CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Jak zawrzeć umowę? | Wyłączenia
Danuta Gąsiorowska  |  Administrator 11/2013  |  04.06.2014  |  1
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej
Lepiej zapobiegać niż naprawiać - o ubezpieczeniu majątkowym wspólnoty mieszkaniowej

Tylko od decyzji współwłaścicieli we wspólnocie zależy, czy ryzyko strat z powodu zerwanego przez wichurę dachu lub wysokiego odszkodowania za wyrządzenie szkody przyjmą na siebie, czy przejmie je towarzystwo ubezpieczeniowe. Zapobieganie jest tańsze niż naprawa.

Każdy z członków wspólnoty jest współwłaścicielem budynku i, w razie konieczności pokrycia niespodziewanych roszczeń przez nieubezpieczoną wspólnotę, może to odczuć we własnym portfelu.

Dlatego każda wspólnota powinna mieć ubezpieczenie, bez względu na rozmiar nieruchomości, jej lokalizację czy brak takiego obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Ubezpieczenia majątkowe nie są bowiem obligatoryjne.

Zobacz także: TK o przymusowej sprzedaży lokalu we wspólnocie

Decyzję o ubezpieczeniu wspólnotowej nieruchomości podejmują właściciele przy uchwalaniu planu gospodarczego, w którym przewidują wydatki na ten cel, lub podejmując odrębną uchwałę.

Niektóre towarzystwa, jak PZU, Uniqa, Generali, Allianz, Aviva przygotowują oferty skierowane do wspólnot, uwzględniające ich specyfikę funkcjonowania. Rynek zdominowały dwa pierwsze, ale pozostałe nie rezygnują.

Np. Warta tworzy ofertę dla konkretnej wspólnoty na bazie OWU mienia od zdarzeń losowych. Inni ubezpieczyciele też mają propozycje dla tzw. dużego majątku lub konstruują wspólną ofertę dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli wielorodzinnych domów.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zawrzeć umowę
Wyłączenia odpowiedzialności
Czy warto oszczędzać?
Odpowiedzialność cywilna wspólnoty
Składka i suma ubezpieczenia

Jak zawrzeć umowę?

Przede wszystkim zarząd czy zarządca muszą wiedzieć, jakie ryzyko chcą objąć zakresem ubezpieczenia. Ponadto powinni dopasować umowę do potrzeb swojej wspólnoty i jej możliwości finansowych.

Ubezpieczenie majątkowe dotyczy tylko wspólnych części budynku wspólnoty: ścian, piwnic, dachu, klatki schodowej i umieszczonych w nich wspólnie wykorzystywanych instalacji. Zakres ubezpieczenia jest podobny w większości towarzystw ubezpieczeniowych. O ile wszystkie oferują ochronę przed pożarem, od skutków uderzenia pioruna czy upadku statku powietrznego, o tyle problem tkwi w ryzykach dodatkowych.

Przeczytaj: Zimowe prace właściciela i zarządcy budynku

Często oferowane są one za dodatkową składkę. Warto zwrócić uwagę na ryzyko zalań powstałych w wyniku wydostania się mediów z urządzeń wodno­‑kanalizacyjnych lub technologicznych, awarii urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych lub centralnego ogrzewania. W praktyce tego typu zdarzeń procentowo jest zdecydowanie najwięcej, a często nie mieszczą się one w pakiecie podstawowym ubezpieczenia, lecz są oferowane jako ryzyko dodatkowe.

Warto też rozszerzyć go o ryzyko przepięć, czyli zdarzeń związanych z pośrednim działaniem pioruna. Analizując zakres ubezpieczenia, nie można zapomnieć również, aby wziąć pod lupę użyte w ogólnych warunkach definicje ryzyk. Nie są one jednolite, a wpływają w dużym stopniu na jakość ochrony ubezpieczeniowej.

Dodatkowo opłacona polisa może zawierać ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju czy stłuczenia szyb. Gdy np. dach zostanie zniszczony przez drzewo, ubezpieczyciel zapłaci za jego naprawę, a mieszkańcy nie będą musieli zrzucać się na remont. W ramach pakietu Allianz dla wspólnot objęta ubezpieczeniem jest np. utrata czynszu związanego z lokalami należącymi do wspólnoty.

Przede wszystkim wspólnoty muszą pamiętać, że polisą objęta jest substancja budynku z wyłączeniem lokali i mienia lokatorów.

Wyłączenia

Dość szeroki jest wachlarz wyłączeń odpowiedzialności towarzystw za szkody. To m.in. działania wojenne, szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, grzyb ścienny, zalania mienia spowodowane złym stanem technicznym dachu czy niezabezpieczonych okien, użycie niewłaściwych materiałów budowlanych. Zakres wyłączeń zależy od danego towarzystwa.

Jeśli we wspólnocie trwa remont instalacji czy ocieplenie ścian, warto się doubezpieczyć na wypadek zaprószenia ognia czy awarii sieci kanalizacyjnej spowodowanej robotami. Trzeba też pamiętać, że podczas takich prac część zawartych wcześniej ubezpieczeń nie działa.

Warto przeczytać: Rynek nie ureguluje się sam

Warto też zapoznać się z definicjami poszczególnych klęsk losowych u danego ubezpieczyciela. Np. PZU używa pojęcia szkody spowodowanej pod wpływem ciężaru śniegu lub lodu na przedmiot ubezpieczenia. W innym przez śnieg lub lód rozumie się szkody spowodowane przez niszczące oddziaływanie ich ciężaru na konstrukcję dachu. Trzeba też zapoznać sie z opisem siły wiatrów. Uniqa podaje, że musi ona wynosić nie mniej niż 24 m/sek., a PZU – że nie mniej niż 12,5 m/sek.

Komentarze

(1)
nonka | 16.07.2014, 17:53
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18910|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12047|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11514|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl