CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece

 Redakcja  |  16.10.2013  |  3
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece
www.sxc.hu

Zwiększenie ochrony interesów właścicieli zbywających prawa do mieszkania to główny cel propozycji uregulowania tzw. odwróconych kredytów hipotecznych i renty dożywotniej. Ustawa jest adresowana do osób starszych z niskimi świadczeniami.

Propozycje dotyczące instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zostały przyjęte przez Radę Ministrów 15 października 2013 r. Propozycje te będą punktem wyjścia do opracowania projektu ustawy kompleksowo regulującej te kwestie.

Obecnie przeniesienie prawa do nieruchomości na osoby trzecie z jednoczesnym ustanowieniem prawa dożywotniego zamieszkiwania w lokalu  podlega Kodeksowi cywilnemu, w ramach tzw. umowy dożywocia. Przepisy te (zakładające bliskie, oparte na zaufaniu rodzinne relacje) nie zapewniają jednak pełnej ochrony odbiorcom usług komercyjnych oferowanych na rynku.

Przedstawiona przez Ministerstwo Gospodarki propozycja uregulowania renty dożywotniej będzie stosowana w każdym przypadku zawarcia umowy przenoszącej własności nieruchomości na podmiot komercyjny w zamian za dożywotnie świadczenie pieniężne.

Jednocześnie świadczeniobiorca będzie miał prawo dożywotniego mieszkania w nieruchomości – na jego rzecz ustanowiona będzie służebność osobista mieszkania (budynku, lokalu mieszkalnego). Służebność będzie obowiązywała także w przypadku postępowania egzekucyjnego lub postępowania upadłościowego.

Propozycja zakłada, że przyszłe przepisy dotyczące renty dożywotniej będą również szczegółowo regulować kwestie przedmiotu umowy, procedury jej zawarcia wraz z zakresem informacji przedstawianych klientowi zabezpieczenia praw świadczeniobiorcy, także na wypadek niewypłacalności.

Zobacz także: Czy ruszy wreszcie odwrócona hipoteka?

Wybrane szczegółowe rozwiązania dotyczące propozycji uregulowania renty dożywotniej:

  • Zabezpieczenie wypłaty świadczeń przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka będzie zabezpieczać wierzytelności zarówno wymagalne (tj. z przeszłości), jak i przyszłe, a także odsetki, koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych do wysokości odpowiadającej wartości mieszkania.
  • Wprowadzenie wieloetapowej procedury zawierania umów, by uchronić odbiorców świadczeń, z reguły osoby starsze, przed nadużyciami i pochopnym podpisywaniem umów.
  • Wprowadzenie jednolitego arkusza informacyjnego o instytucji renty dożywotniej, zawierającego wyczerpujące dane dotyczące m.in.: opisu instytucji renty dożywotniej, warunków jej otrzymywania, prognozowanej  wysokości renty i sposobu jej wypłacania, ustanowienia na nieruchomości hipoteki i służebności osobistej mieszkania, kosztów zawarcia umowy, możliwości wypowiedzenia umowy w określonych sytuacjach itp.
  • Możliwość zbycia nieruchomości w czasie trwania umowy przez świadczeniodawcę wyłącznie na inne podmioty oferujące taką usługę.
  • Możliwość przenoszenia umów przez podmiot oferujący rentę dożywotnią (inny niż zakład ubezpieczeń) na zakład ubezpieczeń. Ma to zapewnić ciągłość umowy w przypadku, gdy podmiot oferujący rentę nie będzie mógł spełnić wymogów określonych w ustawie.
  • Możliwość wypowiedzenia umowy przez świadczeniobiorcę, gdy przestanie on – choćby czasowo – otrzymywać przysługujące mu świadczenie.
  • Wprowadzenie obowiązku uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy zainteresowane oferowaniem renty dożywotniej. Warunkiem uzyskania zezwolenia będzie spełnienie określonych wymogów organizacyjnych i kapitałowych.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Senat przyjął ustawę MdM

Właściciel oddający opiekunowi dożywotnio mieszkanie przed upływem pięciu lat musi zapłacić podatek dochodowy

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece

     

Najwięcej biur buduje się w Trójmieście

Kodeks urbanistyczno-budowlany w przygotowaniu

Czy rządowe dopłaty podniosą ceny wynajmu mieszkań?

     

Komunikat GINB: przewody kominowe obowiązkowo do kontroli

Nowelizacja ustawy śmieciowej jeszcze w tym roku

Gmina może ściągnąć z pensji zaległą opłatę za śmieci

     
Artykuł traktuje o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przedstawiając na tym tle kwestie dotyczące prawnego uregulowania terytorium oraz znajdujących się na nim nieruchomości, którymi władało państwo. więcej »

Komentarze

(3)
Kasia | 16.10.2013, 22:51
Nie dam się naciągnąć
Sylwia | 17.10.2013, 14:23
Kolejny przekręt rządzących
Jan Osik | 17.10.2013, 16:17
Emerytura kosztuje i z czegoś ją trzeba spłacać. Wiadomo, że mieszkanie ma swoja wartość, a więc emeryt ma z czego spłacać. To logiczne. Ale jak jeszcze jego emeryturę opodatkuje się, to okaże się, że na swoje utrzymanie nie będzie mieć pieniędzy i wtedy będzie musiał brać kredyty, a te znowu będą obniżać wartość jego nieruchomości.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl