CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Hydroizolacja balkonów i tarasów

mgr inż. Maciej Rokiel  |  Administrator 9/2013  |  25.04.2014  |  3
Hydroizolacja balkonów i tarasów
Hydroizolacja balkonów i tarasów
M. Rokiel

Balkony i tarasy są szczególnie narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne są rozwiązania hydroizolacyjne mające wpływ na stan balkonów i tarasów podczas eksploatacji budynków.

Zarządca nieruchomości powinien pamiętać, że to projektant odpowiada za poprawność przyjętego rozwiązania hydroizolacji budynku.
Punktem wyjścia dla prawidłowego zaprojektowania balkonu, tarasu i loggii jest:

  • precyzyjne określenie funkcji, jaką ma pełnić w przyszłości,
  • analiza schematu konstrukcyjnego,
  • określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych.

Na tej podstawie możliwe jest przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych (będą to systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, urządzenia odwadniające, wreszcie systemowe rozwiązania materiałowe ochrony strukturalnej i powierzchniowej).

Zobacz także: Penetrujące materiały hydroizolacyjne

Drugim, równie ważnym etapem jest wykonawstwo zgodne ze sztuką budowlaną. Te dwa procesy muszą ze sobą współgrać.

Szczegółowa analiza najczęściej spotykanych błędów pokazuje dość ciekawe zjawisko. Nie wystarczy podanie w dokumentacji projektowej poprawnego układu warstw konstrukcji.

Problemem są tzw. trudne i krytyczne miejsca, tzn. okapy, dylatacje strefowe, dylatacje brzegowe oraz wpusty. Obciążenia oddziałujące na konstrukcję tarasu czy balkonu wymuszają wykonanie tych detali zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, zaleceniami producenta systemu oraz… zdrowym rozsądkiem.

Źródło problemów

Temperatura powierzchni płytek na tarasie czy balkonie (zwłaszcza ciemnych, choć nie jest to zalecany kolor na tak narażone na obciążenia termiczne powierzchnie) dochodzić może podczas letnich upałów nawet do 70–80°C, natomiast nagły deszcz potrafi w kilkanaście minut „szokowo ostudzić” powierzchnię do temperatury kilkunastu stopni.

Przeczytaj: O nowoczesnym bezinwazyjnym osuszaniu murów

W zimie dochodzą do tego niemałe wcale obciążenia wynikające z przejść przez zero (może ich być w ciągu jednej zimy nawet sto kilkadziesiąt), a różnica skrajnych temperatur między okresem zimowym a letnim może dochodzić do 100°C. Natomiast współczynniki rozszerzalności liniowej materiałów do wykonania warstwy użytkowej przy okładzinie z płytek przedstawiają się następująco:

  • płytki ceramiczne:  0,4·10–5 ÷ 0,8·10–5 [1/K],
  • beton:  1·10–5 ÷ 1,3·10–5 [1/K],
  • zaprawa cementowa:  1·10–5 ÷ 1,3·10–5 [1/K].

Dla odległości między dylatacjami 3 m i różnicy temperatur 50°C (dobowa zmiana temperatury okładziny ceramicznej i jastrychu) zmiana długości takiego odcinka jastrychu wynosi 1,5–1,95 mm, natomiast dla okładzin ceramicznych w tych samych warunkach zmiana długości 3-metrowego odcinka wynosi 0,6–1,2 mm, co podczas szokowego schładzania powierzchni balkonu czy tarasu w lecie na skutek gwałtownej burzy powoduje różnicę zmian długości okładziny ceramicznej i jastrychu wynoszącą od 0,3 mm do nawet 1,35 mm i to tylko dla zdylatowanego odcinka o długości 3 m.

Biorąc pod uwagę roczny gradient temperaturowy (zima – lato) równy 100°C, różnica zmian długości 3-metrowego odcinka okładziny i jastrychu wynosi od 0,6 do 2,7 mm. Na 1 mb. są to odkształcenia do 0,45 mm oraz do 0,9 mm przy zmianie temperatury odpowiednio o 50°C i 100°C. Różnice zmian długości zauważyć można także przy przeanalizowaniu układu płytka – obróbka (strefa okapowa).

Ale nie chodzi tylko o współczynniki rozszerzalności liniowej i związane z tym odkształcenia. Woda jest swego rodzaju katalizatorem destrukcyjnych oddziaływań. Stąd konieczne jest nie tylko umożliwienie przeniesienia odkształceń termicznych, ale i zapewnienie szczelności w tych obszarach.

Możliwe rozwiązania

Teoretycznie najmniej problemów wiąże się z wariantem z okładziną ceramiczną. Newralgicznym punktem jest jednak sposób obsadzenia obróbki, która nie może zbyt głęboko zachodzić pod płytkę. Pas zachodzenia płytki na obróbkę powinien wynosić 5–6 cm, nie więcej.

Z podanego powyżej powodu w warstwę szlamu dobrze jest wkleić taśmę uszczelniającą. Niektóre firmy zalecają, aby obróbkę dodatkowo wklejać na elastyczną żywicę reaktywną. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie odpowiedniej przyczepności pomiędzy szlamem a obróbką.

Dodatkowo szlamy mogą oddziaływać korozyjne na typowe obróbki blacharskie, dlatego przed zamocowaniem obróbkę należy zabezpieczyć przez powleczenie żywicą epoksydową i posypanie suszonym piaskiem do żywic (o uziarnieniu np. 0,2–0,7 mm lub 0,7–1,2 mm). Takie podłoże zapewnia zarówno dobrą przyczepność szlamu, jak i zabezpieczenie przed korozją.

Warto przeczytać: Prace renowacyjno-osuszeniowe w budynku zalanym podczas powodzi

Większy problem pojawia się w przypadku systemów z drenażowym odprowadzeniem wody. Wynika to z samej specyfiki systemu oraz większej gamy materiałów do wykonania warstwy użytkowej. Można tu stosować np. płytki ceramiczne w połączeniu ze specjalnymi matami drenażowymi lub płyty betonowe ułożone na płukanym żwirze lub ustawione na podstawkach dystansowych.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

W każdym jednak przypadku należy stosować systemowe obróbki z otworami pozwalające na odprowadzenie wody z warstw użytkowych połaci. Systemowe, tzn. kompatybilne z materiałem do wykonania powłoki wodochronnej (uszczelnienie styku) oraz z wysokością warstwy użytkowej.

Dla systemów z drenażowym odprowadzeniem wody obróbka blacharska odprowadza wodę poza połać tarasu przez specjalne otwory. Izolacja połaci powinna nachodzić na płaszczyznę obróbki przylegającą do podłoża. Dlatego można tu stosować wyłącznie systemowe profile przewidziane do konkretnego rozwiązania technologiczno-materiałowego.

Przykład braku właściwego odprowadzenia wilgoci/wody z warstwy drenażowej pokazano na zdjęciach 5 i 6.

Niektóre rozwiązania systemowe z drenażowym odprowadzeniem wody pozwalają na znaczne zmniejszenie grubości warstw tarasu. Jest to szczególnie istotne przy pracach remontowych, zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej wymusza stosowanie termoizolacji o grubości min. 10 cm, co jest z kolei ograniczone przez wysokość progu drzwiowego (grubość jastrychu dociskowego dla układu z uszczelnieniem podpłytkowym wynosi min. 5 cm).

Odpowiednie wykonstruowanie profili okapowych w połączeniu z odpowiednią hydroizolacją i matą pozwala na wykonanie okładziny ceramicznej na hydroizolacji ułożonej bezpośrednio na termoizolacji (pominięcie jastrychu dociskowego).

Detale to nie tylko strefa okapowa, ale także dylatacje brzegowe i strefowe. Przykładowe skutki możliwych błędów w tym obszarze pokazuje fot. 4. Istotny jest układ dylatacji (rozstaw i przebieg), ich szerokość oraz dla wariantu z uszczelnieniem zespolonym – sposób ich uszczelnienia.

Hydroizolacja dla wariantu z drenażowym odprowadzeniem wody nie może zasłaniać otworów odprowadzających wodę na zewnątrz, należy zadbać o koordynację wymiarową. Obróbki blacharskie muszą być dostosowane wysokością do grubości warstw konkretnej konstrukcji.

Najlepszym, choć nie najtańszym rozwiązaniem są specjalne profile dylatacyjne. Pozwalają one na zapewnienie odpowiedniej szerokości szczeliny oraz estetycznego wyglądu. Eliminują też problem zastosowania nieodpowiedniej masy dylatacyjnej. Rozwiązaniem dla uszczelnienia zespolonego jest zastosowanie taśm uszczelniających i wypełnienie dylatacji elastyczną masą poliuretanową lub silikonową (rys. 2).

Bardzo istotne jest odpowiednie obsadzenie wpustów (lub odwodnień liniowych) do odwodnienia wewnętrznego. Błędy w tym zakresie powodują zawsze zalewanie pomieszczeń pod tarasem. Wpust powinien być wyposażony w systemowy kołnierz pozwalający na szczelne połączenie z hydroizolacją tarasu. Samo obsadzenie musi być stabilne.

Komentarze

(2)
Mariusz | 27.09.2018, 09:54

Świetny efekt można uzyskać, dzięki

AndrzejWietes | 05.11.2018, 15:47
balkony i tarasy i hydroizolacje - najgorsze możliwe połączenie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19409|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16541|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11835|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl