CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Alternatywny system na odpady – podziemne pojemniki

Danuta Gąsiorowska  |  03.10.2013  |  2

W polskich miastach pojawiają się alternatywne systemy gromadzenia odpadów komunalnych – samorządy inwestują w podziemne pojemniki na odpady. 

Urząd Miejski w Gdańsku już w latach 2006-2009 zainstalował podziemne zbiorniki na śmieci. 

- Jedyny element pojemnika, który jest widoczny dla użytkownika to kiosk wrzutowy z okalającą go podłogą umieszczony na górze kontenera. Sam zbiornik na odpady umieszczony jest pod ziemią – tłumaczy kierownik w gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych.

- Pojemność zainstalowanych kontenerów wynosi 3 m kw. Budowane były w grupach po 3 lub 5 w jednej lokalizacji z różnym przeznaczeniem: odpady bytowe suche lub mokre, plastiki, papier lub szkło - dodaje.

Budowa takich podziemnych pojemników nie jest skomplikowana. Składają się one ze stalowego kontenera, który jest umieszczony w prefabrykowanym żelbetowym silosie. Kontener wraz z kioskiem wrzutowym i podłogą dookoła niego wyciągany jest z silosu i opróżniany za pomocą samochodu wyposażonego w wysięgnik.

Urząd Miejski w Gdańsku ocenia ten system pozytywnie.

- System zbiórki odpadów z pomocą podziemnych pojemników minimalizuje koszty eksploatacyjne i ogranicza do minimum powierzchnie zajmowaną przez pojemniki – mówią w ZNK.

Przy zachowaniu dyscypliny mieszkańców jest systemem bardzo estetycznym, możliwym do stosowania w centrach miast, nawet w najbardziej reprezentacyjnych miejscach.

Jednak ze względu na wysokie koszty budowy i brak pieniędzy na ten cel, w najbliższym czasie Urząd Miejski w Gdańsku nie planuje instalowania kolejnych tego typu urządzeń.

Podziemne pojemniki na odpady komunalne powstaną również w Toruniu na obszarze starówki.

- Zakończyliśmy konsultacje społeczne lokalizacji podziemnych pojemników na odpady. Zamontujemy ich 13. W 2014 roku powstaną pierwsze 3 pojemniki, budowę wszystkich 13 planujemy zakończyć w 2017 roku – informuje Magdalena Krzyżanowska z Urzędu Miasta w Toruniu.

- Pojemniki tego typu doskonale sprawdzają się w miejscach charakteryzujących się zabytkową architekturą, w którą znacznie lepiej wtapiają się niewielkie kioski wrzutowe oraz tam, gdzie – z powodu zwartej zabudowy – nie ma dostatecznie dużo przestrzeni, aby postawić kontenery – dodaje.

Urząd Miasta w Toruniu zakłada dwa rodzaje mechanizmów wydobycia odpadów z podziemi. Pierwszy związany jest z wykorzystaniem zespolonego z pojazdem ciężarowym podnośnika do podnoszenia pojemnika z komory podziemnej i wysypania odpadów na skrzynię pojazdu.

Drugą możliwością jest hydrauliczne podnoszenie komory podziemnej, mieszczącej mobilne pojemniki na odpady, które opróżniane są przez typowe „śmieciarki” przewożące i prasujące odpady - tłumaczy Magdalena Krzyżanowska.

Według Krzyżanowskiej podziemne pojemniki na odpady to duża konkurencja dla mało estetycznych tradycyjnych śmietników. - Ułatwiają bowiem segregację odpadów i usprawniają oczyszczanie miasta. Są bezpieczne, proste w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości - dodaje.

Urząd Miasta w Toruniu zwraca uwagę również uwagę na kwestie sanitarne.

– Podziemne pojemniki na odpady są też idealnym rozwiązaniem w walce z insektami oraz gryzoniami i nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto pojemniki są odpowiednio zabezpieczone, aby nie czuć było z nich uciążliwych zapachów – zauważa Krzyżanowska.

Okazuje się, że wskutek stałej temperatury ziemi wynoszącej od 10 do 15 st. C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich.

Podziemny system zmniejsza także hałasy związanych np. ze zbiórką szkła. Szczelne komory pojemników wykluczają możliwość przeniknięcia ewentualnych odcieków do gruntu.

Również Urząd Miasta w Rzeszowie w 2010 r. zainstalował podziemne pojemniki na śmieci.

- Obecnie jest ich trzy. Kilka podobnych pojemników wybudowały spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Według niego podziemne pojemniki na śmieci spełniają swoją funkcję - Przede wszystkim ze względów estetycznych i higienicznych.

- Na razie nie ma decyzji, czy miasto będzie ich budować więcej – informuje Chłodnicki. 

Źródło: PAP

Komentarze

(1)
Jan | 17.10.2013, 14:28
Fajny pomysł
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10083|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl