CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przywróćmy definicję zawodu zarządcy

Z wystąpienia ministra Piotra Stycznia na III Forum dla Zarządców 22 X 2013
Sabina Augustynowicz  |  31.10.2013
Minister Piotr Styczeń podczas III Forum dla Zarządców
Minister Piotr Styczeń podczas III Forum dla Zarządców
Jacek Sawicki

- Obecnie mamy do czynienia z pewną stabilizacją przyrostu powierzchni mieszkaniowej na rynku mieszkaniowym – mówił Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, podczas październikowego, III Forum dla Zarządców.

„Przyrost powierzchni mieszkaniowej wynosi od 130 do 160 tys. mkw  rocznie. Dla zarządców oznacza to, że o taki zasób powiększa się rynek zarządzania nieruchomościami" – mówił Piotr Styczeń.

Ale tylko w dużych miastach można mówić o kreowaniu rynku, bo tam jest największy przyrost substancji mieszkaniowej. W małych miejscowościach ten przyrost jest mniejszy, co nie oznacza, że go nie ma w ogóle. W ok. 250 powiatach powstają nowe budynki mieszkalne, wyposażone w nowoczesne technologie i stwarzające nowe szanse i wyzwania dla zarządców.

Deficyt mieszkań sukcesywnie się zmniejsza. Ostatnie dane wskazują, że deficyt mieszkań obecnie wynosi prawie 683 tys., ale kilka lat wcześniej wynosił on ponad 720 tys. mieszkań. 

„Skoro mieszkalnictwo jest pewnym lustrem, odbiciem stanu gospodarki, taki wynik nie jest zły" – zauważa minister Styczeń.

Podczas III Forum przypomniał, że w 2014 r. minie 20 lat od uchwalenia Ustawy o własności lokali.

„Politykę mieszkaniową państwa oparliśmy wówczas o prawo własności. Początki były trudne, bo świeżo upieczeni właściciele dawnych mieszkań zakładowych czy komunalnych nie przyjmowali takich pojęć, jak np. przychód – zauważył minister Styczeń. „Teraz po prawie 20 latach od wejścia w życie ustawy o własności lokali wyedukowani właściciele mówią i o przychodach i o należnym podatku VAT. Jest to już gra biznesowa, a nie dopust boży" – konkluduje minister.

Piotr Styczeń wyraził również swoją opinię na temat gospodarowania zasobami publicznymi.

Według niego 960 tys. lokali w zasobach publicznych to lokale wykorzystywane w sposób nieefektywny, które nie zaspokajają potrzeb mieszkaniowych. 2/3 tych zasobów zamieszkują osoby, które powinny zajmować inne lokale. Na takie zmiany dzisiaj jeszcze nie ma przyzwolenia społecznego. Ale będzie musiało nastąpić przewartościowanie relacji pomiędzy misją a biznesem. Umożliwi to również ustanawianie wynagrodzenia zarządcy na przyzwoitym poziomie.

Podczas swojego wystąpienia Piotr Styczeń powrócił do ustawy deregulacyjnej.

„Problem polega na tym, że nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. przewiduje obowiązek ubezpieczenia zarządców i zawierania umowy o zarządzanie, ale nie definiuje zawodu zarządcy, jak to miało miejsce w Ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Tymczasem do ministerstwa docierają już sygnały, mówiące o potrzebie umieszczenia takiej definicji w ustawie o gospodarce nieruchomościami albo w Ustawie o własności lokali.

Definicja wyznacza wszak pewne standardy. Wyraził również nadzieję, że po konferencji taki głos na temat definicji zawodu zarządcy zostanie przekazany ministerstwu.

Tłumacząc przyczyny, dla których należałoby pomyśleć o wprowadzeniu definicji zawodu do ustawodawstwa zauważył, że bez tej definicji trudne będzie utrzymanie standardów zawodowych i odpowiedzialności zarządcy, zwłaszcza że zniknie instytucja Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. 

Ubiegając pytania z sali dotyczące ewentualnych zmian w ustawie, która zacznie obowiązywać dopiero w 2014 r., minister Styczeń powiedział:

„W 1995 r. Trybunał Praw Człowieka w sentencji  jednego z wyroków zaznaczył, że nie ma takiego prawa, które nie wymagałoby interpretacji po jakimś czasie. W UE taką zasadę już więc dawno przyjęto. Polska więc również może odnieść się po jakimś czasie do zbiorów przepisów".

Od redakcji: Art. 185.1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami brzmi:

Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:

1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;

2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;

3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;

4) bieżące administrowanie nieruchomością;

5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;

6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.

Czy Państwa zdaniem właśnie ta definicja zarządcy powinna znaleźć się w Ustawie o gospodarce nieruchomościami albo Ustawie o własności lokali? Czekamy na Państwa opinie!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10656|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10229|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl