CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna

Redakcja Administratora  |  05.11.2013  |  2
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
MS więcej niż Okna

Mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepszy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach, a w rezultacie zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Zalet budownictwa energooszczędnego można wymienić jeszcze wiele.

Budownictwo energooszczędne to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości. Koszt energii, dopłaty do kredytów czy wzrost świadomości ekologicznej to tylko niektóry czynniki, które stymulują zainteresowanie tego typu zabudową.

Co więcej, zgodnie z unijną dyrektywą z dnia 19 maja 2010 r., od 2021 r. wszystkie nowo powstałe budynki w krajach członkowskich mają być obiektami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Dom pasywny czy energooszczędny

Dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii, budownictwo energooszczędne pozwala na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego w każdym z pomieszczeń.

Przy warunkach atmosferycznych, jakie panują w Polsce, najważniejszym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła, a także kosztów związanych z ogrzaniem domu. Wśród podstawowych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu, wymienić można m.in. uszczelnienie powłoki zewnętrznej budynku, a także stosowanie właściwej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Popularne jest również wykorzystywanie pomp ciepła napędzanych prądem, które pozwalają na pozyskanie energii z gruntu, powietrza lub wody.

W przypadku budownictwa pasywnego należy mieć dodatkowo na uwadze termoizolacje przegród zewnętrznych oraz ograniczenie występowania mostków termicznych.

Warto jednak pamiętać, że choć każdy dom pasywny jest jednocześnie domem energooszczędnym, nie zawsze działa to w drugą stronę. Podstawowa różnica to wartość rocznego zużycia energii wykorzystywanej do eksploatacji budynku.

W zależności od projektu domu, przy zastosowaniu kilku niewielkich grzejników oraz odpowiedniego kotła cieplnego, w budynku energooszczędnym uzyskujemy zużycie energii na poziomie od 15 do 70 kWh/m². Dla porównania, w domach pasywnych zużycie wynosi maksymalnie 15 kWh/m. W tego typu zabudowie nie stosuje się osobnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.

Zobacz także: Już niewiele czasu na zakup kolektora z dopłatą

Minimalizowane są również straty termiczne, zaś energię cieplną pozyskuje się z urządzeń elektrycznych, wentylacji (tzw. rekuperacja), a także światła słonecznego, które przedostaje się przez okna. Ponadto różne są wymogi względem grubości ścian, dachu, czy samego rozmieszczenia pomieszczeń. W budownictwie energooszczędnym dozwolony jest także podział na pokoje, w pasywnym preferowane są pomieszczenia otwarte, gdyż sprzyja to wentylacji.

Jakie okna najlepsze?

Stolarka okienna to punkt newralgiczny nawet w budownictwie tradycyjnym, bowiem dobór okna o właściwym współczynniki przenikania ciepła może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Poza samym uszczelnieniem oraz materiałami wykorzystywanymi do montażu, najważniejszą rolę odgrywają elementy konstrukcji. Należy także zaznaczyć, iż z „energetycznego punktu widzenia” nie ma znaczenia fakt, czy okno zostało wykonane z drewna czy z PVC.

Okna, które projektowane są z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien wynosić maksymalnie 1,0 W/m²·K. Przeważnie są to okna pięciokomorowe, z potrójną szybą, wzmocnieniami termicznymi oraz o profilach szerszych niż 70 mm.

Inaczej wygląda to w domach pasywnych, w których okna muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Jednym z podstawowych jest całkowity współczynniki przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/m²·K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadania również maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności g musi być wyższy niż 50%.

Z tego powodu okna od południowej strony elewacji powinny być większe od pozostałych i mieć powierzchnie równą około 20% powierzchni podłogi. Nierzadko jest to również stolarka sześciokomorowa, z profilami o szerokości 92 mm, potrójną szybą (przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym) i specjalnymi wzmocnieniami termicznymi.

Przeczytaj: Domy energooszczędne – dopłaty z przeszkodami

Czołowi producenci okien pasywnych poddają je dobrowolnej certyfikacji, w celu potwierdzenia ich najwyższej jakości i wysokich parametrów izolacyjnych. Jednym z instytutów przyznających takie certyfikaty jest ift Rosenheim – niemiecki Instytut Techniki Okiennej.

Podczas certyfikowania produktu sprawdzana jest m.in. przepuszczalność powietrza, szczelność na wodę opadową, odporność na obciążenie wiatrem a także weryfikowana jest metodami obliczeniowymi ich izolacyjność termiczna. Ponadto przeprowadzane są długookresowe badania w komorze klimatycznej przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Etykiety energetyczne

Etykiety energetyczne dla wybranych materiałów izolacyjnych oraz stolarki okiennej to również jeden z wymogów Unii Europejskiej, zaś sam system etykietowania bazuje na normie ISO 18292: 20120-12, która reguluje metodę oceny energetycznej systemów okiennych.

Dzięki temu na etykiecie wybranego modelu okna, znajdziemy m.in. takie informacje jak wspominany już współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przepuszczania energii g czy informację odnośnie klasy przepuszczalności powietrza. Etykiety te mają pomóc porównać potencjalnemu nabywcy, z pozoru podobne wyroby w kontekście energooszczędności budynku, gdyż niewłaściwie dobrana stolarka można powodować stratę aż 20% energii grzewczej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl