CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zrównoważony rozwój po francusku, czyli standard HQE

Gdy zapytamy facility managerów o ocenę budynków w zakresie sustainability, większość z nich z pewnością wymieni dwa najbardziej popularne systemy certyfikacji: amerykański LEED oraz europejski BREEAM. Jednak na rynku nieruchomości można zetknąć się z budynkami, które przeszły inną certyfikację. Na przykład we Francji ocena często przebiega według standardu HQE, a w Niemczech – według systemu DGNB.

Prestiżowy LEED

Dużo mówi się o certyfikacji LEED (z ang. Leadership in Energy & Environmental Design). System stworzony przez U.S. Green Building Council ocenia budynki w zależności od stopnia zrównoważenia na poziomach: certyfikowanym, srebrnym, złotym i platynowym. W zestawieniach najbardziej zielonych biurowców na świecie (jak np. ranking Jonathana Bardelline’a: „10 of the world's greenest offices”, www.greenbiz.com, 02.10.2013) pojawia się budynek Skanska’s Väla Gård, położony w południowej Szwecji.

Przeczytaj: Nowa wersja systemu certyfikacji budynków LEED

Kompleks o wartości 5 mln dolarów, składający się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków, został zbudowany wyłącznie z ekologicznych materiałów, z których ponad połowa to materiały dostępne w regionie. Budynek otrzymał platynowy certyfikat LEED.

Co to jest HQE?

Na świecie popularny jest LEED, ale swoje miejsce na rynku znajdują również krajowe systemy oceny zrównoważenia budynku. We Francji, a w szczególności w Paryżu, do tego celu powszechnie stosuje się standard HQE.

HQE (z franc. Haute Qualité Environnementale) to standard odnoszący się do zielonych budynków, który bazuje na założeniach zrównoważonego rozwoju. Po raz pierwszy został on przedstawiony w 1992 roku na konferencji Earth Summit. Mierzy wpływ obiektu na środowisko zewnętrzne, w tym m.in. stopień zużycia energii i wody, ilość odpadów wytwarzanych w działalności operacyjnej obiektu oraz jakość metod i materiałów użytych do jego budowy.

Istotną kwestią, która ma znaczenie dla końcowej oceny obiektu, jest jego wpływ na środowisko wewnętrzne, a w szczególności: zastosowane środki kontroli hydrotermalnej, środki kontroli akustycznej, atrakcyjność wizualna i ergonomia wnętrz, czystość i higiena wewnątrz budynku.

W zależności od tego, w jakim punkcie cyklu życia znajduje się obiekt, standard wyróżnia następujące wartości (opracowanie własne na podstawie: F. Hovorka, Y. Kamelgarn „Identification of the Sustainable Building Performance Thresholds generating value”, Sustainable Building Alliance, 20.06.2013):

  • zielona wartość wewnętrzna budynku (w fazie konstrukcyjnej obiektu), czyli jakość i pochodzenie metod i materiałów budowlanych;
  • zielona wartość operacyjna (w fazie początkowej działalności budynku), tzn. stopień i efektywność wykorzystania obiektu, a także jego bieżąca obsługa (maintenance);
  • wartość zrównoważonego rozwoju (w fazie dalszej działalności obiektu), czyli ewaluacja funkcjonalności budynku oraz badania w zakresie jego bieżącej produktywności;
  • wartość społeczna zrównoważonego rozwoju (w całym cyklu życia budynku), tzn. oddziaływanie na środowisko zewnętrzne;
  • morfologia miejska (w całym cyklu życia), czyli badanie otoczenia wraz z określeniem wartości dodanej dla mieszkańców.

Jednym z przykładów certyfikacji HQE jest budynek biurowy Via Crespi w Mediolanie.

Krok dalej: Living Building

ZOBACZ TEŻ

Ekonomicznie i ekologicznie – redukcja zużycia wody w „zielonych” budynkach z certyfikatem LEED

Znowelizowano system certyfikacji LEED

Wydawać by się mogło, że zielony budynek, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia parametry wewnętrzne budynku i ma szeroko pojęty wpływ na otoczenie, to apogeum możliwości konstrukcyjnych i operacyjnych. Nic bardziej mylnego. Coraz popularniejsze stają się „żywe budynki” (z ang. Living Building).

Te wydajne obiekty mają jeszcze bardziej podnieść standardy projektowania, budowy i obsługi. Budynki zakwalifikowane jako Living Buildings muszą wykazać co najmniej roczny pozytywny wpływ na środowisko wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto do ich budowy nie można użyć niczego z listy ponad 30 bardzo powszechnych w branży substancji chemicznych.

Kolejnym warunkiem zakwalifikowania obiektu do grupy Living Buildings jest zbudowanie go na terenach zdegradowanych. Ponadto musi być on przez cały rok samowystarczalny w zakresie wytwarzania energii i wody.

Takich ograniczeń jest jeszcze kilka. Przykład „żywego budynku” to ukończony w tym roku Seattle Bullitt Center. Reklama głosi, że jest on najbardziej zielonym budynkiem komercyjnym na świecie.

Technologia projektowania, budowy i utrzymania nieruchomości zmienia się w zawrotnym tempie. Zadaniem facility managera jest podążanie za tymi zmianami, m.in. poprzez bieżącą obserwację nowych rozwiązań.

Czy po popularnych dzisiaj metodach certyfikacji przyjdzie czas na niszowe rozwiązania? Czy poszukiwanie oszczędności w połączeniu z przyjęciem odpowiedzialności za wpływ nieruchomości na otoczenie wymusi zastosowanie nowych standardów? Wydaje się, że jest to nieuniknione.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17312|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10377|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl