CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Światło jest najważniejsze

Marek Mejssner  |  Administrator 10/2013  |  13.11.2013

Wychodzące z użycia żarówki żarnikowe, świetlówki kompaktowe, żarówki LED i halogenowe… Źródła światła trzeba dobierać zależnie od funkcji i postrzegania ich przez ostatecznych użytkowników pomieszczeń, czyli ludzi.

Światło to bardzo istotny parametr, ważny zarówno w obiektach nowych, jak i rewitalizowanych czy modernizowanych. Najważniejsze więc, aby oceniać możliwości oświetlenia już na etapie projektowania obiektu bądź jego modernizacji, skoncentrować się na ilości światła, jego barwie oraz na tym, jak jest ono postrzegane przez użytkowników. Jego źródła trzeba więc dobierać pod kątem użytkowników pomieszczeń.

Żarówka żarnikowa

Jej temperatura barwowa wynosi ok. 2600 K, widmo świetlne jest ciągłe i o niższej temperaturze barwowej niż słoneczne. Skuteczność świetlna tego typu żarówki zależy od temperatury żarnika. Jednak w miarę jej zwiększania, szybko rośnie szybkość parowania wolframu, z którego wykonany jest żarnik. W efekcie jego drut się przewęża, coraz bardziej nagrzewa w obszarze tego przewężenia i na koniec – przerywa.

Wolfram pochodzący z żarnika osadza się na bańce w postaci ciemnego nalotu i pochłania część światła emitowanego przez żarnik. Żarówka tego typu wykorzystuje przy tym około 5% energii na światło widzialne, reszta znajduje się w widmie podczerwieni, co powoduje emisję ciepła.

Zobacz także: Budynki światłem malowane

Tanie żarówki żarnikowe we wnętrzu bańki mają próżnię. W przypadku droższych i trwalszych, aby zmniejszyć szybkość parowania wolframu, do bańki wprowadza się obojętny gaz – zwykle mieszankę argonowo-azotową.

Powoduje to, iż temperatura żarnika może być większa, co oznacza wyższa skuteczność świetlną. Jednak część doprowadzonej do żarnika mocy jest odprowadzana przez gaz.

Do wypełnienia bańki stosowane są także gazy szlachetne, m.in. krypton (żarówka kryptonowa) i ksenon (żarówka ksenonowa). Najtrwalsze, ale i najdroższe ze względu na cenę gazu, są żarówki ksenonowe.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe lub kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL, ang. Compact Fluorescent Lamp), zwane żarówkami energooszczędnymi, to w rzeczywistości świetlówki o kształcie spiralnym lub litery „U”. Droższe są zamykane w drugiej bańce, przypominającej klasyczną żarówkę żarnikową.

Niemal wszystkie spośród obecnie dostępnych na rynku mają wbudowany zintegrowany układ zapłonowy. Średnia oszczędność przy ich zastosowaniu wynosi 80%. Nie można ich używać w obwodach, w których zastosowano ściemniacze oraz czujniki ruchu. Ze względu na konstrukcję, mają one duże powierzchnie świecące.

W żyrandolach kryształowych lub szklanych, w których żarówki mają tworzyć refleksy świetlne, zastosowanie CFL uniemożliwi wystąpienie tego efektu. Zwykle też nie należy stosować ich w obudowach zamkniętych – zmniejsza to ich okres użytkowania.

Mają ten sam typ gwintu, co żarówki żarowe głównego szeregu, są więc dla nich dobrymi zamiennikami o zdecydowanie większej żywotności. Średnia żywotność tych źródeł światła wynosi 6000–15000 h.

Jednak częste włączanie i wyłączanie wpływa negatywnie na ich trwałość. Ich temperatura barwowa wynosi 2700 K (światło żółte, zbliżone do żarówki żarnikowej) lub 6400 K (jasne białe światło, tzw. dzienne). Po rozgrzaniu wytwarzają one znacznie więcej światła niż żarówki porównywalnego poboru mocy; jednak rozgrzewają się dość długo i przy niskiej temperaturze ich zapłon jest utrudniony. Ich napięcie zasilające nie wpływa z kolei na strumień świetlny, jednak tylko wtedy, gdy nie są zużyte.

Podobnie zresztą w miarę zużycia spada ich efektywność energetyczna, co objawia się m.in. wydłużeniem czasu rozświetlania. Masowe ich zastosowanie pogarsza także krzywą prądową, czyli jakość energii elektrycznej w systemie zasilania budynku. Żarówki te emitują niewielką ilość promieniowania nadfioletowego UV i zawierają małe ilości rtęci (ok. 5 mg), co oznacza, ze podlegają recyklingowi, nie można zaś wyrzucać ich do kosza na śmieci.

Żarówki i świetlówki halogenowe

W zastosowaniach oświetlenia biurowego i dekoracyjnego ten typ źródeł światła jest obecnie stosowany najczęściej. Należą one do grupy źródeł żarowych, ale o większej mocy niż klasyczne żarówki żarnikowe. Ich światło ma wyższą temperaturę barwową – od biało-żółtej (2800 K) do błękitnobiałej (4000 K).

Ich żywotność jest około 2,5 razy większa niż klasycznych żarówek. Nie ciemnieją też z czasem. Ich moc wynosi od 5 do 200 W. Mogą pracować w instalacjach ze ściemniaczami i czujnikami ruchu. W żyrandolach szklanych i kryształowych emitują ciekawe, wielobarwne odbłyski.

Jednak ich temperatura pracy jest zdecydowanie wyższa niż klasycznej żarówki, wobec czego w oprawce oświetleniowej trzeba montować halogen o niższej mocy niż żarówka, np. dla oprawki 60 W dopuszczalna jest żarówka halogenowa 40 W. Mają też niższą żywotność i trwałość w porównaniu ze świetlówkami. Wersje na niskie napięcie, np. 12 V, wymagają transformatora przy zasilaniu sieciowym. Na bańce przy montażu nie można zostawiać też śladów palców.

Przeczytaj: Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym

Halogeny mogą być wyposażone w reflektory dichroiczne o różnych kątach skupienia światła. W przypadku klasycznej powłoki aluminiowej odbijane jest 100% światła i 95% ciepła, a w przypadku reflektora dichroicznego – około 95% światła i 33% ciepła. Wymagają one jednak naturalnej lub wymuszonej cyrkulacji powietrza – instalacje z nimi bowiem muszą być chłodzone.

Zwykle minimalna odległość między źródłem a oświetlanym przedmiotem w przypadku halogenów wynosi 0,5 m. Istnieją także halogeny liniowe z mocowaniem „double ended”. Stosuje się je np. w projektorach z detektorem ruchu, zamontowanych systemach bezpieczeństwa na terenie posesji. Halogeny tego typu, o mocy powyżej 500 W, przeznaczone są do pracy wyłącznie w pozycji poziomej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18257|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11473|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11041|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl