CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?

 Redakcja  |  10.02.2014
Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?
Jak poprawić nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady?
www.sxc.hu

Wymóg stosowania wagi elektronicznej, rozdzielenie miejsc postoju pojazdów i magazynowania odpadów, a także wprowadzenie obowiązku kontrolowania bazy magazynowo-transportowej – takie propozycje zmian w ustawie śmieciowej padły w Sejmie.

O tym, jak zapewnić skuteczną kontrolę przepływu strumienia odpadów komunalnych przez gminę rozmawiano w tracie obrad podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami.

Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zaproponował zmiany w przepisach, które poprawią nadzór gminy nad przedsiębiorcą odbierającym odpady, nie powodując przy tym istotnego wzrostu kosztów.

Jego zdaniem nie należy zostawiać swobody gminom czy przedsiębiorcom odbierającym odpady.

Przeczytaj: Ustawa śmieciowa w Warszawie

Przede wszystkim nie ma przepisów dla instalacji, które zmuszałyby przedsiębiorstwa do posiadania wagi czy określały wymogi dla ważenia.

„Dlatego proponujemy wprowadzenie wymogu stosowania wagi elektronicznej z archiwizacją danych przez co najmniej 1 rok. Dotyczy to RIPOK, instalacji zastępczych, instalacji do sortowania odpadów selektywnie zebranych" – tłumaczył Janusz Fic.

Według niego należy też wprowadzić wymóg fizycznego rozdzielenia obszaru bazy magazynowo-transportowej z jakąkolwiek instalacją.

Są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie odbierania i transportu odpadów, ale mają też instalacje. Jeśli to wszystko jest w jednej lokalizacji, obszar w którym stoją samochody powinien być odgrodzony od miejsca, w którym wysypywane są odpady. Można to kontrolować zdalnie, i na podstawie GPS stwierdzić, czy samochód był w strefie odpadów.

Zdaniem Fica podobna sytuacja występuje w przypadku, gdy na terenie bazy magazynowo-transportowej odpady są magazynowane. Prawo także nie stawia wymogu, by obszar magazynowania i postoju pojazdów był rozdzielony. Należy to zmienić.

Ostatnią propozycją było wprowadzenie obowiązku kontrolowania przez gminę bazy magazynowo-transportowej przedsiębiorcy, który wygrał przetarg na odbiór odpadów. W jego opinii nie chodzi o to, czy spełnia on wymagania formalne. Ważniejsze jest sprawdzenie specyfiki działalności danego przedsiębiorcy.

„Uważam, że pracownik gminy powinien pójść i sprawdzić, gdzie stoją samochody, gdzie magazynowane są odpady, jaki jest system wagowy. Bez takiego wglądu trudno zza biurka nadzorować prawidłowość wykonywania usług" – podkreślił Janusz Fic.

Bardzo ważna jest przy tym świadomość pracowników gmin na temat możliwych nadużyć ze strony przedsiębiorcy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej proponuje przyspieszony kurs. Inspektoraty Ochrony Środowiska mogłyby przeprowadzać badania ankietowe wszystkich gmin. Wystarczy zadać proste pytanie, czy gmina przy nadzorowaniu przedsiębiorcy wykorzystuje system GPS. To uruchomi myślenie pracowników gmin, ponieważ część z nich nie wie, czym jest taki system. Można też zadać pytanie, w jaki sposób ustalana jest waga odpadów i czy gmina kontroluje czy nadzoruje ten proces.

Zobacz też: Nowelizacja ustawy śmieciowej już w czerwcu

Według Janusza Fica propozycje tych rozwiązań poprawią nadzór gminy nad przedsiębiorcą odbierającym odpady, nie powodując przy tym istotnego wzrostu kosztów.

Fic zaznaczył, że w interesie gminy jest taka organizacja systemu odbioru odpadów oraz ścisłe określenie wymagań dla przedsiębiorcy odbierającego odpady, które umożliwią gminie pełną kontrolę nad jego działalnością. Ważne jest także właściwe dokumentowanie działalności przedsiębiorcy, które w przyszłości ułatwi przeprowadzenie ponownej kontroli prawidłowości realizacji usług.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11445|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11015|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl