CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?

 Redakcja  |  10.02.2014
Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?
Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?
www.sxc.hu

Wymóg stosowania wagi elektronicznej, rozdzielenie miejsc postoju pojazdów i magazynowania odpadów, a także wprowadzenie obowiązku kontrolowania bazy magazynowo-transportowej – takie propozycje zmian w ustawie śmieciowej padły w Sejmie.

O tym, jak zapewnić skuteczną kontrolę przepływu strumienia odpadów komunalnych przez gminę rozmawiano w tracie obrad podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami.

Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zaproponował zmiany w przepisach, które poprawią nadzór gminy nad przedsiębiorcą odbierającym odpady, nie powodując przy tym istotnego wzrostu kosztów.

Jego zdaniem nie należy zostawiać swobody gminom czy przedsiębiorcom odbierającym odpady.

Przeczytaj: Ustawa śmieciowa w Warszawie

Przede wszystkim nie ma przepisów dla instalacji, które zmuszałyby przedsiębiorstwa do posiadania wagi czy określały wymogi dla ważenia.

„Dlatego proponujemy wprowadzenie wymogu stosowania wagi elektronicznej z archiwizacją danych przez co najmniej 1 rok. Dotyczy to RIPOK, instalacji zastępczych, instalacji do sortowania odpadów selektywnie zebranych" – tłumaczył Janusz Fic.

Według niego należy też wprowadzić wymóg fizycznego rozdzielenia obszaru bazy magazynowo-transportowej z jakąkolwiek instalacją.

Są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie odbierania i transportu odpadów, ale mają też instalacje. Jeśli to wszystko jest w jednej lokalizacji, obszar w którym stoją samochody powinien być odgrodzony od miejsca, w którym wysypywane są odpady. Można to kontrolować zdalnie, i na podstawie GPS stwierdzić, czy samochód był w strefie odpadów.

Zdaniem Fica podobna sytuacja występuje w przypadku, gdy na terenie bazy magazynowo-transportowej odpady są magazynowane. Prawo także nie stawia wymogu, by obszar magazynowania i postoju pojazdów był rozdzielony. Należy to zmienić.

Ostatnią propozycją było wprowadzenie obowiązku kontrolowania przez gminę bazy magazynowo-transportowej przedsiębiorcy, który wygrał przetarg na odbiór odpadów. W jego opinii nie chodzi o to, czy spełnia on wymagania formalne. Ważniejsze jest sprawdzenie specyfiki działalności danego przedsiębiorcy.

„Uważam, że pracownik gminy powinien pójść i sprawdzić, gdzie stoją samochody, gdzie magazynowane są odpady, jaki jest system wagowy. Bez takiego wglądu trudno zza biurka nadzorować prawidłowość wykonywania usług" – podkreślił Janusz Fic.

Bardzo ważna jest przy tym świadomość pracowników gmin na temat możliwych nadużyć ze strony przedsiębiorcy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej proponuje przyspieszony kurs. Inspektoraty Ochrony Środowiska mogłyby przeprowadzać badania ankietowe wszystkich gmin. Wystarczy zadać proste pytanie, czy gmina przy nadzorowaniu przedsiębiorcy wykorzystuje system GPS. To uruchomi myślenie pracowników gmin, ponieważ część z nich nie wie, czym jest taki system. Można też zadać pytanie, w jaki sposób ustalana jest waga odpadów i czy gmina kontroluje czy nadzoruje ten proces.

Zobacz też: Nowelizacja ustawy śmieciowej już w czerwcu

Według Janusza Fica propozycje tych rozwiązań poprawią nadzór gminy nad przedsiębiorcą odbierającym odpady, nie powodując przy tym istotnego wzrostu kosztów.

Fic zaznaczył, że w interesie gminy jest taka organizacja systemu odbioru odpadów oraz ścisłe określenie wymagań dla przedsiębiorcy odbierającego odpady, które umożliwią gminie pełną kontrolę nad jego działalnością. Ważne jest także właściwe dokumentowanie działalności przedsiębiorcy, które w przyszłości ułatwi przeprowadzenie ponownej kontroli prawidłowości realizacji usług.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl