CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Zamek zamkowi nierówny

Marek Mejssner  |  Administrator 11/2013  |  04.12.2013

Tylko 40% nieruchomości ma zamki i blokady, których przełamanie sprawia włamywaczowi trudność. Innym istotnym problemem jest gubienie kluczy, co powoduje, iż Polak zmienia zamki praktycznie co trzy–cztery lata. Można temu zapobiegać przez zainstalowanie zaawansowanych systemów zamkowych. Do środków ochrony bezpieczeństwa należą rozwiązania jednego klucza, zamki biometryczne i kartowe.

Kradzieży z włamaniem w 2012 roku było 127 000. To wynik najniższy od pięciu lat, jednak ta korzystna statystyka zmieniła się. Według firmy ubezpieczeniowej Gothaer od stycznia do maja 2013 r. klienci zgłosili ubezpieczycielowi o 25% więcej kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Według ekspertów rynku ubezpieczeniowego rośnie także liczba zgłoszeń o uszkodzeniu zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, co świadczy o próbie włamania na większą skalę, oraz zgłoszeń kradzieży mienia niewielkiej wartości, np. z działek, co wskazuje, iż kradzieże obejmują przede wszystkim obiekty słabo zabezpieczone.

Zobacz także: Zarządzanie zamkniętymi osiedlami

Jak twierdzą zajmujący się tymi sprawami policjanci z Komendy Stołecznej Policji, wzrost ten spowodowany jest trudną sytuacją ekonomiczną i bezrobociem oraz powrotem do metody pojedynczych „skoków” przestępczych, połączonych z włamaniami do słabiej chronionych domów czy mieszkań.

W wiosennym badaniu firmy EZT ponad 73% ankietowanych Polaków deklarowało obawę o bezpieczeństwo swojego mieszkania czy domu.

Jednak w 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego wykazała 8,4 mln wykupionych polis na mieszkania i domki letniskowe w całym kraju, co oznacza, że ubezpieczonych jest około 60% nieruchomości. Jeszcze gorzej, według policji, wygląda ich zabezpieczenie – eksperci twierdzą, iż tylko 40% ma zamki i blokady, których otwarcie sprawia ewentualnemu włamywaczowi jakąkolwiek trudność.

Największym jednak problemem przy zabezpieczaniu domów i lokali jest gubienie kluczy. Powoduje ono, według ekspertów policyjnych, iż Polak zmienia zamki średnio co trzy–cztery lata i to zwykle na gorsze niż zainstalował poprzednio. W tej sytuacji stworzenie systemu bezpieczeństwa nieruchomości jest bardzo istotne. Na rynku dostępne są rozwiązania, które mogą ustanowienie takiego systemu bezpieczeństwa bardzo ułatwić.

System jednego klucza

System jednego klucza, czyli Master Key, zwany też układem centralnego zamka, jest rozwiązaniem umożliwiającym otwarcie wszystkich drzwi w budynku jednym kluczem, przy zachowaniu narzucanej przez zarządzającego obiektem hierarchii dostępu do pomieszczeń.

Systemy te są popularne w energetyce, górnictwie, gazownictwie, archiwach, bankach, hotelach i motelach oraz – najczęściej – w budynkach mieszkalnych (szczególnie w obrębie klatek schodowych i mieszkań), a także w budownictwie wielorodzinnym i domkach jednorodzinnych.

Zalety tego typu systemu to m.in. właściwe zabezpieczenie obiektów przed dostępem osób niepowołanych, ograniczenie dostępu do pomieszczeń w zależności od potrzeb użytkowników, ograniczenie do minimum ilości stosowanych kluczy, zabezpieczenie systemu dostępu do pomieszczeń poprzez stworzenie zastrzeżonych profili kluczy.

Klucze takie mogą być kopiowane tylko według karty kodowej i na podstawie zamówienia poświadczonego przez zarządzającego systemem.

System ten jest elastyczny i może być stosowany w różnych odmianach:

  • rozwiązanie z zamkiem centralnym – użytkownicy dysponują pojedynczymi kluczami, które otwierają jeden zamek – centralny. W tego typu systemie każdy użytkownik pomieszczeń w budynku (np. właściciel mieszkania), otwiera jednym kluczem swoje drzwi wejściowe, piwnicę i wejście na klatkę schodową. Jednak, ze względu na ustalone wcześniej prawa dostępu, nie otworzy swoim kluczem drzwi mieszkania innego lokatora lub jego piwnicy. To rozwiązanie jest przeznaczone dla domów wielorodzinnych lub dużych budynków wielomieszkalnych;
  • rozwiązanie z kluczem głównym – w tym rozwiązaniu dowolna liczba zamków ma własne klucze pojedyncze, jednak wszystkie te zamki mogą być otwarte jednym kluczem głównym, z uprawnieniami nadrzędnymi. System taki sprawdza się najlepiej w budownictwie jednorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, biurowych oraz magazynach i centrach logistycznych.

Pomoże klucz generalny

Najbardziej rozbudowane w systemach Master Key są rozwiązania z kluczem generalnym. Dzielą się na:

  • rozwiązanie z pojedynczym kluczem generalnym – to rozbudowany wariant systemu z kluczem głównym. Zamki w budynku podzielone są wtedy na grupy. Każdy z nich ma własny klucz pojedynczy.
  • Oprócz tego, każda ich grupa zamków ma własny klucz grupowy. Z kolei kilka grup jest połączonych jednym kluczem głównym. Wszystkie zaś otwierane są przy pomocy klucza generalnego, nadrzędnego, tzw. klucza administratora. W ten sposób poszczególne strefy mają swoje klucze grupowe, zaś do wszystkich można wejść przy pomocy jednego klucza administratora.
    Rozwiązanie to najlepiej się sprawdza w budynkach pod wynajem, tam, gdzie w jednym budynku w pomieszczeniach działa wielu najemców. Każdy z nich dysponuje kluczami swoimi oraz grupowymi, ale tylko klucz nadrzędny daje dostęp do wszystkich pomieszczeń;

  • rozwiązanie z kluczem głównym generalnym, które jest odmianą rozwiązania z kluczem generalnym. Zakłada stworzenie kilku grup z dodatkowym kluczem – generalnym głównym. Jest ono przeznaczone do obiektów wielofunkcyjnych, pełniących jednocześnie funkcję biurową i magazynową lub handlową. Pozwala na lepszy dostęp do wszystkich pomieszczeń, przy zachowaniu ich hierarchizacji.

Przeczytaj: Niepotrzebny betonowy mur

Rozwiązanie jednego klucza dobrze sprawdza się na osiedlu mieszkaniowym. Pozwala na zastosowanie różnych zamków we wszystkich klatkach schodowych oraz w drzwiach. W tym systemie każdy z mieszkańców osiedla ma jeden klucz do klatki schodowej i własnych drzwi wejściowych, ewentualnie do drzwi piwnicznych lub wspólnej dla wszystkich budynku wózkowni lub składu.

Klucz ten nie będzie pasował do innych drzwi piwnicznych czy do mieszkania. Jednak dysponująca kluczem głównym firma administrująca będzie miała możliwość dotarcia do wszystkich pomieszczeń piwnicznych, technicznych, klatek schodowych oraz stacji transformatorowych.

Umożliwi to służbom konserwatorskim szybki dostęp do niezbędnych pomieszczeń w czasie zwykłych prac obsługowych. Paradoksalnie, ułatwia też dostęp do pomieszczeń, jeśli ktoś zgubi klucz własny.

Tego typu rozwiązanie stanowi bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku sytuacji nieprzewidzianych, np. awarii wind czy nawet pożaru lub zalania. Eliminuje też problemy wynikające z niewłaściwego oznakowania kluczy czy nieprawidłowego ich przechowywania.

Zamki biometryczne

Najczęściej stosowane w obiektach mieszkalnych i biurowych typy zamków biometrycznych identyfikują właściciela domu za pomocą jego fizycznej cechy indywidualnej, jaką są odcinki linii papilarnych, najczęściej na kciuku, ze względu na łatwość późniejszego rozpoznania. Na początku zamek jest programowany, czyli jego czytnik zbiera informacje na temat linii papilarnych.

Następnie w czasie otwierania żąda zeskanowania linii papilarnych na czytniku. Jeśli zgadzają się one z tymi, jakie znajdują się w bazie danych w pamięci zamka (offline) lub systemu (rozwiązanie online), pomieszczenie można otworzyć.

Zamki mają pamięć, która nawet w przypadku zastosowania rozwiązania offline’owego pozwala na włącznie do systemu linii papilarnych pochodzących od wielu osób, zaś w przypadku rozwiązania online – praktycznie nieograniczonej ich liczby. Zamki tego typu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, jako że przechowywany w nich obraz jest zaszyfrowanym skrótem opisu linii papilarnych – dlatego nie można go podmienić ani usunąć.

Zamki najnowszej generacji zawierają także rozwiązania, które, w przypadku systemu online, umożliwiają wysłanie alarmowego SMS-a, np. do agencji ochrony czy innych służb zajmujących się patrolowaniem lub ochroną obiektu.

Istnieją również rozwiązania cichego powiadamiania, np. przez przyłożenie niewłaściwego palca osoby uprawnionej do wejścia, co automatycznie wyzwala alarm systemu. Zamki biometryczne przy wszystkich ich zaletach są jednak dość drogie. Ich zainstalowanie to koszt kilku tysięcy złotych.

Kartowe systemy zamkowe

Kartowe systemy zamkowe, używane najczęściej w hotelach, instalowane są obecnie w realizacjach z dostępem rozproszonym, głównie w budynkach biurowych i magazynowych.

Występują one w dwóch typach. Pierwszy to system dostępu kartowego oparty na kartach z zainstalowanym tagiem RFID. Układ znacznika pasywnego RFID pozwala, przy zbliżeniu, na odblokowanie zamka, którego otwarcie jest sygnalizowane zarówno dźwiękowo, jak i poprzez błyskanie diody, umieszczonej w okuciu.

Tego typu rozwiązanie nie wymaga okablowania, bowiem powstało na bazie zamków mechanicznych lub mechaniczno-elektrycznych. Całą instalację można też wdrożyć w już istniejącym budynku lub nawet etapowo, np. na jego poszczególnych piętrach.

Odmianą takiego zamka jest rozwiązanie hybrydowe. Karta stanowi tutaj drugi system kontroli dostępu, umożliwiający odblokowanie klawiatury sensorycznej. Dopiero wprowadzenie odpowiedniego czterocyfrowego PIN-u na tej klawiaturze odblokowuje zamek. Tego typu rozwiązania oferują wyższy poziom bezpieczeństwa niż zwykłe zamki kartowe, ale są mniej wygodne w stosowaniu.

Z kolei, wykorzystując rozwiązania RFID, można połączyć wszystkie wkładki, zamki, czytniki, klucze, karty i okucia drzwiowe w jeden system kontroli dostępu.

System taki może być zarówno w formie offline, jak i online. Zastosowanie w nich chipów (np. RFID), aktywnych, a nie pasywnych, zwiększa koszty w niewielkim stopniu, za to tworzy rozwiązanie elastyczne, umożliwiające działanie na terenie całego obiektu, np. przy bramkach wyjściowych lub w garażach podziemnych. Karta taka może także odblokowywać automaty sprzedażowe na korytarzach firmy czy dostęp do firmowej kuchni.

W przypadku rozwiązania online wszystkie systemy mogą korzystać z okablowania i dostępu bezprzewodowego do zamków. Możliwe jest wtedy wprowadzenie zdalnej hierarchizacji dostępu i wydzielenie grup pomieszczeń, do których dostęp będzie miała wyłącznie obsługa administracyjna, a także przypisanie pracownikom dostępu do pomieszczeń.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18253|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11467|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11036|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl