CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?

Marcin Piecyk  |  11.02.2014
Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?
Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?

W zależności od charakteru inwestycji budowlanej zastosowanie mają różne rodzaje wodomierzy, a tych na rynku jest wiele. Dobór właściwego i przeprowadzenie prawidłowego montażu, to zadanie wymagające przygotowania i zebrania kilku istotnych informacji. Podpowiemy jak się do tego zabrać.

Wodomierz to urządzenie pomiarowe instalowane w sieci wodociągowej na przyłączu doprowadzającym wodę do nieruchomości.

W budynkach wielorodzinnych dodatkowo stosuje się wodomierze na łączach doprowadzających wodę do poszczególnych lokali.

Osobno mierzone jest zużycie wody ciepłej i zimnej, dlatego montowane są dwa wodomierze. Dzięki tym urządzeniom pomiarowym, każdy użytkownik płaci wyłącznie za swoje zużycie wody. Precyzyjność obliczenia jest zależna od wybrania odpowiedniego wodomierza i właściwego montażu.

Dobór wodomierza

Dobór wodomierza powinien bazować na wcześniejszym monitoringu zużycia wody w nieruchomości. Można też zebrać wyniki pomiarów w budynkach, które są zbliżone do naszego obiektu pod względem ilości lokali i użytkowników.

Podstawą doboru wodomierza głównego w budynku, powinien być spodziewany przepływ wody. Określa się go za pomocą monitoringu przeprowadzanego w terminie uzgodnionym pomiędzy dostawcą wody a zarządcą budynku.

Wybór właściwego wodomierza powinien być dyktowany określeniem takich kryteriów jak: wielkość, sposób dokonywania pomiaru oraz warunki eksploatacji.

Dodatkowym czynnikiem jest cena, na którą wpływa średnica i typ urządzenia. Należy również zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • przepływ wody, który wynika z charakterystyki instalacji wodnej;
  • ciśnienie wody w strumieniu zasilającym wraz z dopuszczalną stratą ciśnień;
  • temperatura mierzonej wody;
  • zanieczyszczenia wody (chemiczne, osadowe);
  • dopuszczalna strata ciśnienia na wodomierzu;
  • dostępna przestrzeń do instalacji i kształt rurociągu;
  • pozycja montażu – pozioma lub pionowa.

Miejsce instalacji wodomierzy

W budynkach zestaw wodomierzowy powinien być zainstalowany w piwnicy lub na parterze. Jeśli nie ma piwnicy, dozwolone jest ulokowanie wodomierza w studzience podłogowej lub w studzience położonej poza budynkiem.

Zestaw wodomierzowy powinien być zamontowany na maksymalnej wysokości 1,8 m wysokości od podłogi i nie dalej niż 1 m od ściany zewnętrznej budynku, a gdy nie jest to możliwe, w pomieszczeniu obok.

W każdym wypadku miejsce instalacji powinno być specjalnie wydzielone i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych oraz chronione przed wibracjami, wstrząsami, temperaturą poniżej +4,0oC i czynnikami korozyjnymi. Miejsce ma zapewnić łatwy montaż i demontaż urządzenia, oraz łatwy odczyt wskazań i numeru seryjnego urządzenia.

 

 

Urządzenia wspierające

Pobór wody z instalacji przed miejscem montażu wodomierza jest nielegalny, stąd nie powinno się instalować przed wodomierzem żadnych innych urządzeń, które to umożliwiają. Jedyny wyjątek dotyczy urządzenia jakim jest reduktor ciśnienia, którego montaż powinien przeprowadzić dostawca wody.

Wodomierz działa prawidłowo, gdy jest całkowicie wypełniony wodą podczas użytkowania. W przypadku gdy nie można uniknąć gromadzenia się powietrza w instalacji, należy zamontować urządzenie usuwające powietrze z wody. Jeśli natomiast w wodzie występują zawiesiny, stosuje się filtr mechaniczny.

Wszystkie te urządzenia montowane są po stronie dopływowej wodomierza, włącznie z zaworem odcinającym wodę. Dodatkowo, by nie narażać dostawcy na straty finansowe, po stronie dopływowej urządzenia stosuje się plomby zabezpieczające przed nieuprawnionym demontażem.

Prawidłowy montaż wodomierza

Od strony doprowadzającej wodę do głównego wodomierza w budynku, powinna płynąć wyłącznie woda wodociągowa. Przewody po obu stronach należy prowadzić tak, aby leżały względem siebie w linii prostej. By zapewnić prawidłowość wskazań i długotrwałe użytkowanie, już przed montażem warto ograniczyć czynniki wpływające na zaburzenia prędkości przepływu oraz zawirowania strumienia wody. Czynnikiem takim są m.in. niedopasowane uszczelki, zwężki i zbędne kolanka.

Przed montażem należy również przepłukać rurociąg, co pozwoli usunąć zanieczyszczenia. Wodomierz można zamontować w pozycji poziomej lub pionowej, oznaczonej na jego tarczy literami H (poziome położenie wodomierza) oraz V (położenie pionowe).

W żadnym wypadku nie należy instalować wodomierza tak, aby tarcza zegarowa była skierowana do dołu (tj. do góry nogami).

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że każdy montaż pod kątem do pozycji poziomej, jest traktowany jako montaż pionowy.

Należy też zwrócić uwagę na zależność klasy metrologicznej wodomierza od sposobu jego zainstalowania. Jeżeli oś wirnika jest ustawiona pionowo do ziemi, to dokładność pomiaru jest największa. Jeżeli natomiast oś wirnika wodomierza jest ustawiona poziomo, to rosną opory obrotu wirnika w łożyskach i dokładność pomiaru maleje. Stąd ten sam wodomierz może mieć dwie klasy metrologiczne w zależności od sposobu zamontowania, np. klasę A (mierniczo niższą – mniej dokładną) lub klasę B (mierniczo wyższą od A).

Pierwsze uruchomienie

Aby pierwsze uruchomienie przebiegało prawidłowo, należy całkowicie zakończyć montaż. Wodę doprowadza się do wodomierza powoli, przy otwartych odpowietrznikach, które stopniowo uwolnią powietrze nagromadzone w trakcie montażu. Dzięki temu nie wywołamy zbyt szybkich obrotów wodomierza, grożących uszkodzeniem urządzenia już na początku użytkowania.

Sposoby użytkowania

Zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi przyrządów pomiarowych, użytkowane wodomierze podlegają kontroli metrologicznej, polegającej na legalizacji co 5 lat. Oznacza to, że po upływie tego czasu wodomierz należy wymienić.

Nowe urządzenia posiadają ocenę zgodności nadawaną przez producenta. Urządzenia używane otrzymują legalizację ponowną, o ile pozytywnie przejdą diagnostykę. Mając to na uwadze warto rozważyć czynnik ekonomiczny zakupu, gdyż finalnie poza doborem i prawidłowym montażem najbardziej optymalnego urządzenia, użytkownik nie jest w stanie wpłynąć na jakość jego funkcjonowania. Dlatego też najpopularniejszym rozwiązaniem są wodomierze mechaniczne, które zapewniają bardzo dobry współczynnik jakości do ceny i są łatwo dostępne na sklepowych półkach oraz w obrocie wtórnym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
Wyświetleń: 16941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12030|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl