Artykuł sponsorowany

Nowa kamera termowizyjna testo 870 - idealna technologia pomiarowa w budownictwie

Profesjonalna termografia na wyciągniecie ręki
Izolacja cieplna budynku
Izolacja cieplna budynku
Testo

W listopadzie 2013 firma Testo AG, jeden z czołowych producentów przenośnych i stacjonarnych przyrządów pomiarowych, wprowadziła na rynek nową generacje kamer termowizyjnych – testo 870.

Kamery te charakteryzują się wysoką rozdzielczością detektora 160x120 pikseli, szerokokątnym obiektywem 34˚x23˚ i czułością termiczną NEDT<100mK. Są oferowane w 2 wersjach: testo 870-1 i testo 870-2.

Kamera testo 870-2 w odróżnieniu od testo 870-1 wyposażona jest we wbudowany aparat cyfrowy, co znacząco ułatwia późniejszą analizę zdjęć termowizyjnych oraz w wytrzymałą walizkę transportową - zobacz kamerę Testo 870-1.               

Dzięki obiektywowi 34°x23° kamera zapewnia użytkownikowi możliwość jednoczesnego ujęcia wszystkich detali obrazu, jak też umożliwia szybkie i precyzyjne pomiary. Nawet minimalne anomalie temperaturowe występujące w trudnodostępnych lub niebezpiecznych strefach instalacji przemysłowych mogą zostać precyzyjnie wychwycone z bezpiecznej odległości. 

Zalety te pozwoliły kamerom testo 870 na znalezienie stałego miejsca w sektorze audytów energetycznych, serwisie instalacji elektrycznych i fotowoltaicznych, hydraulice czy nawet weterynarii. Czytaj dalej na ten temat »

Audyty energetyczne

Przy badaniach termowizyjnych w branży budowlanej interesuje nas głównie izolacja termiczna budynku, centralne ogrzewanie, przeciążenia na instalacjach i zawilgocenia w pomieszczeniach.

W tych przypadkach ważne jest by przyrząd był uniwersalny, solidny i tani. W budowlance głównie znajdują zastosowanie kamery prostsze, jak m.in. testo 870. Rozdzielczość detektora 160x120 pix i zakres pomiarowy do 280°C są wystarczającymi parametrami przy większości aplikacji z sektora budowlanego.

Przy ogrzewaniu budynków za pomocą kamery termowizyjnej, oprogramowania i podstawowej wiedzy użytkownika już po wstępnej diagnozie jesteśmy w stanie wykryć wycieki i zawilgocenia spowodowane nieprawidłowościami występującymi w instalacjach. Czytaj dalej na ten temat »

Kamera testo 870-2 dzięki wysokiej czułości termicznej <100mK i szerokokątnemu obiektywowi 34˚x23˚, sprawia iż sprawdzenie ogrzewania budynków, ucieczki ciepła poprzez mostki cieplne, rozkładu temperatur na grzejnikach, tzw. podłogówki czy też diagnozowanie nieszczelności samych instalacji staje się naprawdę proste.

Warto zdać sobie sprawę, że, z punktu widzenia teorii, kamera termowizyjna rejestruje rozkład promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształca je w obraz widzialny.

Przy wentylacji medium pomiarowym jest powietrze, którego rozkładu kamera nie będzie w stanie uchwycić. Dopiero jego oddziaływanie na powierzchnię może być poddane pomiarowi i późniejszej  analizie. Powietrze rozchodzące się z nawiewników czy wentylatorów będzie widoczne wyłącznie na suficie lub ścianie w postaci nagrzanej lub wychłodzonej powierzchni. Czytaj dalej na ten temat »

RYS. 1. IZOLACJA CIEPLNA BUDYNKU RYS. 2. OGRZEWANIE PODŁOGOWE RYS. 3. MOSTKI CIEPLNE


Przy pomiarach wentylacyjnych ciekawa wydaje się funkcja pomiaru wilgotności dostępna w dołączanym do kamery testo 870 oprogramowaniu IRSoft.

Po otworzeniu zdjęcia w programie wystarczy tylko uaktywnić paletę wilgotności i wprowadzić dwa parametry: temperaturę i wilgotność otoczenia a program automatycznie kalkuluje punkt rosy, dzięki czemu w prosty sposób może zobrazować na zdjęciu powierzchnie narażone powstawaniem zawilgoceń.

RYS. 4. ZAWILGOCENIA NAROŻY RYS. 5. DZIAŁAJĄCA WENTYLACJA

Instalacje fotowoltaiczne

W przypadku fotowoltaiki termowizja znalazła zastosowanie przy weryfikacji pracy całej instalacji fotowoltaicznej, przegrzewania poszczególnych ogniw, czy diod typu bypass. Z doświadczenia wiemy, że moduł fotowoltaiczny jest tak mocny, jak najsłabsze z jego ogniw w segmencie.

Po wykryciu wadliwego ogniwa serwisant jest w stanie znacznie szybciej usunąć defekt co nam, jako użytkownikom pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych kosztów wynikających z niesprawnej instalacji.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę warunki środowiskowe w których montowana jest badana bateria. Zacienienie drzewami, uszkodzone ogniwo, śnieg, brud  zalegający na ogniwach powoduje ich grzanie, zmniejszenie produkowanej energii i występowanie większych obciążeń co przy dłuższym czasie może powodować uszkodzenie ogniwa a w konsekwencji całej baterii.

Kamera testo 870 sprawa, że instalacja i odbiór nowych baterii staje się znacznie łatwiejszy. Jednym rzutem oka możemy zaobserwować przegrzewające się ogniwa, co może być skutkiem  mikropęknięć, uszkodzeń mechanicznych czy nieprawidłowego zlutowania poszczególnych podzespołów.  Czytaj dalej na ten temat »

RYS. 6–7.  INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE


Instalacje elektryczne

W odniesieniu do energetyki i utrzymania ruchu głównym problemem stawianym przed użytkownikiem są przeciążenia instalacji, a co za tym idzie występowanie przegrzań związanych z nadmiernym obciążeniem prądowym lub wysoką rezystancją występującą na obwodach.

Nierównomierne obciążenia, uszkodzenia izolacji czy zbyt wysokie natężenie prądu powoduje znaczące zmiany termiczne na instalacji co może skutkować występowaniem awarii i przestojami w funkcjonowaniu instalacji, a w konsekwencji generowaniem dodatkowych kosztów.

RYS. 7–9. DIAGNOSTYKA INSTALACJI  ELEKTRYCZNYCH


SuperResolution – rozdzielczość obrazu termowizyjnego do 320x240 pikseli!

Nowością na rynku jest opatentowana przez producenta – firmę Testo A.G. – funkcja SuperResolution. Technologia ta pozwala na dwukrotne poprawienie rozdzielczości wszystkich kamer Testo, również tych już eksploatowanych.

Wykorzystując SuperResolution w kamerze testo 870 o rozdzielczości detektora 160x120 pikseli, otrzymujemy na zdjęciu termowizyjnym 320x240 pikseli. Firmware urządzenia wykorzystuje obrazy powstające w kamerze na skutek naturalnych  ruchów ręki podtrzymującej kamerę.

W ciągu 0.5 s kamera rejestruje równocześnie 5 zdjęć o standardowej rozdzielczości i z wykorzystaniem odpowiedniego  logarytmu zdjęcia zapisywane zostają już w podwyższonej rozdzielczości.

RYS. 8. ZDJĘCIE TERMOWIZYJNE BEZ SUPERRESOLUTION (160x120 px)

RYS. 9. ZDJĘCIE TERMOWIZYJNE Z SUPERRESOLUTION (320x240 px)


Profesjonalne oprogramowanie niezbędnym elementem każdej kamery termowizyjnej

Znaczącym argumentem wybijającym firmę Testo AG ponad konkurencję jest oprogramowanie  IRSoft. Program ten łączy w sobie niezwykle prostą i intuicyjną obsługę, rozbudowany interfejs i szeroką funkcjonalność dzięki czemu zaspokaja oczekiwania nawet  najbardziej wymagających klientów.

Co umożliwia?

  • wyszczególnienie dowolnej ilości punktów na zapisanym zdjęciu, w tym również Coldspot/Hotspot
  • wykonanie histogramu i 5 linii profilu
  • nakładanie obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty
  • możliwość wprowadzania emisyjności i odbić dla całego zdjęcia, wybranej powierzchni i punktu
  • ręczną regulację skali, limitów, izotermy
  • wykonanie raportu (10 pomocniczych formatów z możliwością edycji)

Co więcej – corocznie Testo AG wprowadza i udostępnia do użytku swoim klientom aktualizację oprogramowania. Dzięki doświadczeniu zdobytemu  podczas lat sprzedaży, nasz program charakteryzuje znacząca przejrzystość, intuicyjna i prosta obsługa, jak też bardzo rozbudowane menu. 

Do dyspozycji użytkownika przekazujemy w pełni funkcjonalny program, bez potrzeby dokupowania dodatkowych bardziej rozbudowanych wersji.

Chcesz wypróbować program – nic prostszego, na naszej stronie http://www.testo.com.pl/ (zobacz stronę) udostępniliśmy do pobrania najnowsza wersję programu, pozostaje tylko pobrać go na swój komputer.

Profesjonalne i zaawansowane technicznie kamery termowizyjne, szeroka gama przyrządów oraz profesjonalne oprogramowanie czyni kamery Testo unikalnymi narzędziami pomiarowymi, znajdującymi zastosowanie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, energetyki czy też budownictwa - zobacz kamerę Testo 870-2.                  

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?

Produkty i technologie

9/2017

Aktualny numer:

Administrator 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - UWAGA! Niepełnosprawni w niebezpieczeństwie
  • - Postanowienie sądu zastępujące uchwałę
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 13770|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl