CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?

Marcin Piecyk  |  11.02.2014
Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?
Czym się kierować w doborze i montażu wodomierza?

W zależności od charakteru inwestycji budowlanej zastosowanie mają różne rodzaje wodomierzy, a tych na rynku jest wiele. Dobór właściwego i przeprowadzenie prawidłowego montażu, to zadanie wymagające przygotowania i zebrania kilku istotnych informacji. Podpowiemy jak się do tego zabrać.

Wodomierz to urządzenie pomiarowe instalowane w sieci wodociągowej na przyłączu doprowadzającym wodę do nieruchomości.

W budynkach wielorodzinnych dodatkowo stosuje się wodomierze na łączach doprowadzających wodę do poszczególnych lokali.

Osobno mierzone jest zużycie wody ciepłej i zimnej, dlatego montowane są dwa wodomierze. Dzięki tym urządzeniom pomiarowym, każdy użytkownik płaci wyłącznie za swoje zużycie wody. Precyzyjność obliczenia jest zależna od wybrania odpowiedniego wodomierza i właściwego montażu.

Dobór wodomierza

Dobór wodomierza powinien bazować na wcześniejszym monitoringu zużycia wody w nieruchomości. Można też zebrać wyniki pomiarów w budynkach, które są zbliżone do naszego obiektu pod względem ilości lokali i użytkowników.

Podstawą doboru wodomierza głównego w budynku, powinien być spodziewany przepływ wody. Określa się go za pomocą monitoringu przeprowadzanego w terminie uzgodnionym pomiędzy dostawcą wody a zarządcą budynku.

Wybór właściwego wodomierza powinien być dyktowany określeniem takich kryteriów jak: wielkość, sposób dokonywania pomiaru oraz warunki eksploatacji.

Dodatkowym czynnikiem jest cena, na którą wpływa średnica i typ urządzenia. Należy również zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • przepływ wody, który wynika z charakterystyki instalacji wodnej;
  • ciśnienie wody w strumieniu zasilającym wraz z dopuszczalną stratą ciśnień;
  • temperatura mierzonej wody;
  • zanieczyszczenia wody (chemiczne, osadowe);
  • dopuszczalna strata ciśnienia na wodomierzu;
  • dostępna przestrzeń do instalacji i kształt rurociągu;
  • pozycja montażu – pozioma lub pionowa.

Miejsce instalacji wodomierzy

W budynkach zestaw wodomierzowy powinien być zainstalowany w piwnicy lub na parterze. Jeśli nie ma piwnicy, dozwolone jest ulokowanie wodomierza w studzience podłogowej lub w studzience położonej poza budynkiem.

Zestaw wodomierzowy powinien być zamontowany na maksymalnej wysokości 1,8 m wysokości od podłogi i nie dalej niż 1 m od ściany zewnętrznej budynku, a gdy nie jest to możliwe, w pomieszczeniu obok.

W każdym wypadku miejsce instalacji powinno być specjalnie wydzielone i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych oraz chronione przed wibracjami, wstrząsami, temperaturą poniżej +4,0oC i czynnikami korozyjnymi. Miejsce ma zapewnić łatwy montaż i demontaż urządzenia, oraz łatwy odczyt wskazań i numeru seryjnego urządzenia.

 

 

Urządzenia wspierające

Pobór wody z instalacji przed miejscem montażu wodomierza jest nielegalny, stąd nie powinno się instalować przed wodomierzem żadnych innych urządzeń, które to umożliwiają. Jedyny wyjątek dotyczy urządzenia jakim jest reduktor ciśnienia, którego montaż powinien przeprowadzić dostawca wody.

Wodomierz działa prawidłowo, gdy jest całkowicie wypełniony wodą podczas użytkowania. W przypadku gdy nie można uniknąć gromadzenia się powietrza w instalacji, należy zamontować urządzenie usuwające powietrze z wody. Jeśli natomiast w wodzie występują zawiesiny, stosuje się filtr mechaniczny.

Wszystkie te urządzenia montowane są po stronie dopływowej wodomierza, włącznie z zaworem odcinającym wodę. Dodatkowo, by nie narażać dostawcy na straty finansowe, po stronie dopływowej urządzenia stosuje się plomby zabezpieczające przed nieuprawnionym demontażem.

Prawidłowy montaż wodomierza

Od strony doprowadzającej wodę do głównego wodomierza w budynku, powinna płynąć wyłącznie woda wodociągowa. Przewody po obu stronach należy prowadzić tak, aby leżały względem siebie w linii prostej. By zapewnić prawidłowość wskazań i długotrwałe użytkowanie, już przed montażem warto ograniczyć czynniki wpływające na zaburzenia prędkości przepływu oraz zawirowania strumienia wody. Czynnikiem takim są m.in. niedopasowane uszczelki, zwężki i zbędne kolanka.

Przed montażem należy również przepłukać rurociąg, co pozwoli usunąć zanieczyszczenia. Wodomierz można zamontować w pozycji poziomej lub pionowej, oznaczonej na jego tarczy literami H (poziome położenie wodomierza) oraz V (położenie pionowe).

W żadnym wypadku nie należy instalować wodomierza tak, aby tarcza zegarowa była skierowana do dołu (tj. do góry nogami).

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że każdy montaż pod kątem do pozycji poziomej, jest traktowany jako montaż pionowy.

Należy też zwrócić uwagę na zależność klasy metrologicznej wodomierza od sposobu jego zainstalowania. Jeżeli oś wirnika jest ustawiona pionowo do ziemi, to dokładność pomiaru jest największa. Jeżeli natomiast oś wirnika wodomierza jest ustawiona poziomo, to rosną opory obrotu wirnika w łożyskach i dokładność pomiaru maleje. Stąd ten sam wodomierz może mieć dwie klasy metrologiczne w zależności od sposobu zamontowania, np. klasę A (mierniczo niższą – mniej dokładną) lub klasę B (mierniczo wyższą od A).

Pierwsze uruchomienie

Aby pierwsze uruchomienie przebiegało prawidłowo, należy całkowicie zakończyć montaż. Wodę doprowadza się do wodomierza powoli, przy otwartych odpowietrznikach, które stopniowo uwolnią powietrze nagromadzone w trakcie montażu. Dzięki temu nie wywołamy zbyt szybkich obrotów wodomierza, grożących uszkodzeniem urządzenia już na początku użytkowania.

Sposoby użytkowania

Zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi przyrządów pomiarowych, użytkowane wodomierze podlegają kontroli metrologicznej, polegającej na legalizacji co 5 lat. Oznacza to, że po upływie tego czasu wodomierz należy wymienić.

Nowe urządzenia posiadają ocenę zgodności nadawaną przez producenta. Urządzenia używane otrzymują legalizację ponowną, o ile pozytywnie przejdą diagnostykę. Mając to na uwadze warto rozważyć czynnik ekonomiczny zakupu, gdyż finalnie poza doborem i prawidłowym montażem najbardziej optymalnego urządzenia, użytkownik nie jest w stanie wpłynąć na jakość jego funkcjonowania. Dlatego też najpopularniejszym rozwiązaniem są wodomierze mechaniczne, które zapewniają bardzo dobry współczynnik jakości do ceny i są łatwo dostępne na sklepowych półkach oraz w obrocie wtórnym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl