CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Jak zawrzeć umowę? | Wyłączenia
Danuta Gąsiorowska  |  Administrator 11/2013  |  04.06.2014  |  1
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej

Tylko od decyzji współwłaścicieli we wspólnocie zależy, czy ryzyko strat z powodu zerwanego przez wichurę dachu lub wysokiego odszkodowania za wyrządzenie szkody przyjmą na siebie, czy przejmie je towarzystwo ubezpieczeniowe. Zapobieganie jest tańsze niż naprawa.

Każdy z członków wspólnoty jest współwłaścicielem budynku i, w razie konieczności pokrycia niespodziewanych roszczeń przez nieubezpieczoną wspólnotę, może to odczuć we własnym portfelu.

Dlatego każda wspólnota powinna mieć ubezpieczenie, bez względu na rozmiar nieruchomości, jej lokalizację czy brak takiego obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Ubezpieczenia majątkowe nie są bowiem obligatoryjne.

Zobacz także: TK o przymusowej sprzedaży lokalu we wspólnocie

Decyzję o ubezpieczeniu wspólnotowej nieruchomości podejmują właściciele przy uchwalaniu planu gospodarczego, w którym przewidują wydatki na ten cel, lub podejmując odrębną uchwałę.

Niektóre towarzystwa, jak PZU, Uniqa, Generali, Allianz, Aviva przygotowują oferty skierowane do wspólnot, uwzględniające ich specyfikę funkcjonowania. Rynek zdominowały dwa pierwsze, ale pozostałe nie rezygnują.

Np. Warta tworzy ofertę dla konkretnej wspólnoty na bazie OWU mienia od zdarzeń losowych. Inni ubezpieczyciele też mają propozycje dla tzw. dużego majątku lub konstruują wspólną ofertę dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli wielorodzinnych domów.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zawrzeć umowę
Wyłączenia odpowiedzialności
Czy warto oszczędzać?
Odpowiedzialność cywilna wspólnoty
Składka i suma ubezpieczenia

Jak zawrzeć umowę?

Przede wszystkim zarząd czy zarządca muszą wiedzieć, jakie ryzyko chcą objąć zakresem ubezpieczenia. Ponadto powinni dopasować umowę do potrzeb swojej wspólnoty i jej możliwości finansowych.

Ubezpieczenie majątkowe dotyczy tylko wspólnych części budynku wspólnoty: ścian, piwnic, dachu, klatki schodowej i umieszczonych w nich wspólnie wykorzystywanych instalacji. Zakres ubezpieczenia jest podobny w większości towarzystw ubezpieczeniowych. O ile wszystkie oferują ochronę przed pożarem, od skutków uderzenia pioruna czy upadku statku powietrznego, o tyle problem tkwi w ryzykach dodatkowych.

Przeczytaj: Zimowe prace właściciela i zarządcy budynku

Często oferowane są one za dodatkową składkę. Warto zwrócić uwagę na ryzyko zalań powstałych w wyniku wydostania się mediów z urządzeń wodno­‑kanalizacyjnych lub technologicznych, awarii urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych lub centralnego ogrzewania. W praktyce tego typu zdarzeń procentowo jest zdecydowanie najwięcej, a często nie mieszczą się one w pakiecie podstawowym ubezpieczenia, lecz są oferowane jako ryzyko dodatkowe.

Warto też rozszerzyć go o ryzyko przepięć, czyli zdarzeń związanych z pośrednim działaniem pioruna. Analizując zakres ubezpieczenia, nie można zapomnieć również, aby wziąć pod lupę użyte w ogólnych warunkach definicje ryzyk. Nie są one jednolite, a wpływają w dużym stopniu na jakość ochrony ubezpieczeniowej.

Dodatkowo opłacona polisa może zawierać ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju czy stłuczenia szyb. Gdy np. dach zostanie zniszczony przez drzewo, ubezpieczyciel zapłaci za jego naprawę, a mieszkańcy nie będą musieli zrzucać się na remont. W ramach pakietu Allianz dla wspólnot objęta ubezpieczeniem jest np. utrata czynszu związanego z lokalami należącymi do wspólnoty.

Przede wszystkim wspólnoty muszą pamiętać, że polisą objęta jest substancja budynku z wyłączeniem lokali i mienia lokatorów.

Wyłączenia

Dość szeroki jest wachlarz wyłączeń odpowiedzialności towarzystw za szkody. To m.in. działania wojenne, szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, grzyb ścienny, zalania mienia spowodowane złym stanem technicznym dachu czy niezabezpieczonych okien, użycie niewłaściwych materiałów budowlanych. Zakres wyłączeń zależy od danego towarzystwa.

Jeśli we wspólnocie trwa remont instalacji czy ocieplenie ścian, warto się doubezpieczyć na wypadek zaprószenia ognia czy awarii sieci kanalizacyjnej spowodowanej robotami. Trzeba też pamiętać, że podczas takich prac część zawartych wcześniej ubezpieczeń nie działa.

Warto przeczytać: Rynek nie ureguluje się sam

Warto też zapoznać się z definicjami poszczególnych klęsk losowych u danego ubezpieczyciela. Np. PZU używa pojęcia szkody spowodowanej pod wpływem ciężaru śniegu lub lodu na przedmiot ubezpieczenia. W innym przez śnieg lub lód rozumie się szkody spowodowane przez niszczące oddziaływanie ich ciężaru na konstrukcję dachu. Trzeba też zapoznać sie z opisem siły wiatrów. Uniqa podaje, że musi ona wynosić nie mniej niż 24 m/sek., a PZU – że nie mniej niż 12,5 m/sek.

Komentarze

(1)
nonka | 16.07.2014, 17:53
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17575|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10956|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10534|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl