CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Hydroizolacja balkonów i tarasów

mgr inż. Maciej Rokiel  |  Administrator 9/2013  |  25.04.2014  |  3
Hydroizolacja balkonów i tarasów
Hydroizolacja balkonów i tarasów
M. Rokiel

Balkony i tarasy są szczególnie narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne są rozwiązania hydroizolacyjne mające wpływ na stan balkonów i tarasów podczas eksploatacji budynków.

Zarządca nieruchomości powinien pamiętać, że to projektant odpowiada za poprawność przyjętego rozwiązania hydroizolacji budynku.
Punktem wyjścia dla prawidłowego zaprojektowania balkonu, tarasu i loggii jest:

  • precyzyjne określenie funkcji, jaką ma pełnić w przyszłości,
  • analiza schematu konstrukcyjnego,
  • określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych.

Na tej podstawie możliwe jest przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych (będą to systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, urządzenia odwadniające, wreszcie systemowe rozwiązania materiałowe ochrony strukturalnej i powierzchniowej).

Zobacz także: Penetrujące materiały hydroizolacyjne

Drugim, równie ważnym etapem jest wykonawstwo zgodne ze sztuką budowlaną. Te dwa procesy muszą ze sobą współgrać.

Szczegółowa analiza najczęściej spotykanych błędów pokazuje dość ciekawe zjawisko. Nie wystarczy podanie w dokumentacji projektowej poprawnego układu warstw konstrukcji.

Problemem są tzw. trudne i krytyczne miejsca, tzn. okapy, dylatacje strefowe, dylatacje brzegowe oraz wpusty. Obciążenia oddziałujące na konstrukcję tarasu czy balkonu wymuszają wykonanie tych detali zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, zaleceniami producenta systemu oraz… zdrowym rozsądkiem.

Źródło problemów

Temperatura powierzchni płytek na tarasie czy balkonie (zwłaszcza ciemnych, choć nie jest to zalecany kolor na tak narażone na obciążenia termiczne powierzchnie) dochodzić może podczas letnich upałów nawet do 70–80°C, natomiast nagły deszcz potrafi w kilkanaście minut „szokowo ostudzić” powierzchnię do temperatury kilkunastu stopni.

Przeczytaj: O nowoczesnym bezinwazyjnym osuszaniu murów

W zimie dochodzą do tego niemałe wcale obciążenia wynikające z przejść przez zero (może ich być w ciągu jednej zimy nawet sto kilkadziesiąt), a różnica skrajnych temperatur między okresem zimowym a letnim może dochodzić do 100°C. Natomiast współczynniki rozszerzalności liniowej materiałów do wykonania warstwy użytkowej przy okładzinie z płytek przedstawiają się następująco:

  • płytki ceramiczne:  0,4·10–5 ÷ 0,8·10–5 [1/K],
  • beton:  1·10–5 ÷ 1,3·10–5 [1/K],
  • zaprawa cementowa:  1·10–5 ÷ 1,3·10–5 [1/K].

Dla odległości między dylatacjami 3 m i różnicy temperatur 50°C (dobowa zmiana temperatury okładziny ceramicznej i jastrychu) zmiana długości takiego odcinka jastrychu wynosi 1,5–1,95 mm, natomiast dla okładzin ceramicznych w tych samych warunkach zmiana długości 3-metrowego odcinka wynosi 0,6–1,2 mm, co podczas szokowego schładzania powierzchni balkonu czy tarasu w lecie na skutek gwałtownej burzy powoduje różnicę zmian długości okładziny ceramicznej i jastrychu wynoszącą od 0,3 mm do nawet 1,35 mm i to tylko dla zdylatowanego odcinka o długości 3 m.

Biorąc pod uwagę roczny gradient temperaturowy (zima – lato) równy 100°C, różnica zmian długości 3-metrowego odcinka okładziny i jastrychu wynosi od 0,6 do 2,7 mm. Na 1 mb. są to odkształcenia do 0,45 mm oraz do 0,9 mm przy zmianie temperatury odpowiednio o 50°C i 100°C. Różnice zmian długości zauważyć można także przy przeanalizowaniu układu płytka – obróbka (strefa okapowa).

Ale nie chodzi tylko o współczynniki rozszerzalności liniowej i związane z tym odkształcenia. Woda jest swego rodzaju katalizatorem destrukcyjnych oddziaływań. Stąd konieczne jest nie tylko umożliwienie przeniesienia odkształceń termicznych, ale i zapewnienie szczelności w tych obszarach.

Możliwe rozwiązania

Teoretycznie najmniej problemów wiąże się z wariantem z okładziną ceramiczną. Newralgicznym punktem jest jednak sposób obsadzenia obróbki, która nie może zbyt głęboko zachodzić pod płytkę. Pas zachodzenia płytki na obróbkę powinien wynosić 5–6 cm, nie więcej.

Z podanego powyżej powodu w warstwę szlamu dobrze jest wkleić taśmę uszczelniającą. Niektóre firmy zalecają, aby obróbkę dodatkowo wklejać na elastyczną żywicę reaktywną. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie odpowiedniej przyczepności pomiędzy szlamem a obróbką.

Dodatkowo szlamy mogą oddziaływać korozyjne na typowe obróbki blacharskie, dlatego przed zamocowaniem obróbkę należy zabezpieczyć przez powleczenie żywicą epoksydową i posypanie suszonym piaskiem do żywic (o uziarnieniu np. 0,2–0,7 mm lub 0,7–1,2 mm). Takie podłoże zapewnia zarówno dobrą przyczepność szlamu, jak i zabezpieczenie przed korozją.

Warto przeczytać: Prace renowacyjno-osuszeniowe w budynku zalanym podczas powodzi

Większy problem pojawia się w przypadku systemów z drenażowym odprowadzeniem wody. Wynika to z samej specyfiki systemu oraz większej gamy materiałów do wykonania warstwy użytkowej. Można tu stosować np. płytki ceramiczne w połączeniu ze specjalnymi matami drenażowymi lub płyty betonowe ułożone na płukanym żwirze lub ustawione na podstawkach dystansowych.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

W każdym jednak przypadku należy stosować systemowe obróbki z otworami pozwalające na odprowadzenie wody z warstw użytkowych połaci. Systemowe, tzn. kompatybilne z materiałem do wykonania powłoki wodochronnej (uszczelnienie styku) oraz z wysokością warstwy użytkowej.

Dla systemów z drenażowym odprowadzeniem wody obróbka blacharska odprowadza wodę poza połać tarasu przez specjalne otwory. Izolacja połaci powinna nachodzić na płaszczyznę obróbki przylegającą do podłoża. Dlatego można tu stosować wyłącznie systemowe profile przewidziane do konkretnego rozwiązania technologiczno-materiałowego.

Przykład braku właściwego odprowadzenia wilgoci/wody z warstwy drenażowej pokazano na zdjęciach 5 i 6.

Niektóre rozwiązania systemowe z drenażowym odprowadzeniem wody pozwalają na znaczne zmniejszenie grubości warstw tarasu. Jest to szczególnie istotne przy pracach remontowych, zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej wymusza stosowanie termoizolacji o grubości min. 10 cm, co jest z kolei ograniczone przez wysokość progu drzwiowego (grubość jastrychu dociskowego dla układu z uszczelnieniem podpłytkowym wynosi min. 5 cm).

Odpowiednie wykonstruowanie profili okapowych w połączeniu z odpowiednią hydroizolacją i matą pozwala na wykonanie okładziny ceramicznej na hydroizolacji ułożonej bezpośrednio na termoizolacji (pominięcie jastrychu dociskowego).

Detale to nie tylko strefa okapowa, ale także dylatacje brzegowe i strefowe. Przykładowe skutki możliwych błędów w tym obszarze pokazuje fot. 4. Istotny jest układ dylatacji (rozstaw i przebieg), ich szerokość oraz dla wariantu z uszczelnieniem zespolonym – sposób ich uszczelnienia.

Hydroizolacja dla wariantu z drenażowym odprowadzeniem wody nie może zasłaniać otworów odprowadzających wodę na zewnątrz, należy zadbać o koordynację wymiarową. Obróbki blacharskie muszą być dostosowane wysokością do grubości warstw konkretnej konstrukcji.

Najlepszym, choć nie najtańszym rozwiązaniem są specjalne profile dylatacyjne. Pozwalają one na zapewnienie odpowiedniej szerokości szczeliny oraz estetycznego wyglądu. Eliminują też problem zastosowania nieodpowiedniej masy dylatacyjnej. Rozwiązaniem dla uszczelnienia zespolonego jest zastosowanie taśm uszczelniających i wypełnienie dylatacji elastyczną masą poliuretanową lub silikonową (rys. 2).

Bardzo istotne jest odpowiednie obsadzenie wpustów (lub odwodnień liniowych) do odwodnienia wewnętrznego. Błędy w tym zakresie powodują zawsze zalewanie pomieszczeń pod tarasem. Wpust powinien być wyposażony w systemowy kołnierz pozwalający na szczelne połączenie z hydroizolacją tarasu. Samo obsadzenie musi być stabilne.

Komentarze

(2)
Mariusz | 27.09.2018, 09:54

Świetny efekt można uzyskać, dzięki

AndrzejWietes | 05.11.2018, 15:47
balkony i tarasy i hydroizolacje - najgorsze możliwe połączenie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17586|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10964|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl