administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Żywopłoty – co posadzić i jak pielęgnować?

Wysoki żywopłot chroni przed ciekawskimi oczami przechodniów
www.clematis.com.pl

Wysoki żywopłot chroni przed ciekawskimi oczami przechodniów


www.clematis.com.pl

Gładkie, gęste ściany żywopłotów formowanych, nawet te najniższe, ujmują fragmenty terenu w ramy, porządkują przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona schludna i zadbana. To doskonały element zagospodarowania terenów osiedlowych.

Zobacz także

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

ECO24 Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku

Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku

Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej...

Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej architektury jest kluczowy, ponieważ wpływa zarówno na komfort użytkowników, jak i ogólny wygląd i wrażenia związane z danym terenem.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

Krzewy liściaste i iglaste sadzone w pojedynczych, podwójnych lub potrójnych szeregach tworzą zielone ściany. Z takich nasadzeń powstają żywopłoty naturalne lub – jeśli będziemy je odpowiednio przycinać – formowane. Jedne i drugie mają liczne zalety nie tylko z punktu widzenia estetyki. Jedne i drugie tworzą bowiem zwartą, trudną do pokonania plątaninę pędów.

Ta cecha sprawia, że można wykorzystywać je jako naturalne ogrodzenia, przegrody oddzielające tereny o różnych funkcjach, parawany czy elementy niskich kompozycji roślinnych. To, jaką funkcję będą pełnić, zależy od potrzeb mieszkańców i pomysłów projektanta zagospodarowania terenu.

Jak wykorzystać

Żywopłotami można otoczyć nie tylko plac zabaw dla dzieci czy miejsce wypoczynku. Warto też sadzić je wzdłuż ulic, bo zatrzymują spaliny, a przy tym zapobiegają niespodziewanym wtargnięciom na jezdnię. Takie zielone ściany to także doskonałe ramy dla parkingów. Skutecznie ograniczają uciążliwości, których źródłem są dla mieszkańców okolicznych budynków ruszające, hamujące i manewrujące samochody.

Warto też zwrócić uwagę na to, że wysokie i średnie żywopłoty mają wpływ na mikroklimat terenu, z którym sąsiadują. Zatrzymują zanieczyszczenia, zmniejszają siłę wiatru, pochłaniają i rozpraszają fale dźwiękowe, redukując tym samym poziom hałasu. Zwiększają też wilgotność powietrza, a temperatura w miejscu otoczonym żywopłotem jest w upalne dni niższa, natomiast wiosną – o kilka stopni wyższa niż dookoła.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu osłony całorocznej, możemy wybrać na żywopłot krzewy zimozielone. Trzeba jednak pamiętać, że gorzej znoszą spaliny i zasolenie gleby, lepiej więc nie sadzić ich w bezpośrednim sąsiedztwie ulic. Decydując się na żywopłoty formowane z krzewów liściastych zimozielonych, trzeba zdawać sobie sprawę, że rośliny te są wrażliwsze na niską temperaturę niż krzewy gubiące liście lub krzewy iglaste. Dobrze będą rosły jedynie na stanowiskach osłoniętych od zimnych wiatrów.

Żywopłot owocowy

Żywopłot z lip

Żywopłoty mogą mieć rozmaitą wysokość. Zależy to, oczywiście, od naszych potrzeb i projektowanego układu kompozycyjnego. Do tych założeń należy dostosować dobór gatunków i odmian, bo każda roślina ma przecież swą charakterystyczną szybkość wzrostu, docelową wysokość i szerokość oraz wymagania co do stanowiska (nasłonecznienia, gleby i stopnia jej wilgotności).

Bez formowania

Żywopłoty nieformowane (naturalne), rosnące swobodnie bez regularnej interwencji człowieka, tworzą zielone wały. Potrzebują więcej miejsca niż żywopłoty formowane. Choć więc mogą być wykorzystywane w podobny sposób, czasami w przestrzeni osiedlowej na skupiny wysokich rozłożystych krzewów brakuje miejsca.

Są jednak gatunki, które wcale nie zajmują wiele przestrzeni. Oryginalny szpaler szybko utworzy świerk serbski (fot. 1). To piękne, wąskie drzewo zaciekawia dwubarwnymi igłami, z wierzchu zielonymi, od spodu zaś niebieskobiałymi. Spodnia strona igieł jest dobrze widoczna na wznoszących się do góry gałęziach.

Niezaprzeczalnym atutem żywopłotów nieformowanych jest to, że wiele z nich (ogniki, tawuły, lilak Meyera, pęcherznica kalinolistna) cieszy nasze oczy kwiatami i owocami, których na skutek cięcia pozbawione są żywopłoty formowane.

Regularnie cięte

Żywopłoty formowane to najpopularniejszy sposób wykorzystania krzewów i drzew dobrze znoszących cięcie. Regularne przycinanie nadaje im formę prostopadłościanów, co sprawia, że stają się efektownym, niemal architektonicznym elementem zagospodarowania przestrzeni.

Świadczą o tym, że miejsce w którym rosną, ma dobrego gospodarza, co – w sposób podświadomy i często irracjonalny – zwiększa wśród mieszkańców czy użytkowników danego terenu poczucie bezpieczeństwa.

Mogą wyznaczać kierunki komunikacji oraz zapobiegać tworzeniu dzikich ścieżek i przejść w miejscach niedozwolonych. Efektownym elementem zagospodarowania terenu są też dość niskie żywopłoty, wypełniające przestrzeń pomiędzy chodnikami a jezdniami czy zajmujące miejsce dawnych wąskich trawników (czasami określenie „żywopłot” nie oddaje ich charakteru, bo tworzą dość szeroką bryłę).

Ujmując grupy „rozwichrzonych krzewów” w ramy niskich żywopłotów, możemy – nie rezygnując z bujności roślin – zmienić charakter wnętrz osiedlowych. Jeżeli zastanowimy się nad naszymi odczuciami, uprzytomnimy sobie, że przy pomocy żywopłotów – nawet niskich – wprowadziliśmy do roślinnych kompozycji spokój i wrażenie schludności.

Ważne w ograniczonej zazwyczaj przestrzeni osiedlowej jest też to, że formowanie żywopłotów umożliwia kontrolowanie ich wzrostu, a więc pozwala utrzymać je w określonych wymiarach.

Jeżeli zamierzamy stworzyć skuteczne ogrodzenie lub ścianę dzielącą przestrzeń albo osłonić nieestetyczne elementy infrastruktury czy też potrzebujemy gładkiego tła, aby wyeksponować efektowny element kompozycji (np. rzeźbę albo szczególnie piękną roślinę), najlepszym sposobem będzie posadzenie wysokiego formowanego żywopłotu.

Wysokość a zastosowanie

Doskonałym materiałem na ogrodzenia, przegrody i parawany są krzewy najwyższe, dorastające do 2,5–3 m wysokości. Niemal w każdych warunkach sprawdza się tu ligustr pospolity z dojrzewającymi pod koniec lata fioletowymi jagodami czy barberys ottawski ‘Superba’ o łukowato wygiętych pędach, obwieszonych jesienią gronami czerwonych owoców (fot. 2). Krzewy te pełnią funkcję spiżarni dla zimujących u nas ptaków.

Można też wykorzystać żółto- lub czerwonolistne pęcherznice, głóg ostrogowy, forsycje, jaśminowiec wonny, a spośród zimozielonych – odmiany ostrokrzewu Meservy. Do popularnych i niezawodnych krzewów żywopłotowych należą odmiany żywotnika zachodniego: ‘Aurescens’, ‘Brabant’, ‘Columna’, ‘Frieslandia’, ‘Smaragd’.

Na glebach suchych i słonecznych doskonale sprawdzą się w tej roli kolumnowe formy jałowców: pospolitego, wirginijskiego lub chińskiego (fot. 3). Żywopłoty z krzewów iglastych są azylem dla ptaków, które zakładają w nich gniazda i wychowują potomstwo.

Obecnie rzadziej spotykane, a przecież bardzo efektowne, są wysokie żywopłoty z takich drzew, jak buk pospolity (fot. 3), grab pospolity (fot. 4), różne gatunki lip (fot. 5) lub klon polny (fot. 6). Można z nich nie tylko formować klasyczne żywopłoty, lecz także np. stworzyć zieloną ścianę do wybranej wysokości, a wyżej pozwolić się im swobodnie rozrastać.

Krzewy średniej wysokości, do 150 cm, takie jak: berberys Thunberga ‘Atropurpurea’, ‘Erecta’, ‘Maria’, ‘Red Pillar’, forsycję pośrednią MINIGOLD, ‘Flojor’, śnieguliczkę białą i Doorenbosa, tawułę van Houttea, różę pomarszczoną, krzewuszkę cudowną, a także zimozielone odmiany bukszpanu wieczniezielonego możemy wykorzystywać do tworzenia żywopłotów zarówno naturalnych, jak i formowanych.

Takie krzewy, gęsto posadzone, są trudne do przebycia, ale nie ograniczają nadmiernie widoczności. Można więc formować z nich bariery przy ulicach, wokół szkół, terenów sportowych, placów zabaw i miejsc wypoczynku. Jednym z najlepszych gatunków żywopłotowych polecanych na tereny miejskie jest irga błyszcząca.

Podobną funkcję mogą pełnić krzewy nieco niższe, dorastające do wysokości 100 cm, jak tawuła gęstokwiatowa i odmiany tawuły japońskiej: ‘Dart’s Red’ czy ‘Goldflame’, pięciornik krzewiasty ‘Goldfinger’, ‘Goldstar’ lub ‘Yellow Bird’. Skutecznie oddzielają one fragmenty przestrzeni o różnych funkcjach, ale nie ograniczają widoczności.

Z krzewów o wysokości 30–60 cm, takich jak: berberys Thunberga: ‘Admiration’, ‘Bagatelle’ czy ‘Bogozam’, tawuła japońska: ‘Bullata’, ‘Crispa’, ‘Genpei’, ‘Golden Princess’, ‘Japanese Dwarf’, ‘Walbuma’, krzewuszka cudowna, ‘Verweig’, które wyróżniają się liśćmi barwnymi przez cały sezon wegetacyjny, można tworzyć opaski wokół rabat i trawników czy też barwne wzory w kompozycjach.

Na bordiury nadają się też odmiany bukszpanu drobnolistnego i lawendy, a także odmiany pięciornika krzewiastego: ‘Flopy Disk’, ‘Kobold’, LOVELY PINK bądź MARIAN RED ROBIN. Z najniższych krzewów (nawet nieformowanych) można tworzyć obwódki wokół kwiatowych kompozycji. Taki kwiatowy dywan doda uroku nawet najmniejszemu podwórku.

Żywopłotowe bordiury mają jeszcze tę zaletę, że – choć łatwe do przekroczenia – sygnalizują, że na otoczoną nimi powierzchnię nie należy wchodzić.

Właściwa pielęgnacja

Sadzenie

Krzewy, które mają stworzyć żywopłot, sadzimy w jednym lub kilku rzędach. Odstępy między nimi powinny wynosić 20–50 cm (zależnie od docelowej wielkości sadzonych roślin), a w przypadku krzewów iglastych – nawet do 100 cm. Przed sadzeniem należy starannie oczyścić podłoże z chwastów wieloletnich.

Małe krzewy można sadzić wzdłuż naciągniętego sznura w otwory wykonywane za pomocą szpadla, pod warunkiem, że ziemia jest głęboko uprawiona. Gdy jest zbita lub mało urodzajna, lepiej wykopać rów, na dno wsypać dojrzały kompost lub żyzne podłoże i wymieszać część żyzną z glebą macierzystą.

Jeżeli żywopłot ma się składać z jednego rzędu roślin, sadzonki umieszcza się wzdłuż krawędzi rowu (musi być prosta) i zasypuje ziemią urodzajną, którą się ugniata i obficie podlewa. Jeżeli ma być dwurzędowy, sadzonki należy umieścić wzdłuż obu jego krawędzi tak, by rosły na przemian. Jeśli natomiast chcemy posadzić trzy rzędy, wzdłuż obu krawędzi równolegle sadzimy krzewy, a pomiędzy nimi, pośrodku, trzeci rząd z przesunięciem o ½ odstępu (fot. 7).

Cięcie

Po posadzeniu roślin liściastych z tzw. gołym korzeniem koniecznie należy skrócić pędy, aby ułatwić regenerację systemu korzeniowego (krótsza część nadziemna – mniejsza transpiracja) i zapewnić szybsze przyjęcie. Ciecie przeprowadzamy zaraz po posadzeniu (niezależnie od tego, czy założyliśmy żywopłot wiosną czy jesienią).

Rośliny sadzone z bryłą ziemi lub wysadzane z doniczek w trakcie sezonu wegetacyjnego również warto przyciąć, nie później jednak niż do końca lipca albo dopiero następnej wiosny. Pierwsze cięcie wykonuje się nisko – około 20 cm nad ziemią – bo wtedy roślina rozkrzewia się nisko nad ziemią. Krzewy iglaste i liściaste zimozielone sadzone z bryłą korzeniową lub uprawiane w doniczkach nie wymagają cięcia, bo ich system korzeniowy jest mniej naruszony.

Cięcie formujące

Systematyczne przycinanie pozwala uzyskać gładką powierzchnię tworzoną przez drobne pędy i liście. Najlepiej formować rośliny już od pierwszego sezonu wegetacji, bo wtedy pędy będą dobrze zagęszczone i powstanie zwarta bryła.

Krzewy i drzewa liściaste po przycięciu wytwarzają wiele nowych gałązek. Przez kilka pierwszych lat trzeba skracać młode pędy dwa–trzy razy w ciągu sezonu, początkowo nawet o połowę, a gdy roślina nieco się zagęści – o jedną trzecią ich długości. Po osiągnięciu planowanego kształtu tnie się w miarę potrzeb. Można skracać prawie cały jednoroczny przyrost.

Drzewa i krzewy iglaste najlepiej formować już w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Jeżeli chcemy ciąć starsze egzemplarze, pamiętajmy, aby skracać tylko najmłodsze przyrosty, bo na zdrewniałych wieloletnich nie powstają nowe pędy. Wyjątkiem jest cis, który odrasta nawet ze starego drewna. Cięcie formujące wykonuje się dwa razy w roku: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację, oraz na przełomie lipca i sierpniu.

Nawożenie

Krzewy formowane dobrze jest nawozić przynajmniej raz w roku – najlepiej wiosną. Można w tym celu wykorzystywać wieloskładnikowe nawozy chemiczne lub kompost (warto rozkładać go częściej).

Tekst powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich www.zszp.pl
Zdjęcia: Agencja Promocji Zieleni

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Polskie Pojemniki Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem? Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Anna Ruszczak news Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć? Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko...

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko razem z lokalem lub gdy będzie ono traktowane jak osobna nieruchomość. Co jeszcze warto wiedzieć?

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Anna Ruszczak news Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Anna Ruszczak news Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Anna Ruszczak news Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Redakcja news Biogaz z odpadów

Biogaz z odpadów Biogaz z odpadów

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Strategiczne mapy hałasu miast

Strategiczne mapy hałasu miast Strategiczne mapy hałasu miast

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.