CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Będzie grubo, czyli co nas czeka przy termomodernizacji budynków od 1 stycznia 2014 r.

Bartłomiej Ślezioński  |  Administrator 12/2013  |  30.01.2014  |  1

„Kompleksowa termomodernizacja” to słowo-klucz, jak mantra przewijający się w ogłoszeniach przetargowych. Rozporządzenie wchodzące w życie 1 stycznia przyszłego roku wskazuje, czego brakuje w dotychczasowym wyobrażeniu na ten temat.

Nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 roku zmieniające rozporządzenie z kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest jednym z elementów dostosowujących polskie prawo do wymogów unijnych.

W tym akcie prawnym, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., zmienione zostały m.in. wymagania związane z oszczędnością energii, w tym dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych.

Zobacz także: Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?

Rozporządzenie przewiduje dwa okresy przejściowe: 1.01.2014–31.12.2016 r. oraz 1.01.2017–31.12.2020 roku. Od 1.01.2021 r. będą obowiązywały docelowe wartości współczynnika przenikania ciepła Uc [W/m²·K] ścian, stropów, dachów i stropodachów.

Dla wszystkich właścicieli nieruchomości, zarządców, spółdzielni mieszkaniowych to dokument o tyle istotny, że determinuje grubość izolacji w budynkach, a tym samym w sposób znaczący wpływa na planowanie i budżetowanie prac termomodernizacyjnych na kolejne lata.

Ściany zewnętrzne – problem powraca

Czy któryś z audytorów, sporządzając audyt energetyczny np. w roku 2005, przewidział obniżenie współczynnika przenikania ciepła w przyszłości? Czy któryś z inwestorów dobrowolnie zwiększył grubość izolacji ścian ponad wartość, która była zapisana w audycie? Czy któryś z zarządców zawyżył w ten sposób budżet termomodernizacyjny wspólnoty?

Teraz temat docieplenia ścian powróci. Już nie 10–12 czy wręcz – o zgrozo – 5 cm materiału izolacyjnego, ale 15–18 cm będzie normą!

W przypadku docieplania elewacji należy wykazać się myśleniem dalekosiężnym. Niezależnie od tego, jak prace były finansowane, okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi średnio około 15–20 lat.

Chociażby z uwagi na ten fakt należy rozważyć zastosowanie wartości współczynnika przenikania ciepła Uc=0,20, czyli tej, która będzie obligatoryjna po 1 stycznia 2021 r. Różnica w grubościach izolacji ścian zewnętrznych między Uc=0,25 a Uc=0,20 nie przekroczy 4 cm, co w przeliczeniu na złotówki daje poziom ok. 5 zł/m2 dla styropianu oraz ok. 10 zł/m2 dla wełny.

Moim zdaniem różnica jest niewielka. Zaraz odezwą się sprawiedliwi, że będzie to dobra okazja do odnowienia elewacji. Oczywiście, że tak. Problem polega na tym, że nie we wszystkich przypadkach będzie technicznie możliwe „doklejenie“ kolejnej warstwy. W dużej ilości budynków wysokich koniecznym będzie utylizacja „starej“ izolacji i wykonanie nowej. A zawsze tańszym rozwiązaniem będzie odświeżenie tynku niż wykonanie docieplenia od podstaw.

Stropodachy – zaufanie dobre, a kontrola jeszcze lepsza

W przypadku stropodachów wentylowanych konieczność dosypania 10–15 cm do istniejącej warstwy może być zbawienna. Będzie to dobry powód do sprawdzenia wykonanej przed kilkoma laty izolacji, jej stanu, ewentualnego zawilgocenia, jakości pokrycia dachowego. W wyniku błędów wykonawczych dosyć częste są przypadki występowania efektu tzw. osiadania warstwy izolacyjnej, gdy zamiast położonych niegdyś 15 cm obecnie mamy 10 czy 12 cm.

Przeczytaj: Jak prawidłowo ocieplić budynek wspólnoty?

Jakie produkty wybrać przy termomodernizacji?

Poznaj sposoby na utrzymanie porządku na osiedlu


Dostępne windy na rynku
Sposoby osuszania murów

Dla standardowego stropu wentylowanego osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła Uc=0,15 wiąże się z koniecznością ułożenia docelowo 25 cm warstwy izolacyjnej. Grubości dotychczas kładzionych warstw nie przekraczały 10–20 cm. Jedynym ograniczeniem w osiągnięciu nowych wymagań może być zbyt mała wysokość przestrzeni stropodachowych. Osobnym zagadnieniem jest dostosowanie do nowych wymagań dachów skośnych z zaadaptowanym poddaszem czy też dachów płaskich niewentylowanych.

Ściany nieogrzewanych kondygnacji podziemnych – problemu nie ma i nie było

Forsowana przez nieliczną grupę „fachowców“ teoria docieplania ścian piwnic nie znalazła oparcia w nowych przepisach ani w pierwotnym rozporządzeniu z 2002 roku. Piwnica ma być pomieszczeniem chłodnym i nieogrzewanym, w którym temperatura jest na poziomie 8–12oC w ciągu całego roku. Docieplanie ścian fundamentowych należy uznać za błąd w sztuce.

Stropy piwnic – temat wstydliwy

Dlaczego? Z co najmniej kilku powodów.
Ze świecą należałoby szukać audytora, który w audytach uwzględnił konieczność docieplenia stropów piwnic – przecież docieplenie ścian i stropodachów równa się premii termomodernizacyjnej. Po drugie, jak docieplić stropy piwnic, skoro wiąże się to z wejściem do cudzej własności, jaką są komórki lokatorskie? Po trzecie, jak powiedzieć ludziom, że do tej pory nie trzeba było docieplać, a teraz trzeba? Po czwarte – ocieplać stropy piwnic?

WARTO PRZEECZYTAĆ

Jesień – czas na elewacje

A kiedy to się ma zwrócić? Przecież w audytach można wykazać tylko 6% p.a. oszczędności. I wreszcie: jak tu sobie poradzić z niezliczoną ilością instalacji w piwnicach?

Tymczasem współczynnik przenikania ciepła Uc dla stropów piwnic został obniżony z 0,45 do 0,25 i wynosi tyle, co dla ścian zewnętrznych!

Pionierzy docieplania stropów piwnic czwarty (a niektórzy – piąty) rok z rzędu cieszą się oszczędnościami na poziomie 9–12% rocznie z tytułu kosztów ogrzewania. Teraz pytamy nie o to, po co docieplać piwnice, tylko – w jaki sposób i kiedy?

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla stropów piwnic na poziomie Uc=0,25 oznacza konieczność wykonania warstwy izolacyjnej o grubości 10–14 cm. Istnieje kilka metod uporania się z problemem docieplenia stropu nad piwnicą. Oprócz systemów klejonych dostępne są na rynku także systemy natryskowe. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż piwnice podlegają również innym obostrzeniom rozporządzenia.

W dziale VI: „Bezpieczeństwo pożarowe“, rozdział 5: „Wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego”, § 258.2 mówi: Na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji, stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione, a § 262.1. dookreśla: Okładziny sufitów oraz sufity podwieszone należy wykonywać z materiałów niepalnych lub niezapalnych, niekapiących i nieodpadających pod wpływem ognia. Wymaganie to nie dotyczy mieszkań.

Wyżej przywołane przepisy w praktyce eliminują ze stosowania przy termoizolacji stropów piwnicznych systemy styropianowe i materiały na bazie pianki poliuretanowej.

Przeczytaj też: Nie marnujmy energii

Należy tutaj podkreślić, że prace związane z dociepleniem stropów piwnic nie podlegają procedurze uzyskania pozwolenia na budowę, a tym samym wykonania projektu budowlanego uzgodnionego przez rzeczoznawcę ds. ppoż. Oznacza to, że na zarządcach, administratorach oraz spółdzielniach mieszkaniowych spoczywa tym większa odpowiedzialność w sprawie doboru odpowiedniej technologii poprawiającej nie tylko komfort termiczny i akustyczny, lecz także bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców.

Obserwując rynek dociepleń w ostatnim dziesięcioleciu, trudno oprzeć się wrażeniu, iż wykonane audyty w większości wypadków były nastawione li tylko na pozyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez projektowanie izolacji ścian, stropodachów i ewentualnie wymianę stolarki. Tylko czy to powinno być celem nadrzędnym procesu kompleksowej termomodernizacji?

Komentarze

(1)
Maryla | 28.11.2017, 21:51
Już wkrótce posypią się pozwy ubranych w wieloletnie kredyty na tzw termomodernizację, czytaj ogacanie budynków z cegły styropianem, co nie przyczynia się do żadnych oszczędności energii i potwornie szpeci architekturę. Takiego styropianowego szaleństwa nie ma w innych europejskich krajach. Pytanie dlaczego. No właśnie. Afera Amber Gold z porównaniu z zapętlaniem ludzi w kredyty "termomodernizacyjne" to małe piwo.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18196|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11422|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10998|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl