CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy już czas na zniesienie wieczystego użytkowania gruntów?

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 3/2014  |  11.03.2014  |  1
Marzec to czas płacenia podatków
Marzec to czas płacenia podatków
arch.

Do soboty, 15 marca, właściciele mieszkań i gruntów mają czas na zapłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. Na tym marcowe obciążenia się nie kończą.

Część właścicieli do końca tego miesiąca musi także wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu, potocznie nazywaną podatkiem gruntowym.

Eksperci zaznaczają, że taka forma własności stanowi już przeżytek. Powszechnie uważa się, że opłata od wieczystego użytkowania gruntu dubluje podatek od nieruchomości.

Zobacz też: Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

„Użytkownik wieczysty gruntu jest podatnikiem podatku od nieruchomości, więc osoba fizyczna w czterech ratach lub osoba prawna w dwunastu ratach uwzględnia to w rozliczeniach podatkowych, płaci od tego podatek od nieruchomości" – mówi Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.

Czy w ogóle jest sens zachowania takiej instytucji jak użytkowanie wieczyste?

Prawa właściciela i użytkownika wieczystego są do siebie podobne. Czas trwania użytkowania wieczystego to 99 lat, jednak ppóźniej może ono być odnowione.

W związku z tym różnice między własnością a użytkowaniem w zasadzie są tylko formalne. Z tego powodu nasuwają się również wątpliwości, czy ma sens podtrzymywanie przy życiu instytucji historycznej, a wynikającej z poprzedniego systemu.

Warto przeczytać: Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – tekst jednolity

„Niektórzy przekształcają użytkowanie wieczyste w prawo własności. Można by się jednak zastanowić nad ruchem zasadniczym, czyli przekształceniem z mocy prawa" – twierdzi Mariusz Unisk.

Podstawowa różnica to jednak to, że użytkownik wieczysty nie jest właścicielem gruntu. Jest nim gmina, powiat czy Skarb Państwa, i to od nich użytkownik dzierżawi prawa do korzystania z gruntu.

„Z tego tytułu użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia opłaty cywilno-prawnej. Innymi słowy, płaci za korzystanie z gruntu, nie będąc jego właścicielem. Niestety, kolejnym tytułem jest tutaj tytuł stricte podatkowy. Stąd to powszechne mniemanie, że płacimy dwa razy" – tłumaczy Unisk.

Czytaj też: Klasyfikacja podatkowa przychodów z najmu - podatek dochodowy

Obie opłaty są od siebie niezależne, dlatego też poza podatkiem od nieruchomości użytkownik do końca marca musi uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste.

Jej wysokość stanowi, według ustawy, część rzeczywistej wartości nieruchomości. W przypadku gruntów mieszkalnych to 1% wartości, a w przypadku gruntach przeznaczonych na działalność gospodarczą – już 3%. Dlatego właśnie często formułuje się zarzut, że użytkowanie wieczyste to niesprawiedliwe rozwiązanie.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(1)
eugeniusz | 13.03.2014, 23:10
Oczywiście, że TAK.
Brak zdecydowanej realizacji ustawy z 2005 roku staje się żródłem działań patologicznych.
Nie dajmy się przy tym omamić. Spłacamy w opłatach z tytułu UW całą wartość działki.
Powiedzmy też ludziom szczerze. 3% stawka to trzykrotne płacenie za działkę w okresie użytkowania.
Można powiedzieć, że w praktyce i tak "własność" nie trwa dłużej niż okres umowy UW.
To fakt, ale trzeba z tego wyciągną dobre wnioski.
Własność upraszcza procedury administracyjne i cywilne.
Własność ograniczy ogromną skalę patologii w obszarze nieruchomości.
Urzędnicy są zadowoleni bo są wpływy w podatków, opłat, etc.etc..
Wszystkim jednak powinno Nam zależeć na prostych i jasnych zasadach.
Dziś praktycznie w każdej chwili Umowa UW może być wypowiedziana z tytułu wzrostu wartości.
Ostanie lata tylko potwierdziły jak wielka może być skala tych zjawisk. Samorządy sobie z tym zdecydowanie nie radzą. To znaczy: dobrze sobie radzą, tylko że na Naszą niekorzyść.
Poza tym: oglądnijcie sobie Państwo niektóre Operaty Szacunkowe!!!
Bije zgrozą. Dochodzi do tego że działki obok siebie mają stawki opłaty UW różniące się o kilkadziesiąt procent. Te samo przeznaczenie, te samo użytkowanie.
Duży minus dla rzeczoznawców!
Jeszcze większy dla samorządów, które nie mają pełnych Planów Miejscowych i działają okazjonalnie.
Można by tak jeszcze wiele pytań zadać i opisać wątpliwości.
Przejdźmy na "własność" i wprowadźmy podatek katastralny w formie jaką podali Twórcy uregulowań prawnych w tym zakresie. Oczywiście Politycy polscy są w stanie wszystko spieprzyć (przypomnijcie sobie tylko Ich szalone "wypowiedzi" odnośnie stawki podatku katastralnego) ale to nie znaczy, że np. ludzie działający w obszarze u.g.n.-u mogą sobie spokojnie odpuścić dyskusję na ten temat.
Taki będzie poziom naszego życia publicznego, jak wysoki poziom ujawnionej własności.
Jaki jest poziom ujawnionej własności? Można sprawdzić.
Taki jest też poziom normalności w gospodarce nieruchomościami.
Cała reszta to raczej wyłącznie "ugór"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl