CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna

Redakcja Administratora  |  05.11.2013  |  2
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
Budownictwo energooszczędne a stolarka okienna
MS więcej niż Okna

Mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepszy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach, a w rezultacie zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Zalet budownictwa energooszczędnego można wymienić jeszcze wiele.

Budownictwo energooszczędne to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości. Koszt energii, dopłaty do kredytów czy wzrost świadomości ekologicznej to tylko niektóry czynniki, które stymulują zainteresowanie tego typu zabudową.

Co więcej, zgodnie z unijną dyrektywą z dnia 19 maja 2010 r., od 2021 r. wszystkie nowo powstałe budynki w krajach członkowskich mają być obiektami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Dom pasywny czy energooszczędny

Dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii, budownictwo energooszczędne pozwala na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego w każdym z pomieszczeń.

Przy warunkach atmosferycznych, jakie panują w Polsce, najważniejszym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła, a także kosztów związanych z ogrzaniem domu. Wśród podstawowych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu, wymienić można m.in. uszczelnienie powłoki zewnętrznej budynku, a także stosowanie właściwej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Popularne jest również wykorzystywanie pomp ciepła napędzanych prądem, które pozwalają na pozyskanie energii z gruntu, powietrza lub wody.

W przypadku budownictwa pasywnego należy mieć dodatkowo na uwadze termoizolacje przegród zewnętrznych oraz ograniczenie występowania mostków termicznych.

Warto jednak pamiętać, że choć każdy dom pasywny jest jednocześnie domem energooszczędnym, nie zawsze działa to w drugą stronę. Podstawowa różnica to wartość rocznego zużycia energii wykorzystywanej do eksploatacji budynku.

W zależności od projektu domu, przy zastosowaniu kilku niewielkich grzejników oraz odpowiedniego kotła cieplnego, w budynku energooszczędnym uzyskujemy zużycie energii na poziomie od 15 do 70 kWh/m². Dla porównania, w domach pasywnych zużycie wynosi maksymalnie 15 kWh/m. W tego typu zabudowie nie stosuje się osobnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.

Zobacz także: Już niewiele czasu na zakup kolektora z dopłatą

Minimalizowane są również straty termiczne, zaś energię cieplną pozyskuje się z urządzeń elektrycznych, wentylacji (tzw. rekuperacja), a także światła słonecznego, które przedostaje się przez okna. Ponadto różne są wymogi względem grubości ścian, dachu, czy samego rozmieszczenia pomieszczeń. W budownictwie energooszczędnym dozwolony jest także podział na pokoje, w pasywnym preferowane są pomieszczenia otwarte, gdyż sprzyja to wentylacji.

Jakie okna najlepsze?

Stolarka okienna to punkt newralgiczny nawet w budownictwie tradycyjnym, bowiem dobór okna o właściwym współczynniki przenikania ciepła może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Poza samym uszczelnieniem oraz materiałami wykorzystywanymi do montażu, najważniejszą rolę odgrywają elementy konstrukcji. Należy także zaznaczyć, iż z „energetycznego punktu widzenia” nie ma znaczenia fakt, czy okno zostało wykonane z drewna czy z PVC.

Okna, które projektowane są z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien wynosić maksymalnie 1,0 W/m²·K. Przeważnie są to okna pięciokomorowe, z potrójną szybą, wzmocnieniami termicznymi oraz o profilach szerszych niż 70 mm.

Inaczej wygląda to w domach pasywnych, w których okna muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Jednym z podstawowych jest całkowity współczynniki przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/m²·K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadania również maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności g musi być wyższy niż 50%.

Z tego powodu okna od południowej strony elewacji powinny być większe od pozostałych i mieć powierzchnie równą około 20% powierzchni podłogi. Nierzadko jest to również stolarka sześciokomorowa, z profilami o szerokości 92 mm, potrójną szybą (przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym) i specjalnymi wzmocnieniami termicznymi.

Przeczytaj: Domy energooszczędne – dopłaty z przeszkodami

Czołowi producenci okien pasywnych poddają je dobrowolnej certyfikacji, w celu potwierdzenia ich najwyższej jakości i wysokich parametrów izolacyjnych. Jednym z instytutów przyznających takie certyfikaty jest ift Rosenheim – niemiecki Instytut Techniki Okiennej.

Podczas certyfikowania produktu sprawdzana jest m.in. przepuszczalność powietrza, szczelność na wodę opadową, odporność na obciążenie wiatrem a także weryfikowana jest metodami obliczeniowymi ich izolacyjność termiczna. Ponadto przeprowadzane są długookresowe badania w komorze klimatycznej przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Etykiety energetyczne

Etykiety energetyczne dla wybranych materiałów izolacyjnych oraz stolarki okiennej to również jeden z wymogów Unii Europejskiej, zaś sam system etykietowania bazuje na normie ISO 18292: 20120-12, która reguluje metodę oceny energetycznej systemów okiennych.

Dzięki temu na etykiecie wybranego modelu okna, znajdziemy m.in. takie informacje jak wspominany już współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przepuszczania energii g czy informację odnośnie klasy przepuszczalności powietrza. Etykiety te mają pomóc porównać potencjalnemu nabywcy, z pozoru podobne wyroby w kontekście energooszczędności budynku, gdyż niewłaściwie dobrana stolarka można powodować stratę aż 20% energii grzewczej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11439|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11011|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl