CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O wypaleniu zawodowym

O wypaleniu zawodowym
O wypaleniu zawodowym

Praca zawodowa może czasem doprowadzić do wystąpienia „syndromu wypalenia”. Emener i inni definiują pojęcie wypalenia jako „stan fizycznego i psychicznego wyczerpania, który powstaje w wyniku działania długotrwałych negatywnych uczuć rozwijających się w pracy i obrazie własnym człowieka”.

Oczywiście, wspomniany syndrom początkowo rozwija się niezauważalnie. Zapamiętali i zagubieni w kieracie zawodowych obowiązków, jesteśmy skłonni lekceważyć niektóre jego objawy. Możemy przypisać je chwilowemu spadkowi naszego zainteresowania, mniejszej energii wywołanej np. zmianami pór roku czy okresowym zmęczeniem.

Czytaj też: Komfort pracy zarządcy

Aby w porę zapobiec rozwojowi „choroby”, powinniśmy wykazać się większą uważnością wobec samych siebie i nauczyć się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez nasz organizm. Pamiętajmy, nasze ciało wie wcześniej. Również spadki nastroju, niewytłumaczalna złość czy poirytowanie mogą być zwiastunem zbliżającego się kryzysu.

Tymczasem odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie – ile osób i w jakim stopniu skłonnych jest zatrzymać się w codziennej gonitwie i poświęcić chwilę czasu na wsłuchanie się w siebie? Na ile jesteśmy zainteresowani sami sobą i sprawni w prawidłowej interpretacji zauważonych sygnałów?

Sygnałów, które mogą zapobiec nadciągającej katastrofie. Musimy być świadomi, że wszelkie zaburzenia powinniśmy potraktować z pełną powagą i pełną uważnością. Poniżej przytoczę „listę kontrolną” symptomów, których nie możemy zignorować. Są to:

 • uporczywe myśli dotyczące pracy, myśli, które zaprzątają naszą głowę również w czasie prywatnym,
 • ogólne przeciążenie obowiązkami, zarówno zawodowymi, jak i domowymi,
 • utrata radości z wykonywanych zajęć, połączona z utratą kreatywności,
 • uczucie rozdrażnienia, poirytowania, smutku, ogólne rozbicie połączonego z symptomami fizycznymi: zmęczeniem, osłabieniem, kołataniem serca,
 • bólami głowy, zaburzeniami snu, a czasem – łaknienia,
 • wrażenie, że jest się przemęczonym i niezastąpionym jednocześnie (uczucie zamknięcia w pułapce),
 • skłonność do nadodpowiedzialności,
 • spychanie swoich potrzeb na dalszy plan, wrażenie ogólnego braku satysfakcji z życia, utraty jego sensu.

Oczywiście, nie każdy jest narażony w takim samym stopniu na wypalenie zawodowe. Najbardziej zagrożone są osoby z wysoką potrzebą osiągnięć, ambitne, skłonne do nadmiernego wysiłku, perfekcjonistyczne i nadodpowiedzialne. Dodatkowy czynnik obciążający stanowi też charakter pracy.

Zobacz także: Taktyki stosowane w negocjacjach

Zawody, w których doświadcza się intensywnych kontaktów z ludźmi mogą wywołać syndrom wypalenia szybciej. Dzieje się tak z powodu narażenia na nierzadko nieprzyjemne interakcje z trudnymi osobami (najemcami, klientami, pacjentami), narażenia na sytuacje kryzysowe, doświadczenie bezradności i braku wpływu, obcowanie z ludzkim nieszczęściem, chorobą czy śmiercią.

Wypalenie zawodowe dotyka często ludzi zatrudnionych na wysokich czy odpowiedzialnych stanowiskach (menadżerów, członków kadry kierowniczej). Ironia losu polega na tym, że cechy osobowościowe, które pozwoliły im zabrnąć tak daleko w zawodowej hierarchii (ambicja i ponadprzeciętne poczucie odpowiedzialności, rzetelność i wydajność), mogą doprowadzić na skraj przepaści, wywołać chorobę.

Jak już wspomniałam, wypalenie zawodowe rozwija się powoli i podstępnie, chociaż zdarzają się wypadki nagłego tąpnięcia, gwałtownego kryzysu (ale i w tym przypadku skłonna byłabym przypuszczać, że sygnały ostrzegawcze pojawiły się na pewno, tyle że w subtelnej, łatwej do przeoczenia formie). Klasyczne wypalenie zawodowe przebiega w trzech fazach.

Faza pierwsza

Interesuje nas praca, nowe wyzwania, motywacja zdaje się nie mieć końca, wydłuża się czas pracy.

Tematy zawodowe zajmują dużo miejsca w naszej głowie, tworzymy nowe rozwiązania. Jednak coś nam przeszkadza, poziom odczuwanej satysfakcji staje się nieproporcjonalnie niższy wobec poziomu zaangażowania. Odczuwamy coraz wyraźniejsze napięcie i niezadowolenie. Może się zdarzyć, że już na tym etapie zaczynamy przedkładać aktywność zawodową nad życie prywatne. Praca zajmuje czas, który powinien być poświęcony na regenerację naszego organizmu – zarówno mentalną, jak i fizyczną.

Faza druga

Praca i napięcia z nią związane zabierają nam coraz więcej przestrzeni.

Dopada nas bezsenność, nasilone rozdrażnienie i coraz wyraźniejsze wyczerpanie. Nie znajdujemy miejsca na odpoczynek. Rozluźniają się nasze więzi z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. Chcąc zwiększyć naszą wydajność, możemy sięgać po alkohol lub narkotyki. Wypieramy jakiekolwiek głosy krytyczne z zewnątrz, czujemy się zapętleni i niezrozumiani.

Przeczytaj: Miękkie kompetencje społeczne w praktyce zarządcy nieruchomości

Przecież chcemy jak najlepiej wykonywać powierzone nam zadania. Na komentarze innych możemy reagować agresją, rozdrażnieniem bądź rezygnacją. Nasze ciało reaguje coraz intensywniej i drastyczniej: bólami pleców, napięciem karku, dolegliwościami kardiologicznymi, gastrycznymi czy wegetatywnego układu nerwowego. Nie jesteśmy w stanie utrzymać naszej wydajności na poprzednim poziomie. Objawy wypalenia stają się coraz bardziej widoczne i trudne do ukrycia – nawet dla nas samych.

Faza trzecia

Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest zupełne fizyczne i psychiczne wyczerpanie, przybierające postać całkowitego odcięcia od świata zewnętrznego. Mamy poczucie staczania się w otchłań, pozbawienia jakiegokolwiek wpływu na bieg rzeczy i egzystencjalnego bezsensu.

Zaczynamy chorować na depresję, która czasem może wywoływać nawet myśli samobójcze (nigdy nie należy ich lekceważyć). Powyższa niemoc doprowadza do finału, którego za wszelką cenę próbowaliśmy uniknąć – do rzeczywistej niezdolności do pracy.

Żeby uniknąć pogrążenia się w wypaleniu zawodowym, musimy być świadomi potencjalnych zagrożeń. Sytuacjami obciążającymi mogą być:

 • brak wsparcia ze strony naszych współpracowników,
 • podstępne gry psychologiczne w gronie pracowników, mające na celu ośmieszenie bądź zdeprecjonowanie naszych działań,
 • zbyt duża liczba obowiązków służbowych,
 • za mało czasu na rzetelne ich wykonanie,
 • poczucie zastoju, stagnacji, brak rzeczywistych sukcesów,
 • stawianie sobie wygórowanych nierzeczywistych wymagań,
 • zagubienie celu i sensu podejmowanej aktywności zawodowej.

Działaniami zapobiegającymi wspomnianym powyżej zagrożeniom mogą być:

 • szukanie życzliwego wsparcia u innych pracowników,
 • podejmowanie działań antymobbingowych,
 • redefinicja zasadności zajmowania się „wszystkim”, co generuje nowe zasady zarządzania własnym czasem pracy,
 • szukanie partnerstwa i kręgu przyjaciół, a także skuteczne nabieranie dystansu,
 • redefinicja niektórych, wyjątkowo toksycznych przekonań na temat pracy (jej miejsca w życiu i naszej wydajności) i naszej samooceny związanej z sukcesem zawodowym.

Ochrona przed przeciążeniem

Wprowadzenie w życie zasady uważności

Uważność sprawia, że w każdej chwili mamy dostęp do wszystkich doświadczeń, które dzieją się w TERAŹNIEJSZOŚCI. Mam tu na myśli poszerzoną świadomość odczuć fizycznych, uczuć, myśli i wrażeń zmysłowych. Czy umiemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy spięci, czy rozluźnieni, czy oddychamy spokojnie, czy nerwowo i płytko? Jakie uczucia nam towarzyszą? Jakie myśli zaprzątają naszą głowę? Czy przynoszą nam spokój, czy są przyczyną napięcia i rozdrażnienia?

Taka uważna samoobserwacja jest zadaniem niesłychanie trudnym, ale możemy praktykować ją właściwie wszędzie i w każdej sytuacji. W ramach ćwiczenia spróbujmy uważnie wypić poranną kawę. W całkowitym skupieniu zogniskujmy całą naszą świadomość na aromacie kawy, jej temperaturze, fakturze filiżanki. Obserwujmy nasze ciało, jak reaguje na łyk ciepłej kawy. Przyjrzyjmy się naszym myślom. Czy możemy całkowicie oddać się tej porannej czynności? Czy jesteśmy „tu i teraz”, czy planujemy coś, martwimy się, wspominamy przeszłość?

W miarę możliwości spróbujmy oddalić od siebie wszystkie czynniki zakłócające, wróćmy do teraźniejszości, do samej czynności picia kawy, jej smaku i aromatu, pustki w głowie i miłego ciepła w brzuchu. Po zafundowaniu sobie takiego krótkiego medytacyjnego doświadczenia z innym nastawieniem wkroczymy w nadchodzący dzień.

Zmiana sposobu postrzegania

Każdy z nas w ciągu życia wykształca w sobie szereg sposobów własnego zachowania i postrzegania rzeczywistości. Kiedy ktoś proponuje nam zmiany, zazwyczaj reagujemy na nie oporem.

Pamiętajmy jednak, że nasze przyzwyczajenia mogą zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, ale też stać się przyczyną stagnacji. To ludzkie i zrozumiałe, że obawiamy się zmian, ale nasze życie jest tak naprawdę jedną wielką zmianą, czy sobie tego życzymy, czy nie. Desperackie próby zatrzymania tego procesu narażają nas na frustrację.

Spróbujmy najpierw zakwestionować nasze przekonania:

 • czy na pewno jest tak, jak o tym myślę?
 • czy można myśleć o tym inaczej?
 • czy moje przywiązanie do aktualnych przekonań jest dla mnie źródłem udręki, czy zadowolenia?
 • czy moje życie przyspiesza, czy spowalnia?
 • czy rozwija mnie jako człowieka, czy sprawia, że nie wykorzystuję mojego potencjału?
 • czy lubię siebie z tym, co myślę, czy też nie?

W ramach zmiany naszych przyzwyczajeń pojedźmy do pracy inną drogą, wybierzmy inny środek lokomocji niż zazwyczaj.

Spróbujmy w inny sposób komunikować się z ludźmi, np.:

 • wysłuchajmy, zamiast przerywać, powstrzymajmy się przed atakowaniem kogoś, odnieśmy się do niego życzliwie, a nie obojętnie itp.,
 • użyjmy innych argumentów, nie twórzmy „czarnych scenariuszy”, tylko poczekajmy, jak rozwinie się sytuacja,
 • na początek: poświęćmy kilka minut w ciągu dnia na praktykowanie uważności,
 • uśmiechnijmy się do siebie i innych.

Warto się postarać, by nasze nowe zachowania stały się ważnymi elementami w naszym porządku dnia. Innymi słowy – ustalmy na nowo nasze priorytety!

Nie zapominajmy również o innych sposobach na regenerację, takich jak kontakty z ludźmi. Budujmy więc sieć społeczną, poszerzajmy grono znajomych. Pamiętajmy też o potężnej wspomagającej sile, jaką jest aktywność fizyczna. Pozwólmy sobie też na inny relaks – miłą lekturę, słuchanie muzyki, kontakt ze zwierzęciem domowym, uprawę ogródka itp.

Jeszcze inną formą zapobiegania wypaleniu zawodowemu może być wolontariat. Naprawdę, tego typu aktywności nie wymagają od nas dużych nakładów czasowych, dają za to mnóstwo satysfakcji i zapewniają dystans do własnych problemów.

Na koniec dodam, że umiejętność zadbania o balans między życiem zawodowym a prywatnym jest ważnym elementem zachowania równowagi psychicznej. Pomyślmy też, że gros życia toczy się poza pracą, a ponieważ i tak spędzamy w niej dużą część dnia, to musimy pilnować, żeby nie pochłonęła nas całkowicie i nie zabrała nam całej energii.

Komentarze

(1)
marek | 23.06.2014, 12:27
Ciekawe informacje – tutaj macie dodatkowe http://swiadectwo.waw.pl/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17329|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10818|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10391|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl