CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online» » ‎
http://ad.administrator24.info/zarzadzanie-nieruchomosciami-online/▲
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami...czytam więcej »
Kategorie: zarządzanie nieruchomościami, wspólnota mieszkaniowa, oprogramowanie,

Q22

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 12/2013  |  14.01.2014  |  4
Biurowiec Q22
Biurowiec Q22

W Polsce za wysokościowce uznaje się obiekty relatywnie niskie, bo co najmniej 55-metrowe. W USA do tego ekskluzywnego grona zaliczane są tylko gmachy niemal trzykrotnie wyższe.

W Europie najwyższy jest moskiewski 339-metrowy Mercury City Tower. Na razie żaden z polskich drapaczy chmur – ani istniejących, ani projektowanych – nawet nie zbliżył się do granicy 300 m.

Powojenna odbudowa przyspieszyła powstawanie wysokościowców. W latach 1952–1955 w centrum stolicy stanął Pałac Kultury i Nauki, który wzniesiono według sowieckiego projektu. Ten 237-metrowy gmach (łącznie z iglicą) do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce.

Ale najszybciej wieżowce zaczęły rosnąć po transformacji ustrojowej w 1989 r. W ciągu dwóch dekad tylko w Warszawie powstało kilkadziesiąt wysokich budynków.

Zobacz także: Nowe wieżowce na mapie Warszawy

Miejsca w centrum stolicy nie przybywa, ale – jak pokazały ostatnie miesiące – i na to znajdą się sposoby.

Firma ECHO INVESTMENT rozpoczęła, jak sami jej przedstawiciele nieskromnie dodają, spektakularną inwestycję, Q22. W miejscu wyburzonego hotelu MERCURE Fryderyk Chopin tworzy prestiżową i nowoczesną przestrzeń biurową. Powstaje budynek przywodzący na myśl strukturę kryształu.

Kryształ kwarcu o przejrzystej i niemal doskonałej strukturze ma charakterystyczny kształt słupa o sześciobocznym przekroju. Właśnie tym minerałem zainspirowali się projektanci tego najnowszego warszawskiego wieżowca, który powstaje przy jednej z głównych arterii stolicy, na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej.

To doskonała lokalizacja, która gwarantuje bliskość centrów biznesowych, hoteli, restauracji, położona 15 minut od lotniska, pięć – od Dworca Centralnego, kilka kroków od stacji metra.

Biurowiec Q22 będzie miał niemal 160 m wysokości. Na 42 kondygnacjach pomieści blisko 52 tys. m² powierzchni. W gmachu będzie mogło pracować nawet 5000 osób. Na poziomach od drugiego do 17. znajdą się miejsca dla powierzchni biurowej.

Poziomy 14–17 przeznaczone są pod funkcje specjalne, takie jak centra konferencyjne, klub fitness lub lokale restauracyjne. Od kondygnacji 18. do 39. przewidziano znów powierzchnie biurowe, przy czym ostatnie sześć pięter wykonanych zostanie w najwyższym standardzie.

Nieregularną bryłę budynku architekci owinęli w elewację ze szkła. Trójszybowe, dwukomorowe okna ze zintegrowanym systemem żaluzji zapewnią ochronę przed zbyt ostrym słońcem. Hol wejściowy będzie miał wysokość 30 m. Pod poziomem gruntu zaplanowano pięciopiętrowy parking na blisko 350 samochodów i 110 rowerów. Dla rowerzystów będą tam też szatnie i natryski.

Budynek i biura wyposażone będą we wszystkie niezbędne, a przy tym nowoczesne instalacje, takie jak podniesiona podłoga (a w niej puszki podłogowe), możliwość sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza, kontrola dostępu, podwieszane sufity, czujniki dymu i temperatury, pompa ciepła z pętlą wodna.

Uwzględniono także przyjazne, estetyczne oświetlenie. Projektanci zadbali również o komfort termiczny i akustyczny. Rolety okienne, a przy tym optymalny dostęp światła dziennego, to wygoda dla użytkowników, ale jednocześnie ważny punkt przy certyfikacji BREEAM.

Przeczytaj: Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Echo Investment skupiło się też na energooszczędności. DALI to cyfrowy system sterowania oświetleniem, umożliwiający sterowanie pojedynczymi oprawami oświetleniowymi poprzez zastosowanie urządzeń peryferyjnych lub komputera za pomocą dodatkowego przewodu dwużyłowego. Po raz pierwszy system DALI został przedstawiony na międzynarodowych targach we Frankfurcie w 2000 r.

Q22 to:
• 159 m wysokości,
•  blisko 50 000 m² powierzchni biurowej,
• 42 kondygnacje nadziemne,
• 347 miejsc postojowych dla samochodów i 110 – dla rowerów.

Powstał przy współpracy m.in. takich film, jak Philips, Helvar, Osram i Tridonic. Zainstalowane będą też nowoczesne windy z systemem odzyskiwania energii, w układzie dwie windy w jednym szachcie. Zjeżdżając, będą kumulować energię powstałą w czasie hamowania. WLHP (Water-Loop Heat Pump) to wydajny system grzewczo-klimatyzacyjny, wykorzystujący pompy ciepła typu woda-powietrze, który też generuje znaczne oszczędności.

System polega na redystrybucji nadwyżek ciepła w obrębie budynku i optymalizacji chłodzenia za pomocą wież chłodniczych. Niepopularna jeszcze dwukomorowa elewacja to doskonała izolacja termiczna i akustyczna, a przy tym znaczne oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia.

Na budynku przywrócona zostanie tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (z ul. Ciepłej 12), w której podczas okupacji, w latach 1942–1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten”. Tablica ta znajdowała się wcześniej na hotelu MERCURE Fryderyk Chopin.

Budowa Q22 ruszyła w drugiej połowie 2013 r. i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2016 r. Obiekt w stanie surowym ma być gotowy we wrześniu 2016 r.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie narzędziem wybrać do zarządzania i nadzorowania wszystkich procesów Facility Management?

komputer

Bez względu czy jesteś w biurze,  w domu czy nawet na urlopie. Chciałbyś wiedzieć wszytko o swojej nieruchomości oraz co na niej się dzieje.  Czy możesz spać spokojnie? Czy napewno wszystko jest pod kontrolą... Czytam więcej »


4 innowacyjne rozwiązania do odprowdzania wody zanieczyszczonej, drenażowej, opadowej i ściekówej »

Woda ściekowa

Rozwiązania przeznaczone do stosowania w przepompowniach do odprowadzania wody drenażowej i ścieków z budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej... Czytam więcej »


Zabudowa śmietnika? Kilka pomysłów, jak ukryć śmietnik »

pojemniki podziemne

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej ... Zobacz więcej »


Spółdzielnia Mieszkaniowa - zobacz jak ułatwić sobie pracę »

papiery

Dedykowany dla Spółdzielni Mieszkaniowych jest dostępny on-line nie tylko w wersji dla członków i najemców spółdzielni,
ale również jako system w pełni obsługujący spółdzielnię za pomocą przeglądarki internetowej...
Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Instalacje grzewczeZadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz... Czytam więcej »


Wymogi zrównoważonego budownictwa a wybór izolacji »

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne»

Budownictwo i izolacja pompy ciepła i panele fotowoltaiczne
Współczesne budownictwo mierzy się z wyzwaniami, na które kiedyś mało kto zwracał uwagę. Na znaczeniu zyskuje zwiększenie wydajności energetycznej budynku, ochrona przeciwpożarowa czy poprawa ... Chcę wiedzieć »

Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu.... Czytam więcej »


Nowatorskie rozwiązania windy w budynku - czy już widziałeś?

Dźwigi w budynkachTechnologia GeN2 daje możliwość osiągnięcia rzeczy czasem  wręcz niemożliwych. Kto by pomyślał, że  przy  dźwigach o dużym udźwigu i wciągarkach dużej mocy można zastosować  jakąkolwiek... Czytam więcej »


Jakie wybrać kotły do instalacji grzewczej?

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni - oszacuj koszty i uzyskaj dofinansowanie »

Ogrzewanie grzejnikiem Fotowoltaika dofinansowanie dla spółdzielni i wspólnot
Kotły mogą współpracować z różnorodnymi typami instalacji grzewczych i ciepłej wody (pełna komunikacja z systemami regulacji Cx zapewniająca maksymalne wykorzystanie kondensacji i wydłużenie żywotności kotła).. Czytam więcej »

Coraz większa świadomość społeczna idąca w parze z rosnącą dostępnością technologii OZE sprawiają, że na oszczędności dzięki energii ze słońca decydują się również mieszkańcy oraz administracja budynków wielorodzinnych. Co prawda wciąż czekamy na... Czytam więcej»


Poznaj sposób, jak zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w budynku »

zaopatrzenie w wodęObok niezawodności pracy i higieny znaczącą rolę odgrywają koszty eksploatacyjne instalacji wodnych. Technologia, która zapewnia wysoką sprawność oraz integrację z systemami automatyki budynku, a jednocześnie gwarantuje... Czytam więcej »


Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Zobacz rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić na sprzątaniu części wspólnych nieruchomości »

kotły kondensacyjne Sprzątanie na klatkach schodowych
Kotły kondensacyjne mogą współdziałać z każdym rodzajem instalacji ogrzewania. Tradycyjny kocioł posiada palnik do spalania gazu oraz wymiennik ciepła, przez... Czytam więcej »

Usunięcie zabrudzeń i utrzymanie czystości w bydynkach wielolokalowych to nie lada wyzwanie dla zarządców i administratorów. Jak wiadomo ... chcę wiedzieć więcej»


Jak otworzyć szlaban lub domofon przy pomocy smartfona? »

otwieranie drzwiUniwersalna aplikacja pozwalająca na obsługę bram, drzwi, szlabanów, zamków centralnych przy użyciu smartfona i dedykowanego modułu komunikacyjnego... Chcę zobaczyć »


Jakie kotły spełniają wymagania programu Czyste Powietrze?

Program do zarządzania i nadzorowania nieruchomości - który wybrać? »

program czyste powietrze program do zarzadzania ASITZ

Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem poprzez poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji... Czytam więcej»

Komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości, usprawniającym rozliczenia i dającym błyskawicznie wgląd do wszelkiego rodzaju kosztów i przychodów. Pozwala na... czytam więcej »


Zima się skończyła czas na przeglądy instalacji »

Przeglad instalacjiZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Jak ukryć śmietniki na osiedlu? »
Budynek mieszkalny wymaga remontu? »
Śmietniki, które nie szpecą Remont budynku mieszkalnego
Niestety wszelkie śmietniki, altany śmietnikowe czy miejsca składowania odpadód na osiedlach lub podwórkach nie są zazwyczaj miejscami, które... czytam więcej » Zaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... czytam dalej »

Wentylaory dachowe i wywietrzniki w budynku»

Wentylatory i wywietrzniki dachoweCzym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto... Czytam więcej »


Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»
Budownictwo wielolokalowe - który wodomierz się najbardziej sprawdzi? »
Zarządzanie nieruchomościami Odczyt wodomierzy
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z ... czytam więcej » wodomierze suchobieżne i mokrobieżne, jednostrumieniowe, wielostrumieniowe oraz śrubowe i irygacyjne. Liczniki wody dostępne są w wielu modelach i wersjach, również... Czytam więcej»

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online»
Pobierz Raport Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym»»
Platforma do zarządzania nieruchomościami Raport zielone miasta
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... czytaj dalej »

Kompleksowa publikacja przygotowana we współpracy z agencją badań konsumenckich, ekspertami w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz ochrony środowiska oraz instytucjami i przedsiębiorcami, którzy zainwestowali w rozwiązania proekologiczne(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2021

Aktualny numer:

Administrator 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiana sposobu użytkowania budynku
  • - Sektor mieszkaniowy to wyzwanie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21747|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 25035|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13289|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl