CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Zmalało zużycie energii w UE, wzrosło w Polsce

Redakcja Administratora  |  24.02.2014
Zmalało zużycie energii w UE, wzrosło w Polsce
Zmalało zużycie energii w UE, wzrosło w Polsce
rex

Konsumpcja energii brutto w Unii Europejskiej zmalała w okresie 2006–2012 o 8,1% – podał Eurostat. Podczas gdy w 1990 r. zużyto 1 670 mln ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), w 2006 r. wskaźnik ten osiągnął rekordową wielkość 1 830 Mtoe, aby w 2012 r. spaść do 1 680 Mtoe.

Natomiast w Polsce konsumpcja energii wzrosła w 2012 roku w stosunku do 2006 roku o 0,8%. W 2012 roku było to 98,0 mln ton oleju ekwiwalentnego, w 2011 roku – 101,2 Mtoe, a w 2010 roku – 100,9 Mtoe. Dla porównania: w 1990 roku zużyliśmy 103,3 Mtoe energii brutto.

Stopień uzależnienia UE od importu energii wynosił w 2012 roku 53,3%, a Polski – 30,7%). Na obszarze Unii wyprodukowano w 2012 roku 794,3 Mtoe energii pierwotnej, a największy udział miała energia jądrowa (29%), przed odnawialną (22%), paliwami stałymi (21%), gazem (17%) i ropą (10%).

Zobacz też: Projekt ustawy o OZE już wkrótce w Sejmie

W Polsce pozyskano w 2012 roku według Eurostatu 71,1 Mtoe energii, z czego aż 57,5 Mto przypadło na paliwa stałe, 0,7 Mtoe na ropę, 3,8 Mtoe na gaz, 8,5 Mtoe – energię odnawialną, a 0,6 Mtoe – odpady. Nasz kraj należy do największych producentów energii w Unii.

Niemcy największym konsumentem

Najwięksi konsumenci energii w UE to Niemcy (w 2012 roku 319 Mtoe; spadek o 9,2 proc; w stosunku do 2006 roku), Francja (258 Mtoe, -5,3 proc.), Wlk. Brytania (202 Mtoe; -12,2 proc.), Włochy (163 Mtoe; -12,0 proc.) i Hiszpania (127 Mtoe; -11,9 proc.). Na te pięć państw przypadło łącznie 64 proc. całego zużycia energii w UE oraz aż 77 proc. spadku tego zużycia w okresie 2006-2012.

Od 2006 do 2012 roku zużycie energii zmalało w 24 państwach członkowskich, a wzrosło tylko w Estonii (+11,6 proc.), Holandii (+2,9 proc.), Polsce (+0,8 proc.) i Szwecji (+0,4 proc.). Najbardziej spadla konsumpcja energii w ujęciu procentowym na Litwie (-17,0 proc.), w Portugalii (-15,2 proc.), Grecji (-14,4 proc.) oraz na Węgrzech (-14,2 proc.).

Warto przeczytać: Nowe ceny prądu i gazu

W 2012 roku Dania była jedynym w Unii eksporterem energii netto, co oznacza negatywny wskaźnik uzależnienia energetycznego (-3,4 proc.). Kraje najmniej uzależnione od importu energii to Estonia (17 proc.), Rumunia (23 proc.), Czechy (25 proc.), Szwecja (29 proc.) oraz Holandia i Polska (31 proc.).

Na drugim końcu skali znajdują się: Malta (100%), Luksemburg i Cypr (97 proc.) oraz Irlandia (85 proc.). Z pięciu państw członkowskich zużywających najwięcej energii najbardziej uzależniona od jej  importu są Włochy (81 proc.), przed Hiszpanią (73 proc.), Niemcami (61 proc.), Francją (48 proc.) i Wlk. Brytanią (42 proc.).

Polska w pierwszej piątce

Produkcję energii w UE zdominowało pięć państw. Na pozycji lidera uplasowała się 2012 roku Francja – 133 mln ton oleju ekwiwalentnego (17 proc. łącznej produkcji UE), przed Niemcami – 124 Mtoe (16 proc.), Wlk. Brytania – 116 Mtoe (15 proc.), Polską - 71 Mtoe (9 proc.) oraz Holandią – 65 Mtoe (8 proc.). Łącznie na te kraje przypadło 64 proc. unijnej produkcji energii pierwotnej.

Polska wyprodukowała w 2012 roku najwięcej paliw stałych - 58 Mtoe (35 proc. produkcji UE), wyprzedzając Niemcy – 48 Mtoe (29 proc.). W segmencie ropy pierwsze miejsce zajela Wlk. Brytania – 46 Mtoe (60 proc.), a gazu Holandia – 57 Mtoe (43 proc.), przed Wlk. Brytania -35 Mtoe (26 proc.).

Przeczytaj: Uwaga! Ważne dla życia i zdrowia!

Najwięcej energii atomowej pozyskano w 2012 roku we Francji – 110 Mtoe (48 proc. produkcji UE) oraz w Niemczech– 26 Mtoe (11 proc.). Nasi zachodni sąsiedzi wytworzyli natomiast najwięcej energii ze źródeł odnawialnych – 33 Mtoe (19 proc.). Segment ten odgrywa także dużą rolę we Francji (21 Mtoe (12 proc.), Szwecji – 19 Mtoe (10 proc.), we Włoszech – 18 Mtoe (10 proc.) i Hiszpanii – 14 Mtoe (8 proc.).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12226|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11565|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl