CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna

Redakcja Administratora  |  05.11.2013  |  2
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
MS więcej niż Okna

Mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepszy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach, a w rezultacie zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Zalet budownictwa energooszczędnego można wymienić jeszcze wiele.

Budownictwo energooszczędne to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości. Koszt energii, dopłaty do kredytów czy wzrost świadomości ekologicznej to tylko niektóry czynniki, które stymulują zainteresowanie tego typu zabudową.

Co więcej, zgodnie z unijną dyrektywą z dnia 19 maja 2010 r., od 2021 r. wszystkie nowo powstałe budynki w krajach członkowskich mają być obiektami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Dom pasywny czy energooszczędny

Dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii, budownictwo energooszczędne pozwala na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego w każdym z pomieszczeń.

Przy warunkach atmosferycznych, jakie panują w Polsce, najważniejszym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła, a także kosztów związanych z ogrzaniem domu. Wśród podstawowych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu, wymienić można m.in. uszczelnienie powłoki zewnętrznej budynku, a także stosowanie właściwej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Popularne jest również wykorzystywanie pomp ciepła napędzanych prądem, które pozwalają na pozyskanie energii z gruntu, powietrza lub wody.

W przypadku budownictwa pasywnego należy mieć dodatkowo na uwadze termoizolacje przegród zewnętrznych oraz ograniczenie występowania mostków termicznych.

Warto jednak pamiętać, że choć każdy dom pasywny jest jednocześnie domem energooszczędnym, nie zawsze działa to w drugą stronę. Podstawowa różnica to wartość rocznego zużycia energii wykorzystywanej do eksploatacji budynku.

W zależności od projektu domu, przy zastosowaniu kilku niewielkich grzejników oraz odpowiedniego kotła cieplnego, w budynku energooszczędnym uzyskujemy zużycie energii na poziomie od 15 do 70 kWh/m². Dla porównania, w domach pasywnych zużycie wynosi maksymalnie 15 kWh/m. W tego typu zabudowie nie stosuje się osobnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.

Zobacz także: Już niewiele czasu na zakup kolektora z dopłatą

Minimalizowane są również straty termiczne, zaś energię cieplną pozyskuje się z urządzeń elektrycznych, wentylacji (tzw. rekuperacja), a także światła słonecznego, które przedostaje się przez okna. Ponadto różne są wymogi względem grubości ścian, dachu, czy samego rozmieszczenia pomieszczeń. W budownictwie energooszczędnym dozwolony jest także podział na pokoje, w pasywnym preferowane są pomieszczenia otwarte, gdyż sprzyja to wentylacji.

Jakie okna najlepsze?

Stolarka okienna to punkt newralgiczny nawet w budownictwie tradycyjnym, bowiem dobór okna o właściwym współczynniki przenikania ciepła może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Poza samym uszczelnieniem oraz materiałami wykorzystywanymi do montażu, najważniejszą rolę odgrywają elementy konstrukcji. Należy także zaznaczyć, iż z „energetycznego punktu widzenia” nie ma znaczenia fakt, czy okno zostało wykonane z drewna czy z PVC.

Okna, które projektowane są z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien wynosić maksymalnie 1,0 W/m²·K. Przeważnie są to okna pięciokomorowe, z potrójną szybą, wzmocnieniami termicznymi oraz o profilach szerszych niż 70 mm.

Inaczej wygląda to w domach pasywnych, w których okna muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Jednym z podstawowych jest całkowity współczynniki przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/m²·K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadania również maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności g musi być wyższy niż 50%.

Z tego powodu okna od południowej strony elewacji powinny być większe od pozostałych i mieć powierzchnie równą około 20% powierzchni podłogi. Nierzadko jest to również stolarka sześciokomorowa, z profilami o szerokości 92 mm, potrójną szybą (przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym) i specjalnymi wzmocnieniami termicznymi.

Przeczytaj: Domy energooszczędne – dopłaty z przeszkodami

Czołowi producenci okien pasywnych poddają je dobrowolnej certyfikacji, w celu potwierdzenia ich najwyższej jakości i wysokich parametrów izolacyjnych. Jednym z instytutów przyznających takie certyfikaty jest ift Rosenheim – niemiecki Instytut Techniki Okiennej.

Podczas certyfikowania produktu sprawdzana jest m.in. przepuszczalność powietrza, szczelność na wodę opadową, odporność na obciążenie wiatrem a także weryfikowana jest metodami obliczeniowymi ich izolacyjność termiczna. Ponadto przeprowadzane są długookresowe badania w komorze klimatycznej przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Etykiety energetyczne

Etykiety energetyczne dla wybranych materiałów izolacyjnych oraz stolarki okiennej to również jeden z wymogów Unii Europejskiej, zaś sam system etykietowania bazuje na normie ISO 18292: 20120-12, która reguluje metodę oceny energetycznej systemów okiennych.

Dzięki temu na etykiecie wybranego modelu okna, znajdziemy m.in. takie informacje jak wspominany już współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przepuszczania energii g czy informację odnośnie klasy przepuszczalności powietrza. Etykiety te mają pomóc porównać potencjalnemu nabywcy, z pozoru podobne wyroby w kontekście energooszczędności budynku, gdyż niewłaściwie dobrana stolarka można powodować stratę aż 20% energii grzewczej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10972|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10547|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl