Instlację stworzy katowicka firma Investeko wraz z grupą polskich naukowców. Będzie ona wykorzystywała technologię zgazowania i wysokoefektywną kogenerację (równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej).
Według pomysłodawców zrewolucjonizuje to uzyskiwanie energii z odpadów. Projekt nosi nazwę „Life Cogeneration.pl".
Przeciętny obywatel Unii Europejskiej wytwarza co roku ponad pół tony odpadów komunalnych. Aż 40 proc. z nich ma bardzo dobre właściwości paliwowe, co oznacza, że może być z nich uzyskiwana energia. Jednak ten potencjał wciąż nie jest w pełni wykorzystywany – w Polsce 80 proc. odpadów trafia na składowiska.
Innym problemem są osady powstające podczas oczyszczania ścieków. Ich wykorzystywanie w rolnictwie staje się ryzykowne ze względu na coraz większą zawartość niebezpiecznych bakterii, hormonów, pasożytów i antybiotyków.
Krajowy plan gospodarki odpadami 2010 zakłada całkowite zaniechanie składowania osadów, ograniczenie stosowania ich w rolnictwie do 10 proc. i osiągnięcie ponad 50-procentowego poziomu utylizacji metodami termicznymi.
Czytaj też: Ile śmieci wyprodukowały gminy na Mazowszu?
Dyrektywy europejskie nakazują wtórne wykorzystywanie komunalnych odpadów i osadów ściekowych wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zgodnie z polityką UE składowanie zajmuje ostatnie miejsce w hierarchii utylizacji – po zapobieganiu, minimalizacji, ponownym użyciu, recyklingu materiałowym i odzysku energii.
![]() |
---|
Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka |
SPIS TREŚCI » |
CZYTAJ OPIS » |
Budowa spalarni o wydajności 100 tys. ton spalanych rocznie odpadów to wydatek rzędu 100–150 mln euro. Dla większości małych i średnich gmin taka inwestycja jest zupełnie nieopłacalna, bo nie wytwarzają one wystarczającej ilości odpadów. Tymczasem już w 2016 r. wejdzie w życie całkowity zakaz składowania odpadów o właściwościach paliwowych.
Dobrym rozwiązaniem dla mniejszych gmin byłaby technologia wykorzystująca procesy zgazowania i kogeneracji.
Warto zobaczyć: Nowelizacja ustawy śmieciowej w II połowie roku
Instalacja będzie składała się z kilku węzłów technologicznych – przygotowania i zgazowania paliwa, oczyszczania gazu, spalania gazu i produkcji energii oraz oczyszczania gazów odlotowych. Sercem układu jest węzeł zgazowania paliwa formowanego.
Zgazowanie pozwala na przekształcenie paliwa z odpadów w dobrej jakości paliwo gazowe, które w kogeneracji staje się efektywnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Inaczej niż dotychczasowe technologie, instalacja pozwoli na jednoczesne przetwarzanie najbardziej problematycznych odpadów. Ma być to technologia stosunkowo tania i czysta.
Zobacz także: Elektroodpady w gminach
Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2017 r. Całkowity koszt projektu to 3,8 mln euro, czego 1,7 mln euro stanowi wkład Komisji Europejskiej w ramach mechanizmu Life+, a prawie 1,6 mln euro przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała kwota to wkład własny partnerów – Investeko i spółki Taktyk.
Spółka Investeko, która koordynuje projekt, świadczy usługi z dziedziny badawczo-rozwojowej związanej z ochroną środowiska, w szczególności w zakresie tworzenia dokumentacji i ekspertyz środowiskowych, projektowania infrastruktury oraz outsourcingu.
Źródło: PAP