CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przyłącze wodociągowe – kłopotliwe znalezisko

Studium przypadku
Maciej  Kamiński  |  Administrator 9/2013  |  17.04.2014
Przyłącze wodociągowe – kłopotliwe znalezisko
Przyłącze wodociągowe – kłopotliwe znalezisko

Podczas zamykania głównych przyłączy wodociągowych przed rozpoczęciem naprawy instalacji wodociągowej okazało się, że do jednego z pionów nadal dopływa woda. Sytuacja miała miejsce w nieruchomości wielorodzinnej w zwartej zabudowie śródmiejskiej.

W umowie o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków zawartej z dostawcą gminnym widnieją dwa przyłącza wodociągowe. Wezwane na miejsce pogotowie wodociągowe wykazało, że oprócz zawartego w umowie przyłącza nieruchomość czerpie wodę z innego, nieujętego w ewidencji źródła.

Przeczytaj: Uwaga! Ważne dla życia i zdrowia!

Postępowanie wyjaśniające

W celu rozwiązania przedstawionego powyżej problemu podjęte zostały następujące działania:

1. Wizja lokalna i stwierdzenie stanu faktycznego

Pierwszym krokiem, jaki został podjęty przez zarządcę nieruchomości, było przeprowadzenie wraz z hydraulikiem wizji lokalnej oraz ustalenie, czy do instalacji wodociągowej przedostaje się woda z nieznanego źródła.

Po zamknięciu wszystkich przyłączy wodociągowych na nieruchomości stwierdzono, że do jednego z pionów nadal dopływa woda. Weryfikacja przebiegu poszczególnych odgałęzień oraz całego pionu doprowadziła do przyłącza wody, które nie było ujęte w umowie z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. 

2. Weryfikacja dokumentacji

Po przeprowadzonej wizji lokalnej oraz stwierdzeniu nieznanego źródła wody na terenie nieruchomości przeanalizowane zostały rozliczenia mediów.

Jeśli wskazania liczników pomniejszone o straty na przesyle do poszczególnych lokali i zużycie w celach utrzymania nieruchomości wspólnej wykazałyby saldo ujemne, prawdopodobnie oznaczałoby to nieszczelność instalacji w nieruchomości.

Zobacz też: Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych

Analiza rozliczeń wody wykazała sytuację odwrotną – saldo dodatnie. Suma wskazań podliczników  poszczególnych lokali wykazała, że do lokali dostarczana była większa ilość wody, niż wynikało ze wskazań liczników głównych.

3. Zawiadomienie dostawcy

Kolejnym krokiem zarządcy było zawiadomienie dostawcy. Po przybyciu na miejsce ekipa pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego wraz z mistrzem obszaru potwierdziła ustalenia zarządcy.

Już na miejscu została przekazana informacja, że sprawa zostaje przekazana do działu inspekcji gminnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego który skontaktuje się w celu wyjaśnienia sprawy.

4. Ustalenie przyczyn

Po otrzymaniu informacji o przydzieleniu pracownika zajmującego się sprawą zarządca nieruchomości udał się do biura obsługi klienta w celu wyjaśnienia przyczyny zaistniałej sytuacji po stronie dostawcy.

Analiza dotychczasowych umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wykazała, iż odkryte przyłącze było objęte poprzednią umową, zostało wygaszone w ewidencji dostawcy po wygaśnięciu poprzedniej umowy i nie zostało objęte aktualnie obowiązującą. Po stronie dostawcy sprawa jest nadal w toku.

5. Analiza uwarunkowań prawnych

Przed rozpoczęciem negocjacji z dostawcą warto przeprowadzić analizę przepisów regulujących nieujawniony pobór wody z sieci wodociągowej. Podstawami prawnymi są w tym przypadku:

  • Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków,
  • regulamin świadczenia usług gminnego przedsiębiorstwa wod-kan,
  • umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków,
  • inne akty prawa miejscowego w przedmiotowym zakresie.

W niniejszym przypadku wina za niedopatrzenie leży po stronie dostawcy, zatem nie mają zastosowania sankcje za bezumowne korzystanie z sieci zdefiniowane w art. 28 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Warto zobaczyć: Inteligentne mierniki zużycia energii elektrycznej jako potencjalny cel hakerów

Pomimo winy leżącej po stronie dostawcy mało prawdopodobna jest jego rezygnacja z dochodzenia swoich roszczeń. Praktyka wskazuje, iż najczęściej dostawcy mediów dążą do pokrycia przez właściciela nieruchomości kosztów wody dostarczonej przez przyłącze nieujęte w umowie. Pojawia się zatem pytanie, jak tego dokonać?

6. Ustalenie wysokości nawiązki

Ustalenie wysokości możliwej nawiązki należy przeprowadzić na podstawie wskazań licznika.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy posiada on aktualną legalizację w okresie ostatnich 60 miesięcy. Brak takiej legalizacji może być podstawą odrzucenia licznika jako podstawy ustalenia domiaru. Wówczas można wnioskować o ustalenie podstawy na podstawie średniej okresowej (dobowej, tygodniowej, miesięcznej) wskazań wymienionego licznika.

Jeśli okres, w którym nastąpiło użytkowanie nieujawnionego przyłącza, przekracza dwa lata, należy także pamiętać o skróconym okresie przedawnienia roszczeń wynikającym z art. 554 Kodeksu cywilnego, na mocy którego dostawca nie może obciążyć właściciela nieruchomości za okres dłuższy niż dwa lata.

7. Stanowisko dostawcy

Po upływie 3 miesięcy od daty zgłoszenia dostawca przedstawił aneks do umowy wraz z propozycją wystawienia noty obciążającej za okres dwóch lat wstecz na podstawie średniej ze wskazań nowego licznika. Sprawa jest nadal w toku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16924|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10104|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl