CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Jak zawrzeć umowę? | Wyłączenia
Danuta Gąsiorowska  |  Administrator 11/2013  |  04.06.2014  |  1
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej

Tylko od decyzji współwłaścicieli we wspólnocie zależy, czy ryzyko strat z powodu zerwanego przez wichurę dachu lub wysokiego odszkodowania za wyrządzenie szkody przyjmą na siebie, czy przejmie je towarzystwo ubezpieczeniowe. Zapobieganie jest tańsze niż naprawa.

Każdy z członków wspólnoty jest współwłaścicielem budynku i, w razie konieczności pokrycia niespodziewanych roszczeń przez nieubezpieczoną wspólnotę, może to odczuć we własnym portfelu.

Dlatego każda wspólnota powinna mieć ubezpieczenie, bez względu na rozmiar nieruchomości, jej lokalizację czy brak takiego obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Ubezpieczenia majątkowe nie są bowiem obligatoryjne.

Zobacz także: TK o przymusowej sprzedaży lokalu we wspólnocie

Decyzję o ubezpieczeniu wspólnotowej nieruchomości podejmują właściciele przy uchwalaniu planu gospodarczego, w którym przewidują wydatki na ten cel, lub podejmując odrębną uchwałę.

Niektóre towarzystwa, jak PZU, Uniqa, Generali, Allianz, Aviva przygotowują oferty skierowane do wspólnot, uwzględniające ich specyfikę funkcjonowania. Rynek zdominowały dwa pierwsze, ale pozostałe nie rezygnują.

Np. Warta tworzy ofertę dla konkretnej wspólnoty na bazie OWU mienia od zdarzeń losowych. Inni ubezpieczyciele też mają propozycje dla tzw. dużego majątku lub konstruują wspólną ofertę dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli wielorodzinnych domów.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zawrzeć umowę
Wyłączenia odpowiedzialności
Czy warto oszczędzać?
Odpowiedzialność cywilna wspólnoty
Składka i suma ubezpieczenia

Jak zawrzeć umowę?

Przede wszystkim zarząd czy zarządca muszą wiedzieć, jakie ryzyko chcą objąć zakresem ubezpieczenia. Ponadto powinni dopasować umowę do potrzeb swojej wspólnoty i jej możliwości finansowych.

Ubezpieczenie majątkowe dotyczy tylko wspólnych części budynku wspólnoty: ścian, piwnic, dachu, klatki schodowej i umieszczonych w nich wspólnie wykorzystywanych instalacji. Zakres ubezpieczenia jest podobny w większości towarzystw ubezpieczeniowych. O ile wszystkie oferują ochronę przed pożarem, od skutków uderzenia pioruna czy upadku statku powietrznego, o tyle problem tkwi w ryzykach dodatkowych.

Przeczytaj: Zimowe prace właściciela i zarządcy budynku

Często oferowane są one za dodatkową składkę. Warto zwrócić uwagę na ryzyko zalań powstałych w wyniku wydostania się mediów z urządzeń wodno­‑kanalizacyjnych lub technologicznych, awarii urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych lub centralnego ogrzewania. W praktyce tego typu zdarzeń procentowo jest zdecydowanie najwięcej, a często nie mieszczą się one w pakiecie podstawowym ubezpieczenia, lecz są oferowane jako ryzyko dodatkowe.

Warto też rozszerzyć go o ryzyko przepięć, czyli zdarzeń związanych z pośrednim działaniem pioruna. Analizując zakres ubezpieczenia, nie można zapomnieć również, aby wziąć pod lupę użyte w ogólnych warunkach definicje ryzyk. Nie są one jednolite, a wpływają w dużym stopniu na jakość ochrony ubezpieczeniowej.

Dodatkowo opłacona polisa może zawierać ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju czy stłuczenia szyb. Gdy np. dach zostanie zniszczony przez drzewo, ubezpieczyciel zapłaci za jego naprawę, a mieszkańcy nie będą musieli zrzucać się na remont. W ramach pakietu Allianz dla wspólnot objęta ubezpieczeniem jest np. utrata czynszu związanego z lokalami należącymi do wspólnoty.

Przede wszystkim wspólnoty muszą pamiętać, że polisą objęta jest substancja budynku z wyłączeniem lokali i mienia lokatorów.

Wyłączenia

Dość szeroki jest wachlarz wyłączeń odpowiedzialności towarzystw za szkody. To m.in. działania wojenne, szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, grzyb ścienny, zalania mienia spowodowane złym stanem technicznym dachu czy niezabezpieczonych okien, użycie niewłaściwych materiałów budowlanych. Zakres wyłączeń zależy od danego towarzystwa.

Jeśli we wspólnocie trwa remont instalacji czy ocieplenie ścian, warto się doubezpieczyć na wypadek zaprószenia ognia czy awarii sieci kanalizacyjnej spowodowanej robotami. Trzeba też pamiętać, że podczas takich prac część zawartych wcześniej ubezpieczeń nie działa.

Warto przeczytać: Rynek nie ureguluje się sam

Warto też zapoznać się z definicjami poszczególnych klęsk losowych u danego ubezpieczyciela. Np. PZU używa pojęcia szkody spowodowanej pod wpływem ciężaru śniegu lub lodu na przedmiot ubezpieczenia. W innym przez śnieg lub lód rozumie się szkody spowodowane przez niszczące oddziaływanie ich ciężaru na konstrukcję dachu. Trzeba też zapoznać sie z opisem siły wiatrów. Uniqa podaje, że musi ona wynosić nie mniej niż 24 m/sek., a PZU – że nie mniej niż 12,5 m/sek.

Komentarze

(1)
nonka | 16.07.2014, 17:53
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Kiedy możliwy jest rzetelny odczyt - podzielniki i wodomierze »

Wodomierze i podzielnikiNa rynku dostępne są różne zestawy przyłączniowe dla wodomierzy kapsułowych. Umożliwiają one prostą wsteczną instalację wodomierzy kiedy nie ma mozliwości centralnego ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16502|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10174|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl