CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zamek zamkowi nierówny

Marek Mejssner  |  Administrator 11/2013  |  04.12.2013

Tylko 40% nieruchomości ma zamki i blokady, których przełamanie sprawia włamywaczowi trudność. Innym istotnym problemem jest gubienie kluczy, co powoduje, iż Polak zmienia zamki praktycznie co trzy–cztery lata. Można temu zapobiegać przez zainstalowanie zaawansowanych systemów zamkowych. Do środków ochrony bezpieczeństwa należą rozwiązania jednego klucza, zamki biometryczne i kartowe.

Kradzieży z włamaniem w 2012 roku było 127 000. To wynik najniższy od pięciu lat, jednak ta korzystna statystyka zmieniła się. Według firmy ubezpieczeniowej Gothaer od stycznia do maja 2013 r. klienci zgłosili ubezpieczycielowi o 25% więcej kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Według ekspertów rynku ubezpieczeniowego rośnie także liczba zgłoszeń o uszkodzeniu zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, co świadczy o próbie włamania na większą skalę, oraz zgłoszeń kradzieży mienia niewielkiej wartości, np. z działek, co wskazuje, iż kradzieże obejmują przede wszystkim obiekty słabo zabezpieczone.

Zobacz także: Zarządzanie zamkniętymi osiedlami

Jak twierdzą zajmujący się tymi sprawami policjanci z Komendy Stołecznej Policji, wzrost ten spowodowany jest trudną sytuacją ekonomiczną i bezrobociem oraz powrotem do metody pojedynczych „skoków” przestępczych, połączonych z włamaniami do słabiej chronionych domów czy mieszkań.

W wiosennym badaniu firmy EZT ponad 73% ankietowanych Polaków deklarowało obawę o bezpieczeństwo swojego mieszkania czy domu.

Jednak w 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego wykazała 8,4 mln wykupionych polis na mieszkania i domki letniskowe w całym kraju, co oznacza, że ubezpieczonych jest około 60% nieruchomości. Jeszcze gorzej, według policji, wygląda ich zabezpieczenie – eksperci twierdzą, iż tylko 40% ma zamki i blokady, których otwarcie sprawia ewentualnemu włamywaczowi jakąkolwiek trudność.

Największym jednak problemem przy zabezpieczaniu domów i lokali jest gubienie kluczy. Powoduje ono, według ekspertów policyjnych, iż Polak zmienia zamki średnio co trzy–cztery lata i to zwykle na gorsze niż zainstalował poprzednio. W tej sytuacji stworzenie systemu bezpieczeństwa nieruchomości jest bardzo istotne. Na rynku dostępne są rozwiązania, które mogą ustanowienie takiego systemu bezpieczeństwa bardzo ułatwić.

System jednego klucza

System jednego klucza, czyli Master Key, zwany też układem centralnego zamka, jest rozwiązaniem umożliwiającym otwarcie wszystkich drzwi w budynku jednym kluczem, przy zachowaniu narzucanej przez zarządzającego obiektem hierarchii dostępu do pomieszczeń.

Systemy te są popularne w energetyce, górnictwie, gazownictwie, archiwach, bankach, hotelach i motelach oraz – najczęściej – w budynkach mieszkalnych (szczególnie w obrębie klatek schodowych i mieszkań), a także w budownictwie wielorodzinnym i domkach jednorodzinnych.

Zalety tego typu systemu to m.in. właściwe zabezpieczenie obiektów przed dostępem osób niepowołanych, ograniczenie dostępu do pomieszczeń w zależności od potrzeb użytkowników, ograniczenie do minimum ilości stosowanych kluczy, zabezpieczenie systemu dostępu do pomieszczeń poprzez stworzenie zastrzeżonych profili kluczy.

Klucze takie mogą być kopiowane tylko według karty kodowej i na podstawie zamówienia poświadczonego przez zarządzającego systemem.

System ten jest elastyczny i może być stosowany w różnych odmianach:

  • rozwiązanie z zamkiem centralnym – użytkownicy dysponują pojedynczymi kluczami, które otwierają jeden zamek – centralny. W tego typu systemie każdy użytkownik pomieszczeń w budynku (np. właściciel mieszkania), otwiera jednym kluczem swoje drzwi wejściowe, piwnicę i wejście na klatkę schodową. Jednak, ze względu na ustalone wcześniej prawa dostępu, nie otworzy swoim kluczem drzwi mieszkania innego lokatora lub jego piwnicy. To rozwiązanie jest przeznaczone dla domów wielorodzinnych lub dużych budynków wielomieszkalnych;
  • rozwiązanie z kluczem głównym – w tym rozwiązaniu dowolna liczba zamków ma własne klucze pojedyncze, jednak wszystkie te zamki mogą być otwarte jednym kluczem głównym, z uprawnieniami nadrzędnymi. System taki sprawdza się najlepiej w budownictwie jednorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, biurowych oraz magazynach i centrach logistycznych.

Pomoże klucz generalny

Najbardziej rozbudowane w systemach Master Key są rozwiązania z kluczem generalnym. Dzielą się na:

  • rozwiązanie z pojedynczym kluczem generalnym – to rozbudowany wariant systemu z kluczem głównym. Zamki w budynku podzielone są wtedy na grupy. Każdy z nich ma własny klucz pojedynczy.
  • Oprócz tego, każda ich grupa zamków ma własny klucz grupowy. Z kolei kilka grup jest połączonych jednym kluczem głównym. Wszystkie zaś otwierane są przy pomocy klucza generalnego, nadrzędnego, tzw. klucza administratora. W ten sposób poszczególne strefy mają swoje klucze grupowe, zaś do wszystkich można wejść przy pomocy jednego klucza administratora.
    Rozwiązanie to najlepiej się sprawdza w budynkach pod wynajem, tam, gdzie w jednym budynku w pomieszczeniach działa wielu najemców. Każdy z nich dysponuje kluczami swoimi oraz grupowymi, ale tylko klucz nadrzędny daje dostęp do wszystkich pomieszczeń;

  • rozwiązanie z kluczem głównym generalnym, które jest odmianą rozwiązania z kluczem generalnym. Zakłada stworzenie kilku grup z dodatkowym kluczem – generalnym głównym. Jest ono przeznaczone do obiektów wielofunkcyjnych, pełniących jednocześnie funkcję biurową i magazynową lub handlową. Pozwala na lepszy dostęp do wszystkich pomieszczeń, przy zachowaniu ich hierarchizacji.

Przeczytaj: Niepotrzebny betonowy mur

Rozwiązanie jednego klucza dobrze sprawdza się na osiedlu mieszkaniowym. Pozwala na zastosowanie różnych zamków we wszystkich klatkach schodowych oraz w drzwiach. W tym systemie każdy z mieszkańców osiedla ma jeden klucz do klatki schodowej i własnych drzwi wejściowych, ewentualnie do drzwi piwnicznych lub wspólnej dla wszystkich budynku wózkowni lub składu.

Klucz ten nie będzie pasował do innych drzwi piwnicznych czy do mieszkania. Jednak dysponująca kluczem głównym firma administrująca będzie miała możliwość dotarcia do wszystkich pomieszczeń piwnicznych, technicznych, klatek schodowych oraz stacji transformatorowych.

Umożliwi to służbom konserwatorskim szybki dostęp do niezbędnych pomieszczeń w czasie zwykłych prac obsługowych. Paradoksalnie, ułatwia też dostęp do pomieszczeń, jeśli ktoś zgubi klucz własny.

Tego typu rozwiązanie stanowi bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku sytuacji nieprzewidzianych, np. awarii wind czy nawet pożaru lub zalania. Eliminuje też problemy wynikające z niewłaściwego oznakowania kluczy czy nieprawidłowego ich przechowywania.

Zamki biometryczne

Najczęściej stosowane w obiektach mieszkalnych i biurowych typy zamków biometrycznych identyfikują właściciela domu za pomocą jego fizycznej cechy indywidualnej, jaką są odcinki linii papilarnych, najczęściej na kciuku, ze względu na łatwość późniejszego rozpoznania. Na początku zamek jest programowany, czyli jego czytnik zbiera informacje na temat linii papilarnych.

Następnie w czasie otwierania żąda zeskanowania linii papilarnych na czytniku. Jeśli zgadzają się one z tymi, jakie znajdują się w bazie danych w pamięci zamka (offline) lub systemu (rozwiązanie online), pomieszczenie można otworzyć.

Zamki mają pamięć, która nawet w przypadku zastosowania rozwiązania offline’owego pozwala na włącznie do systemu linii papilarnych pochodzących od wielu osób, zaś w przypadku rozwiązania online – praktycznie nieograniczonej ich liczby. Zamki tego typu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, jako że przechowywany w nich obraz jest zaszyfrowanym skrótem opisu linii papilarnych – dlatego nie można go podmienić ani usunąć.

Zamki najnowszej generacji zawierają także rozwiązania, które, w przypadku systemu online, umożliwiają wysłanie alarmowego SMS-a, np. do agencji ochrony czy innych służb zajmujących się patrolowaniem lub ochroną obiektu.

Istnieją również rozwiązania cichego powiadamiania, np. przez przyłożenie niewłaściwego palca osoby uprawnionej do wejścia, co automatycznie wyzwala alarm systemu. Zamki biometryczne przy wszystkich ich zaletach są jednak dość drogie. Ich zainstalowanie to koszt kilku tysięcy złotych.

Kartowe systemy zamkowe

Kartowe systemy zamkowe, używane najczęściej w hotelach, instalowane są obecnie w realizacjach z dostępem rozproszonym, głównie w budynkach biurowych i magazynowych.

Występują one w dwóch typach. Pierwszy to system dostępu kartowego oparty na kartach z zainstalowanym tagiem RFID. Układ znacznika pasywnego RFID pozwala, przy zbliżeniu, na odblokowanie zamka, którego otwarcie jest sygnalizowane zarówno dźwiękowo, jak i poprzez błyskanie diody, umieszczonej w okuciu.

Tego typu rozwiązanie nie wymaga okablowania, bowiem powstało na bazie zamków mechanicznych lub mechaniczno-elektrycznych. Całą instalację można też wdrożyć w już istniejącym budynku lub nawet etapowo, np. na jego poszczególnych piętrach.

Odmianą takiego zamka jest rozwiązanie hybrydowe. Karta stanowi tutaj drugi system kontroli dostępu, umożliwiający odblokowanie klawiatury sensorycznej. Dopiero wprowadzenie odpowiedniego czterocyfrowego PIN-u na tej klawiaturze odblokowuje zamek. Tego typu rozwiązania oferują wyższy poziom bezpieczeństwa niż zwykłe zamki kartowe, ale są mniej wygodne w stosowaniu.

Z kolei, wykorzystując rozwiązania RFID, można połączyć wszystkie wkładki, zamki, czytniki, klucze, karty i okucia drzwiowe w jeden system kontroli dostępu.

System taki może być zarówno w formie offline, jak i online. Zastosowanie w nich chipów (np. RFID), aktywnych, a nie pasywnych, zwiększa koszty w niewielkim stopniu, za to tworzy rozwiązanie elastyczne, umożliwiające działanie na terenie całego obiektu, np. przy bramkach wyjściowych lub w garażach podziemnych. Karta taka może także odblokowywać automaty sprzedażowe na korytarzach firmy czy dostęp do firmowej kuchni.

W przypadku rozwiązania online wszystkie systemy mogą korzystać z okablowania i dostępu bezprzewodowego do zamków. Możliwe jest wtedy wprowadzenie zdalnej hierarchizacji dostępu i wydzielenie grup pomieszczeń, do których dostęp będzie miała wyłącznie obsługa administracyjna, a także przypisanie pracownikom dostępu do pomieszczeń.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17587|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10965|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10541|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl