CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Dom bez barier

Jak dostosować istniejące budynki wielorodzinne i ich otoczenie do potrzeb osób niepełnosprawnych? (cz. 2)
Kamil  Kowalski  |  Administrator 9/2010  |  21.09.2010  |  1

W poprzednim numerze „Administratora" omówiono problemy związane z przystosowaniem przestrzeni wokół budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym zaś zajmiemy się wejściem do budynku i jego częścią wspólną.

Przepisy zobowiązujące właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych do zapewnienia osobom z niepełnosprawnością dostępu na wszystkie kondygnacje użytkowe, a w budynkach niskich do mieszkań na pierwszej kondygnacji naziemnej weszły w Polsce w życie dopiero w 2002 r. [1].

Wcześniej wzniesione budynki przeważnie pozbawione są wind czy odpowiednio zaprojektowanych wejść. Ale także w domach zbudowanych po 2002 r. nie zawsze stworzono dogodne warunki dla osób z niepełnosprawnością. W celu zmniejszenia kosztów często stosowane są rozwiązania tylko pozornie spełniające przepisy.

Instalowane urządzenia nie uwzględniają potrzeb różnych grup użytkowników, wielkości wózków inwalidzkich, a w dodatku niekonserwowane często ulegają awariom.

Zlikwidowanie barier dostępności budynku i mieszkania to często spora inwestycja. Wybór konkretnych rozwiązań zależy od wieku budynku, jego architektury, wielkości wolnej przestrzeni przed i wewnątrz domu oraz wielu innych czynników.

Niestety, przy planowaniu wszelkich przeróbek same dobre chęci nie wystarczą. Bez profesjonalnej wiedzy i znajomości potrzeb osób z różnego typu niesprawnością bardzo łatwo o błędy, których późniejsze usunięcie może być bardzo kosztowne, a nawet niemożliwe. Dlatego w tak ważnej kwestii najlepiej korzystać z pomocy specjalistów.

Najwięcej kłopotów sprawiają budynki stare, a szczególnie zabytkowe. Strome i wąskie klatki schodowe, czy brak miejsca, sprawiają, że konieczne jest poszukiwanie nietypowych rozwiązań, spełniających zarówno zasady uniwersalnego dostępu, jak i zachowujących historyczny charakter budynku.

Dla takich budynków prawie zawsze niezbędne jest opracowanie indywidualnych projektów modernizacji, które musi zaakceptować konserwator zabytków.

 

 

Wejście do budynku

Jeśli wejście usytuowane jest na poziomie otaczającego budynek terenu, osoba na wózku inwalidzkim bez problemu dostanie się do jego wnętrza. Niewielkich przeróbek wymaga także wejście, do którego prowadzą 2-3 stopnie. Wystarczy wówczas odpowiednio wyprofilować chodnik, aby uzyskać łagodny spadek (do 5%) lub wykonać pochylnię zgodnie z warunkami opisanymi w polskich przepisach [2].

Gdy stopni jest więcej na prawidłowo wykonaną pochylnię trzeba przeznaczyć już sporo miejsca. Zgodnie z przepisami, pochylnia przy schodach wysokości np. 100 cm powinna mieć spadek 6%, a pod zadaszeniem 8%. Oznacza to, że jej długość wraz ze spocznikami może wynosić nawet ponad 20 m (ok. 15 m pod zadaszeniem).

Przy różnicy poziomów do 1,5 m pochylnia jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, może służyć nie tylko osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Chętnie będą z niej korzystały także osoby starsze, osoby z wózkami dziecięcymi czy wprowadzające do klatki rower. Co ważne, pochylnie nie wymagają również stałej obsługi technicznej.

Jeśli przed budynkiem jest za mało miejsca na budowę pochylni, należy szukać innych rozwiązań. Na rynku dostępne są różnego rodzaju podnośniki schodowe. Wygodniejsze i szybsze są te, które poruszają się w pionie. Podnośniki ukośne są wolne, ograniczają szerokość schodów, często wymagają od osoby niepełnosprawnej korzystania z pomocy osób trzecich.

Dlatego powinno się je stosować tylko tam, gdzie niemożliwe są inne rozwiązania. Należy również pamiętać, że urządzenia techniczne mogą, zwłaszcza w polskich warunkach pogodowych, ulegać częstym awariom i wymagają stałej opieki technicznej.

W przypadku schodów znajdujących się wewnątrz budynku, między poziomem wejścia a parterem, najczęściej możliwe jest jedynie zainstalowanie podnośnika schodowego ukośnego. Ale i tu warto najpierw rozważyć montaż podnośnika pionowego.

Rys. 1. Przykładowe sposoby przebudowy schodów przed wejściem do budynku; od lewej - schody, pochylnia i podnośnik pionowy 

Rys. 1. Przykładowe sposoby przebudowy schodów przed wejściem do budynku; od lewej – schody, pochylnia i podnośnik pionowy

W szczególnych sytuacjach można także zastosować rozwiązanie pozwalające uzyskać dostęp tylko do konkretnego mieszkania - pochylnię lub podnośnik prowadzący np. na balkon. Jednak będzie mogła korzystać z nich tylko jedna osoba. Nie zapewnią także dostępności do całego budynku i dlatego powinny być stosowane w ostateczności.

 Różnica wysokości

 Maksymalne nachylenie wewnątrz lub pod zadaszeniem

 Maksymalne nachylenie na zewnątrz

 do 15 cm

 15%

 15%

 15–50 cm

 10%

8% 

 powyżej 50 cm

 8%

6% 

Długość biegu

Długość pojedynczego biegu pochylni nie może przekraczać 9 m. Jeżeli musi być dłuższa, należy podzielić ją na krotsze odcinki, oddzielone spocznikami długości nie mniejszej niż 140 cm. Jeżeli na spoczniku konieczna jest zmiana kierunku ruchu, powierzchnia manewrowa powinna mieć średnicę 150 cm.

Szerokość pochylni

Powinna ona wynosić dokładnie 120 cm, po obu jej stronach należy wykonać krawężniki o wysokości nie mniejszej niż 7 cm, zabezpieczające przed ześlizgnięciem się kół wózka inwalidzkiego.

Poręcze

 Należy je umieścić rownolegle do powierzchni pochylni na wysokości 75 cm i 90 cm, z obu stron pochylni, a odległość między poręczami powinna wynosić 100-110 cm. Poręcze muszą być ciągłe i wystawać 30 cm poza końce pochylni. Średnica części chwytnej powinna wynosić 3,5-4 cm.

Wolna przestrzeń

Przed oraz za pochylnią powinna znajdować się pozioma przestrzeń o długości przynajmniej 150 cm. Przestrzeń ta musi być wolna od jakichkolwiek przeszkod, a pole otwierania żadych drzwi nie może pokrywać się z tą przestrzenią.

Drzwi wejściowe

Zgodnie z przepisami, szerokość drzwi wejściowych nie powinna być mniejsza niż 90 cm [3]. W drzwiach dwuskrzydłowych taką szerokość powinno mieć skrzydło główne, ponieważ osoba siedząca na wózku inwalidzkim często nie jest w stanie samodzielnie otworzyć drugiego skrzydła. Nie można więc przyjmować, że 90 cm to łączna szerokość obu skrzydeł. Zatem jeśli drzwi mają skrzydła o szerokości np. 75 cm każde, konieczna jest ich wymiana na niesymetryczne o szerokości skrzydeł min. 90 i 60 cm.

Należy pamiętać również o istotnych dla osób niepełnosprawnych detalach. Maksymalna wysokość progu w drzwiach zewnętrznych powinna wynosić 2 cm (a najlepiej, jeżeli w ogóle go nie będzie), klamka nie może być umieszczona wyżej niż 120 cm od posadzki, a samozamykacz utrudniać otwierania drzwi.

Przed drzwiami wejściowymi konieczne jest zapewnienie przestrzeni manewrowej, umożliwiającej osobie na wózku inwalidzkim swobodne ich otwieranie. Jej głębokość nie powinna być mniejsza niż 150 cm, a szerokość zależy od sposobu dojazdu do drzwi, rozmieszczenia pochylni czy podnośników.

Rys. 2. Prawidłowy sposób wykonania pochylni

Rys. 2. Prawidłowy sposób wykonania pochylni

W pobliżu drzwi nie powinno się kłaść chodników nieprzymocowanych do posadzki, które mogą się podwijać i ślizgać. W przypadku grubych, gumowych wycieraczek stanowią trudną do pokonania przeszkodę dla wózkowiczów. Najlepiej umieścić je we wcześniej przygotowanych wgłębieniach w posadzce, tak aby ich powierzchnia znajdowała się na jednym poziomie z resztą nawierzchni.

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest również zastosowanie odpowiednich listew mocujących.

Domofony

W ostatnich latach na wielu polskich osiedlach instaluje się domofony z panelami dotykowymi. Jednak korzystanie z nich sprawia kłopoty wielu osobom, a zwłaszcza niewidomym. Brak wypukłych klawiszy uniemożliwia im wybranie właściwego numeru. Producenci dostrzegli problem i na nowych panelach umieszczają oznaczenia w alfabecie Braille'a.

Rozwiązanie to jednak ma poważną wadę, bo nawet delikatne dotknięcie skutkuje wybraniem numeru, uniemożliwiając niewidomemu zapoznanie się z napisami.

Z tego też powodu lepsze są tradycyjne domofony, z wypukłymi klawiszami. Osoba niewidoma może stosunkowo łatwo nauczyć się ich układu. Tego typu domofony są również wygodniejsze dla osób z niedowładem kończyn górnych.

Oczywiście najkorzystniejsze rozwiązanie to domofon z tradycyjnymi klawiszami, wyposażony w odpowiednie oznaczenia dotykowe.

Aby z domofonu mogła korzystać osoba poruszająca się na wózku, powinien on być zainstalowany na wysokości 80-120 cm od posadzki.

Komentarze

(1)
Maria | 23.05.2016, 10:41
Trzecia opcja w rys. 1, prezentująca windę pionową jest błędnie narysowana... z jednej strony drzwiczki od podnośnika prowadzą do budynku, a z drugiej otwierają się na schody!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18182|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11411|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10988|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl