CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy już czas na zniesienie wieczystego użytkowania gruntów?

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 3/2014  |  11.03.2014  |  1
Marzec to czas płacenia podatków
Marzec to czas płacenia podatków
arch.

Do soboty, 15 marca, właściciele mieszkań i gruntów mają czas na zapłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. Na tym marcowe obciążenia się nie kończą.

Część właścicieli do końca tego miesiąca musi także wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu, potocznie nazywaną podatkiem gruntowym.

Eksperci zaznaczają, że taka forma własności stanowi już przeżytek. Powszechnie uważa się, że opłata od wieczystego użytkowania gruntu dubluje podatek od nieruchomości.

Zobacz też: Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

„Użytkownik wieczysty gruntu jest podatnikiem podatku od nieruchomości, więc osoba fizyczna w czterech ratach lub osoba prawna w dwunastu ratach uwzględnia to w rozliczeniach podatkowych, płaci od tego podatek od nieruchomości" – mówi Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.

Czy w ogóle jest sens zachowania takiej instytucji jak użytkowanie wieczyste?

Prawa właściciela i użytkownika wieczystego są do siebie podobne. Czas trwania użytkowania wieczystego to 99 lat, jednak ppóźniej może ono być odnowione.

W związku z tym różnice między własnością a użytkowaniem w zasadzie są tylko formalne. Z tego powodu nasuwają się również wątpliwości, czy ma sens podtrzymywanie przy życiu instytucji historycznej, a wynikającej z poprzedniego systemu.

Warto przeczytać: Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – tekst jednolity

„Niektórzy przekształcają użytkowanie wieczyste w prawo własności. Można by się jednak zastanowić nad ruchem zasadniczym, czyli przekształceniem z mocy prawa" – twierdzi Mariusz Unisk.

Podstawowa różnica to jednak to, że użytkownik wieczysty nie jest właścicielem gruntu. Jest nim gmina, powiat czy Skarb Państwa, i to od nich użytkownik dzierżawi prawa do korzystania z gruntu.

„Z tego tytułu użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia opłaty cywilno-prawnej. Innymi słowy, płaci za korzystanie z gruntu, nie będąc jego właścicielem. Niestety, kolejnym tytułem jest tutaj tytuł stricte podatkowy. Stąd to powszechne mniemanie, że płacimy dwa razy" – tłumaczy Unisk.

Czytaj też: Klasyfikacja podatkowa przychodów z najmu - podatek dochodowy

Obie opłaty są od siebie niezależne, dlatego też poza podatkiem od nieruchomości użytkownik do końca marca musi uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste.

Jej wysokość stanowi, według ustawy, część rzeczywistej wartości nieruchomości. W przypadku gruntów mieszkalnych to 1% wartości, a w przypadku gruntach przeznaczonych na działalność gospodarczą – już 3%. Dlatego właśnie często formułuje się zarzut, że użytkowanie wieczyste to niesprawiedliwe rozwiązanie.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(1)
eugeniusz | 13.03.2014, 23:10
Oczywiście, że TAK.
Brak zdecydowanej realizacji ustawy z 2005 roku staje się żródłem działań patologicznych.
Nie dajmy się przy tym omamić. Spłacamy w opłatach z tytułu UW całą wartość działki.
Powiedzmy też ludziom szczerze. 3% stawka to trzykrotne płacenie za działkę w okresie użytkowania.
Można powiedzieć, że w praktyce i tak "własność" nie trwa dłużej niż okres umowy UW.
To fakt, ale trzeba z tego wyciągną dobre wnioski.
Własność upraszcza procedury administracyjne i cywilne.
Własność ograniczy ogromną skalę patologii w obszarze nieruchomości.
Urzędnicy są zadowoleni bo są wpływy w podatków, opłat, etc.etc..
Wszystkim jednak powinno Nam zależeć na prostych i jasnych zasadach.
Dziś praktycznie w każdej chwili Umowa UW może być wypowiedziana z tytułu wzrostu wartości.
Ostanie lata tylko potwierdziły jak wielka może być skala tych zjawisk. Samorządy sobie z tym zdecydowanie nie radzą. To znaczy: dobrze sobie radzą, tylko że na Naszą niekorzyść.
Poza tym: oglądnijcie sobie Państwo niektóre Operaty Szacunkowe!!!
Bije zgrozą. Dochodzi do tego że działki obok siebie mają stawki opłaty UW różniące się o kilkadziesiąt procent. Te samo przeznaczenie, te samo użytkowanie.
Duży minus dla rzeczoznawców!
Jeszcze większy dla samorządów, które nie mają pełnych Planów Miejscowych i działają okazjonalnie.
Można by tak jeszcze wiele pytań zadać i opisać wątpliwości.
Przejdźmy na "własność" i wprowadźmy podatek katastralny w formie jaką podali Twórcy uregulowań prawnych w tym zakresie. Oczywiście Politycy polscy są w stanie wszystko spieprzyć (przypomnijcie sobie tylko Ich szalone "wypowiedzi" odnośnie stawki podatku katastralnego) ale to nie znaczy, że np. ludzie działający w obszarze u.g.n.-u mogą sobie spokojnie odpuścić dyskusję na ten temat.
Taki będzie poziom naszego życia publicznego, jak wysoki poziom ujawnionej własności.
Jaki jest poziom ujawnionej własności? Można sprawdzić.
Taki jest też poziom normalności w gospodarce nieruchomościami.
Cała reszta to raczej wyłącznie "ugór"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10173|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl