CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym

Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym
Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym

O bezpieczeństwie odwiedzających centrum handlowe w rewitalizowanym kompleksie ze Sławomirem Murawskim, dyrektorem Manufaktury, rozmawiała Małgorzata Waszkiewicz.

Małgorzata Waszkiewicz: Jak zapewnić bezpieczne zakupy klientom centrum handlowego?

Sławomir Murawski: Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z priorytetów każdego zarządcy i właściciela centrum handlowego. I to już na etapie planowania, kiedy projektowane są instalacje, m.in. system kamer przemysłowych CCTV; systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak instalacja tryskaczowa, oddymiająca, czujki dymowe, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, bezpośrednie automatyczne połączenie z najbliższą jednostką Państwowej Straży Pożarnej czy też instalacje chroniące mienie – systemy alarmu napadu oraz czujki ruchu.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

W dużych kompleksach, takich jak Manufaktura, instaluje się również systemy nadzorujące działania pracowników ochrony. Każde centrum handlowe wypracowuje procedury działania zarówno administratora, jak i ochrony oraz najemców, w każdej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, ujęte w stosownych regulaminach.

Innym kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa jest odpowiednio dopasowana organizacja posterunków ochrony, tak podczas pracy obiektu, jak po jego zamknięciu. Z doświadczenia jednak wiem, że to czynnik ludzki jest najważniejszy. Żaden system nie zastąpi aktywnego, inteligentnego, zaangażowanego pracownika ochrony.

MW: Czy w Manufakturze zastosowano nowoczesne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa?

SM: Manufaktura była jednym z pierwszych obiektów, w których wprowadzono system przeciwnapadowy dla najemców. Każdy z nich ma możliwość zainstalowania w lokalu przycisku, który w skuteczny, wygodny i dyskretny sposób błyskawicznie wzywa pomoc bez konieczności dzwonienia do pracowników ochrony.

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy do służby pojazdy typu SEGWAY, co jest znakomitym udogodnieniem w przypadku obiektu o powierzchni 27 hektarów. Ponadto pracownicy ochrony są wyposażeni w lokalizatory personalne GPS, co pozwala na błyskawiczne ich zlokalizowanie, jak również na ocenę pracy każdego z nich.

Od zeszłego roku trwa modernizacja systemu kamer CCTV i wymiana kamer na urządzenia o wysokiej rozdzielczości, pozwalające znacznie skuteczniej śledzić wydarzenia w Manufakturze.

MW: Czy rewitalizowany obiekt, taki jak łódzka Manufaktura, musi spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa?

SM: Obiekty rewitalizowane podlegają takim samym rygorom dotyczącym bezpieczeństwa, jak te nowo budowane. Co najwyżej konieczność zasięgania opinii konserwatora zabytków przy projektowaniu różnych rozwiązań powoduje, że spełnienie tych wymogów przez właściciela czy zarządcę wiązać się może z dodatkowymi trudnościami.

MW: Czy najemcy zobowiązani są chronić klientów we własnym zakresie? Jaka jest granica ich odpowiedzialności?

ZOBACZ TAKŻE

Zabytkowe budynki na Copernicus Square

SM: Najprostsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: oczywiście, najemca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo odwiedzających w swoim lokalu. Jednak zagadnienie to nie jest ani proste, ani jednowymiarowe.

Za bezpieczeństwo odwiedzających odpowiada zarówno właściciel, często działający przez zarządcę, jak i najemca – na obszarze przestrzeni, która została oddana w jego władanie. Zarządca odpowiada za bezpieczeństwo osób znajdujących się w częściach wspólnych obiektu lub w częściach niewynajętych.

Zobacz także: Warszawski rynek nieruchomości w III kwartale

Jeżeli mówimy o odpowiedzialności w lokalach wynajmowanych, to z formalnego punktu widzenia leży ona po stronie tego, kto nie dochował staranności w swoich obowiązkach. Np. w przypadku bezpieczeństwa pożarowego część instalacji w lokalu jest monitorowana i serwisowana przez zarządcę. Kiedy dojdzie do pożaru, a nie zadziałają obsługiwane przez niego instalacje, to on będzie odpowiedzialny za zdarzenie. 

Pomimo tego, że pracownicy ochrony centrum handlowego odpowiadają głównie za części wspólne, to swoją obecnością i podejmowanymi działaniami pomagają najemcom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów dotyczących bezpieczeństwa.

Ochrona Manufaktury ściśle współpracuje z firmami wynajętymi przez najemców – dotyczy to przede wszystkim najemców lokali o dużej powierzchni – oraz reaguje niezwłocznie na ich wezwania, jeśli mają problem z kradzieżą czy niepożądanym zachowaniem klientów.

Manufaktura to obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowy znajdujący się w Łodzi, w zabytkowym, XIX-wiecznym kompleksie pofabrycznym.

Pośród kilkunastu zrewitalizowanych ceglanych budynków wybudowano dwukondygnacyjną, nowoczesną galerię handlową. Projektanci zachowali klimat starych fabryk imperium ­Izraela ­Poznańskiego, a jednocześnie stworzyli przestrzeń dla nowych funkcji obiektu.

W jego skład wchodzi ponad 300 lokali, w tym 58 typu medium-size, niemal 200 butików oraz 50 restauracji, kawiarni i pubów. Na terenie Manufaktury znajdują się m.in. Muzeum Fabryki, Teatr Mały, interaktywne „Experymentarium”, dwupoziomowa dyskoteka, klub fitness, ścianka wspinaczkowa, centrum gier, kręgielnia, kino z piętnastoma salami oraz największy w Polsce wewnętrzny plac zabaw sieci Kinderplaneta. Tutaj mieści się również pierwszy w Łodzi czterogwiazdkowy hotel Andel’s.

Dane ogólne:

 • Właściciel obiektu: Union Investment Real Estate
 • Zarządca: APSYS Polska (pierwszy właściciel, inwestor projektu)
 • Architekci: Virgile&Stone i Sud Architectes
 • Powierzchnia całkowita ogółem: 27 ha
 • Powierzchnia użytkowa ogółem (bez parkingu): 158 692 m²
 • GLA: 125 699 m²
 • Ilość miejsc parkingowych: 3000

Dane dotyczące rewitalizacji:

 • 90 000 m² odrestaurowanych zabytkowych budowli
 • 95 000 m² nowych konstrukcji
 • 45 000 m² czerwonej odrestaurowanej cegły
 • 12 500 m² odrestaurowanych metalowych okien
 • 122 000 m² zmodernizowanej posadzki
 • 2700 zaangażowanych pracowników fizycznych
 • 50 km sieci kablowej
 • trzy lata budowy

Tu należy podkreślić fakt, że – wbrew potocznej opinii – ani zarządca, ani najemca nie są z formalnego punktu widzenia odpowiedzialni za spowodowane przez osoby trzecie zdarzenia, takie jak kradzież czy pobicie.

Jednak chcemy, żeby nasi goście czuli się w Manufakturze bezpiecznie i komfortowo, dlatego staramy się podejmować wszelkie działania, które zminimalizują występowanie tego typu sytuacji w naszym obiekcie.

MW: W obliczu rynkowego dążenia do oszczędności, jak kształtują się nakłady na bezpieczeństwo w stosunku do poprzedniego okresu?

SM: Na bezpieczeństwie oszczędzać nie można, nawet w czasach kryzysu. Bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie – zarówno naszych gości, jak i osób pracujących na co dzień w Manufakturze – to dla nas priorytet.

Dlatego też nakłady na zapewnienie bezpieczeństwa w Manufakturze nie maleją, a nawet nieznacznie rosną. Staramy się nadążać za trendami na rynku i wprowadzać do Manufaktury wszelkie nowinki, które przyczynić się mogą do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa.

MW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(1)
Marysia | 18.07.2016, 19:09
Szkoda, że nie pisze jakie konkretnie systemy bezpieczeństwa zastsowali...?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19412|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11837|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl