CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Q22

Biurowiec Q22
Biurowiec Q22

W Polsce za wysokościowce uznaje się obiekty relatywnie niskie, bo co najmniej 55-metrowe. W USA do tego ekskluzywnego grona zaliczane są tylko gmachy niemal trzykrotnie wyższe.

W Europie najwyższy jest moskiewski 339-metrowy Mercury City Tower. Na razie żaden z polskich drapaczy chmur – ani istniejących, ani projektowanych – nawet nie zbliżył się do granicy 300 m.

Powojenna odbudowa przyspieszyła powstawanie wysokościowców. W latach 1952–1955 w centrum stolicy stanął Pałac Kultury i Nauki, który wzniesiono według sowieckiego projektu. Ten 237-metrowy gmach (łącznie z iglicą) do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce.

Ale najszybciej wieżowce zaczęły rosnąć po transformacji ustrojowej w 1989 r. W ciągu dwóch dekad tylko w Warszawie powstało kilkadziesiąt wysokich budynków.

Zobacz także: Nowe wieżowce na mapie Warszawy

Miejsca w centrum stolicy nie przybywa, ale – jak pokazały ostatnie miesiące – i na to znajdą się sposoby.

Firma ECHO INVESTMENT rozpoczęła, jak sami jej przedstawiciele nieskromnie dodają, spektakularną inwestycję, Q22. W miejscu wyburzonego hotelu MERCURE Fryderyk Chopin tworzy prestiżową i nowoczesną przestrzeń biurową. Powstaje budynek przywodzący na myśl strukturę kryształu.

Kryształ kwarcu o przejrzystej i niemal doskonałej strukturze ma charakterystyczny kształt słupa o sześciobocznym przekroju. Właśnie tym minerałem zainspirowali się projektanci tego najnowszego warszawskiego wieżowca, który powstaje przy jednej z głównych arterii stolicy, na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej.

To doskonała lokalizacja, która gwarantuje bliskość centrów biznesowych, hoteli, restauracji, położona 15 minut od lotniska, pięć – od Dworca Centralnego, kilka kroków od stacji metra.

Biurowiec Q22 będzie miał niemal 160 m wysokości. Na 42 kondygnacjach pomieści blisko 52 tys. m² powierzchni. W gmachu będzie mogło pracować nawet 5000 osób. Na poziomach od drugiego do 17. znajdą się miejsca dla powierzchni biurowej.

Poziomy 14–17 przeznaczone są pod funkcje specjalne, takie jak centra konferencyjne, klub fitness lub lokale restauracyjne. Od kondygnacji 18. do 39. przewidziano znów powierzchnie biurowe, przy czym ostatnie sześć pięter wykonanych zostanie w najwyższym standardzie.

Nieregularną bryłę budynku architekci owinęli w elewację ze szkła. Trójszybowe, dwukomorowe okna ze zintegrowanym systemem żaluzji zapewnią ochronę przed zbyt ostrym słońcem. Hol wejściowy będzie miał wysokość 30 m. Pod poziomem gruntu zaplanowano pięciopiętrowy parking na blisko 350 samochodów i 110 rowerów. Dla rowerzystów będą tam też szatnie i natryski.

Budynek i biura wyposażone będą we wszystkie niezbędne, a przy tym nowoczesne instalacje, takie jak podniesiona podłoga (a w niej puszki podłogowe), możliwość sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza, kontrola dostępu, podwieszane sufity, czujniki dymu i temperatury, pompa ciepła z pętlą wodna.

Uwzględniono także przyjazne, estetyczne oświetlenie. Projektanci zadbali również o komfort termiczny i akustyczny. Rolety okienne, a przy tym optymalny dostęp światła dziennego, to wygoda dla użytkowników, ale jednocześnie ważny punkt przy certyfikacji BREEAM.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Echo Investment skupiło się też na energooszczędności. DALI to cyfrowy system sterowania oświetleniem, umożliwiający sterowanie pojedynczymi oprawami oświetleniowymi poprzez zastosowanie urządzeń peryferyjnych lub komputera za pomocą dodatkowego przewodu dwużyłowego. Po raz pierwszy system DALI został przedstawiony na międzynarodowych targach we Frankfurcie w 2000 r.

Q22 to:
• 159 m wysokości,
•  blisko 50 000 m² powierzchni biurowej,
• 42 kondygnacje nadziemne,
• 347 miejsc postojowych dla samochodów i 110 – dla rowerów.

Powstał przy współpracy m.in. takich film, jak Philips, Helvar, Osram i Tridonic. Zainstalowane będą też nowoczesne windy z systemem odzyskiwania energii, w układzie dwie windy w jednym szachcie. Zjeżdżając, będą kumulować energię powstałą w czasie hamowania. WLHP (Water-Loop Heat Pump) to wydajny system grzewczo-klimatyzacyjny, wykorzystujący pompy ciepła typu woda-powietrze, który też generuje znaczne oszczędności.

System polega na redystrybucji nadwyżek ciepła w obrębie budynku i optymalizacji chłodzenia za pomocą wież chłodniczych. Niepopularna jeszcze dwukomorowa elewacja to doskonała izolacja termiczna i akustyczna, a przy tym znaczne oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia.

Na budynku przywrócona zostanie tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (z ul. Ciepłej 12), w której podczas okupacji, w latach 1942–1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten”. Tablica ta znajdowała się wcześniej na hotelu MERCURE Fryderyk Chopin.

Budowa Q22 ruszyła w drugiej połowie 2013 r. i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2016 r. Obiekt w stanie surowym ma być gotowy we wrześniu 2016 r.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17306|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10799|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl