Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto stosować nawiewniki?

 VENTEC, Sławomir Sroka  |  31.05.2017  |  6
Dlaczego warto stosować nawiewniki?
Dlaczego warto stosować nawiewniki?
VENTEC

Wentylacja to ciągły proces jednoczesnego dostarczania świeżego oraz usuwania zużytego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych. Nacisk na stosowanie odpowiedniej termoizolacji w budownictwie hamuje, a nawet w ogóle zatrzymuje napływ świeżego powietrza. Nawiewniki powietrza rozwiążą ten problem.

Skutki źle działającej wentylacji widoczne są gołym okiem – wykroplenie pary wodnej na szybach, grzyb na ścianach, złe samopoczucie mieszkańców itp. Zatrucia tlenkiem węgla to także efekt niesprawnej wentylacji.

W takiej sytuacji warto zastosować odpowiednie nawiewniki powietrza, które zapewniają ciągły i jednocześnie kontrolowany napływ świeżego powietrza do pomieszczeń, zapewniając w ten sposób właściwie działającą wentylację. Czytaj dalej na ten temat »

Jakie nawiewniki?

Wszystkie dostępne na rynku nawiewniki posiadają przysłonę, która reguluje przepływ dostarczanego powietrza. Z tego też powodu dzielimy je na poszczególne grupy:

  • manualne nawiewniki ciśnieniowe – ilość dostarczanego powietrza regulowana jest w nich ręcznie. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest stała, wyższa wartość dostarczanego powietrza. Dzięki ręcznej regulacji, w zależności od potrzeb, możemy precyzyjnie wyregulować potrzebną ilość dostarczanego powietrza. 
  • automatyczne nawiewniki ciśnieniowe – posiadają prócz regulacji manualnej automat ciśnieniowy. Nawiewniki te zapewniają ciągły i automatycznie kontrolowany napływ świeżego powietrza.

    Dzieje się tak za sprawą dławików ciśnieniowych, które w przypadku zbyt dużej różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem budynku a pomieszczeniem, do którego mamy dostarczyć powietrze (np. duży napór wiatru na elewację lub zbyt duże podciśnienie w pomieszczeniu), automatycznie dławią jego nadmiar stabilizując przepływ powietrza.
  • nawiewniki higrosterowane – stopień otwarcia tego nawiewnika zależny jest od poziomu wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Wyposażone są one w taśmę poliamidową, która w zależności od poziomu wilgotności względnej powietrza otwiera lub zamyka przysłonę regulatora przepływu. Nawiewniki te można manualnie otwierać i przymknąć, są też modele z funkcją samego przymknięcia nawiewnika. Czytaj dalej na ten temat »

Różne nawiewniki, różne możliwości

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na pracę nawiewników higrosterowanych jest stopień wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Zamysłem tego rozwiązania jest oszczędność energii cieplnej, a zasada brzmi – im więcej generujemy wilgoci (gotowanie, pranie, podlewanie kwiatów itd.), tym intensywniej wentylujemy pomieszczenia. Czytaj dalej na ten temat »

Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie:

czy wilgoć jest jedynym czynnikiem zanieczyszczającym powietrze?

Nie. W powietrzu w pomieszczeniach wykryto ponad 900 różnych związków. Wykazano, że niektóre zanieczyszczenia mogą występować w stężeniach 2–5 razy większych wewnątrz niż na zewnątrz budynków.

A co z tlenem, który najzwyczajniej zużywamy i którego nową porcję potrzebujemy dla dobrego samopoczucia? Choćby tylko dlatego wentylacja powinna być procesem ciągłej wymiany powietrza.

Automatyczne nawiewniki ciśnieniowecharakteryzują się właśnie tym, że w sposób ciągły i kontrolowany, niezależnie od poziomu wilgotności, dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń. Kontrola wymiany powietrza jest szczególnie ważna w okresie grzewczym, gdyż chroni ona nas przed nadmiarem strat energii cieplnej.

W okresie tym korzystamy z kominków, pieców węglowych oraz piecyków dwufunkcyjnych na gaz. W tym miejscu należy zadać sobie kolejne pytanie:

czy wskazane jest samoczynne zamykanie nawiewnika?

Nie. Po to właśnie instaluje się nawiewniki aby zapewnić stały dopływ powietrza. Zbyt mała jego ilość w procesie spalania powoduje niezupełne spalanie i generowanie śmiertelnie niebezpiecznego dla życia i zdrowia czadu.

Do spalenia 1 litra gazu potrzebne jest około 10 litrów tlenu. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawiewnika ciśnieniowego.

Higrosterowany przy obniżonej wilgotności powietrza po prostu zamknie się, gdyż „nie pamięta”, że musi dostarczyć powietrze potrzebne do procesu spalania. Oczywiście są na rynku nawiewniki higrosterowane z możliwością manualnego otwarcia lub zamknięcia przysłony i możemy zawsze skorzystać z tej w funkcji, przechodząc w tryb pracy taki jak w nawiewnikach ciśnieniowych.

W miejscu tym musimy zadać sobie ostatnie pytanie:

czy inwestować w coś zbędnego?

Odpowiedź jest oczywista. Jedyne co należy zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest zbędne?

Nawiewniki higrosterowane pracują w ściśle określonych warunkach, a maksymalną wydajność przepływu powietrza osiągają dopiero przy podwyższonej wilgotności (70%), co jest tak naprawdę działaniem po fakcie i doprowadza do nagromadzenia się nadmiaru wilgoci.

Z kolei przy zbyt niskiej wilgotności zamyka się automatycznie zmuszając nas do wyłączenia funkcji higrosterowania i przejścia w taki tryb pracy, jaki zachodzi w nawiewnikach ciśnieniowych.

Jeśli więc nie wiesz jaki wybrać nawiewnik, to przede wszystkim myśl o zdrowiu i życiu rodziny. Tam, gdzie potrzeba dużych stałych wydajności by usunąć wilgoć, toksyny lub też zapewnić niezbędną ilość powietrza do spalania, wystarczy zastosować ekonomiczny nawiewnik manualny. Czytaj dalej na ten temat »

Gdybyś jeszcze dodatkowo chciał ustabilizować system, to wystarczy zastosować nawiewnik ciśnieniowy automatyczny.

Następnie myśl ekonomicznie. Więc po co płacić za ten „gadżet”, skoro i tak dla zapewnienia właściwie działającej wentylacji wyłączana jest funkcja higrosterowania i wszystko sprowadza się do funkcji nawiewników ciśnieniowych?

Okazuje się, że nawiewniki ciśnieniowe to nie tylko kwestia ekonomii, ale przede wszystkim skuteczności. Należy jeszcze pamiętać, że nawiewniki higrosterowane nie są zaprojektowane dla naszej strefy klimatycznej.

Biorąc pod uwagę ewentualne straty energii cieplnej przy użytkowaniu nawiewników, należy wspomnieć, iż tańszą w ekploatacji alternatywą jest rekuperacja z odzyskiem ciepła, jednak koszty inwestycji są nieporównywalnie większe od kosztów zakupu i montażu nawiewników. Czytaj dalej na ten temat »

SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ VENTEC S.C.
Ventec

VENTEC S.C. 
ul. Sanocka 39/4
93-038 Łódź
tel. kom.: 511 959 631, 506 078 770
faks: 42 203 13 67
e-mail:

www.ventec.com.pl

Sławomir Sroka
tel. kom.: 504 144 104
e-mail:

Komentarze

(6)
Stefan | 08.04.2016, 11:25
Czy zwykłe wietrzenie byłoby dużo mniej skuteczne? Oczywiście rozumiem plusy tego rozwiązania zimą, ale myślę głównie o cieplejszych porach
Elżbieta | 16.06.2016, 13:56
oj, z tego co zdążyłam zauważyć to nie wszyscy mamy we krwi kulturę wietrzenia pomieszczeń
Roman | 20.06.2016, 10:03
ma Pani rację niestety
Krzysiek | 11.07.2016, 12:03
Stefan, wydaje mi się, że to zleży od konkretnej sytuacji, czasem delikatne i krótkie wietrzenie starczy, ale niektóre pomieszczenia potrzebują "żywego" powietrza
Andy | 12.07.2017, 14:49
Czy sa jakieś nawiewniki które można instalować na oknach ale nie ingerując w nie mechanicznie, chodzi mi o nie robienie dziur w ramie okna i tp
Stanisław | 24.04.2018, 16:35
Znowu o nawiewnikach. Kochani nawiewnik z reguły nie zapewni przepływu, bo taki mamy klimat. To spuścizna po totalitaryzmie. A szkoda, bo przecież regulamin mówi Mistrzom o czyszczeniu komina miotła, a nie odkrywaniu Prawa Bernoulliego. Proszę popatrzeć ile lat trwa kontrola ciągu w kominach przez Mistrzów kominiarskich w upał i nic PINB i psychiatrzy na to. Jest to wina ministerialnego betonu, który uważa , że konsultacje z 66 organizacjami zastąpi społeczeństwo: czyli jedna, lub więcej osób.. które mają wiedzę o przepływach.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Ochrona danych po nowemu
  • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15126|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl