CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece

 Redakcja  |  16.10.2013  |  3
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece
www.sxc.hu

Zwiększenie ochrony interesów właścicieli zbywających prawa do mieszkania to główny cel propozycji uregulowania tzw. odwróconych kredytów hipotecznych i renty dożywotniej. Ustawa jest adresowana do osób starszych z niskimi świadczeniami.

Propozycje dotyczące instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zostały przyjęte przez Radę Ministrów 15 października 2013 r. Propozycje te będą punktem wyjścia do opracowania projektu ustawy kompleksowo regulującej te kwestie.

Obecnie przeniesienie prawa do nieruchomości na osoby trzecie z jednoczesnym ustanowieniem prawa dożywotniego zamieszkiwania w lokalu  podlega Kodeksowi cywilnemu, w ramach tzw. umowy dożywocia. Przepisy te (zakładające bliskie, oparte na zaufaniu rodzinne relacje) nie zapewniają jednak pełnej ochrony odbiorcom usług komercyjnych oferowanych na rynku.

Przedstawiona przez Ministerstwo Gospodarki propozycja uregulowania renty dożywotniej będzie stosowana w każdym przypadku zawarcia umowy przenoszącej własności nieruchomości na podmiot komercyjny w zamian za dożywotnie świadczenie pieniężne.

Jednocześnie świadczeniobiorca będzie miał prawo dożywotniego mieszkania w nieruchomości – na jego rzecz ustanowiona będzie służebność osobista mieszkania (budynku, lokalu mieszkalnego). Służebność będzie obowiązywała także w przypadku postępowania egzekucyjnego lub postępowania upadłościowego.

Propozycja zakłada, że przyszłe przepisy dotyczące renty dożywotniej będą również szczegółowo regulować kwestie przedmiotu umowy, procedury jej zawarcia wraz z zakresem informacji przedstawianych klientowi zabezpieczenia praw świadczeniobiorcy, także na wypadek niewypłacalności.

Zobacz także: Czy ruszy wreszcie odwrócona hipoteka?

Wybrane szczegółowe rozwiązania dotyczące propozycji uregulowania renty dożywotniej:

  • Zabezpieczenie wypłaty świadczeń przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka będzie zabezpieczać wierzytelności zarówno wymagalne (tj. z przeszłości), jak i przyszłe, a także odsetki, koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych do wysokości odpowiadającej wartości mieszkania.
  • Wprowadzenie wieloetapowej procedury zawierania umów, by uchronić odbiorców świadczeń, z reguły osoby starsze, przed nadużyciami i pochopnym podpisywaniem umów.
  • Wprowadzenie jednolitego arkusza informacyjnego o instytucji renty dożywotniej, zawierającego wyczerpujące dane dotyczące m.in.: opisu instytucji renty dożywotniej, warunków jej otrzymywania, prognozowanej  wysokości renty i sposobu jej wypłacania, ustanowienia na nieruchomości hipoteki i służebności osobistej mieszkania, kosztów zawarcia umowy, możliwości wypowiedzenia umowy w określonych sytuacjach itp.
  • Możliwość zbycia nieruchomości w czasie trwania umowy przez świadczeniodawcę wyłącznie na inne podmioty oferujące taką usługę.
  • Możliwość przenoszenia umów przez podmiot oferujący rentę dożywotnią (inny niż zakład ubezpieczeń) na zakład ubezpieczeń. Ma to zapewnić ciągłość umowy w przypadku, gdy podmiot oferujący rentę nie będzie mógł spełnić wymogów określonych w ustawie.
  • Możliwość wypowiedzenia umowy przez świadczeniobiorcę, gdy przestanie on – choćby czasowo – otrzymywać przysługujące mu świadczenie.
  • Wprowadzenie obowiązku uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy zainteresowane oferowaniem renty dożywotniej. Warunkiem uzyskania zezwolenia będzie spełnienie określonych wymogów organizacyjnych i kapitałowych.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Senat przyjął ustawę MdM

Właściciel oddający opiekunowi dożywotnio mieszkanie przed upływem pięciu lat musi zapłacić podatek dochodowy

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconej hipotece

     

Najwięcej biur buduje się w Trójmieście

Kodeks urbanistyczno-budowlany w przygotowaniu

Czy rządowe dopłaty podniosą ceny wynajmu mieszkań?

     

Komunikat GINB: przewody kominowe obowiązkowo do kontroli

Nowelizacja ustawy śmieciowej jeszcze w tym roku

Gmina może ściągnąć z pensji zaległą opłatę za śmieci

     
Artykuł traktuje o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przedstawiając na tym tle kwestie dotyczące prawnego uregulowania terytorium oraz znajdujących się na nim nieruchomości, którymi władało państwo. więcej »

Komentarze

(3)
Kasia | 16.10.2013, 22:51
Nie dam się naciągnąć
Sylwia | 17.10.2013, 14:23
Kolejny przekręt rządzących
Jan Osik | 17.10.2013, 16:17
Emerytura kosztuje i z czegoś ją trzeba spłacać. Wiadomo, że mieszkanie ma swoja wartość, a więc emeryt ma z czego spłacać. To logiczne. Ale jak jeszcze jego emeryturę opodatkuje się, to okaże się, że na swoje utrzymanie nie będzie mieć pieniędzy i wtedy będzie musiał brać kredyty, a te znowu będą obniżać wartość jego nieruchomości.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11411|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10988|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl