CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Q22

Biurowiec Q22
Biurowiec Q22

W Polsce za wysokościowce uznaje się obiekty relatywnie niskie, bo co najmniej 55-metrowe. W USA do tego ekskluzywnego grona zaliczane są tylko gmachy niemal trzykrotnie wyższe.

W Europie najwyższy jest moskiewski 339-metrowy Mercury City Tower. Na razie żaden z polskich drapaczy chmur – ani istniejących, ani projektowanych – nawet nie zbliżył się do granicy 300 m.

Powojenna odbudowa przyspieszyła powstawanie wysokościowców. W latach 1952–1955 w centrum stolicy stanął Pałac Kultury i Nauki, który wzniesiono według sowieckiego projektu. Ten 237-metrowy gmach (łącznie z iglicą) do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce.

Ale najszybciej wieżowce zaczęły rosnąć po transformacji ustrojowej w 1989 r. W ciągu dwóch dekad tylko w Warszawie powstało kilkadziesiąt wysokich budynków.

Zobacz także: Nowe wieżowce na mapie Warszawy

Miejsca w centrum stolicy nie przybywa, ale – jak pokazały ostatnie miesiące – i na to znajdą się sposoby.

Firma ECHO INVESTMENT rozpoczęła, jak sami jej przedstawiciele nieskromnie dodają, spektakularną inwestycję, Q22. W miejscu wyburzonego hotelu MERCURE Fryderyk Chopin tworzy prestiżową i nowoczesną przestrzeń biurową. Powstaje budynek przywodzący na myśl strukturę kryształu.

Kryształ kwarcu o przejrzystej i niemal doskonałej strukturze ma charakterystyczny kształt słupa o sześciobocznym przekroju. Właśnie tym minerałem zainspirowali się projektanci tego najnowszego warszawskiego wieżowca, który powstaje przy jednej z głównych arterii stolicy, na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej.

To doskonała lokalizacja, która gwarantuje bliskość centrów biznesowych, hoteli, restauracji, położona 15 minut od lotniska, pięć – od Dworca Centralnego, kilka kroków od stacji metra.

Biurowiec Q22 będzie miał niemal 160 m wysokości. Na 42 kondygnacjach pomieści blisko 52 tys. m² powierzchni. W gmachu będzie mogło pracować nawet 5000 osób. Na poziomach od drugiego do 17. znajdą się miejsca dla powierzchni biurowej.

Poziomy 14–17 przeznaczone są pod funkcje specjalne, takie jak centra konferencyjne, klub fitness lub lokale restauracyjne. Od kondygnacji 18. do 39. przewidziano znów powierzchnie biurowe, przy czym ostatnie sześć pięter wykonanych zostanie w najwyższym standardzie.

Nieregularną bryłę budynku architekci owinęli w elewację ze szkła. Trójszybowe, dwukomorowe okna ze zintegrowanym systemem żaluzji zapewnią ochronę przed zbyt ostrym słońcem. Hol wejściowy będzie miał wysokość 30 m. Pod poziomem gruntu zaplanowano pięciopiętrowy parking na blisko 350 samochodów i 110 rowerów. Dla rowerzystów będą tam też szatnie i natryski.

Budynek i biura wyposażone będą we wszystkie niezbędne, a przy tym nowoczesne instalacje, takie jak podniesiona podłoga (a w niej puszki podłogowe), możliwość sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza, kontrola dostępu, podwieszane sufity, czujniki dymu i temperatury, pompa ciepła z pętlą wodna.

Uwzględniono także przyjazne, estetyczne oświetlenie. Projektanci zadbali również o komfort termiczny i akustyczny. Rolety okienne, a przy tym optymalny dostęp światła dziennego, to wygoda dla użytkowników, ale jednocześnie ważny punkt przy certyfikacji BREEAM.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Echo Investment skupiło się też na energooszczędności. DALI to cyfrowy system sterowania oświetleniem, umożliwiający sterowanie pojedynczymi oprawami oświetleniowymi poprzez zastosowanie urządzeń peryferyjnych lub komputera za pomocą dodatkowego przewodu dwużyłowego. Po raz pierwszy system DALI został przedstawiony na międzynarodowych targach we Frankfurcie w 2000 r.

Q22 to:
• 159 m wysokości,
•  blisko 50 000 m² powierzchni biurowej,
• 42 kondygnacje nadziemne,
• 347 miejsc postojowych dla samochodów i 110 – dla rowerów.

Powstał przy współpracy m.in. takich film, jak Philips, Helvar, Osram i Tridonic. Zainstalowane będą też nowoczesne windy z systemem odzyskiwania energii, w układzie dwie windy w jednym szachcie. Zjeżdżając, będą kumulować energię powstałą w czasie hamowania. WLHP (Water-Loop Heat Pump) to wydajny system grzewczo-klimatyzacyjny, wykorzystujący pompy ciepła typu woda-powietrze, który też generuje znaczne oszczędności.

System polega na redystrybucji nadwyżek ciepła w obrębie budynku i optymalizacji chłodzenia za pomocą wież chłodniczych. Niepopularna jeszcze dwukomorowa elewacja to doskonała izolacja termiczna i akustyczna, a przy tym znaczne oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia.

Na budynku przywrócona zostanie tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (z ul. Ciepłej 12), w której podczas okupacji, w latach 1942–1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten”. Tablica ta znajdowała się wcześniej na hotelu MERCURE Fryderyk Chopin.

Budowa Q22 ruszyła w drugiej połowie 2013 r. i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2016 r. Obiekt w stanie surowym ma być gotowy we wrześniu 2016 r.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18932|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12089|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11529|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl