CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Penetrujące materiały hydroizolacyjne

Damian Żabicki  |  Administrator 9/2013  |  17.04.2014
Penetrujące materiały hydroizolacyjne
Penetrujące materiały hydroizolacyjne
sxc.hu

Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów penetrujących. Nowoczesne preparaty tego typu zastępują tradycyjne izolacje w postaci papy i lepiku.

Stosując hydroizolację penetrującą, zyskuje się między innymi ochronę przed zawilgoceniem i naporem wody w podziemnych częściach budynku.

Jak zatem przebiega penetracja materiału izolacyjnego? W pierwszej kolejności powłoka uszczelnia powierzchniowo oraz w głębi porowatej powierzchni. Dodatki uszczelniające migrują w obecności wilgoci.

Zobacz też: O nowoczesnym bezinwazyjnym osuszaniu murów

Podczas dojrzewania zaprawa uszczelnia się, a następnie uodparnia na niszczące działanie środowiska naturalnego. Następny etap obejmuje iniekcję, czyli blokadę poziomą i pionową, która zatrzymuje wilgoć kapilarną oraz kapilarne podciąganie.

Hydroizolacjami o charakterze penetrującym są materiały budowlane o szerokim spektrum zastosowania w inwestycjach obejmujących obiekty budowlane niezależnie od ich wielkości. I tak hydroizolacje dobrze uszczelniają zarówno nowe, jak i remontowane budynki.

Ważną cechą izolacji tego typu jest osmotyczne i kapilarne penetrowanie, czyli przenikanie substancji uszczelniających w głąb cegły, betonu czy też zaprawy. Na rynku hydroizolacje penetrujące oferowane są jako dodatki do zapraw, powłoki, cementy szybkowiążące oraz specjalistyczne zaprawy.

Zalet jest wiele

Mówiąc o właściwościach penetrujących materiałów hydroizolacyjnych, należy mieć na uwadze przede wszystkim głęboką penetrację betonu, mieszczącą się pomiędzy 10 a 100 cm. Nie mniej ważna jest przy tym nieograniczona trwałość uszczelnienia, wysoka przyczepność osiągająca do 4 MPa oraz wodoszczelność wynosząca przynajmniej 60 m słupa wody.

Zazwyczaj wystarczy tylko jedna lub dwie warstwy zaprawy z możliwością nakładania przy parciu wody. Dostęp wody odnawia zdolność uszczelnienia. Nie mniej istotna jest również odporność izolacji na działanie promieni ultrafioletowych oraz wodę o agresywności do XA2.

Niewątpliwą zaletą hydroizolacji jest uszczelnianie zarówno części podziemnej, jak i wewnętrznej budynku przy zachowaniu paroprzepuszczalności, ograniczaniu karbonatyzacji i nieszkodliwości dla zdrowia.

Izolacje penetrujące uszczelniają elementy konstrukcyjne budynków. Zaletą takiego rozwiązania są niższe koszty wykonania, nie ma bowiem potrzeby stosowania ścianek dociskowych oraz nie zmniejsza się kubatura pomieszczeń.

Niewielkie ubytki powierzchniowe nie pociągają za sobą utraty szczelności, gdyż izolacja jest wbudowana w strukturę elementu konstrukcyjnego.

Powstałe powłoki mają charakter bezszwowy, stąd też wyeliminowane są trudności łączenia izolacji rolowanych, szczególnie na ścianach i narożnikach, gdzie nie ma naturalnego docisku siłą ciężkości. W takim przypadku może dojść do odchylania się pasów izolacji rolowanej.

Co na rynku

Oferta w zakresie penetrujących materiałów hydroizolacyjnych jest bardzo bogata. Za podstawę można uznać system uszczelnienia betonu. Stąd też w tym zakresie oferowane są suche mieszanki o podwyższonej przyczepności przeznaczone do uszczelniania żelbetu poprzez zjawisko krystalizacji.

Przeczytaj: Prace renowacyjno-osuszeniowe w budynku zalanym podczas powodzi

Przydatne rozwiązanie stanowi również cement szybkowiążący z dodatkiem penetrującym stosowany do plombowania wycieków wody. Specjalne zaprawy cementowe krystalizujące oferowane są z myślą o uszczelnianiu bruzd otworów i wykonywaniu tynków oraz uszczelnień.

Zastosowanie znajdują również domieszki do betonu, które uszczelniają poprzez krystalizację. Dużym uznaniem cieszą się suche mieszanki stosowane przy uszczelnianiu spodu płyt fundamentowych i dennych.

Osobną grupę produktów stanowi system izolacji murów. Nabyć można w tym zakresie hydrofobowe i penetrujące blokady przeciw kapilarnemu przenikaniu wilgoci w konstrukcjach murowanych, łączonych dowolną zaprawą. Warto również zadbać o dodatki uszczelniająco-plastyfikujące do wykonywania zaprawy tynkarskiej.

Interesujące rozwiązania stanowią systemy izolacji elastycznych. Stąd też istotną rolę odgrywają polimerowo-mineralne powłoki hydroizolacyjne i podkłady pod tkaninę zbrojącą. Z kolei wysoce elastyczne powłoki hydroizolacyjne pozwalają na uszczelnienie tkanin zbrojących.

Zastosowanie znajdują również taśmy pozwalające na wykonanie elastycznego laminatu hydroizolacyjnego. Przydatne rozwiązanie stanowią systemy do naprawy betonu. W tym zakresie oferuje się zaprawy reprofilacyjne przeznaczone do wykonywania pocienionego tynku ochronnego oraz zaprawy reprofilacyjne z włóknem polipropylenowym.

Podczas prac z hydroizolacyjnymi materiałami penetrującymi zastosowanie znajdują impregnaty  uszczelniające i wzmacniające podłoże, utwardzające i uszczelniające podłoże betonowe oraz płyny antykorozyjne przeznaczone do ochrony cienko otulonego zbrojenia.

Zastosowanie znajdują także żywice epoksydowe do impregnacji i stabilizacji podłoża mineralnego oraz bezrozpuszczalnikowe produkty do hydrofobizacji podłoży mineralnych.

Jak dobrze wybrać?

Stojąc przed koniecznością wyboru odpowiedniej hydroizolacji, należy uwzględnić przynajmniej kilka czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy podłoże, które będzie uszczelniane, było już pokryte powłoką z materiałów bitumicznych. Pamiętać należy, że usunięcie powłok tego typu wymaga znacznych nakładów finansowych.

W procesie właściwego wyboru nie mniej ważny jest rodzaj uszczelnianego podłoża. Warto sprawdzić, czy wykonawca chce zastosować gotowe mieszanki, czy też substancja będzie przygotowywana z komponentów. Należy pamiętać, że stosując gotowe mieszanki, zyskuje się lepsze parametry wykonanych powłok oraz niższe koszty wykonania.

Warto przeczytać

Jak prawidłowo ocieplić budynek wspólnoty?

Wyeliminowane jest również ryzyko zastosowania niewłaściwych surowców. Warto sprawdzić, jakie przyjmuje się maksymalne rozwarcie rysy, jeśli uszczelniane podłoże nie jest odporne na pęknięcia. Odpowiedni dobór należy uwzględnić w przypadku, gdy inwestorowi zależy na estetyce uszczelnianej powierzchni.

Jak prawidłowo wykonać?

Jeżeli procesowi izolacji poddawane są ściany żelbetowe, zazwyczaj wewnętrzne ściany budynku są malowane od wewnątrz, po to aby beton nie przepuszczał wody.

Z kolei w nowych obiektach powinno wystarczyć malowanie z zewnątrz, celem uzyskania ochrony przed wodami gruntowymi. Ewentualne malowane od wewnątrz pozwala na uzyskanie warstwy asekuracyjnej.

Ściany fundamentowe wykonywane z bloczków betonowych powinny być uszczelnione już na etapie budowy. Prace w tym zakresie są szczególnie istotne na gruncie gliniastym. W przypadku betonowych i żelbetowych płyt posadzkowych materiał uszczelniający stosowany jest od góry lub od spodu.

Istotne jest, że szlichty i wylewki maszynowe w zasadzie nie mogą stanowić podłoża do wykonania izolacji. Wynika to z tego, że powierzchnie tego typu cechuje niewielka grubość, a co za tym idzie, możliwość pęknięcia i podniesienia przez wodę gruntową. Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenie ściany z posadzką i styki robocze.

Penetrujące materiały hydroizolacyjne są szczególnie istotne w kontekście budynków wykonanych z cegły, które posadowiono na gruncie gliniastym. Ważne pozostaje bowiem zapobieganie nasączaniu wodą murów z cegły podczas silnych opadów, kiedy to woda jest podciągana w górę.

W efekcie ściana zawilgaca się, a tynki ulegają zniszczeniu. Za pomocą hydroizolacji penetrujących jest możliwe odtworzenie zarówno poziomej, jak o pionowej ściany, która uległa zawilgoceniu poprzez penetrację wynoszącą około 20 cm od miejsca gdzie użyto produktu.

Hydroizolacje penetrujące doskonale sprawdzają się przy ścianach żelbetowych, zapewniając uszczelnianie już przy dwukrotnym malowaniu od wewnątrz budynku. Preparaty penetrujące w nowych budynkach ze ścianami żelbetowymi wystarczy nałożyć jeden raz z zewnątrz oraz jeden raz wewnątrz, nadając warstwę asekuracyjną.

Jakie produkty wybrać przy termomodernizacji?

Poznaj sposoby na utrzymanie porządku na osiedlu


Dostępne windy na rynku
Sposoby osuszania murów

Materiały izolacyjne o właściwościach penetrujących można także zastosować do bloczków oraz posadzek betonowych. Betonowe i żelbetowe płyty posadzkowe uszczelnia się materiałem penetrującym od góry lub od spodu. 

Warto sprawdzić, czy wykonawca właściwie oczyścił uszczelnianą powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń w postaci mleczka cementowego, kurzu, ziemi czy też tłuszczu. Ważne jest bowiem, aby powstał system kapilarny.

Zabrudzenia, w zależności od rodzaju, usuwa się poprzez piaskowanie na mokro, czyszczenie wodą pod ciśnieniem lub przy użyciu szczotki drucianej.

Jeżeli beton jest uszkodzony np. rysami czy też gniazdami żwirowymi, należy odkuć powierzchnię uszkodzoną i ją uzupełnić. Pamiętać należy o zwilżeniu powierzchni przed zastosowaniem izolacji.

Warto zwrócić uwagę, aby odpowiednio obrobić powierzchnię po nałożeniu uszczelnienia. Substancję nanosi się pędzlem ławkowcem lub agregatem natryskowym przewidzianym do zaprawy o drobnym kruszywie.

Jeżeli przewidziano na powierzchniach poziomych formę sproszkowaną izolacji, odpowiednią ilość substancji należy posypać za pomocą sita na świeży beton, po czym wetrzeć go przy pomocy maszyny wygładzającej lub ręcznie. Niektóre preparaty można wysypać bezpośrednio przed wylewaniem zasadniczej płyty betonowej na chudy beton.

Dla ochrony konstrukcji

Penetrujące materiały hydroizolacyjne zapewniają ochronę konstrukcji budowlanych przed działaniem wody i agresywnego środowiska. Ochronie można poddać płyty fundamentowe, stropy i ściany monolityczne, a także posadzki zbrojone, tarasy czy też balkony.

Nakładając na powierzchnię cienką warstwę odpowiedniego preparatu, zyskuje się izolację skuteczniejszą od warstw bitumicznych. Niejednokrotnie uszczelniane są zbiorniki wody, oczyszczalnie i przepompownie ścieków bytowych, szamb, basenów, podziemnych części budynków i budowli, a także tuneli, studzienek i komór instalacyjnych oraz pomieszczeń mokrych.

Hydroizolację penetrującą obiektu można wykonać na etapie budowy oraz w istniejących budynkach od strony wewnętrznej, czyli bez ich odkopywania.

Szerokie spektrum zastosowania obejmuje budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Mieszankę zwykle stosuje się wraz z innymi produktami uszczelniającymi do wykonania hydroizolacji.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18242|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11459|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11029|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl