Artykuł sponsorowany

Ocieplanie od wewnątrz płytami Multipor – komfort w zgodzie z naturą i prawem

 Xella Polska Sp. z o.o.  |  29.01.2016  |  4
Ocieplanie od wewnątrz płytami Multipor - komfort w zgodzie z naturą i prawem
Ocieplanie od wewnątrz płytami Multipor - komfort w zgodzie z naturą i prawem

Podstawą dyskusji o energooszczędności niewątpliwie jest współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne budynków U. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powinien on wynosić nie więcej niż 0,25 W/m2K (Dz.U. z 13.08.2013 poz.926) dla budynków nowobudowanych.

Z upływem lat wartość ta będzie sukcesywnie obniżana. W roku 2017 ma być równa 0,23 W/m2K, a trzy lata później, w roku 2020, już 0,20 W/m2K.

Chęć uzyskania komfortu cieplnego i zmniejszenia wydatków za energię potrzebną do ogrzania szczególnie dotyczy mieszkańców starszych kamienic i obiektów, które powstały przed 1991 rokiem.

Od początku lat 50-tych, aż do połowy lat 80-tych XX wieku najpowszechniejszą technologią budowlaną była wielka płyta. Obowiązujące wówczas standardy cieplne były przy tym zdecydowanie niższe od obecnych - w latach 80-tych współczynnik U wynosił 0,75 W/(m2K). Dlatego tak wiele starych konstrukcji jest narażonych na problem niedostatecznych parametrów termoizolacyjnych ścian.

Obecnie ponad 1 mln 300 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych w naszym kraju wymaga ocieplenia ścian.

Według szacunków firmy Xella w Polsce istnieje ponad 8.500 tys. obiektów zabytkowych, które potrzebują kapitalnego remontu. Prawie 30% z nich stanowią budynki mieszkalne.

Warto pamiętać, że termomodernizacja nie wiąże się tylko z umiejętnym dostosowaniem wymagań technicznych do obowiązujących przepisów w zakresie energooszczędności. Termomodernizacja mieszkania to przede wszystkim inwestycja w komfort życia codziennego, a zarazem szansa by poza energią zaoszczędzić również pieniądze przeznaczone na ogrzewanie pomieszczeń.

Produkt Multipor jest obecny na polskim rynku od 6 lat. To wystarczająco długi czas, aby pokusić się o pierwsze podsumowania jego wartości użytkowej i opinie specjalistów oraz inwestorów indywidualnych o tym rozwiązaniu.

Adaptacja zabytkowej warzelni w Olsztynie na budynek mieszkalno-usługowy

 

Ocieplenie mieszkania płytami Multipor w Ustrzykach Dolnych

 

Ocieplenie mieszkania płytami Multipor w Kielcach

 

Warto wybierać sprawdzone rozwiązania, takie jak technologia Multipor do ocieplania ścian od wewnątrz. Zwłaszcza, że ocieplanie budynków wielorodzinnych to często złożony i długotrwały proces, który angażuje środki z funduszu remontowego należącego do wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami w celu porozmawiania
o możliwości realizacji konkretnej inwestycji z wykorzystaniem płyt Multipor.

Nasi Doradcy Techniczni są do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 801 122 227

Dlaczego od wewnątrz?

Podstawowe zasady fizyki budowli mówią, że przegrody zewnętrzne powinny być izolowane termicznie
od zewnętrznej strony ze względu na odpowiednie akumulowanie ciepła w ścianie i ograniczenie ryzyka kondensacji pary wodnej w konstrukcyjnej warstwie muru.

Jednak w niektórych przypadkach ocieplenie budynków tradycyjną metodą lekką-suchą z zastosowaniem płyt
ze styropianu lub wełny mineralnej od zewnątrz jest po prostu niemożliwe do wykonania. Takie okoliczności występują
w przypadku obiektów zabytkowych ze względu na brak możliwości ingerencji w ich oryginalną fasadę,
a także w przypadku obiektów o wartości architektonicznej, kiedy właściciel może nie wyrazić zgody na wykonanie termomodernizacji od zewnątrz.

Sytuacja taka powstaje również w przypadku obiektów, których ściany zewnętrzne znajdują się
w granicy działki i każda dodatkowa zewnętrzna warstwa może naruszyć prawo własności działki sąsiedniej. W takiej sytuacji najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż izolacji termicznej od wewnątrz z wykorzystaniem płyt Multipor, bez konieczności stosowania paroizolacji.

Płyty Multipor wykonane są z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstości 115 kg/m3. Dzięki temu jest to materiał o wysokiej termoizolacyjności (λD = 0,043 W/mK), paroprzepuszczalny (μ = 3) oraz niepalny (klasa A1 reakcji na ogień).

Modernizacja obiektu płytami Multipor przekłada się zatem na podniesienie komfortu użytkowników mieszkań oraz jednoczesne obniżenie rachunków za ogrzewanie poszczególnych lokali czy klatek schodowych.

NazwaPłyty MultiporLekka zaprawa Multipor

Gęstość objętościowa (kg/m³)

≤115

 

Współczynnik przewodzenia ciepła w stanie suchym i temperatrze +10°C λ10,dry (W/(mK))

0,042

0,2

Wytrzymałość na ściskanie w stanie suchym (kPa)

≥350

 

Średnia wytrzymałość na rozciąganie (kPa)

≥80

 

Reakcja na ogień

A1

A1

Współczynnik oporu dyfuzyjnego µ

3

5-20

Absorpcja wody:

  

Krótki kontakt z wodą WP (kg/m2)

2,0

W2

Długi kontakt z wodą WPL (kg/m2)

3,0

 

Sorpcja (% masy)

≤6

 

Zużycie na 1m2 (szt.)

4,27

 

Płyty Multipor do ocieplania ścian od wewnątrz to technologia, która jednocześnie spełnia restrykcyjne wymogi prawne w zakresie energooszczędności i wymagania konsumentów odnośnie poprawy komfortu życia w mieszkaniach.

Jak działa Multipor?

Dzięki dużej porowatości płyt Multipor, nagromadzona w miesiącach zimowych para wodna wnika w strukturę lekkiej odmiany betonu komórkowego Multipor. Następnie skrapla się stopniowo na styku płyt i muru, by w miesiącach letnich naturalnie i stopniowo wysychać. Zdolność do pochłaniania pary wodnej oraz alkaliczny odczyn płyt Multipor ograniczają ryzyko rozwoju pleśni. Wystarczy tylko jedna wymiana powietrza na godzinę by zminimalizować rozwój mikroorganizmów na powierzchni ściany.

Schemat „działania” płyt Multipor

Te właściwości płyt Multipor pozwalają zachować wysoką izolacyjność termiczną i jednocześnie hamować rozwój mikroorganizmów w warstwie muru właściwego. Mają zatem decydujące znaczenie dla komfortu użytkowania budynków ocieplonych płytami Multipor.

Co istotne, wewnętrzna warstwa ocieplenia Multiporem stanowi jednocześnie warstwę chroniącą ścianę zewnętrzną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W nieprawidłowo ocieplonej ścianie zbiera się wilgoć i po kilku latach mur stanowi doskonałe podłoże do rozwoju grzybów i pleśni.

Remont warto traktować kompleksowo, dotyczy to głównie dużych inwestycji. Dlatego oprócz ścian dobrze jest ocieplić otwory okienne i drzwiowe, bo są to miejsca narażone na największe straty ciepła. Ocieplenie glifów okiennych i drzwiowych płytami Multipor o grubości 3 cm, wyeliminuje mostki termiczne i zapewni odpowiednie parametry cieplne w całym budynku.

Prosty montaż

Płyty Multipor przytwierdza się do powierzchni ściany tylko przy pomocy systemowej zaprawy. Nie wymagają one kołkowania lub innych mocowań mechanicznych. Można je montować każdym typie budynków ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji.

Prosty montaż i łatwość obróbki płyt Multipor znacznie skracają czas prac remontowych w stosunku do ocieplenia budynku metodą tradycyjną. Ocieplanie ścian od wewnątrz przy pomocy płyt Multipor może odbywać się przez okrągły rok, niezależnie od warunków pogodowych.

Multipor to materiał o najwyższej klasie odporności na ogień - A1. W przypadku pożaru płyty z betonu komórkowego Multipor hamują rozprzestrzenianie się ognia na inne pomieszczenia, nie wydzielają dymu, trujących gazów czy płonących kropel. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa mieszkańcy mają więcej czasu na bezpieczną ewakuację.

Za jaką cenę?

Mnogość zalet niemal zawsze kojarzona jest z wysokim kosztem. Technologia Multipor to rozwiązanie przygotowane z myślą o generowaniu szeroko pojętych oszczędności. Oszczędzamy: energię, czas i pieniądze.

Dowodem na to jest przykładowa symulacja kosztów.

Średni koszt ocieplenia pokoju o powierzchni 11m2 i powierzchni ścian zewnętrznych 8 m2 to:

  • koszt płyt MULTIPOR (6 cm): 8 m2 x 73,96 zł/m2 = 591,66 zł brutto
  • koszt zaprawy MULTIPOR: 8 m2 x 33,65 zł/m2 = 269,22 zł brutto

RAZEM: 591,66 + 269,22 = 860,88 zł brutto - Podane ceny mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu produktu.

W podanym przypadku czas zwrotu z inwestycji to 3-4 lata.

Ocieplenie płytami Multipor umożliwia przekształcenie remontowanych budynków w obiekty energooszczędne,
a nawet pasywne. Zastosowanie płyt tylko o grubości tylko 6 cm pozwala obniżyć straty ciepła nawet o 60-70%!

Multipor w praktyce

Zapraszamy też do odwiedzenia kanału filmowego budowane.pl.

Znajdziecie tu Państwo relacje z budów, wypowiedzi praktyków, czyli przedstawicieli zawodów budowlanych
oraz inwestorów.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami w celu porozmawiania o możliwości realizacji konkretnej inwestycji z wykorzystaniem płyt Multipor. Nasi Doradcy Techniczni są do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 801 122 227.

Przykładowe realizacje

Lwówek Wielkopolski, Stary młyn przeznaczony na budynek mieszkalny. Realizacja: 2008 r.

Łódź, ocieplenie ścian wewnętrznych w budynkach pofabrycznych przeznaczonych na mieszkania.

Kielce, ocieplenie stropu garażu w budynku wielorodzinnym. Realizacja: 2009 r.

Kraków, ocieplenie ścian wewnętrznych między klatką schodową a mieszkaniami. Realizacja: 2012 r.

Szczecin, ocieplenie ścian wewnętrznych między klatką schodową a mieszkaniami.

Szczecin, termomodernizacja kamienicy. Realizacja: 2009 r.

Komentarze

(4)
Sławek | 26.04.2016, 08:05
Super sprawa, moi znajomi ocieplali tak mieszkanie.
xyz | 16.05.2016, 12:21
Fajnie się prezebtują te aranżacje w Olsztynie i łodzi, fajnie, że nie trzeba niszczyć elewacji, zeby ocieplić, a przy duzych budynkach, nie ma chyba zauważalnej straty powierzchni
gosc44 | 11.12.2016, 15:46

A ja polecam ocieplenie ścian od wewnątrz masą aerożelową o grubości jedynie 1 mm a dającą tyle ile 10 cm styropianu i jednocześnie oddychająca zapobiegająca grzybowi.

Radek | 30.12.2016, 14:34
Ja wybrałem ocieplanie pianą systemową od Kardi. Bardzo dobrze wykonali robotę.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

4/2017

Aktualny numer:

Administrator 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Z czym borykają się spółdzielnie
  • - Dochodzenie wierzytelności
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 12880|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl