CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Będzie grubo, czyli co nas czeka przy termomodernizacji budynków od 1 stycznia 2014 r.

Bartłomiej Ślezioński  |  Administrator 12/2013  |  30.01.2014  |  1

„Kompleksowa termomodernizacja” to słowo-klucz, jak mantra przewijający się w ogłoszeniach przetargowych. Rozporządzenie wchodzące w życie 1 stycznia przyszłego roku wskazuje, czego brakuje w dotychczasowym wyobrażeniu na ten temat.

Nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 roku zmieniające rozporządzenie z kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest jednym z elementów dostosowujących polskie prawo do wymogów unijnych.

W tym akcie prawnym, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., zmienione zostały m.in. wymagania związane z oszczędnością energii, w tym dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych.

Zobacz także: Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?

Rozporządzenie przewiduje dwa okresy przejściowe: 1.01.2014–31.12.2016 r. oraz 1.01.2017–31.12.2020 roku. Od 1.01.2021 r. będą obowiązywały docelowe wartości współczynnika przenikania ciepła Uc [W/m²·K] ścian, stropów, dachów i stropodachów.

Dla wszystkich właścicieli nieruchomości, zarządców, spółdzielni mieszkaniowych to dokument o tyle istotny, że determinuje grubość izolacji w budynkach, a tym samym w sposób znaczący wpływa na planowanie i budżetowanie prac termomodernizacyjnych na kolejne lata.

Ściany zewnętrzne – problem powraca

Czy któryś z audytorów, sporządzając audyt energetyczny np. w roku 2005, przewidział obniżenie współczynnika przenikania ciepła w przyszłości? Czy któryś z inwestorów dobrowolnie zwiększył grubość izolacji ścian ponad wartość, która była zapisana w audycie? Czy któryś z zarządców zawyżył w ten sposób budżet termomodernizacyjny wspólnoty?

Teraz temat docieplenia ścian powróci. Już nie 10–12 czy wręcz – o zgrozo – 5 cm materiału izolacyjnego, ale 15–18 cm będzie normą!

W przypadku docieplania elewacji należy wykazać się myśleniem dalekosiężnym. Niezależnie od tego, jak prace były finansowane, okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi średnio około 15–20 lat.

Chociażby z uwagi na ten fakt należy rozważyć zastosowanie wartości współczynnika przenikania ciepła Uc=0,20, czyli tej, która będzie obligatoryjna po 1 stycznia 2021 r. Różnica w grubościach izolacji ścian zewnętrznych między Uc=0,25 a Uc=0,20 nie przekroczy 4 cm, co w przeliczeniu na złotówki daje poziom ok. 5 zł/m2 dla styropianu oraz ok. 10 zł/m2 dla wełny.

Moim zdaniem różnica jest niewielka. Zaraz odezwą się sprawiedliwi, że będzie to dobra okazja do odnowienia elewacji. Oczywiście, że tak. Problem polega na tym, że nie we wszystkich przypadkach będzie technicznie możliwe „doklejenie“ kolejnej warstwy. W dużej ilości budynków wysokich koniecznym będzie utylizacja „starej“ izolacji i wykonanie nowej. A zawsze tańszym rozwiązaniem będzie odświeżenie tynku niż wykonanie docieplenia od podstaw.

Stropodachy – zaufanie dobre, a kontrola jeszcze lepsza

W przypadku stropodachów wentylowanych konieczność dosypania 10–15 cm do istniejącej warstwy może być zbawienna. Będzie to dobry powód do sprawdzenia wykonanej przed kilkoma laty izolacji, jej stanu, ewentualnego zawilgocenia, jakości pokrycia dachowego. W wyniku błędów wykonawczych dosyć częste są przypadki występowania efektu tzw. osiadania warstwy izolacyjnej, gdy zamiast położonych niegdyś 15 cm obecnie mamy 10 czy 12 cm.

Przeczytaj: Jak prawidłowo ocieplić budynek wspólnoty?

Jakie produkty wybrać przy termomodernizacji?

Poznaj sposoby na utrzymanie porządku na osiedlu


Dostępne windy na rynku
Sposoby osuszania murów

Dla standardowego stropu wentylowanego osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła Uc=0,15 wiąże się z koniecznością ułożenia docelowo 25 cm warstwy izolacyjnej. Grubości dotychczas kładzionych warstw nie przekraczały 10–20 cm. Jedynym ograniczeniem w osiągnięciu nowych wymagań może być zbyt mała wysokość przestrzeni stropodachowych. Osobnym zagadnieniem jest dostosowanie do nowych wymagań dachów skośnych z zaadaptowanym poddaszem czy też dachów płaskich niewentylowanych.

Ściany nieogrzewanych kondygnacji podziemnych – problemu nie ma i nie było

Forsowana przez nieliczną grupę „fachowców“ teoria docieplania ścian piwnic nie znalazła oparcia w nowych przepisach ani w pierwotnym rozporządzeniu z 2002 roku. Piwnica ma być pomieszczeniem chłodnym i nieogrzewanym, w którym temperatura jest na poziomie 8–12oC w ciągu całego roku. Docieplanie ścian fundamentowych należy uznać za błąd w sztuce.

Stropy piwnic – temat wstydliwy

Dlaczego? Z co najmniej kilku powodów.
Ze świecą należałoby szukać audytora, który w audytach uwzględnił konieczność docieplenia stropów piwnic – przecież docieplenie ścian i stropodachów równa się premii termomodernizacyjnej. Po drugie, jak docieplić stropy piwnic, skoro wiąże się to z wejściem do cudzej własności, jaką są komórki lokatorskie? Po trzecie, jak powiedzieć ludziom, że do tej pory nie trzeba było docieplać, a teraz trzeba? Po czwarte – ocieplać stropy piwnic?

WARTO PRZEECZYTAĆ

Jesień – czas na elewacje

A kiedy to się ma zwrócić? Przecież w audytach można wykazać tylko 6% p.a. oszczędności. I wreszcie: jak tu sobie poradzić z niezliczoną ilością instalacji w piwnicach?

Tymczasem współczynnik przenikania ciepła Uc dla stropów piwnic został obniżony z 0,45 do 0,25 i wynosi tyle, co dla ścian zewnętrznych!

Pionierzy docieplania stropów piwnic czwarty (a niektórzy – piąty) rok z rzędu cieszą się oszczędnościami na poziomie 9–12% rocznie z tytułu kosztów ogrzewania. Teraz pytamy nie o to, po co docieplać piwnice, tylko – w jaki sposób i kiedy?

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla stropów piwnic na poziomie Uc=0,25 oznacza konieczność wykonania warstwy izolacyjnej o grubości 10–14 cm. Istnieje kilka metod uporania się z problemem docieplenia stropu nad piwnicą. Oprócz systemów klejonych dostępne są na rynku także systemy natryskowe. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż piwnice podlegają również innym obostrzeniom rozporządzenia.

W dziale VI: „Bezpieczeństwo pożarowe“, rozdział 5: „Wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego”, § 258.2 mówi: Na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji, stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione, a § 262.1. dookreśla: Okładziny sufitów oraz sufity podwieszone należy wykonywać z materiałów niepalnych lub niezapalnych, niekapiących i nieodpadających pod wpływem ognia. Wymaganie to nie dotyczy mieszkań.

Wyżej przywołane przepisy w praktyce eliminują ze stosowania przy termoizolacji stropów piwnicznych systemy styropianowe i materiały na bazie pianki poliuretanowej.

Przeczytaj też: Nie marnujmy energii

Należy tutaj podkreślić, że prace związane z dociepleniem stropów piwnic nie podlegają procedurze uzyskania pozwolenia na budowę, a tym samym wykonania projektu budowlanego uzgodnionego przez rzeczoznawcę ds. ppoż. Oznacza to, że na zarządcach, administratorach oraz spółdzielniach mieszkaniowych spoczywa tym większa odpowiedzialność w sprawie doboru odpowiedniej technologii poprawiającej nie tylko komfort termiczny i akustyczny, lecz także bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców.

Obserwując rynek dociepleń w ostatnim dziesięcioleciu, trudno oprzeć się wrażeniu, iż wykonane audyty w większości wypadków były nastawione li tylko na pozyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez projektowanie izolacji ścian, stropodachów i ewentualnie wymianę stolarki. Tylko czy to powinno być celem nadrzędnym procesu kompleksowej termomodernizacji?

Komentarze

(1)
Maryla | 28.11.2017, 21:51
Już wkrótce posypią się pozwy ubranych w wieloletnie kredyty na tzw termomodernizację, czytaj ogacanie budynków z cegły styropianem, co nie przyczynia się do żadnych oszczędności energii i potwornie szpeci architekturę. Takiego styropianowego szaleństwa nie ma w innych europejskich krajach. Pytanie dlaczego. No właśnie. Afera Amber Gold z porównaniu z zapętlaniem ludzi w kredyty "termomodernizacyjne" to małe piwo.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17108|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10672|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10244|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl