CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Q22

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 12/2013  |  14.01.2014  |  4
Biurowiec Q22
Biurowiec Q22

W Polsce za wysokościowce uznaje się obiekty relatywnie niskie, bo co najmniej 55-metrowe. W USA do tego ekskluzywnego grona zaliczane są tylko gmachy niemal trzykrotnie wyższe.

W Europie najwyższy jest moskiewski 339-metrowy Mercury City Tower. Na razie żaden z polskich drapaczy chmur – ani istniejących, ani projektowanych – nawet nie zbliżył się do granicy 300 m.

Powojenna odbudowa przyspieszyła powstawanie wysokościowców. W latach 1952–1955 w centrum stolicy stanął Pałac Kultury i Nauki, który wzniesiono według sowieckiego projektu. Ten 237-metrowy gmach (łącznie z iglicą) do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce.

Ale najszybciej wieżowce zaczęły rosnąć po transformacji ustrojowej w 1989 r. W ciągu dwóch dekad tylko w Warszawie powstało kilkadziesiąt wysokich budynków.

Zobacz także: Nowe wieżowce na mapie Warszawy

Miejsca w centrum stolicy nie przybywa, ale – jak pokazały ostatnie miesiące – i na to znajdą się sposoby.

Firma ECHO INVESTMENT rozpoczęła, jak sami jej przedstawiciele nieskromnie dodają, spektakularną inwestycję, Q22. W miejscu wyburzonego hotelu MERCURE Fryderyk Chopin tworzy prestiżową i nowoczesną przestrzeń biurową. Powstaje budynek przywodzący na myśl strukturę kryształu.

Kryształ kwarcu o przejrzystej i niemal doskonałej strukturze ma charakterystyczny kształt słupa o sześciobocznym przekroju. Właśnie tym minerałem zainspirowali się projektanci tego najnowszego warszawskiego wieżowca, który powstaje przy jednej z głównych arterii stolicy, na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej.

To doskonała lokalizacja, która gwarantuje bliskość centrów biznesowych, hoteli, restauracji, położona 15 minut od lotniska, pięć – od Dworca Centralnego, kilka kroków od stacji metra.

Biurowiec Q22 będzie miał niemal 160 m wysokości. Na 42 kondygnacjach pomieści blisko 52 tys. m² powierzchni. W gmachu będzie mogło pracować nawet 5000 osób. Na poziomach od drugiego do 17. znajdą się miejsca dla powierzchni biurowej.

Poziomy 14–17 przeznaczone są pod funkcje specjalne, takie jak centra konferencyjne, klub fitness lub lokale restauracyjne. Od kondygnacji 18. do 39. przewidziano znów powierzchnie biurowe, przy czym ostatnie sześć pięter wykonanych zostanie w najwyższym standardzie.

Nieregularną bryłę budynku architekci owinęli w elewację ze szkła. Trójszybowe, dwukomorowe okna ze zintegrowanym systemem żaluzji zapewnią ochronę przed zbyt ostrym słońcem. Hol wejściowy będzie miał wysokość 30 m. Pod poziomem gruntu zaplanowano pięciopiętrowy parking na blisko 350 samochodów i 110 rowerów. Dla rowerzystów będą tam też szatnie i natryski.

Budynek i biura wyposażone będą we wszystkie niezbędne, a przy tym nowoczesne instalacje, takie jak podniesiona podłoga (a w niej puszki podłogowe), możliwość sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza, kontrola dostępu, podwieszane sufity, czujniki dymu i temperatury, pompa ciepła z pętlą wodna.

Uwzględniono także przyjazne, estetyczne oświetlenie. Projektanci zadbali również o komfort termiczny i akustyczny. Rolety okienne, a przy tym optymalny dostęp światła dziennego, to wygoda dla użytkowników, ale jednocześnie ważny punkt przy certyfikacji BREEAM.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Echo Investment skupiło się też na energooszczędności. DALI to cyfrowy system sterowania oświetleniem, umożliwiający sterowanie pojedynczymi oprawami oświetleniowymi poprzez zastosowanie urządzeń peryferyjnych lub komputera za pomocą dodatkowego przewodu dwużyłowego. Po raz pierwszy system DALI został przedstawiony na międzynarodowych targach we Frankfurcie w 2000 r.

Q22 to:
• 159 m wysokości,
•  blisko 50 000 m² powierzchni biurowej,
• 42 kondygnacje nadziemne,
• 347 miejsc postojowych dla samochodów i 110 – dla rowerów.

Powstał przy współpracy m.in. takich film, jak Philips, Helvar, Osram i Tridonic. Zainstalowane będą też nowoczesne windy z systemem odzyskiwania energii, w układzie dwie windy w jednym szachcie. Zjeżdżając, będą kumulować energię powstałą w czasie hamowania. WLHP (Water-Loop Heat Pump) to wydajny system grzewczo-klimatyzacyjny, wykorzystujący pompy ciepła typu woda-powietrze, który też generuje znaczne oszczędności.

System polega na redystrybucji nadwyżek ciepła w obrębie budynku i optymalizacji chłodzenia za pomocą wież chłodniczych. Niepopularna jeszcze dwukomorowa elewacja to doskonała izolacja termiczna i akustyczna, a przy tym znaczne oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia.

Na budynku przywrócona zostanie tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (z ul. Ciepłej 12), w której podczas okupacji, w latach 1942–1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten”. Tablica ta znajdowała się wcześniej na hotelu MERCURE Fryderyk Chopin.

Budowa Q22 ruszyła w drugiej połowie 2013 r. i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2016 r. Obiekt w stanie surowym ma być gotowy we wrześniu 2016 r.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20200|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17533|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12368|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl