CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?

Redakcja Administratora  |  19.09.2013  |  1
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
Dla kogo jest program „Mieszkanie dla Młodych"?
www.sxc.hu

Kto tak naprawdę skorzysta na wprowadzeniu programu „Mieszkanie dla Młodych"? W sejmie dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych („MdM"). Jaki będzie jej wpływ na rynek mieszkaniowy?

Według przedstawicieli branży budowlanej, decyzje posłów tylko częściowo poprawiły projekt. Proponowana ustawa ma stanowić pomoc dla młodych ludzi, a tak naprawdę jest wsparciem dla deweloperów.

Projekt ustawy nie zapewnia realizacji deklarowanych celów inicjatywy rządowej, a ponadto negatywnie wpłynie na rynek mieszkaniowy.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co, jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatników chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców?

Nie istnieje też racjonalne uzasadnienie dla uchylenia ustawy o „zwrocie” części podatku VAT, która jest jedyną formą pomocy dla realizujących inwestycje i remonty mieszkaniowe systemem gospodarczym.

Zobacz także: MDM powinien obejmować mieszkania nabywane na rynku wtórnym

Rząd ma prawo do proponowania nierozumnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Proponowana ustawa jest szkodliwa z następujących powodów:

  • gdyby rzeczywiście celem ustawy było ułatwienie młodym ludziom kupna mieszkania, to przewidywane wsparcie dotyczyłoby także zakupu na rynku wtórnym,
  • gdyby ustawa miała nie lekceważyć celów publicznych, to możliwość zakupu nowych mieszkań ograniczona byłaby tylko do budynków zrealizowanych na obszarach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
  • nie znajduje uzasadnienia udzielenie wsparcia obywatelom, których, bez tej pomocy, stać byłoby na kupno mieszkania o powierzchni ok. 67 m²,
  • zniesienie dotychczasowego „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane uzasadniane jest potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM", co oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić (z wątpliwym skutkiem) dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy.

Uwagi

1. Jeżeli przesłanki, którymi kieruje się rząd, uzasadniają potrzebę dodatkowego wsparcia określonej (wiekowo i majątkowo) grupy obywateli, to należy dopuścić prawo nabywania pierwszego mieszkania także na rynku wtórnym, na którym są z reguły niższe ceny.

Ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co jak pokazują doświadczenia historyczne, będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zysków deweloperskich. Powstaje pytanie, dlaczego kosztem podatnika chcemy wspierać tę grupę przedsiębiorców.

2. Projekt ustawy znosi równocześnie ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta stworzyła możliwość zwrotu równowartości części podatku VAT za materiały budowlane. Jest to jedyna publiczna forma wsparcia budujących i remontujących systemem gospodarczym, gdyż ci inwestorzy głównie z powodów finansowych (w tym niestabilna płynność) nie kupują usług budowlanych, a ponadto w znacznej części kraju nie ma też sprzedaży gotowych mieszkań czy domów.

Należy też zauważyć, że w systemie indywidualnym, (w którym gro stanowi budowa systemem gospodarczym) powstaje ok. 50% nowych mieszkań. Podobna relacja odnosi się do liczby remontów. System „zwrotu” jest więc równie ważny, jak obniżona stawka podatku VAT.

Powstał w wyniku niemożności uzyskania przez Polskę derogacji dla stosowania obniżonej stawki VAT dla materiałów budowlanych w uznaniu, że forma organizacyjna realizacji budowy lub remontu mieszkań nie powinna decydować o wysokości publicznych obciążeń. Posłowie co prawda wprowadzili możliwość „zwrotu” części VAT za materiały budowlane, ale tylko dla niektórych, gdyż będzie ona dostępna jedynie tylko dla określonych wiekowo i majątkowo (jak wyżej) osób budujących systemem gospodarczym.

Przeczytaj też: Antyranking dzielnic Warszawy

Mimo, że ta „kompromisowa” propozycja jest de facto dowodem nieracjonalności proponowanego zniesienia ustawy o „zwrocie”, to nadal ustawa będzie nierówno traktowała obywateli. Bo przecież obywatel, w dowolnym wieku i posiadający mieszkanie, może nabyć kolejne mieszkanie z obniżoną stawką podatku VAT, a ten sam obywatel (poza wspomnianym wyjątkiem) korzystający z innej formy organizacyjnej budowy czy remontu (często niemający wyboru) nie będzie miał żadnej formy wsparcia.

Nie inaczej jak skandalem należy nazwać proponowane przepisy w odniesieniu do osób realizujących już budowę systemem gospodarczym. Obywatel, który rozpoczął budowę domu w 2013 r. lub wcześniej, straci możliwość „zwrotu” części podatku VAT za materiały budowlane kupowane po 31 grudnia 2013 r.

Jedną z podstawowych przyczyn powszechności systemu gospodarczego jest dostosowywanie tempa inwestycji do możliwości finansowych. Oznacza to z reguły kilkuletni okres samej budowy, a jeszcze dłuższy wykańczania. Dlatego jest oczywiste, że budowy rozpoczęte w 2013 r. i wcześniej nie będą (w zasadniczej liczbie) zakończone do 31 grudnia 2013 r. a zakupy materiałów budowlanych po tej dacie, w myśl proponowanych przepisów, nie będą objęte „zwrotem”.

Obywatel, który w 2013 roku i wcześniej, podejmował decyzję o budowie domu czy znaczącym remoncie, miał prawo założyć, że koszty nabycia materiałów (w całym okresie budowy) będą pomniejszone o tak zwany „zwrot” i na tej podstawie ocenił swoje szanse sfinansowania zamierzenia budowlanego.

Proponowane przepisy likwidują prawo do „zwrotu” dla tych osób, co wydaje się nie tylko naruszeniem praw nabytych, ale jest kuriozalne, gdyż równocześnie, od 1 stycznia nowi (pozwolenie na budowę wydane po 31 grudnia 2013 r.) inwestorzy, choć ograniczeni wiekowo i majątkowo, będą mieli prawo do „zwrotu”

3. Zniesienie dotychczasowego „zwrotu” uzasadniane potrzebą znalezienia pokrycia na sfinansowanie projektu „MdM" oznacza, że świadomie kosztem blisko 50% inwestujących w mieszkania, zamierza się ułatwić dostęp do mieszkań dla relatywnie małej grupy społeczeństwa. Należy zauważyć, że jest to grupa o statusie majątkowym umożliwiającym nabycie mieszkania bez proponowanego wsparcia tylko o powierzchni mniejszej o ok. 9% i jak wskazano wcześniej, korzystająca z obniżonej stawki VAT.

Jest niezbywalnym prawem władz publicznych dokonać takiego wyboru, ale publicznie znane winno być nie tylko to, że projekt „MdM” oznacza wsparcie (wątpliwe zresztą, o czym niżej) określonej grupy obywateli, ale czyni to poprzez likwidację pomocy dla dużo większej grupy obywateli.

4. Nie istnieje uzasadnione przekonanie, że proponowany instrument nie spowoduje wzrostu cen lub zahamowania tendencji spadkowych, podobnie jak działo się to przy wszystkich dotychczasowych instrumentach pomocowych. Także złudne jest oczekiwanie, że proponowany instrument wywoła istotny wzrost podaży mieszkań (jedynie ograniczone zmiany w strukturze wielkości mieszkań oraz niewiele większą podaż mieszkań o wyższych cenach).

W efekcie pomoc publiczna zostanie skonsumowana (w całości lub w znacznej części) przez sprzedawców mieszkań. Równocześnie nie należy pominąć prawdopodobieństwa wzrostu szarej strefy w obrocie materiałami budowlanymi do wielkości podobnych dla okresu przed przyjęciem ustawy o „zwrocie”.

5. Jednym z czynników degradacji przestrzeni miejskiej są inwestycje realizowane poza obszarem planów miejscowych. Ta ocena znajduje się w dokumentach przyjętych przez rząd. Dlatego, w odniesieniu do nowych mieszkań potrzebne jest dodatkowe ograniczenie, czyli wsparcie winno dotyczyć mieszkań powstałych na terenach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Podsumowanie

Rząd ma prawo do proponowania nieracjonalnych rozwiązań i może dla nich uzyskać większość w parlamencie. Ale przyjmując, że potrzeby wizerunkowe a także wielokrotne deklaracje rządu dotyczące omawianego projektu uniemożliwiają wycofanie się z pomysłów zawartych w projekcie, niezbędne jest pokazanie, że kosztem znacznej części obywateli rząd wprowadza pomoc dla nielicznych, czyli deweloperów.

Źródło: Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa

Komentarze

(1)
MaX | 27.09.2013, 08:49
Kolejne działania rządu, pokazujące, że rządzi nami nie Platforma Obywatelska dbająca o interesy wszystkich obywateli, ale PLATFORMA DEWELOPERSKA pilnująca interesów kumpli, kolesiów i partyjnych towarzyszy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Utrzymanie optymalnego ciśnienia w instalacji HVAC »

HVACDostarczając odpowiednią ilość wody do układu we właściwym czasie, bardziej zapobiegamy niż leczymy (...) czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży?
Dowiedz się, ile kosztuje ocieplenie piwnic i garaży

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytaj dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Zobacz ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak monitorować oraz zapobiegać awariom pomp i instalacji»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom?
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9668|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl