CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Zrównoważony rozwój po francusku, czyli standard HQE

Gdy zapytamy facility managerów o ocenę budynków w zakresie sustainability, większość z nich z pewnością wymieni dwa najbardziej popularne systemy certyfikacji: amerykański LEED oraz europejski BREEAM. Jednak na rynku nieruchomości można zetknąć się z budynkami, które przeszły inną certyfikację. Na przykład we Francji ocena często przebiega według standardu HQE, a w Niemczech – według systemu DGNB.

Prestiżowy LEED

Dużo mówi się o certyfikacji LEED (z ang. Leadership in Energy & Environmental Design). System stworzony przez U.S. Green Building Council ocenia budynki w zależności od stopnia zrównoważenia na poziomach: certyfikowanym, srebrnym, złotym i platynowym. W zestawieniach najbardziej zielonych biurowców na świecie (jak np. ranking Jonathana Bardelline’a: „10 of the world's greenest offices”, www.greenbiz.com, 02.10.2013) pojawia się budynek Skanska’s Väla Gård, położony w południowej Szwecji.

Przeczytaj: Nowa wersja systemu certyfikacji budynków LEED

Kompleks o wartości 5 mln dolarów, składający się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków, został zbudowany wyłącznie z ekologicznych materiałów, z których ponad połowa to materiały dostępne w regionie. Budynek otrzymał platynowy certyfikat LEED.

Co to jest HQE?

Na świecie popularny jest LEED, ale swoje miejsce na rynku znajdują również krajowe systemy oceny zrównoważenia budynku. We Francji, a w szczególności w Paryżu, do tego celu powszechnie stosuje się standard HQE.

HQE (z franc. Haute Qualité Environnementale) to standard odnoszący się do zielonych budynków, który bazuje na założeniach zrównoważonego rozwoju. Po raz pierwszy został on przedstawiony w 1992 roku na konferencji Earth Summit. Mierzy wpływ obiektu na środowisko zewnętrzne, w tym m.in. stopień zużycia energii i wody, ilość odpadów wytwarzanych w działalności operacyjnej obiektu oraz jakość metod i materiałów użytych do jego budowy.

Istotną kwestią, która ma znaczenie dla końcowej oceny obiektu, jest jego wpływ na środowisko wewnętrzne, a w szczególności: zastosowane środki kontroli hydrotermalnej, środki kontroli akustycznej, atrakcyjność wizualna i ergonomia wnętrz, czystość i higiena wewnątrz budynku.

W zależności od tego, w jakim punkcie cyklu życia znajduje się obiekt, standard wyróżnia następujące wartości (opracowanie własne na podstawie: F. Hovorka, Y. Kamelgarn „Identification of the Sustainable Building Performance Thresholds generating value”, Sustainable Building Alliance, 20.06.2013):

  • zielona wartość wewnętrzna budynku (w fazie konstrukcyjnej obiektu), czyli jakość i pochodzenie metod i materiałów budowlanych;
  • zielona wartość operacyjna (w fazie początkowej działalności budynku), tzn. stopień i efektywność wykorzystania obiektu, a także jego bieżąca obsługa (maintenance);
  • wartość zrównoważonego rozwoju (w fazie dalszej działalności obiektu), czyli ewaluacja funkcjonalności budynku oraz badania w zakresie jego bieżącej produktywności;
  • wartość społeczna zrównoważonego rozwoju (w całym cyklu życia budynku), tzn. oddziaływanie na środowisko zewnętrzne;
  • morfologia miejska (w całym cyklu życia), czyli badanie otoczenia wraz z określeniem wartości dodanej dla mieszkańców.

Jednym z przykładów certyfikacji HQE jest budynek biurowy Via Crespi w Mediolanie.

Krok dalej: Living Building

ZOBACZ TEŻ

Ekonomicznie i ekologicznie – redukcja zużycia wody w „zielonych” budynkach z certyfikatem LEED

Znowelizowano system certyfikacji LEED

Wydawać by się mogło, że zielony budynek, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia parametry wewnętrzne budynku i ma szeroko pojęty wpływ na otoczenie, to apogeum możliwości konstrukcyjnych i operacyjnych. Nic bardziej mylnego. Coraz popularniejsze stają się „żywe budynki” (z ang. Living Building).

Te wydajne obiekty mają jeszcze bardziej podnieść standardy projektowania, budowy i obsługi. Budynki zakwalifikowane jako Living Buildings muszą wykazać co najmniej roczny pozytywny wpływ na środowisko wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto do ich budowy nie można użyć niczego z listy ponad 30 bardzo powszechnych w branży substancji chemicznych.

Kolejnym warunkiem zakwalifikowania obiektu do grupy Living Buildings jest zbudowanie go na terenach zdegradowanych. Ponadto musi być on przez cały rok samowystarczalny w zakresie wytwarzania energii i wody.

Takich ograniczeń jest jeszcze kilka. Przykład „żywego budynku” to ukończony w tym roku Seattle Bullitt Center. Reklama głosi, że jest on najbardziej zielonym budynkiem komercyjnym na świecie.

Technologia projektowania, budowy i utrzymania nieruchomości zmienia się w zawrotnym tempie. Zadaniem facility managera jest podążanie za tymi zmianami, m.in. poprzez bieżącą obserwację nowych rozwiązań.

Czy po popularnych dzisiaj metodach certyfikacji przyjdzie czas na niszowe rozwiązania? Czy poszukiwanie oszczędności w połączeniu z przyjęciem odpowiedzialności za wpływ nieruchomości na otoczenie wymusi zastosowanie nowych standardów? Wydaje się, że jest to nieuniknione.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18995|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12227|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11567|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl