CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jakie zaliczki

Janusz Gdański  |  Administrator 12/2008  |  18.12.2008  |  1
Jakie zaliczki
Jakie zaliczki

W naszej nieruchomości jest 19 lokali, przy czym właściciele 16 z nich mają przynależne garaże w przyziemiu. Większością udziałów została podjęta uchwała o naliczaniu zaliczek jako funkcji powierzchni lokali bez uwzględniania powierzchni garaży.

Czy uchwała ta jest zgodna z prawem?

Członek wspólnoty

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali każdy członek wspólnoty ma obowiązek pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego udziału. W myśl art. 22 ust. 3 pkt 3 ustalenie wysokości zaliczek leży w gestii wspólnoty. Z kolei - art. 15 ust. 1 nakazuje wpłacanie zaliczek do 10. dnia każdego miesiąca z góry.

Czy wspólnoty boją się kredytów? ZOBACZ>>

Z powyższych, ustawowych zapisów nie wynika, że ustawodawca jakkolwiek ogranicza prawo wspólnoty do ustalania zaliczek w dowolny sposób i w oparciu o dowolne kryteria. Stąd na postawione pytanie odpowiedź jest twierdząca, ale...

Zazwyczaj wspólnoty uchwalają odrębną zaliczkę na bieżącą eksploatację nieruchomości wspólnej i odrębną na fundusz remontowy.

W wypadku zaliczki „eksploatacyjnej" gromadzone środki są wydawane na pokrywanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 29 ust. 1a w związku z art. 30 ust. 1 pkt 3, corocznie, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku, musi nastąpić rozliczenie zaliczek.

Rozliczenie indywidualne powinien otrzymać każdy członek wspólnoty. Ci, którzy wpłacali zaliczki nieadekwatne do udziałów, czyli posiadanej powierzchni, będą musieli uzupełnić niedopłaty, które na ich indywidualnych kontach powstaną.

Tak będzie jednak tylko wówczas, gdy w trakcie roku na koncie wspólnoty będą znajdowały się środki wystarczające na pokrywanie bieżących zobowiązań, co jest mało prawdopodobne, chyba że zaliczki zostaną ustalone w znacznie wyższej wysokości, niż wynikałoby z analizy wydatków roku poprzedniego.

Jeśli zaliczki będą zbyt niskie, to w ciągu roku zajdzie konieczność ich podwyższenia, a więc trzeba będzie zwołać zebranie wspólnoty, sporządzić nowe karty wymiaru opłat, dokonać zmian w ewidencji komputerowej, etc. Problemu tego uniknie się, jeśli zaliczki będą wpłacane proporcjonalnie do udziałów, czyli przy ustalaniu obciążenia członka wspólnoty za podstawę przyjmie się całą powierzchnię lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi, także garażami.

Roczne rozliczenie zaliczki wpłacanej na fundusz remontowy ma nieco inny charakter. Gromadzenie środków na przyszłe remonty trwa nierzadko nawet kilka lat, ale corocznie każdy członek wspólnoty powinien otrzymać informacje o stanie funduszu przypisanego do jego lokalu.

Jeśli uchwała dotycząca zaliczek na fundusz remontowy zobowiązuje właściciela lokalu z garażem do płacenia zaliczki jako funkcji powierzchni samego lokalu, to dopóki remont nie zostanie przeprowadzony, dopóty wszystko będzie w porządku.

Problem pojawi się dopiero przy rozliczeniu remontu, którego koszty zostaną rozdzielone na wszystkich członków wspólnoty proporcjonalnie do udziałów. Posiadacze garaży będą musieli dopłacić, czasem nawet duże kwoty. Ale faktycznie problem pojawi się już w chwili zlecenia remontu, ponieważ zlecający będzie musiał obliczyć koszty obciążające każdego członka wspólnoty proporcjonalnie do udziałów i wtedy okaże się, że remontu nie można zlecić z braku środków.

Rozliczanie właścicieli lokali w spółdzielni mieszkaniowej ZOBACZ>>

Z wyżej przedstawionych przyczyn żadna rozsądna wspólnota nie powinna podejmować uchwał, które, chociaż formalnie zgodne z prawem, w perspektywie prowadzą do poważnych komplikacji.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Jeśli wspólnota uchwala zaliczki proporcjonalne do powierzchni lokali z pominięciem pomieszczeń przynależnych, to musi mieć świadomość, że jest to nieracjonalne. Zaliczki powinny być proporcjonalne do powierzchni lokali z uwzględnieniem powierzchni pomieszczeń przynależnych.

Optymalnym ale rzadko, niestety, stosowanym rozwiązaniem jest uchwalanie zaliczek proporcjonalnych do udziałów. Zachęcam do takiego rozwiązania.

Czytaj też:

Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej

Paweł Puch | Administrator nr 10/2010Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej
Artykuł omawia wyrok Sądu Najwyższego w sprawie prawa do korzystania z lokalu garażowego będącego częścią nieruchomości wspólnej. więcej »

 

Złe parkowanie na osiedlach może słono kosztować

Jacek Sawicki
Znaki, które ustawiano do tej pory na osiedlowych uliczkach i parkingach miały tylko charakter porządkowy. Nagminnie i bezkarnie parkowano więc gdzie popadnie i jak komu wygodnie. Po 4 września 2010 r. tak ma nie być. więcej »

 

Osuszanie garażu a koszty zarządu nieruchomością wspólną

Paweł Puch | Administrator nr 7-8/2010
Sąd Apelacyjny w Warszawie uzasadnia stanowisko w kwestii obciążenia kosztami właścicieli samodzielnego lokalu garażowego, względnie wszystkich właścicieli lokali budynku, w którym ustytuowano taki garaż za prace polegające na jego osuszaniu. więcej »

Parkowanie na terenach wspólnoty mieszkaniowej

Paweł Puch | Administrator nr 1-2/2010
Wiele wspólnot mieszkaniowych ma problemy z ustaleniem zasad ruchu drogowego i parkowania samochodów na swoim terenie i często ustala te zasady sprzecznie z prawem. Autor podaje prawne przesłanki „uporządkowania” zasad organizacji stref parkowania. więcej »



Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować sankcji

Paweł Puch | Administrator nr 7-8/2009
Wspólnota mieszkaniowa nie może zakładać blokad na samochodach, które parkują w miejscach do tego nieprzeznaczonych - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. więcej »

Komentarze

(1)
Konrad Korzeniewski | 25.04.2012, 17:51
To może mądra głowa podpowie jak to powinno wyglądać u mnie? Mam udziału czyli stosunek powierzchni
mieszkania do całej powierzchni 5% i tak pobierane są zaliczki i wpłaty na fundusz. Był robiony remont dachu i byłoby super gdyby nie zapis w akcie notarialnym mówiący, że mam udział w częściach wspólnych 1/8 czyli 12,5% i teraz koszty kredytu powinienem pokrywać 5% czy 12,5%?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17605|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10979|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl