CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Światło jest najważniejsze

Marek Mejssner  |  Administrator 10/2013  |  13.11.2013

Wychodzące z użycia żarówki żarnikowe, świetlówki kompaktowe, żarówki LED i halogenowe… Źródła światła trzeba dobierać zależnie od funkcji i postrzegania ich przez ostatecznych użytkowników pomieszczeń, czyli ludzi.

Światło to bardzo istotny parametr, ważny zarówno w obiektach nowych, jak i rewitalizowanych czy modernizowanych. Najważniejsze więc, aby oceniać możliwości oświetlenia już na etapie projektowania obiektu bądź jego modernizacji, skoncentrować się na ilości światła, jego barwie oraz na tym, jak jest ono postrzegane przez użytkowników. Jego źródła trzeba więc dobierać pod kątem użytkowników pomieszczeń.

Żarówka żarnikowa

Jej temperatura barwowa wynosi ok. 2600 K, widmo świetlne jest ciągłe i o niższej temperaturze barwowej niż słoneczne. Skuteczność świetlna tego typu żarówki zależy od temperatury żarnika. Jednak w miarę jej zwiększania, szybko rośnie szybkość parowania wolframu, z którego wykonany jest żarnik. W efekcie jego drut się przewęża, coraz bardziej nagrzewa w obszarze tego przewężenia i na koniec – przerywa.

Wolfram pochodzący z żarnika osadza się na bańce w postaci ciemnego nalotu i pochłania część światła emitowanego przez żarnik. Żarówka tego typu wykorzystuje przy tym około 5% energii na światło widzialne, reszta znajduje się w widmie podczerwieni, co powoduje emisję ciepła.

Zobacz także: Budynki światłem malowane

Tanie żarówki żarnikowe we wnętrzu bańki mają próżnię. W przypadku droższych i trwalszych, aby zmniejszyć szybkość parowania wolframu, do bańki wprowadza się obojętny gaz – zwykle mieszankę argonowo-azotową.

Powoduje to, iż temperatura żarnika może być większa, co oznacza wyższa skuteczność świetlną. Jednak część doprowadzonej do żarnika mocy jest odprowadzana przez gaz.

Do wypełnienia bańki stosowane są także gazy szlachetne, m.in. krypton (żarówka kryptonowa) i ksenon (żarówka ksenonowa). Najtrwalsze, ale i najdroższe ze względu na cenę gazu, są żarówki ksenonowe.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe lub kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL, ang. Compact Fluorescent Lamp), zwane żarówkami energooszczędnymi, to w rzeczywistości świetlówki o kształcie spiralnym lub litery „U”. Droższe są zamykane w drugiej bańce, przypominającej klasyczną żarówkę żarnikową.

Niemal wszystkie spośród obecnie dostępnych na rynku mają wbudowany zintegrowany układ zapłonowy. Średnia oszczędność przy ich zastosowaniu wynosi 80%. Nie można ich używać w obwodach, w których zastosowano ściemniacze oraz czujniki ruchu. Ze względu na konstrukcję, mają one duże powierzchnie świecące.

W żyrandolach kryształowych lub szklanych, w których żarówki mają tworzyć refleksy świetlne, zastosowanie CFL uniemożliwi wystąpienie tego efektu. Zwykle też nie należy stosować ich w obudowach zamkniętych – zmniejsza to ich okres użytkowania.

Mają ten sam typ gwintu, co żarówki żarowe głównego szeregu, są więc dla nich dobrymi zamiennikami o zdecydowanie większej żywotności. Średnia żywotność tych źródeł światła wynosi 6000–15000 h.

Jednak częste włączanie i wyłączanie wpływa negatywnie na ich trwałość. Ich temperatura barwowa wynosi 2700 K (światło żółte, zbliżone do żarówki żarnikowej) lub 6400 K (jasne białe światło, tzw. dzienne). Po rozgrzaniu wytwarzają one znacznie więcej światła niż żarówki porównywalnego poboru mocy; jednak rozgrzewają się dość długo i przy niskiej temperaturze ich zapłon jest utrudniony. Ich napięcie zasilające nie wpływa z kolei na strumień świetlny, jednak tylko wtedy, gdy nie są zużyte.

Podobnie zresztą w miarę zużycia spada ich efektywność energetyczna, co objawia się m.in. wydłużeniem czasu rozświetlania. Masowe ich zastosowanie pogarsza także krzywą prądową, czyli jakość energii elektrycznej w systemie zasilania budynku. Żarówki te emitują niewielką ilość promieniowania nadfioletowego UV i zawierają małe ilości rtęci (ok. 5 mg), co oznacza, ze podlegają recyklingowi, nie można zaś wyrzucać ich do kosza na śmieci.

Żarówki i świetlówki halogenowe

W zastosowaniach oświetlenia biurowego i dekoracyjnego ten typ źródeł światła jest obecnie stosowany najczęściej. Należą one do grupy źródeł żarowych, ale o większej mocy niż klasyczne żarówki żarnikowe. Ich światło ma wyższą temperaturę barwową – od biało-żółtej (2800 K) do błękitnobiałej (4000 K).

Ich żywotność jest około 2,5 razy większa niż klasycznych żarówek. Nie ciemnieją też z czasem. Ich moc wynosi od 5 do 200 W. Mogą pracować w instalacjach ze ściemniaczami i czujnikami ruchu. W żyrandolach szklanych i kryształowych emitują ciekawe, wielobarwne odbłyski.

Jednak ich temperatura pracy jest zdecydowanie wyższa niż klasycznej żarówki, wobec czego w oprawce oświetleniowej trzeba montować halogen o niższej mocy niż żarówka, np. dla oprawki 60 W dopuszczalna jest żarówka halogenowa 40 W. Mają też niższą żywotność i trwałość w porównaniu ze świetlówkami. Wersje na niskie napięcie, np. 12 V, wymagają transformatora przy zasilaniu sieciowym. Na bańce przy montażu nie można zostawiać też śladów palców.

Przeczytaj: Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym

Halogeny mogą być wyposażone w reflektory dichroiczne o różnych kątach skupienia światła. W przypadku klasycznej powłoki aluminiowej odbijane jest 100% światła i 95% ciepła, a w przypadku reflektora dichroicznego – około 95% światła i 33% ciepła. Wymagają one jednak naturalnej lub wymuszonej cyrkulacji powietrza – instalacje z nimi bowiem muszą być chłodzone.

Zwykle minimalna odległość między źródłem a oświetlanym przedmiotem w przypadku halogenów wynosi 0,5 m. Istnieją także halogeny liniowe z mocowaniem „double ended”. Stosuje się je np. w projektorach z detektorem ruchu, zamontowanych systemach bezpieczeństwa na terenie posesji. Halogeny tego typu, o mocy powyżej 500 W, przeznaczone są do pracy wyłącznie w pozycji poziomej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17574|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10955|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10533|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl