CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przywróćmy definicję zawodu zarządcy

Z wystąpienia ministra Piotra Stycznia na III Forum dla Zarządców 22 X 2013
Sabina Augustynowicz  |  31.10.2013
Minister Piotr Styczeń podczas III Forum dla Zarządców
Minister Piotr Styczeń podczas III Forum dla Zarządców
Jacek Sawicki

- Obecnie mamy do czynienia z pewną stabilizacją przyrostu powierzchni mieszkaniowej na rynku mieszkaniowym – mówił Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, podczas październikowego, III Forum dla Zarządców.

„Przyrost powierzchni mieszkaniowej wynosi od 130 do 160 tys. mkw  rocznie. Dla zarządców oznacza to, że o taki zasób powiększa się rynek zarządzania nieruchomościami" – mówił Piotr Styczeń.

Ale tylko w dużych miastach można mówić o kreowaniu rynku, bo tam jest największy przyrost substancji mieszkaniowej. W małych miejscowościach ten przyrost jest mniejszy, co nie oznacza, że go nie ma w ogóle. W ok. 250 powiatach powstają nowe budynki mieszkalne, wyposażone w nowoczesne technologie i stwarzające nowe szanse i wyzwania dla zarządców.

Deficyt mieszkań sukcesywnie się zmniejsza. Ostatnie dane wskazują, że deficyt mieszkań obecnie wynosi prawie 683 tys., ale kilka lat wcześniej wynosił on ponad 720 tys. mieszkań. 

„Skoro mieszkalnictwo jest pewnym lustrem, odbiciem stanu gospodarki, taki wynik nie jest zły" – zauważa minister Styczeń.

Podczas III Forum przypomniał, że w 2014 r. minie 20 lat od uchwalenia Ustawy o własności lokali.

„Politykę mieszkaniową państwa oparliśmy wówczas o prawo własności. Początki były trudne, bo świeżo upieczeni właściciele dawnych mieszkań zakładowych czy komunalnych nie przyjmowali takich pojęć, jak np. przychód – zauważył minister Styczeń. „Teraz po prawie 20 latach od wejścia w życie ustawy o własności lokali wyedukowani właściciele mówią i o przychodach i o należnym podatku VAT. Jest to już gra biznesowa, a nie dopust boży" – konkluduje minister.

Piotr Styczeń wyraził również swoją opinię na temat gospodarowania zasobami publicznymi.

Według niego 960 tys. lokali w zasobach publicznych to lokale wykorzystywane w sposób nieefektywny, które nie zaspokajają potrzeb mieszkaniowych. 2/3 tych zasobów zamieszkują osoby, które powinny zajmować inne lokale. Na takie zmiany dzisiaj jeszcze nie ma przyzwolenia społecznego. Ale będzie musiało nastąpić przewartościowanie relacji pomiędzy misją a biznesem. Umożliwi to również ustanawianie wynagrodzenia zarządcy na przyzwoitym poziomie.

Podczas swojego wystąpienia Piotr Styczeń powrócił do ustawy deregulacyjnej.

„Problem polega na tym, że nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. przewiduje obowiązek ubezpieczenia zarządców i zawierania umowy o zarządzanie, ale nie definiuje zawodu zarządcy, jak to miało miejsce w Ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Tymczasem do ministerstwa docierają już sygnały, mówiące o potrzebie umieszczenia takiej definicji w ustawie o gospodarce nieruchomościami albo w Ustawie o własności lokali.

Definicja wyznacza wszak pewne standardy. Wyraził również nadzieję, że po konferencji taki głos na temat definicji zawodu zarządcy zostanie przekazany ministerstwu.

Tłumacząc przyczyny, dla których należałoby pomyśleć o wprowadzeniu definicji zawodu do ustawodawstwa zauważył, że bez tej definicji trudne będzie utrzymanie standardów zawodowych i odpowiedzialności zarządcy, zwłaszcza że zniknie instytucja Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. 

Ubiegając pytania z sali dotyczące ewentualnych zmian w ustawie, która zacznie obowiązywać dopiero w 2014 r., minister Styczeń powiedział:

„W 1995 r. Trybunał Praw Człowieka w sentencji  jednego z wyroków zaznaczył, że nie ma takiego prawa, które nie wymagałoby interpretacji po jakimś czasie. W UE taką zasadę już więc dawno przyjęto. Polska więc również może odnieść się po jakimś czasie do zbiorów przepisów".

Od redakcji: Art. 185.1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami brzmi:

Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:

1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;

2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;

3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;

4) bieżące administrowanie nieruchomością;

5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;

6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.

Czy Państwa zdaniem właśnie ta definicja zarządcy powinna znaleźć się w Ustawie o gospodarce nieruchomościami albo Ustawie o własności lokali? Czekamy na Państwa opinie!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10273|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl