miejscu »

Ocieplenie ściany od środkaPrzyjazny dla użytkownika system prowadzenia dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomościami ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10288|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl