CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

O wypaleniu zawodowym

O wypaleniu zawodowym
O wypaleniu zawodowym

Praca zawodowa może czasem doprowadzić do wystąpienia „syndromu wypalenia”. Emener i inni definiują pojęcie wypalenia jako „stan fizycznego i psychicznego wyczerpania, który powstaje w wyniku działania długotrwałych negatywnych uczuć rozwijających się w pracy i obrazie własnym człowieka”.

Oczywiście, wspomniany syndrom początkowo rozwija się niezauważalnie. Zapamiętali i zagubieni w kieracie zawodowych obowiązków, jesteśmy skłonni lekceważyć niektóre jego objawy. Możemy przypisać je chwilowemu spadkowi naszego zainteresowania, mniejszej energii wywołanej np. zmianami pór roku czy okresowym zmęczeniem.

Czytaj też: Komfort pracy zarządcy

Aby w porę zapobiec rozwojowi „choroby”, powinniśmy wykazać się większą uważnością wobec samych siebie i nauczyć się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez nasz organizm. Pamiętajmy, nasze ciało wie wcześniej. Również spadki nastroju, niewytłumaczalna złość czy poirytowanie mogą być zwiastunem zbliżającego się kryzysu.

Tymczasem odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie – ile osób i w jakim stopniu skłonnych jest zatrzymać się w codziennej gonitwie i poświęcić chwilę czasu na wsłuchanie się w siebie? Na ile jesteśmy zainteresowani sami sobą i sprawni w prawidłowej interpretacji zauważonych sygnałów?

Sygnałów, które mogą zapobiec nadciągającej katastrofie. Musimy być świadomi, że wszelkie zaburzenia powinniśmy potraktować z pełną powagą i pełną uważnością. Poniżej przytoczę „listę kontrolną” symptomów, których nie możemy zignorować. Są to:

 • uporczywe myśli dotyczące pracy, myśli, które zaprzątają naszą głowę również w czasie prywatnym,
 • ogólne przeciążenie obowiązkami, zarówno zawodowymi, jak i domowymi,
 • utrata radości z wykonywanych zajęć, połączona z utratą kreatywności,
 • uczucie rozdrażnienia, poirytowania, smutku, ogólne rozbicie połączonego z symptomami fizycznymi: zmęczeniem, osłabieniem, kołataniem serca,
 • bólami głowy, zaburzeniami snu, a czasem – łaknienia,
 • wrażenie, że jest się przemęczonym i niezastąpionym jednocześnie (uczucie zamknięcia w pułapce),
 • skłonność do nadodpowiedzialności,
 • spychanie swoich potrzeb na dalszy plan, wrażenie ogólnego braku satysfakcji z życia, utraty jego sensu.

Oczywiście, nie każdy jest narażony w takim samym stopniu na wypalenie zawodowe. Najbardziej zagrożone są osoby z wysoką potrzebą osiągnięć, ambitne, skłonne do nadmiernego wysiłku, perfekcjonistyczne i nadodpowiedzialne. Dodatkowy czynnik obciążający stanowi też charakter pracy.

Zobacz także: Taktyki stosowane w negocjacjach

Zawody, w których doświadcza się intensywnych kontaktów z ludźmi mogą wywołać syndrom wypalenia szybciej. Dzieje się tak z powodu narażenia na nierzadko nieprzyjemne interakcje z trudnymi osobami (najemcami, klientami, pacjentami), narażenia na sytuacje kryzysowe, doświadczenie bezradności i braku wpływu, obcowanie z ludzkim nieszczęściem, chorobą czy śmiercią.

Wypalenie zawodowe dotyka często ludzi zatrudnionych na wysokich czy odpowiedzialnych stanowiskach (menadżerów, członków kadry kierowniczej). Ironia losu polega na tym, że cechy osobowościowe, które pozwoliły im zabrnąć tak daleko w zawodowej hierarchii (ambicja i ponadprzeciętne poczucie odpowiedzialności, rzetelność i wydajność), mogą doprowadzić na skraj przepaści, wywołać chorobę.

Jak już wspomniałam, wypalenie zawodowe rozwija się powoli i podstępnie, chociaż zdarzają się wypadki nagłego tąpnięcia, gwałtownego kryzysu (ale i w tym przypadku skłonna byłabym przypuszczać, że sygnały ostrzegawcze pojawiły się na pewno, tyle że w subtelnej, łatwej do przeoczenia formie). Klasyczne wypalenie zawodowe przebiega w trzech fazach.

Faza pierwsza

Interesuje nas praca, nowe wyzwania, motywacja zdaje się nie mieć końca, wydłuża się czas pracy.

Tematy zawodowe zajmują dużo miejsca w naszej głowie, tworzymy nowe rozwiązania. Jednak coś nam przeszkadza, poziom odczuwanej satysfakcji staje się nieproporcjonalnie niższy wobec poziomu zaangażowania. Odczuwamy coraz wyraźniejsze napięcie i niezadowolenie. Może się zdarzyć, że już na tym etapie zaczynamy przedkładać aktywność zawodową nad życie prywatne. Praca zajmuje czas, który powinien być poświęcony na regenerację naszego organizmu – zarówno mentalną, jak i fizyczną.

Faza druga

Praca i napięcia z nią związane zabierają nam coraz więcej przestrzeni.

Dopada nas bezsenność, nasilone rozdrażnienie i coraz wyraźniejsze wyczerpanie. Nie znajdujemy miejsca na odpoczynek. Rozluźniają się nasze więzi z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. Chcąc zwiększyć naszą wydajność, możemy sięgać po alkohol lub narkotyki. Wypieramy jakiekolwiek głosy krytyczne z zewnątrz, czujemy się zapętleni i niezrozumiani.

Przeczytaj: Miękkie kompetencje społeczne w praktyce zarządcy nieruchomości

Przecież chcemy jak najlepiej wykonywać powierzone nam zadania. Na komentarze innych możemy reagować agresją, rozdrażnieniem bądź rezygnacją. Nasze ciało reaguje coraz intensywniej i drastyczniej: bólami pleców, napięciem karku, dolegliwościami kardiologicznymi, gastrycznymi czy wegetatywnego układu nerwowego. Nie jesteśmy w stanie utrzymać naszej wydajności na poprzednim poziomie. Objawy wypalenia stają się coraz bardziej widoczne i trudne do ukrycia – nawet dla nas samych.

Faza trzecia

Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest zupełne fizyczne i psychiczne wyczerpanie, przybierające postać całkowitego odcięcia od świata zewnętrznego. Mamy poczucie staczania się w otchłań, pozbawienia jakiegokolwiek wpływu na bieg rzeczy i egzystencjalnego bezsensu.

Zaczynamy chorować na depresję, która czasem może wywoływać nawet myśli samobójcze (nigdy nie należy ich lekceważyć). Powyższa niemoc doprowadza do finału, którego za wszelką cenę próbowaliśmy uniknąć – do rzeczywistej niezdolności do pracy.

Żeby uniknąć pogrążenia się w wypaleniu zawodowym, musimy być świadomi potencjalnych zagrożeń. Sytuacjami obciążającymi mogą być:

 • brak wsparcia ze strony naszych współpracowników,
 • podstępne gry psychologiczne w gronie pracowników, mające na celu ośmieszenie bądź zdeprecjonowanie naszych działań,
 • zbyt duża liczba obowiązków służbowych,
 • za mało czasu na rzetelne ich wykonanie,
 • poczucie zastoju, stagnacji, brak rzeczywistych sukcesów,
 • stawianie sobie wygórowanych nierzeczywistych wymagań,
 • zagubienie celu i sensu podejmowanej aktywności zawodowej.

Działaniami zapobiegającymi wspomnianym powyżej zagrożeniom mogą być:

 • szukanie życzliwego wsparcia u innych pracowników,
 • podejmowanie działań antymobbingowych,
 • redefinicja zasadności zajmowania się „wszystkim”, co generuje nowe zasady zarządzania własnym czasem pracy,
 • szukanie partnerstwa i kręgu przyjaciół, a także skuteczne nabieranie dystansu,
 • redefinicja niektórych, wyjątkowo toksycznych przekonań na temat pracy (jej miejsca w życiu i naszej wydajności) i naszej samooceny związanej z sukcesem zawodowym.

Ochrona przed przeciążeniem

Wprowadzenie w życie zasady uważności

Uważność sprawia, że w każdej chwili mamy dostęp do wszystkich doświadczeń, które dzieją się w TERAŹNIEJSZOŚCI. Mam tu na myśli poszerzoną świadomość odczuć fizycznych, uczuć, myśli i wrażeń zmysłowych. Czy umiemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy spięci, czy rozluźnieni, czy oddychamy spokojnie, czy nerwowo i płytko? Jakie uczucia nam towarzyszą? Jakie myśli zaprzątają naszą głowę? Czy przynoszą nam spokój, czy są przyczyną napięcia i rozdrażnienia?

Taka uważna samoobserwacja jest zadaniem niesłychanie trudnym, ale możemy praktykować ją właściwie wszędzie i w każdej sytuacji. W ramach ćwiczenia spróbujmy uważnie wypić poranną kawę. W całkowitym skupieniu zogniskujmy całą naszą świadomość na aromacie kawy, jej temperaturze, fakturze filiżanki. Obserwujmy nasze ciało, jak reaguje na łyk ciepłej kawy. Przyjrzyjmy się naszym myślom. Czy możemy całkowicie oddać się tej porannej czynności? Czy jesteśmy „tu i teraz”, czy planujemy coś, martwimy się, wspominamy przeszłość?

W miarę możliwości spróbujmy oddalić od siebie wszystkie czynniki zakłócające, wróćmy do teraźniejszości, do samej czynności picia kawy, jej smaku i aromatu, pustki w głowie i miłego ciepła w brzuchu. Po zafundowaniu sobie takiego krótkiego medytacyjnego doświadczenia z innym nastawieniem wkroczymy w nadchodzący dzień.

Zmiana sposobu postrzegania

Każdy z nas w ciągu życia wykształca w sobie szereg sposobów własnego zachowania i postrzegania rzeczywistości. Kiedy ktoś proponuje nam zmiany, zazwyczaj reagujemy na nie oporem.

Pamiętajmy jednak, że nasze przyzwyczajenia mogą zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, ale też stać się przyczyną stagnacji. To ludzkie i zrozumiałe, że obawiamy się zmian, ale nasze życie jest tak naprawdę jedną wielką zmianą, czy sobie tego życzymy, czy nie. Desperackie próby zatrzymania tego procesu narażają nas na frustrację.

Spróbujmy najpierw zakwestionować nasze przekonania:

 • czy na pewno jest tak, jak o tym myślę?
 • czy można myśleć o tym inaczej?
 • czy moje przywiązanie do aktualnych przekonań jest dla mnie źródłem udręki, czy zadowolenia?
 • czy moje życie przyspiesza, czy spowalnia?
 • czy rozwija mnie jako człowieka, czy sprawia, że nie wykorzystuję mojego potencjału?
 • czy lubię siebie z tym, co myślę, czy też nie?

W ramach zmiany naszych przyzwyczajeń pojedźmy do pracy inną drogą, wybierzmy inny środek lokomocji niż zazwyczaj.

Spróbujmy w inny sposób komunikować się z ludźmi, np.:

 • wysłuchajmy, zamiast przerywać, powstrzymajmy się przed atakowaniem kogoś, odnieśmy się do niego życzliwie, a nie obojętnie itp.,
 • użyjmy innych argumentów, nie twórzmy „czarnych scenariuszy”, tylko poczekajmy, jak rozwinie się sytuacja,
 • na początek: poświęćmy kilka minut w ciągu dnia na praktykowanie uważności,
 • uśmiechnijmy się do siebie i innych.

Warto się postarać, by nasze nowe zachowania stały się ważnymi elementami w naszym porządku dnia. Innymi słowy – ustalmy na nowo nasze priorytety!

Nie zapominajmy również o innych sposobach na regenerację, takich jak kontakty z ludźmi. Budujmy więc sieć społeczną, poszerzajmy grono znajomych. Pamiętajmy też o potężnej wspomagającej sile, jaką jest aktywność fizyczna. Pozwólmy sobie też na inny relaks – miłą lekturę, słuchanie muzyki, kontakt ze zwierzęciem domowym, uprawę ogródka itp.

Jeszcze inną formą zapobiegania wypaleniu zawodowemu może być wolontariat. Naprawdę, tego typu aktywności nie wymagają od nas dużych nakładów czasowych, dają za to mnóstwo satysfakcji i zapewniają dystans do własnych problemów.

Na koniec dodam, że umiejętność zadbania o balans między życiem zawodowym a prywatnym jest ważnym elementem zachowania równowagi psychicznej. Pomyślmy też, że gros życia toczy się poza pracą, a ponieważ i tak spędzamy w niej dużą część dnia, to musimy pilnować, żeby nie pochłonęła nas całkowicie i nie zabrała nam całej energii.

Komentarze

(1)
marek | 23.06.2014, 12:27
Ciekawe informacje – tutaj macie dodatkowe http://swiadectwo.waw.pl/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wycinka drzew
 • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18986|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12217|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11561|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl