CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Dłużnik we wspólnocie

Paweł Puch  |  Administrator 6/2013  |  17.01.2014  |  4
Dłużnik we wspólnocie
Dłużnik we wspólnocie
sxc.hu

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej wyczerpał wszelkie możliwe sposoby egzekucji z tytułu kosztów zarządu, a licytacja lokalu nie odniosła skutku ze względu na brak zainteresowania. Jakie kroki może jeszcze podjąć wspólnota w celu odzyskania należności – pyta zarządca z Krakowa.

Przede wszystkim należy pamiętać aby nie doprowadzać do przedawnienia roszczeń. W tym celu należy stosować przerwanie biegu przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia podlega przerwaniu na skutek wniesienia pozwu do sądu, wniesienia wniosku w postępowaniu egzekucyjnym.

Aby więc uniknąć przedawnienia zasądzonej należności, gdy pierwsza egzekucja okaże się bezskuteczna, co kilka lat należy składać do komornika wniosek o prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi. Podobne znaczenie ma dochodzenie roszczenia przed sądem polubownym. Nie przerywa jednak biegu przedawnienia przedsądowe wezwanie dłużnika do zapłaty.

Zobacz także: Windykacja – prawdy i mity

Uznanie długu może przybrać różne formy, w tym zwłaszcza formę pisemnej lub ustnej umowy (ugody) z wierzycielem, zawierającej przyznanie przez dłużnika faktu zadłużenia, określenie jego wielkości a nadto – przykładowo – termin spłaty, źródło zadłużenia itp.

Za uznanie długu można również przyjąć szereg znacznie mniej sformalizowanych czynności – jak np. potwierdzenie przez dłużnika salda, zapłata części zaległości, zapłata należnych od tej zaległości odsetek, czy wystąpienie z ofertą rozłożenia zaległości na raty. Często stosowanym i tanim sposobem przerwania biegu przedawnienia jest skorzystanie z instytucji zawezwania do próby ugodowej przed sądem.

Z treści wniosku złożonego do sądu powinno wynikać, jakiego roszczenia dotyczy sprawa, jakiej kwoty dochodzi wnioskodawca i z jakiego tytułu. Zawezwanie do próby ugodowej składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Nawet jeżeli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem, to bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu. Natomiast po każdym przerwaniu przedawnienia, termin biegnie na nowo.

Wielu dłużników liczy na przedawnienie roszczeń. Warto zatem dłużnika informować o skutkach podejmowanych działań prawnych aby wiedział, że nie uniknie spłaty długu, a dług będzie dalej narastał.

Inną kwestią jest obwieszczenie o licytacji, które należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy oraz w dzienniku poczytnym w danej miejscowości.

Zgodnie z nowelizacją KPC obwieszczenie o licytacji nieruchomości musi być również opublikowane na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Mam na myśli to, że obwieszczenia o licytacji są bardzo często dostępne tylko dla „wtajemniczonych”.

Tymczasem wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie licytacji również w inny sposób. Oczywiście musi pokryć koszty innych ogłoszeń ale zapewnia sobie, że ogłoszenie dotrze do szerszej grupy potencjalnych nabywców, np. będzie dostępne dla osób z innych miast.

Przepisy odnośnie eksmisji są obecnie na tyle liberalne, że nowy właściciel może doprowadzić do usunięcia poprzedniego lokatora co najwyżej w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Usunięcie takiego lokatora chwilę potrwa, co nowemu właścicielowi zrekompensuje odszkodowanie od gminy.

Przeczytaj: Zadłużony lokal we wspólnocie mieszkaniowej

Obecnie, mimo kryzysu, istnieje dość spora grupa inwestorów zainteresowanych takimi licytacjami jednak wiadomość o niej musi do nich dotrzeć. Jeżeli o licytacji wiedzą tylko sąsiedzi i wnikliwi czytelnicy lokalnej prasy trudno się dziwić, że licytacja nie przynosi rezultatu.

Komentarze

(4)
Kontra | 21.01.2014, 06:17
Mieszkam w osiedlu zarządzanym przez wspólnotę i wydaje mi się że większość rzekomych długów jest wyimaginowanych. Podam przykład . W ubiegłym roku administrator do ręczył drugi wariant rozliczeń za zużycie ciepła. Wariant oparty na tych samych danych z podzielników kosztów zamontowanych na kaloryferach i są kolosalne różnice w kosztach dochodzące nawet do 2000 zł więc zachodzi pytanie które rozliczenie jest prawdziwe i ile takich wariantów rozliczeń może być? Kto kontroluje i nadzoruje takie rozliczenia bo wydaje mi się że te rozliczenia wynikają z tego jaka kto ma gębę niż z rzetelności obliczeń. Druga sprawa to rozliczenie niedoborów wody. Otrzymałem z administracji ze niedobory powstają z tego powodu ze ludzie płacą w rożnych terminach i dlatego na koniec miesiąca są m3 nie opłacone ilości wody tylko ze ludzie płacą podając stan wodomierza u siebie w jakimś terminie i w następnym miesiącu opłata liczona jest od stanu wodomierza podanego w poprzednim miesiącu. W wyniku takiej logiki myślenia administracji za część wody są pobierane podwójne opłaty, dochodzi do sporów i powstaje rzekome zadłużenie którego w istocie nie ma a administracja wystawia nie uczciwe rachunki.
Tomek | 24.06.2014, 13:20
Nie czekaj działaj – zobacz jak http://sciagnijdlug.waw.pl
kontra | 24.06.2014, 14:48
Co ty mi za link podajesz. ja piszę o tym ze fałszowane sa rachunki w sposób nie uczciwy a ty mi tu wyskakujesz z nie uczciwymi dłużnikami to się ma jak pięść do nosa.
Brygida | 08.02.2015, 16:34
W moim budynku nie wiadomo jakim cudem wystąpił duży ubytek wody,Kwotą około 300zł.obciązono tylko mnie.Nie rozumiem dlaczego nie rozdzielono tego na wszystkich.Teraz mam zadłużenie a oni jeszcze mi dokuczają
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17972|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11254|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl