CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Będzie grubo, czyli co nas czeka przy termomodernizacji budynków od 1 stycznia 2014 r.

Bartłomiej Ślezioński  |  Administrator 12/2013  |  30.01.2014  |  1

„Kompleksowa termomodernizacja” to słowo-klucz, jak mantra przewijający się w ogłoszeniach przetargowych. Rozporządzenie wchodzące w życie 1 stycznia przyszłego roku wskazuje, czego brakuje w dotychczasowym wyobrażeniu na ten temat.

Nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 roku zmieniające rozporządzenie z kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest jednym z elementów dostosowujących polskie prawo do wymogów unijnych.

W tym akcie prawnym, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., zmienione zostały m.in. wymagania związane z oszczędnością energii, w tym dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych.

Zobacz także: Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?

Rozporządzenie przewiduje dwa okresy przejściowe: 1.01.2014–31.12.2016 r. oraz 1.01.2017–31.12.2020 roku. Od 1.01.2021 r. będą obowiązywały docelowe wartości współczynnika przenikania ciepła Uc [W/m²·K] ścian, stropów, dachów i stropodachów.

Dla wszystkich właścicieli nieruchomości, zarządców, spółdzielni mieszkaniowych to dokument o tyle istotny, że determinuje grubość izolacji w budynkach, a tym samym w sposób znaczący wpływa na planowanie i budżetowanie prac termomodernizacyjnych na kolejne lata.

Ściany zewnętrzne – problem powraca

Czy któryś z audytorów, sporządzając audyt energetyczny np. w roku 2005, przewidział obniżenie współczynnika przenikania ciepła w przyszłości? Czy któryś z inwestorów dobrowolnie zwiększył grubość izolacji ścian ponad wartość, która była zapisana w audycie? Czy któryś z zarządców zawyżył w ten sposób budżet termomodernizacyjny wspólnoty?

Teraz temat docieplenia ścian powróci. Już nie 10–12 czy wręcz – o zgrozo – 5 cm materiału izolacyjnego, ale 15–18 cm będzie normą!

W przypadku docieplania elewacji należy wykazać się myśleniem dalekosiężnym. Niezależnie od tego, jak prace były finansowane, okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi średnio około 15–20 lat.

Chociażby z uwagi na ten fakt należy rozważyć zastosowanie wartości współczynnika przenikania ciepła Uc=0,20, czyli tej, która będzie obligatoryjna po 1 stycznia 2021 r. Różnica w grubościach izolacji ścian zewnętrznych między Uc=0,25 a Uc=0,20 nie przekroczy 4 cm, co w przeliczeniu na złotówki daje poziom ok. 5 zł/m2 dla styropianu oraz ok. 10 zł/m2 dla wełny.

Moim zdaniem różnica jest niewielka. Zaraz odezwą się sprawiedliwi, że będzie to dobra okazja do odnowienia elewacji. Oczywiście, że tak. Problem polega na tym, że nie we wszystkich przypadkach będzie technicznie możliwe „doklejenie“ kolejnej warstwy. W dużej ilości budynków wysokich koniecznym będzie utylizacja „starej“ izolacji i wykonanie nowej. A zawsze tańszym rozwiązaniem będzie odświeżenie tynku niż wykonanie docieplenia od podstaw.

Stropodachy – zaufanie dobre, a kontrola jeszcze lepsza

W przypadku stropodachów wentylowanych konieczność dosypania 10–15 cm do istniejącej warstwy może być zbawienna. Będzie to dobry powód do sprawdzenia wykonanej przed kilkoma laty izolacji, jej stanu, ewentualnego zawilgocenia, jakości pokrycia dachowego. W wyniku błędów wykonawczych dosyć częste są przypadki występowania efektu tzw. osiadania warstwy izolacyjnej, gdy zamiast położonych niegdyś 15 cm obecnie mamy 10 czy 12 cm.

Przeczytaj: Jak prawidłowo ocieplić budynek wspólnoty?

Jakie produkty wybrać przy termomodernizacji?

Poznaj sposoby na utrzymanie porządku na osiedlu


Dostępne windy na rynku
Sposoby osuszania murów

Dla standardowego stropu wentylowanego osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła Uc=0,15 wiąże się z koniecznością ułożenia docelowo 25 cm warstwy izolacyjnej. Grubości dotychczas kładzionych warstw nie przekraczały 10–20 cm. Jedynym ograniczeniem w osiągnięciu nowych wymagań może być zbyt mała wysokość przestrzeni stropodachowych. Osobnym zagadnieniem jest dostosowanie do nowych wymagań dachów skośnych z zaadaptowanym poddaszem czy też dachów płaskich niewentylowanych.

Ściany nieogrzewanych kondygnacji podziemnych – problemu nie ma i nie było

Forsowana przez nieliczną grupę „fachowców“ teoria docieplania ścian piwnic nie znalazła oparcia w nowych przepisach ani w pierwotnym rozporządzeniu z 2002 roku. Piwnica ma być pomieszczeniem chłodnym i nieogrzewanym, w którym temperatura jest na poziomie 8–12oC w ciągu całego roku. Docieplanie ścian fundamentowych należy uznać za błąd w sztuce.

Stropy piwnic – temat wstydliwy

Dlaczego? Z co najmniej kilku powodów.
Ze świecą należałoby szukać audytora, który w audytach uwzględnił konieczność docieplenia stropów piwnic – przecież docieplenie ścian i stropodachów równa się premii termomodernizacyjnej. Po drugie, jak docieplić stropy piwnic, skoro wiąże się to z wejściem do cudzej własności, jaką są komórki lokatorskie? Po trzecie, jak powiedzieć ludziom, że do tej pory nie trzeba było docieplać, a teraz trzeba? Po czwarte – ocieplać stropy piwnic?

WARTO PRZEECZYTAĆ

Jesień – czas na elewacje

A kiedy to się ma zwrócić? Przecież w audytach można wykazać tylko 6% p.a. oszczędności. I wreszcie: jak tu sobie poradzić z niezliczoną ilością instalacji w piwnicach?

Tymczasem współczynnik przenikania ciepła Uc dla stropów piwnic został obniżony z 0,45 do 0,25 i wynosi tyle, co dla ścian zewnętrznych!

Pionierzy docieplania stropów piwnic czwarty (a niektórzy – piąty) rok z rzędu cieszą się oszczędnościami na poziomie 9–12% rocznie z tytułu kosztów ogrzewania. Teraz pytamy nie o to, po co docieplać piwnice, tylko – w jaki sposób i kiedy?

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla stropów piwnic na poziomie Uc=0,25 oznacza konieczność wykonania warstwy izolacyjnej o grubości 10–14 cm. Istnieje kilka metod uporania się z problemem docieplenia stropu nad piwnicą. Oprócz systemów klejonych dostępne są na rynku także systemy natryskowe. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż piwnice podlegają również innym obostrzeniom rozporządzenia.

W dziale VI: „Bezpieczeństwo pożarowe“, rozdział 5: „Wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego”, § 258.2 mówi: Na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji, stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione, a § 262.1. dookreśla: Okładziny sufitów oraz sufity podwieszone należy wykonywać z materiałów niepalnych lub niezapalnych, niekapiących i nieodpadających pod wpływem ognia. Wymaganie to nie dotyczy mieszkań.

Wyżej przywołane przepisy w praktyce eliminują ze stosowania przy termoizolacji stropów piwnicznych systemy styropianowe i materiały na bazie pianki poliuretanowej.

Przeczytaj też: Nie marnujmy energii

Należy tutaj podkreślić, że prace związane z dociepleniem stropów piwnic nie podlegają procedurze uzyskania pozwolenia na budowę, a tym samym wykonania projektu budowlanego uzgodnionego przez rzeczoznawcę ds. ppoż. Oznacza to, że na zarządcach, administratorach oraz spółdzielniach mieszkaniowych spoczywa tym większa odpowiedzialność w sprawie doboru odpowiedniej technologii poprawiającej nie tylko komfort termiczny i akustyczny, lecz także bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców.

Obserwując rynek dociepleń w ostatnim dziesięcioleciu, trudno oprzeć się wrażeniu, iż wykonane audyty w większości wypadków były nastawione li tylko na pozyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez projektowanie izolacji ścian, stropodachów i ewentualnie wymianę stolarki. Tylko czy to powinno być celem nadrzędnym procesu kompleksowej termomodernizacji?

Komentarze

(1)
Maryla | 28.11.2017, 21:51
Już wkrótce posypią się pozwy ubranych w wieloletnie kredyty na tzw termomodernizację, czytaj ogacanie budynków z cegły styropianem, co nie przyczynia się do żadnych oszczędności energii i potwornie szpeci architekturę. Takiego styropianowego szaleństwa nie ma w innych europejskich krajach. Pytanie dlaczego. No właśnie. Afera Amber Gold z porównaniu z zapętlaniem ludzi w kredyty "termomodernizacyjne" to małe piwo.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10381|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl