CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?

Redakcja Administratora  |  19.09.2013  |  1
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
www.sxc.hu

Kto tak naprawdę skorzysta na wprowadzeniu programu „Mieszkanie dla Młodych"? W sejmie dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych („MdM"). Jaki będzie jej wpływ na rynek mieszkaniowy?

Według przedstawicieli branży budowlanej, decyzje posłów tylko częściowo poprawiły projekt. Proponowana ustawa ma stanowić pomoc dla młodych ludzi, a tak naprawdę jest wsparciem dla deweloperów.

Projekt ustawy nie zapewnia realizacji deklarowanych celów inicjatywy rządowej, a ponadto negatywnie wpłynie na rynek mieszkaniowy.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co, jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatników chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców?

Nie istnieje też racjonalne uzasadnienie dla uchylenia ustawy o „zwrocie” części podatku VAT, która jest jedyną formą pomocy dla realizujących inwestycje i remonty mieszkaniowe systemem gospodarczym.

Zobacz także: MDM powinien obejmować mieszkania nabywane na rynku wtórnym

Rząd ma prawo do proponowania nierozumnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Proponowana ustawa jest szkodliwa z następujących powodów:

  • gdyby rzeczywiście celem ustawy było ułatwienie młodym ludziom kupna mieszkania, to przewidywane wsparcie dotyczyłoby także zakupu na rynku wtórnym,
  • gdyby ustawa miała nie lekceważyć celów publicznych, to możliwość zakupu nowych mieszkań ograniczona byłaby tylko do budynków zrealizowanych na obszarach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
  • nie znajduje uzasadnienia udzielenie wsparcia obywatelom, których, bez tej pomocy, stać byłoby na kupno mieszkania o powierzchni ok. 67 m²,
  • zniesienie dotychczasowego „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane uzasadniane jest potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM", co oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić (z wątpliwym skutkiem) dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy.

Uwagi

1. Jeżeli przesłanki, którymi kieruje się rząd, uzasadniają potrzebę dodatkowego wsparcia określonej (wiekowo i majątkowo) grupy obywateli, to należy dopuścić prawo nabywania pierwszego mieszkania także na rynku wtórnym, na którym są z reguły niższe ceny.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatnika chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców.

2. Projekt ustawy znosi równocześnie ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta stworzyła możliwość zwrotu równowartości części podatku VAT za materiały budowlane. Jest to jedyna publiczna forma wsparcia budujących i remontujących systemem gospodarczym, gdyż ci inwestorzy głównie z powodów finansowych (w tym niestabilna płynność) nie kupują usług budowlanych, a ponadto w znacznej części kraju nie ma też sprzedaży gotowych mieszkań czy domów.

Należy też zauważyć, że w systemie indywidualnym, (w którym gro stanowi budowa systemem gospodarczym) powstaje ok. 50% nowych mieszkań. Podobna relacja odnosi się do liczby remontów. System „zwrotu” jest więc równie ważny, jak obniżona stawka podatku VAT.

Powstał w wyniku niemożności uzyskania przez Polskę derogacji dla stosowania obniżonej stawki VAT dla materiałów budowlanych w uznaniu, że forma organizacyjna realizacji budowy lub remontu mieszkań nie powinna decydować o wysokości publicznych obciążeń. Posłowie co prawda wprowadzili możliwość „zwrotu” części VAT za materiały budowlane, ale tylko dla niektórych, gdyż będzie ona dostępna jedynie tylko dla określonych wiekowo i majątkowo (jak wyżej) osób budujących systemem gospodarczym.

Przeczytaj też: Antyranking dzielnic Warszawy

Mimo, że ta „kompromisowa” propozycja jest de facto dowodem nieracjonalności proponowanego zniesienia ustawy o „zwrocie”, to nadal ustawa będzie nierówno traktowała obywateli. Bo przecież obywatel, w dowolnym wieku i posiadający mieszkanie, może nabyć kolejne mieszkanie z obniżoną stawką podatku VAT, a ten sam obywatel (poza wspomnianym wyjątkiem) korzystający z innej formy organizacyjnej budowy czy remontu (często niemający wyboru) nie będzie miał żadnej formy wsparcia.

Nie inaczej jak skandalem należy nazwać proponowane przepisy w odniesieniu do osób realizujących już budowę systemem gospodarczym. Obywatel, który rozpoczął budowę domu w 2013 r. lub wcześniej, straci możliwość „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane kupowane po 31 grudnia 2013 r.

Jedną z podstawowych przyczyn powszechności systemu gospodarczego jest dostosowywanie tempa inwestycji do możliwości finansowych. Oznacza to z reguły kilkuletni okres samej budowy, a jeszcze dłuższy wykańczania. Dlatego jest oczywiste, że budowy rozpoczęte w 2013 r. i wcześniej nie będą (w zasadniczej liczbie) zakończone do 31 grudnia 2013 r. a zakupy materiałów budowlanych po tej dacie, w myśl proponowanych przepisów, nie będą objęte „zwrotem”.

Obywatel, który w 2013 roku i wcześniej, podejmował decyzję o budowie domu czy znaczącym remoncie, miał prawo założyć, że koszty nabycia materiałów (w całym okresie budowy) będą pomniejszone o tak zwany „zwrot” i na tej podstawie ocenił swoje szanse sfinansowania zamierzenia budowlanego.

Proponowane przepisy likwidują prawo do „zwrotu” dla tych osób, co wydaje się nie tylko naruszeniem praw nabytych, ale jest kuriozalne, gdyż równocześnie, od 1 stycznia nowi (pozwolenie na budowę wydane po 31 grudnia 2013 r.) inwestorzy, choć ograniczeni wiekowo i majątkowo, będą mieli prawo do „zwrotu”

3. Zniesienie dotychczasowego „zwrotu” uzasadniane potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM" oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy społeczeństwa. Należy zauważyć, że jest to grupa o statusie majątkowym umożliwiającym nabycie mieszkania bez proponowanego wsparcia tylko o powierzchni mniejszej o ok. 9% i jak wskazano wcześniej, korzystająca z obniżonej stawki VAT.

Jest niezbywalnym prawem władz publicznych dokonać takiego wyboru, ale publicznie znane winno być nie tylko to, że projekt „MdM” oznacza wsparcie (wątpliwe zresztą, o czym niżej) określonej grupy obywateli, ale czyni to poprzez likwidację pomocy dla dużo większej grupy obywateli.

4. Nie istnieje uzasadnione przekonanie, że proponowany instrument nie spowoduje wzrostu cen lub zahamowania tendencji spadkowych, podobnie jak działo się to przy wszystkich dotychczasowych instrumentach pomocowych. Także złudne jest oczekiwanie, że proponowany instrument wywoła istotny wzrost podaży mieszkań (jedynie ograniczone zmiany w strukturze wielkości mieszkań oraz niewiele większą podaż mieszkań o wyższych cenach).

W efekcie pomoc publiczna zostanie skonsumowana (w całości lub w znacznej części) przez sprzedawców mieszkań. Równocześnie nie należy pominąć prawdopodobieństwa wzrostu szarej strefy w obrocie materiałami budowlanymi do wielkości podobnych dla okresu przed przyjęciem ustawy o „zwrocie”.

5. Jednym z czynników degradacji przestrzeni miejskiej są inwestycje realizowane poza obszarem planów miejscowych. Ta ocena znajduje się w dokumentach przyjętych przez rząd. Dlatego, w odniesieniu do nowych mieszkań potrzebne jest dodatkowe ograniczenie, czyli wsparcie winno dotyczyć mieszkań powstałych na terenach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Podsumowanie

Rząd ma prawo do proponowania nieracjonalnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Źródło: Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa

Komentarze

(1)
MaX | 27.09.2013, 08:49
Kolejne działania rządu, pokazujące, że rządzi nami nie Platforma Obywatelska dbająca o interesy wszystkich obywateli, ale PLATFORMA DEWELOPERSKA pilnująca interesów kumpli, kolesiów i partyjnych towarzyszy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10824|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10401|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl