CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym

Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym
Bezpieczeństwo klientów w centrum handlowym

O bezpieczeństwie odwiedzających centrum handlowe w rewitalizowanym kompleksie ze Sławomirem Murawskim, dyrektorem Manufaktury, rozmawiała Małgorzata Waszkiewicz.

Małgorzata Waszkiewicz: Jak zapewnić bezpieczne zakupy klientom centrum handlowego?

Sławomir Murawski: Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z priorytetów każdego zarządcy i właściciela centrum handlowego. I to już na etapie planowania, kiedy projektowane są instalacje, m.in. system kamer przemysłowych CCTV; systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak instalacja tryskaczowa, oddymiająca, czujki dymowe, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, bezpośrednie automatyczne połączenie z najbliższą jednostką Państwowej Straży Pożarnej czy też instalacje chroniące mienie – systemy alarmu napadu oraz czujki ruchu.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

W dużych kompleksach, takich jak Manufaktura, instaluje się również systemy nadzorujące działania pracowników ochrony. Każde centrum handlowe wypracowuje procedury działania zarówno administratora, jak i ochrony oraz najemców, w każdej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, ujęte w stosownych regulaminach.

Innym kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa jest odpowiednio dopasowana organizacja posterunków ochrony, tak podczas pracy obiektu, jak po jego zamknięciu. Z doświadczenia jednak wiem, że to czynnik ludzki jest najważniejszy. Żaden system nie zastąpi aktywnego, inteligentnego, zaangażowanego pracownika ochrony.

MW: Czy w Manufakturze zastosowano nowoczesne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa?

SM: Manufaktura była jednym z pierwszych obiektów, w których wprowadzono system przeciwnapadowy dla najemców. Każdy z nich ma możliwość zainstalowania w lokalu przycisku, który w skuteczny, wygodny i dyskretny sposób błyskawicznie wzywa pomoc bez konieczności dzwonienia do pracowników ochrony.

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy do służby pojazdy typu SEGWAY, co jest znakomitym udogodnieniem w przypadku obiektu o powierzchni 27 hektarów. Ponadto pracownicy ochrony są wyposażeni w lokalizatory personalne GPS, co pozwala na błyskawiczne ich zlokalizowanie, jak również na ocenę pracy każdego z nich.

Od zeszłego roku trwa modernizacja systemu kamer CCTV i wymiana kamer na urządzenia o wysokiej rozdzielczości, pozwalające znacznie skuteczniej śledzić wydarzenia w Manufakturze.

MW: Czy rewitalizowany obiekt, taki jak łódzka Manufaktura, musi spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa?

SM: Obiekty rewitalizowane podlegają takim samym rygorom dotyczącym bezpieczeństwa, jak te nowo budowane. Co najwyżej konieczność zasięgania opinii konserwatora zabytków przy projektowaniu różnych rozwiązań powoduje, że spełnienie tych wymogów przez właściciela czy zarządcę wiązać się może z dodatkowymi trudnościami.

MW: Czy najemcy zobowiązani są chronić klientów we własnym zakresie? Jaka jest granica ich odpowiedzialności?

ZOBACZ TAKŻE

Zabytkowe budynki na Copernicus Square

SM: Najprostsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: oczywiście, najemca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo odwiedzających w swoim lokalu. Jednak zagadnienie to nie jest ani proste, ani jednowymiarowe.

Za bezpieczeństwo odwiedzających odpowiada zarówno właściciel, często działający przez zarządcę, jak i najemca – na obszarze przestrzeni, która została oddana w jego władanie. Zarządca odpowiada za bezpieczeństwo osób znajdujących się w częściach wspólnych obiektu lub w częściach niewynajętych.

Zobacz także: Warszawski rynek nieruchomości w III kwartale

Jeżeli mówimy o odpowiedzialności w lokalach wynajmowanych, to z formalnego punktu widzenia leży ona po stronie tego, kto nie dochował staranności w swoich obowiązkach. Np. w przypadku bezpieczeństwa pożarowego część instalacji w lokalu jest monitorowana i serwisowana przez zarządcę. Kiedy dojdzie do pożaru, a nie zadziałają obsługiwane przez niego instalacje, to on będzie odpowiedzialny za zdarzenie. 

Pomimo tego, że pracownicy ochrony centrum handlowego odpowiadają głównie za części wspólne, to swoją obecnością i podejmowanymi działaniami pomagają najemcom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów dotyczących bezpieczeństwa.

Ochrona Manufaktury ściśle współpracuje z firmami wynajętymi przez najemców – dotyczy to przede wszystkim najemców lokali o dużej powierzchni – oraz reaguje niezwłocznie na ich wezwania, jeśli mają problem z kradzieżą czy niepożądanym zachowaniem klientów.

Manufaktura to obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowy znajdujący się w Łodzi, w zabytkowym, XIX-wiecznym kompleksie pofabrycznym.

Pośród kilkunastu zrewitalizowanych ceglanych budynków wybudowano dwukondygnacyjną, nowoczesną galerię handlową. Projektanci zachowali klimat starych fabryk imperium ­Izraela ­Poznańskiego, a jednocześnie stworzyli przestrzeń dla nowych funkcji obiektu.

W jego skład wchodzi ponad 300 lokali, w tym 58 typu medium-size, niemal 200 butików oraz 50 restauracji, kawiarni i pubów. Na terenie Manufaktury znajdują się m.in. Muzeum Fabryki, Teatr Mały, interaktywne „Experymentarium”, dwupoziomowa dyskoteka, klub fitness, ścianka wspinaczkowa, centrum gier, kręgielnia, kino z piętnastoma salami oraz największy w Polsce wewnętrzny plac zabaw sieci Kinderplaneta. Tutaj mieści się również pierwszy w Łodzi czterogwiazdkowy hotel Andel’s.

Dane ogólne:

 • Właściciel obiektu: Union Investment Real Estate
 • Zarządca: APSYS Polska (pierwszy właściciel, inwestor projektu)
 • Architekci: Virgile&Stone i Sud Architectes
 • Powierzchnia całkowita ogółem: 27 ha
 • Powierzchnia użytkowa ogółem (bez parkingu): 158 692 m²
 • GLA: 125 699 m²
 • Ilość miejsc parkingowych: 3000

Dane dotyczące rewitalizacji:

 • 90 000 m² odrestaurowanych zabytkowych budowli
 • 95 000 m² nowych konstrukcji
 • 45 000 m² czerwonej odrestaurowanej cegły
 • 12 500 m² odrestaurowanych metalowych okien
 • 122 000 m² zmodernizowanej posadzki
 • 2700 zaangażowanych pracowników fizycznych
 • 50 km sieci kablowej
 • trzy lata budowy

Tu należy podkreślić fakt, że – wbrew potocznej opinii – ani zarządca, ani najemca nie są z formalnego punktu widzenia odpowiedzialni za spowodowane przez osoby trzecie zdarzenia, takie jak kradzież czy pobicie.

Jednak chcemy, żeby nasi goście czuli się w Manufakturze bezpiecznie i komfortowo, dlatego staramy się podejmować wszelkie działania, które zminimalizują występowanie tego typu sytuacji w naszym obiekcie.

MW: W obliczu rynkowego dążenia do oszczędności, jak kształtują się nakłady na bezpieczeństwo w stosunku do poprzedniego okresu?

SM: Na bezpieczeństwie oszczędzać nie można, nawet w czasach kryzysu. Bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie – zarówno naszych gości, jak i osób pracujących na co dzień w Manufakturze – to dla nas priorytet.

Dlatego też nakłady na zapewnienie bezpieczeństwa w Manufakturze nie maleją, a nawet nieznacznie rosną. Staramy się nadążać za trendami na rynku i wprowadzać do Manufaktury wszelkie nowinki, które przyczynić się mogą do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa.

MW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(1)
Marysia | 18.07.2016, 19:09
Szkoda, że nie pisze jakie konkretnie systemy bezpieczeństwa zastsowali...?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
 • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17568|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10951|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl